Puskohlady

Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5147
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

medonos, tá Delta 5-50x56 pozerá lepšie ako SB PMII 5-25, mal som ju v rukách. PMII žije len zo svojho mena z minulosti a zastaralý bol ešte predtým, než prišiel na trh Premier Reticles. PMII, konkrétne 5-25x56 má špičkovú mechaniku. Nič viac, ostatné je ťažký priemer až podpriemer. Osnovy, podanie obrazu, tunelovanie, neergonomicky pricapená osvetľovacia jednotka... je toho dosť. Je to puškohľad pre vojakov a policajtov, nie na šport, to je len vedľajší efekt, keď na trhu toho nebolo zďaleka toľko vynikajúcich puškohľadov ako dnes.

Otázka je, čomu dať prednosť. Vortex GE 15-60x52 je u Amíkov preverená, osvedčená a rozšírená optika a v CZ je za super cenu. Myslím si, že tá Delta 5-50x56 je rovnako dobrá. Zatiaľ je však toho málo v obehu, aby bol nejaký väčší objem skúseností.

Jednu vec by som podotkol. Súčasné puškohľady, ktoré sú postavené špeciálne na športovú LR streľbu, F-Class a podobne, ako napr. Nightforce Competition 15-55x52, Vortex Golden Eagle 15-60x52, March 10-60x52, March 10-60x56 High Master, Kahles 10-50x56 nie sú najjasnejšie puškohľady s najvernejším a živým podaním obrazu. Keď sa človek pozrie napr. do NF ATACR 5-25x56, tak má dojem, že sa rozsvietilo... Avšak u vyššie spomenutých je najpodstatnejší kontrast a do istej miery sú na tom lepšie voči bežným 5-25 a spol. v momente, keď nastúpi miráž. Nie je to veľký a zásadný rozdiel, ale je to tam. Ich určenie je na streľbu cez deň a tomu je podriadený výber antireflexných vrstiev. Preto pôsobia tak menej jasne a s menej živými farbami. Nie je to chyba, alebo nižšia kvalita, je to zámer so špecifickým určením.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Ja som teda na optiky neni odbornik, sudim len podla toho co cez to dokazem vidiet.

Vyberal by som zo znaciek Bushnell Elite, Vortex pst, Sightron SIII, Meopta v prvom rade ak mam na optiku 1500 eur. A to viem ze z hore spominanych kupis peknu optiku okolo tisicky.
Používateľov profilový obrázok
fijet
prispievateľ
Príspevky: 209
Registered for: 14 years 6 months

Príspevok od používateľa fijet »

Dnes som bol na strelnici a narazil som ba dvoch chlalnov co strielali 300m. Hned som zacal studovat puskohlady, bol tam vortex viper tusim 5-25x50
a hawke sidewinder 8-32x56.
Pocit z vortexu nic moc, mal som dojem ze pozeram do tunela a celkovo obraz bol nejak divne tmavy, osnova trochu hruba asi v FFP

Cez Hawkac sa (neviem preco) pozeralo lepsie, viac svetla, osnova mil-dot pekne (citatelna) videl som ovela viac tiez pri 25x zoom ako mal vtx.
Tak mam zas nad cim dumať.
medonos
častý prispievateľ
Príspevky: 507
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa medonos »

Hawke mám na malorážke na dospelú pušku kde budeš klikať ho vyslovene neodporúčam lebo kvadratická rektifikácia ide len do 1/3 rozsahu .
Používateľov profilový obrázok
fijet
prispievateľ
Príspevky: 209
Registered for: 14 years 6 months

Príspevok od používateľa fijet »

Hawke kupovat neplanujem, to som pisal len pre porovnanie
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5147
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Príď do Levíc na najbližšie preteky, nie je nad to, vidieť tie puškohľady a hlavne CEZ NE naživo je na nezaplatenie. Inde okrem pretekov taká možnosť asi ani nie je...
Používateľov profilový obrázok
Adrian
častý prispievateľ
Príspevky: 808
Registered for: 10 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Adrian »

Lovec ma pravdu. Vidiet to na zivo je najlepsie.

Este k tym Hawke. Nie je Hawke ako Hawke. Ono je rozdiel Hawke Sidewinder 8-32x56 a napríklad najvyssia rada Hawke Sidewinder ED 10-50x60, aj ked by si ich porovnaval na rovnakom zvacseni a za rovnakych podmienok. Rada "ED" je oproti nizsim SideWinderom podla mna generacny skok. Aj paralaxa je na tom podstatne lepsie. Technicke prevedenie, vezicky a urcite aj osnova. Ten kriz nema chybu, tenucky ako vlasok. Vyborne sa na tom prenasa. Samozrejme nevravim, ze je to ako horeuvedene optiky, ale v ramci ceny do 1000 € (po zlave aj menej), urcite stoji za zvazenie.
Používateľov profilový obrázok
fijet
prispievateľ
Príspevky: 209
Registered for: 14 years 6 months

Príspevok od používateľa fijet »

Tak nakoniec idem do Vortexu GE.
Neviete kde sa da v SR kupit?
Do dersolu sa mi nechce, tam by som cakal do vianoc a aj to neviem ci by stihli. Jeden je v polsku tak asi tam ale radsej by som kupil doma.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5147
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Pozeral som doňho včera na Drapliaku na F-Classe. Dobré kukátko, pekne kliká. Skončil na treťom mieste.
Používateľov profilový obrázok
fijet
prispievateľ
Príspevky: 209
Registered for: 14 years 6 months

Príspevok od používateľa fijet »

Uz som ho objednal z dersolu, len uvidim kolko im to potrva.
Používateľov profilový obrázok
fijet
prispievateľ
Príspevky: 209
Registered for: 14 years 6 months

Príspevok od používateľa fijet »

Tak Vortex uz je doma, len som musel pren ist do polska :D
Dersol sa vyjadril ze nevedia kedy a ci vobec dodaju.
Len poliaci maju trochu divny vymenny kurz na euro ale nech 8)
medonos
častý prispievateľ
Príspevky: 507
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa medonos »

Zeiss vyšiel z novým modelom posedovo - športového využitia , 5-30 x 50 je podľa mňa super , už má aj dostatočný rozsah elevácie , čo bola jeho achilová päta . Podľa mňa určite lepšia voľba ako plejáda značiek s názvami celej periodickej sústavy a špeciálnych znakov abecedy , vlajkových lodí a podobných drístov a keď sa človek cez to pozrie pri max. zvačšení tak pozerá cez igelit . :roll:

https://www.zeiss.com/sports-optics/en_ ... 30x50.html

https://finnaccuracy.com/blogs/fa-news/xx
Používateľov profilový obrázok
VZ93
občasný prispievateľ
Príspevky: 34
Registered for: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa VZ93 »

Dobrý deň,
kedže puškohlady sú zatiaľ pre mňa neprebádaná oblasť mal by som otázku.
To, že je ho treba nastreliť mi je jasné. Aj to, že po každom odmontovaní ho treba opätovne nastreliť.
Ako je to však u zbraní ako napríklad SVD dragunov, Zastava M76, PSL alebo čokoľvek, čo má lištu na montáž na boku . Ak dám dole optiku kvôli čisteniu zbrane alebo z dôvodu, že sa nezmestí do kufra pripevnená na zbrani, musím ju znova nastaviť ? Dakujem za odpovede.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Chceš trafiť presne? Potom odpoveď poznáš.
Používateľov profilový obrázok
Tigrík
prispievateľ
Príspevky: 126
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa Tigrík »

Zdravím webfóristov.

Objednal som puskohlad z Opticsplanet. Štyri dni tam bol status, ze preverujú nejaké import-export.
Nakoniec to odoslali ale u nás na colnici to zadržali s odvolaním:
V zmysle zákona č. 144/2013 Z.z. v platnom znení sa na dovoz Vami objednaného tovaru vyžaduje licencia vydaná Ministerstvom hospodárstva SR, ktorú ste povinný predložiť zároveň s colným vyhlásením pri prepúšťaní tovaru do režimu voľný obeh, v lehote uvedenej na poštovom oznámení.
Po naštudovaní príslušného zákona mi je jasné, ze majú na to právo.
Lenže co teraz?
Opticsplanet to preveroval a odoslal.
Zásielku odmietnem a vrátia ju do USA alebo "zlikvidujú"?
Požiadam o licenciu?
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"