Príprava na blackout elektriny

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

Teraz v pondelok v Lidli budu predavat invertorovu el.centralu. Trvaly vykon 1 kW (max. kratkodoby 1,2 kW), co by mohlo hadam tie chladnicky, v pripade potreby, aj utiahnut. Znacka PARKSIDE (uz nejake rucne stroje tejto znacky v dielni mam a som s tym zvacsa spokojny) a cena 149 €.
Prosim, mate niekto s tym skusenosti ?
Vdaka.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Ja mam ich starsiu a silnejsiu verziju 2800W asi 9 rokov a zatial jezdi. Dobre je ze vsetky su 4 takt. Kazdy rok nabeha tak do 20 hodin. Prve 3-4 roky trocha viac.
A aspon si mi pripomenul ze uz by bolo zasa nacase vymenit olej a pozret volnobeh :wink:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

greenie: ak je elektrocentrála vybavená prúdovou ochranou a neplánuješ ju zaťažovať veľkou záťažou- tak to nemusí byť zlý kauf. Trochu ma však odrádzajú nižšie watty. Takúto malú som chvílu mal zn.Gude. Utiahla ledva osvetlenie. Žiadne náradie alebo väčšiu záťaž to neznieslo. Tak som ju kamošovi vrátil.

Už sa budem opakovať, podľa odporúčaní odborníka radšej priplatím za väčší výkon a lepšie tech.parametre. V NAY mi odporučili vyššiu radu ALKO, ktoré sa vyrábajú v Rakúsku.
niečo takéto: https://www.nay.sk/al-ko-3500-c-elektrocentrala
Používateľov profilový obrázok
Rak
občasný prispievateľ
Príspevky: 71
Registered for: 4 years 10 months

Príspevok od používateľa Rak »

Zdravím . V karavane mám tuto https://www.lidl-shop.cz/media/936834bc ... dcf79.jpeg už 2 rok v pohode funguje .Mam tam na ňu pripojené svetlo , chladničku rádio , telku, počítač tablet ,kávovar , nabíjam ňou baterky do člna , zvládne malú flexu ,vŕtačku . Myslím že je stavaná tak na 400-500w trvalej záťaže a tých 1-1,2 kW je len na krátkodobé použitie . Elektromotor viac ako 400W by som na nej neskúšal .
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Tak kazdy ma ine poziadavky. Pokial chcem len prezit teda svietit, pocuvat radio, pozerat telku, mat internetove pripojenie a dobit mobil tak plne postacuje nieco slabsie. Pokial sa nechcem vzdat konfortu, planujem prat a pouzivat naradie v vysokym odberom pojdem do vykonnejsich elektrocentral.

Parkside : to je ako z Forresta Gumpa - je to ako bomboniera a nikdy nevies co na teba vyjde.... Do karavanu ano, pokial sa pokazi vratis a dostanes novu. Pokial by na tom mal zavisiet "zivot" alebo nejake dolezite zariadenie tak sa treba poobzerat po overenych znackach.
Štefan252
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Štefan252 »

Riešil tu už niekto aj zapojenie elektrocentrály (v zmysle noriem a s revíziou) do rozvodu domu/chaty?
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Mozem odporucit toto: https://www.ivt-hirschau.de/product_inf ... ts_id=1195

Zariadeni tohto druhu sa predava viacero. Tento konkretny typ je v cenovej relacii do 100-120 Eur to najsolidnejsie co poznam - mal som ich viac, rozobratych, a staci sa pozriet na pouzite rele...

Takymto zariadenim dosiahnes istotu, ze tvoja centrala nikdy nepojde voci elektrarnam. Je jedno aku mas, prehrala by :)

Ci na Slovensku najdes niekoho, kto ti da na to reviznu spravu, ti neviem povedat. V Nemecku nebol problem dostat reviziu - kvoli poistovni - na takto riesene pripojenie solaru (uzemnenie!). Ale na chate, o aku reviznu spravu ti vobec ide?

V pripade centraly je to elektricky to iste, tam uz len musis riesit veci okolo centraly samotnej (vyfukove dymy, vzduch, hluk, atd...).
Štefan252
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Štefan252 »

Vďaka za info, ale:

1. Nepochopil som Tvoju otázku:
Ale na chate, o aku reviznu spravu ti vobec ide?
Keď mám do domu/chaty zavedenú elektrinu od dodávateľa, tak predpokladám, že pripojenie objektu na ďalší zdroj (napr. elektrocenrála) podlieha jeho súhlasu, teda bude požadovať revíziu zapojenia oboch zdrojov.

2.
Takymto zariadenim dosiahnes istotu, ze tvoja centrala nikdy nepojde voci elektrarnam. Je jedno aku mas, prehrala by :)
Do kelu! Ja som si myslel, že mi elektrocentrála bude reverzným chodom vyrábať benzín. :lol:

3. Pozrel som si zopár návodov k bežným 3 fáz. elektrocentrálam (+- <1000 €) a je tam striktne uvedené, že sa NESMÚ pripájať k domovej elektrickej sieti, takže na tento účel je asi potrebné zaobstarať iné zariadenie.

4. Technické riešenie odpojenia od dodávateľa, prechod cez neutrálny bod a pripojenie elektrocentrály je mi technicky jasné, ale osobne by som preferoval manuálny prepínač.
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Keď mám do domu/chaty zavedenú elektrinu od dodávateľa, tak predpokladám, že pripojenie objektu na ďalší zdroj (napr. elektrocenrála) podlieha jeho súhlasu, teda bude požadovať revíziu zapojenia oboch zdrojov.
Este sa mi nestalo, ze by revizneho technika zaujimalo co je za hlavnym isticom. Podotykam, ze nehovorim o novostavbe, ale o existujucej skolaudovanej stavbe na ktorej sa menila / prekladala pripojka, atd.

Ked som si robil prekladku pripojky na chalupu, tak ziadne rozvody za hlavnym isticom este neexistovali (pretoze som nepouzil stare hlinikove, ale robil ich nanovo). Technikovi to bolo jedno. Kontrolu skoncil na svorkach za hlavnym isticom, a povedal mi, ze co si pripojim za ne je uz moja starost.
3. Pozrel som si zopár návodov k bežným 3 fáz. elektrocentrálam (+- <1000 €) a je tam striktne uvedené, že sa NESMÚ pripájať k domovej elektrickej sieti, takže na tento účel je asi potrebné zaobstarať iné zariadenie.
Rozvody v dome, ktore nie su pripojene na externu elektricku siet, si mozem pripojit kam len chcem. Hoc aj na centralu. Je uz na mne, ktore zariadenia a pripadne s akou ochranou na konkretnu centralu pripojim.
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Štefan252, moc to komplikujes. Pri vypadku elektriny ako prve vytiahnem z poistkovej skrinky na stlpe 3 nozove poistky tzv. zehlickou. Tak mam 100% istotu, ze elektrina z centraly nepojde do verejnej siete. Predtym som vypinal hlavny vypinac, az kym po nejakom dlhsom case mi zrazu zacala blbnut centrala ( rozsvietila sa cervena kontrolka pretazenia a centrala sa vypla ). Potom mi elektrikar zistil, ze hlavny vypinac je vadny a aj ked je vypnuty, tak prepusta elektrinu do verejnej siete. Vypinac vymenil, ale ja mu uz neverim. Preto radsej vytiahnem von tie nozove poistky.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

bus : jednoduchsie ako sa liepat na stlp mas vysrobovanie 3 poistiek co mas v mieste kde ti vchadza kabel do domu. Je to taka kovova skrinka na srob a zvycajne byva na fasade...
Štefan252
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Štefan252 »

2: bus

Myslím, že ani nie. Práve to bol dôvod mojej otázky.

Aby sa nestalo, že (pri výpadku energie) po pripojení centrály a nesprávnom odpojení dodávateľa el., montérovi/opravárovi priškvarí rukavice.

Preto som predpokladal, že dodávateľ el. energie bude chcieť tú revíziu, keď by si zabudol "žehličkou" vytiahnuť tie nožové poistky. Stále si však myslím, že ten mechanický 3 polohový prepínač je lepšie riešenie ako to čo uvádzaš Ty, ale ber to ako môj názor, nechcem Ťa školiť.

s0m3body mi to logicky vysvetlil. Vďaka
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

erebos napísal:bus : jednoduchsie ako sa liepat na stlp mas vysrobovanie 3 poistiek co mas v mieste kde ti vchadza kabel do domu. Je to taka kovova skrinka na srob a zvycajne byva na fasade...
Tie poistky v skrinke na fasade nemam, som si isty. K tomu stlpu mi staci maly 7 stupienkovy hlinikovy rebrik, nestveram sa 6 metrov hore stlpom.
MareC3k
občasný prispievateľ
Príspevky: 46
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa MareC3k »

Poistky na fasade sa davali niekedy, teraz je bezna domova pripojka istena vacsinou v skrinke na stlpe, kde su 3 nozove 63A poistky.
Inac na prepinanie sieti uz dlhsiu dobu pouzivam ATS switch, aj ked je z ciny tak funguje spolahlivo: https://www.aliexpress.com/item/2P-63A- ... 4c4dUC5cZF
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Marek dik za info. Ja mam aj na stlpe tie srobovacie...
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"