Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

:mrgreen:
Prílohy
Screenshot_2020-07-31-07-56-00-1449350230.png
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Spamuješ? Ale na jednoduchú otázku neodpovieš? Ale no... Čo je na tom?
:mrgreen:
Tak jo, keď už machruješ, že si našiel na nete graf, ktorý aj tak nevieš poriadne interpretovať, tak skús aj takú stránku, že health.com. Dočítaš sa tam aj toto: “Macmillian Dictionary defines “covidiot” as “an insulting term for someone who ignores health advice about COVID-19”. Nepoznáš takého?
8)
Tak je asi čas zakývať ti na pozdrav, naposledy sa na tebe zasmiať a nemrhať časom. A nedávať to na borca, čo sa tu zastrájal, ako sa teraz odmlčí a potom sem rýchlo našprtkal ďalších päť postov. A ako ho poznám, ešte neskončil, obsedantne naklepe aj šiesty, možno aj siedmy skvost. Nedá mu to, chudáčikovi. Ako sa len volal ten borec? Aj o klaunoch tuším čosi vravel...
:oops:
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Co vidis na tom grafe? :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

OK, Theplaky, teba to možno ešte baví alebo ani nebaví, ale už nemôžeš/nevieš inak. Pre mňa je to suterén, do ktorého skutočne nemienim klesnúť. Game over.
:arrow:
Nikdy som nespochybňoval vekovú štruktúru obetí. Ani v ITA, ani v ČR, ani u nás. Pokojne si pozri všetky moje príspevky v tomto vlákne od marca 2020. Také konzistentné, až je to nuda. Sám som tu už v marci písal aj o šlendriánskych štatistikách, keďže už vtedy vychádzalo na povrch, že tie v Číne sa zrejme falšovali a tie v Európe sa robili s viac než pochybnou metodikou. A to je zhodou okolností vec, ktorej tak trocha rozumiem, kým napríklad k medicínskym otázkam sa vyjadrujem len minimálne, lebo na to nemám vzdelanie.
:|
Viac nechcem byť ironický a písať ti, že ti gratulujem k tomu, že si zrazu objavil graf, v ktorom nájdeš čísla, z ktorých vychádzam pri formulovaní mojich názorov už tri či štyri mesiace. Ak máš pocit, že tie čísla znamenajú, že v podstate nemusíš mať obavy, ak nespadáš do niektorej z rizikových skupín, tak ti, žiaľ, unikajú viaceré podstatné súvislosti.
:idea:
Neviem, ako sa dívaš na Gunslingerove príspevky a či ich čítaš, ale ak áno, minimálne z nich postrehneš, že o povahe a prejavoch vírusu sa doteraz vedú odborné diskusie, že mnohé stále nevieme s istotou. Na nete k tomu nájdeš kopu relevantných zdrojov. A poctivých. Problémom nie sú len úmrtia, ale aj komplikované stavy a stavy, po ktorých zostávajú pacientom dlhodobé alebo trvalé následky. To už je množina prípadov, ktorá ten problém prehlbuje. A s tým súvisí množina pacientov, o ktorých sa treba starať. Štruktúra pacientov na ventilátoroch by možno tvoj optimizmus naštrbila. Takisto ako počet problematických priebehov v nižších vekových skupinách.
:!:
Obrovským problémom, ktorý sa nás, našťastie, nedotkol, je zahltenie zdravotníckych kapacít. S tým ďalej súvisí obrovský počet neliečených pacientov na iné vážne ochorenia, z toho rezultujúce úmrtia, atď. Týždeň nazad to na plné ústa hovoril primár pľúcneho VFN v Prahe, že humbuk okolo covidu bol podľa neho v ČR síce prehnaný, ale zato teraz riešia množstvo nádorov, s ktorými pacienti prišli neskoro, atď. Podobné názory nie sú ojedinelé. Áno, stále sa môžeme baviť o tom, kto je najviac ohrozený vírusom a komu hrozí len pomerne malé riziko. Lenže máme tu dva momenty, o ktorých som tu tiež písal už dávno. A nielen ja. Jednak sú tu traumy z toho, že niekto prišiel o svojich rodičov/starých rodičov/blízkych/susedov (dve rodiny v mojom okolí si tým prešli). Ak sa to deje v rozmeroch ako v severnom ITA či niektorých končinách ESP a FRA, je to ešte nepríjemnejšie. Áno, síce možno starých a chorých, ale tým, že sa to udialo v takom rozsahu, v krátkom čase, za takých okolností, je to celkom rana. A potom ten druhý moment, že naša civilizácia má v sebe zakódované, že o našich seniorov sa v rámci možností staráme a nenechávame ich umierať opustených a bez pomoci (teoreticky, v praxi to niekedy vyzerá inak). A to sem ešte neťahám zlyhávanie štátu a verejných inštitúcií a z toho plynúce “škody”.
:roll:
To všetko treba brať do úvahy, ak nemáme skončiť ako totálni covidiots. Položil som ti jednoduchú otázku a prekvapilo ma, ako ťa tak veľmi mohla vyviesť z miery. Ale v podstate mi je to jedno. Ani tá tvoja odpoveď ma už nezaujíma. Ľudia umierajúci na ťažký zápal pľúc, mnohí doma, lebo hoci si celý život platili zdravotné poistenie, odrazu pre nich nebola postel v špitáli, alebo boli napospas osudu zanechaní hoci aj v tom špitáli, žiaľ, nie sú vyfabulovaní. Nie je to výplod médií ani politických elít. Ak niekto tvrdí alebo hoci len naznačuje, že áno, ako moderátor tohto fóra by som mal intervenovať, nech sa to tu jedného dňa nestane hlasnou trúbou covidiotov. Ani tých, čo popierajú problém a jeho rozsah a ani tých z opačnej strany spektra, čo v panike utekajú vykupovať záchodový papier.
:(
Takže Theplaky, ak sme si len nerozumeli, tak škoda a ak sme si rozumeli, ale máš na vec iný názor, mal si šancu ho prezentovať iným spôsobom než je ten, do ktorého skĺzla naša debata. Preto týmto sumárom fakt končím pokec s tebou. Ak chceš diskutovať, fajn, ale toto už dávno (uznávam, že aj mojou zásluhou) prestala byť diskusia.
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Páni tak sa nejak v tých Vašich žabomyšich sračkach začinam stracat...
Pre mňa je dôležita informacia či sa covid vracia a aku bude mať intenzitu plus ekonomicke dopady.
Rad sem chodim, rad sa vzdelavam. Sam som človek jednoduchši, a aby som niekde dlho nieco dohladaval, to radšej skuknem vaše postrehy. To ale keď riešite svoje čipoviny, to potom informace k hovnu... poprosim budte vecní...
P.s. ďakujem za snahu informovať nas ostatnych truhlikov...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Už dva dni neriešime, neboj :wink:
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Jack, som rad ze ten graf ktory som sem zavesil urobil bodku za touto nasou kratkou a nezaujimavou diskusiou.
Prajem Ti pekny den a aj ten dalsi nech je pekny.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

theplaky: Len tri rychle poznamky:

1. Ten tri mesiace stary screenshot co si sem dal je uz davno neaktualny, dnes ten graf uz vyzera inak, a opat inak bude vyzerat v oktobri (o dalsie tri mesiace).

2. Ten screenshot si predpokladam spravil z tohto dokumentu:

http://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/doc/ ... rozbor.pdf

ale je zaujimave ze si vycucol/spravil len screenshot jedineho grafu a nedal si link (= cherrypicking :wink:

Mozno by Tvoje chovanie ale lahko vysvetlovalo to ze hned pod grafom je text:

Běžná statistika počtu zemřelých podle příčin smrti je však konstruována poněkud odlišně a úmrtí v důsledku COVID-19 v ní zatím není možné spolehlivě identifikovat...

3. Vypovedna hodnota nejakeho 3 mesiace stareho grafu beruceho do uvahy 278 zosnulych z dnesneho totalu 690,951 zosnulych (= 0,0004 = 0,04 percenta...) je vies aka?

Mozno Tebe ten graf dava nejaky hrejivy pocit, ale myslim ze ani mne, ani Jackovi ten stary cesky graf nedava ziadne uzitocne info, a nie je to ani ziaden argument, ani nic pouzitelneho.

Ak chces nejako skutocne argumentovat alebo tuto debatu posunut o kusok dalej, hod sem nieco cerstvejsie a mozme sa o tom pozhovarat, ale na tamten graf naozaj mozes kludne zabudnut.

Stay safe and sane,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Gunslinger: 3 rychle odpovede

1.) Jack chcel vzorku "aspon 20" - dostal vzorku 280. Neobvinuj ma prosim z toho ak sa Ti udaje z grafu zdaju byt zastarale - Jack dostal vyse 10x viac nez pozadoval = na ucel debaty ktoru som s nim viedol je ta vzorka OK. Btw k dnesnemu dnu vykazuju Cesi 384 mrtvych, 280/384 = najaktualnejsia vzorka obsahuje cca 75% udajov zhodnych s tou (mojou) z maja tak prosim netvrd ze je dnes vsetko inac.

2.) predpokladas spravne - graf je zo zdroja ktory uvadzas. Ak sa pozries na stranu 132 tohto vlakna najdes tam moj prispevok v ktorom som sem ten graf postoval prvy krat - hned pod nim je odkaz na zdroj/kompletny dokument, tak ma prosim Ta neobvinuj z cherry-pickingu. V kontexte toho co Ti prave pisem si teda moje chovanie vykladas nespravne.

3.) Graf sem bol dany v suvislosti s debatou ktora sa tu rozprudila po tom co som sem zavesil odkaz na clanok o prvych siestich obetiach Covidu v Cechach.
Cechov sledudujem podrobnejsie nakolko mam za to ze su menej nachylni vykazovat bludy.
To ze ten graf Tebe ani Jackovi nedava ziadne uzitocne info ma nemrzi.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

theplaky: Naozaj chces odvodzovat nejake zavery z 3 mesiace starej 'vzorky' ktora predstavuje desattisicinu aktualnej skutocnosti? A chces ju pouzivat ako 'argument'? Co presne sa snazis dokazat? Ze Covid sa tyka len starych ludi a ze pokial nemas nad 75 rokov tak si 'safe' a ziaden 'nahubok' nepotrebujes? Naozaj tomu veris? A snazis sa presvedcit nas, ci sam seba?


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Guns, myslíš, že ty uspeješ? :wink: Ten graf má výpovednú hodnotu viazanú na určitý kontext. Ako si povedal, kontext sa radikálne zmenil a stále sa mení. Vzhľadom na to, čo vedie expertov, aby o covide už neuvažovali iba ako o respiračnom ochorení ale ako o ochorení systémovom, naozaj nemáme dôvod chlácholiť sa tým, že zubatá si chodí len po starých a chorých a vlastne sa umiera iba s covidom a nie na covid, lebo problém je, ako som už písal, podstatne hlbší, než aby sa dal obmedziť na počet a štruktúru obetí (mŕtvych). A ty dobre vieš, že to nie sú múdra z dielne nejakého Jacka z Webfora. Kto chce rozumieť, ten rozumie...
:wink:
Aoaia, či sa vírus vracia? A on kamsi odišiel? Nebol tu chvíľu? Neber tú iróniu ako rýpanie, iba ako nástroj: oplatí sa to trocha zjednodušuť a hneď je vidno, že tie kecy politikov, ako sa vírus vráti, proste nesedia. Pravda bude asi inde. Asi sme už znudení zo všetkých tých správ, unavení z opatrení, z ktorých niektoré zrejme ani neboli príliš efektívne, iné boli aplikované živelne, podaktoré zrejme aj nezákonne. Chceme - a podľa mňa aj musîme - žiť naše životy tak normálne ako sa v rámci možností dá, a tak sa musíme vyrovnať s tým, že to môže mať aj nejaké následky. Zatiaľ nijako dramatické.
:arrow:
Pýtal si sa ešte, akú intenzitu má. To ako laik nedokážem posúdiť. Akurát som teraz niekedy zachytil, že sa aj v Európe zrejme presadzuje kmeň, ktorý sa úspešnejšie množí/šíri ale čo do následkov, nie je nebezpečnejší. Ani mieru rizika, že by mohol vírus zmutovať na čosi smrteľnejšie, neviem posúdiť, ale nejako by som to nedramatizoval. Ak sa niečoho obávam, tak iracionálnych reakcií covidiotov z oboch strán spektra. Černejšie* scenáre sú tu síce doména Gunsa a ja mu nechcem liezť do kapusty, ale je také ťažké si predstaviť, že tí, čo dnes už majú na háku, budú na jeseň utekať k lekárovi alebo rovno do špitálu (ak to preženiem) aj s kašlíkmi a soplíkmi? A teda, všetci už snáď vieme, že keď sa vírus šíri, špitále a čakárne nie sú práve miesta, kde je vhodné tráviť čas. Správy o pacientoch, ktorí sa nakazili zrejme až v nemocniciach, sme zachytili asi všetci. Zhodiť ich zo stola, že ide o hoaxy, by som si asi netrúfol.
:roll:
All in all, áno, aj ja v tomto momente pociťujem najväčšie obavy z ekonomických dopadov. Zaznievajú síce aj optimistické správy, že naša ekonomika ožíva, ale keď sa na to človek pozrie v širších súvislostiach, možno sa bude pýtať, či to nie sú predčasné konštatovania. Jo, viem, na obzore už sú aj peniaze od únie, lenže tie musíme vedieť náležite využiť. Ja ale fakt nechcem strašiť. Konzistentne od začiatku pindám, že čas, ktorý sme dostali, sme tak nejako premrhali, a tak mám dôvod sa obávať, ako bude vyzerať odozva našich politických špičiek, až tie čísla budú zase vyzerať o čosi dramatickejšie než dnes...
:twisted:

*EDIT: Černejšie scenáre síce nikto, okrem masochistov, príliš nechce počúvať, Guns to aj tu párkrát schytával, že prečo nepíše niečo pozitívnejšie, akurát, že mnohé z nich sú pravdepodobnejšie než napríklad optimistické scenáre počítajúce napr. s tým, že v lete vírus “vymizne”. To len tak btw, aby sme nezabudli za predikcie jedného “klasika”. Hlavne ale sú to len viac či menej možné scenáre a dá sa ich rozvíjať stále ešte pomerne veľa, tak ich aj treba brať.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Používateľov profilový obrázok
bbfh
prispievateľ
Príspevky: 237
Registered for: 6 years 3 months

Príspevok od používateľa bbfh »

Na margo (aj tu v minulosti diskutovaneho) povodu virusu jeden clanok.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

bbfh: Mhm, lenze ta teoria ze SARS-CoV-2 ma 'prirodzeny' povod v prirode ma spustu trhlin. Cinania priamo ci nepriamo sponzoruju kvantum studii a clankov roznych zahranicnych vedcov ktorymi sa snazia presvedcit svet ze im ten virus neusiel z labaku, pretoze ak/az sa raz potvrdi ze usiel, tak by to malo pre Cinu dalekosiahle nasledky (od vnutornych / vnimania politbyra cinskou populaciou, az po medzinarodne - vratane moznych sudnych sporov v ktorych by lietali sialene sumy a pod.). Preto zahladzovali stopy, preto dlho nechceli pustit medzinarodnych inspektorov do tych labakov (vratane tych 'uplatnych' z WHO), preto robili a robia Potemkina, atd. Zaroven tiez ale ma na tom podiel (a 'spinave paprce') nepriamo aj WHO, FAO, USA CDC, US NIH, Gates Foundation, aj EcoHealth Alliance, cize realne neexistuje skutocne nezavisla organizacia ktora by mala zaujem to vysetrit a definitivne potvrdit.

Trhlina 1: Asi vies ze vo Wuhane su dva biolabaky ktore robili/robia s netopierimi koronavirusmi. Je tam Wuhansky Institut Virologie (WIV) ktory je level BL-4ka (jeden z par biolabakov na svete kde sa robi s najnebezpecnejsimi virusmi a patogenmi, vratane function-enhancementu = robia geneticke manipulacie netopierich koronavirusov aby ich spravili nakazlivejsie a smrtelnejsie) - ten je len 12km od toho trhoviska v Huanane/Wuhane odkial vraj virus pochadza podla cinskych sudruhov. Druhy biolabak tam je Wuhan Center for Disease Prevention and Control (WCDPC), ktory je len cca 250 metrov od toho trhoviska :!: a aj ked je bezpecnostny level len BL-2ka, drzali tam v sklade aj modifikovane netopierie koronavirusy.

Trhlina 2: Vedci z toho BL-4 biolabaku chodia na vzorky koronovirusov za 'podkovovitymi' netopiermi do Yunnanu (ktory je 1500km daleko od Wuhanu). To su ti netopieri ktorych koronavirusy su geneticky najblizsie SARS-CoV-2ke (tusim cca 96%). Musia za nimi ist tych 1500km pretoze ziadni takito netopieri nikde blizko Wuhanu neexistuju, nepredavali sa na tom ich trhovisku, a aj ak by sa predavali a niekto ich v polievke zjedol, nenakazil by sa, pretoze na zoonoticky prenos je potrebny medziclanok - ine zviera. V pripade prveho SARSu to boli cibetky, v pripade MERSu to boli tavy z ktorych sa ten netopieri koronavirus preniesol na cloveka, ale v pripade SARS-CoV-2 sa ani po pol roku nepodarilo najst ziadne zviera v zivocisnej risi ktore by bolo tym medziclankom.

Trhlina 3: 100%ne geneticky zhodny virus so SARS-CoV-2 sa zatial nenasiel ani v netopieroch v Yunnane ani nikde inde...

Trhlina 4: Z prvych 41 nakazenych (koncom roku 2019) bolo 14 ludi (vratane toho uplne prveho na casovej osi) ktori nikdy na tom trhovisku neboli. Zato ale jeden biolabak je hned za rohom, a druhy par kilometrov daleko... Ked zvazime velkost ciny a jej populaciu, lokality vyskytu predchadzajucich zoonotickych prenosov koronavirusov, atd., tak ze sa to vraj udialo na trhovisku vo Wuhane je trochu moc nahod pohromade, vsakze :roll:

Nikolai Petrovsky (profesor na Flinders University, ktory je jeden z top odbornikov na taketo virusy na svete - mimochodom, podielal sa na vyvoji niekolkych vakcin proti chripke a momentalne vedie vyvoj tej australskej vakciny na Covid - pozri jeho clanky a bude Ti jasne ze to je trochu iny level nez Krcmery, Bukovsky, alebo ti juuutuuubovi virologovia a 'odbornici' z nemecka a pod.) sa k tomu vyjadril:

Take a bat coronavirus that is not infectious to humans, and force its selection by culturing it with cells that express human ACE2 receptor, such cells having been created many years ago to culture SARS coronaviruses and you can force the bat virus to adapt to infect human cells via mutations in its spike protein, which would have the effect of increasing the strength of its binding to human ACE2, and inevitably reducing the strength of its binding to bat ACE2.

Viruses in prolonged culture will also develop other random mutations that do not affect its function. The result of these experiments is a virus that is highly virulent in humans but is sufficiently different that it no longer resembles the original bat virus. Because the mutations are acquired randomly by selection there is no signature of a human gene jockey, but this is clearly a virus still created by human intervention.


Cize virus moze vyzerat akoby sa vyvinul prirodzene, napriek tomu ze bol 'vyvinuty'/upraveny v labaku.

Mozno by sa raz naozaj v prirode vyvinul, ale to je sanca povedzme X%, potom sanca ze sa najde medziclanok na zoonoticky transfer je dalsich 0,X%, potom sanca ze sa tym medziclankom nakazi clovek je dalsich 0,0X%, potom sanca ze bude dostatocne nakazlivy a zaroven nie prilis smrtelny (nezabije hostitela skor nez ho prenesie na ostatnych) je povedzme dalsich 0,00X%, atd. - vidis kam tym mierim? Raz za povedzme 10 rokov sa naozaj takyto virus prirodzene objavi, ale doteraz nikdy nemal tak nebezpecnu kombinaciu nakazlivosti a umrtnosti (SARS-CoV-1 aj MERS sa v podstate vyhubili sami, pretoze nemali taku dlhu skrytu inkubacno/infekcnu dobu ako ma SARS-CoV-2).

Zheng-Li Shi (veduca vyskumu v tom Wuhan Institute of Virology) robila s netopierimi koronavirusmi presne taketo experimenty (na webe su bezne dostupne studie pod ktorymi je podpisana) uz od 2013. Jeden z prvych virusov s ktorym prisla uz v 2013tom bol WIV-1 ("obtained by introducing a bat coronavirus into monkey cells, passaging it, and then testing its infectivity in human (HeLa) cell lines engineered to express the human ACE2 receptor")... V 2017tom to zopakovala s dalsimi styrmi netopierimi koronavirusmi a opat pouzila ludske a opicie bunky s ACE2 receptormi, pricom dokonca vznikli aj dve chimery (pouzitelne ako bioweapons). A ak sa spytas ze preco to robila, odpoved Ta asi posadi na stolicku - oficialny dovod (na zaklade ktoreho boli financne dotovani cinskou vladou) bol ze chceli 'otestovat pandemicky potencial netopierieho koronavirusu podobneho SARSu'...

Mimochodom, ako uz ukazalo mnozstvo studii v poslednych mesiacoch, jeden z rozdielov medzi starym SARSom a SARS-CoV-2 je ze tento novy virus sa na ACE2 receptory viaze cca 10krat silnejsie (cize na rozdiel od povodneho SARSu ktory presiel zoonotickym transferom cez cibetky, tento novy akoby bol 'usity' priamo na ludi (respektive 'prepasirovany' ludskymi bunkami v labaku), cize presne to co Zheng-Li robila, vratane toho ze tym koronavirusom zosilovala spike proteiny...

Kazdy rok uniknu z biolabakov po celom svete stovky nebezpecnych patogenov/virusov, nastastie doteraz ziaden z nich nebol tak 'nestastnou' kombinaciou ako SARS-CoV-2. Samozrejme sa to drzi 'pod poklickou', ale zvycajne je za tym len obycajne ludske pochybenie. Napr. ale v USA su tieto informacie povinne verejne dostupne, a v cca 80% pripadov (podla analyzy 749 takych incidentov v americkych biolabakoch medzi 2009 a 2015) boli za nimi ludske pochybenia. V tych dvoch cinskych labakoch vo Wuhane to dokonca ani v tom BL-4kovom vraj nebola s bezpecnostou ziadna slava (podla reportu amickej ambasady z roku 2018) a v podstate to bola len otazka casu kym sa medzi tymi uniknutymi objavi aj nejaky skutocne nebezpecny (ako je SARS-CoV-2)...

Inak, jedno z konkretnych (a asi najpravdepodobnejsie) vysvetleni povodu Covidu je tu (ale je to dost dlhe a miestami nudne citanie), a presne nasleduje to vyssie popisane.

Stay safe and sane,


Gunslinger
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"