Epidémie - karantény

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

Ubik -ako píšeš- doplním čerstvé info z dneška- kamoška spolu s matkou pred pár dňami ukničili karanténu po pozitívnom PCR. Dnes boli na krvnom teste kvôli protilátkam s nasledovným výsledkom:
-dcéra má protilátky Igg ale matka mala Igg negat a dokonca jej bola zistená stále fáza IgM- takže je stále infekčná a samozrejme bezpríznaková.
Presne takýto falošný pocit istoty po 10 dňovej karanténe dáva ľuďom pocit bezpečia a pritom mnohí po karanténe veselo šíria vírus bez toho, že by o tom vedeli.
Ešte šťastie, že tieto baby boli zodpovedné a sami od seba si boli zaplatiť test, aby vedeli ako na tom sú.

Ja som si ešte nevšimol, že by štát trochu edukoval národ napríklad na tieto riziká. Zato dookola sa tu omieľa mantra o Ag testoch ako atomovej zbrani...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5617
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Laci, skôr, než sa začneš škriabať za uchom, ako je to vlastne možné, tak vedz, že hoci je Taiwan zastupiteľskou demokraciou, má taký právny poriadok a taký systém, ktorý je kusisko vzdialený od liberálnych demokracií európskeho strihu. Občania sú disciplinovanejší, no darí sa to dosahovať aj za cenu, že si niektoré občianske práva a slobody nevysvetľujú tak extenzívne ako my.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa Laci »

Ale tam nefunguje ten bodový systém ako v kontinentálnej číne ?
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Laci: Pokial viem tak nie, Cina to mala pred rokom v plane (zaviest ten bodovy system aj na Taiwane), ale toto je jedna z veci v ktorej Taiwan neustupil. A tu moju odpoved Tebe som nemyslel v zlom, len som reagoval na to Tvoje presvedcenie ze za tym nie su respiratory a tracing/testing, ale urcite nieco ineho :wink:

Tu je docela dobry clanok co ten ich uspech vysvetluje: http://www.japantimes.co.jp/news/2020/1 ... o-covid19/

Tam uvadzaju ze na jedneho pozitivneho robia tracing/pretestovanie/karantenu 20-30 dalsich ludi co s nimi prisli do kontaktu (u nas to zvycajne nie je ani len jeden kontakt...). Plus maju funkcnu e-karantenu a vysoke financne postihy za porusenie (u nas karantenu realne pokial viem nekontroluje nikto). Zaroven ale maju zorganizovane nakupy pre ludi v karantene, atd. Hlavne ale sa mi paci to zdovodnenie - od zaciatku pandemie dodnes 340,000 ludi 'obetovalo' 14 dni, aby dalsich 23 milionov ludi mohlo cely rok zit normalnym zivotom...

A u nich ti ludia nenosia ruska 'na pol huby'/aby sa nepovedalo, este aj karantenu podstupuju bez reptania, bez kotlieb v televizii a organizujucich masove protesty, a ani ti zvysni nespekuluju ako obist nariadenia a vy... so systemom/premierom/establishmentom/majnstrimom/chripockou/... dopln si co chces :wink:

Cize opat sme u toho ze je to hlavne o ludoch, nie o premierovi, nie o vlade, nie o hlavnom hygienikovi, ale o ochote ludi obetovat trochu svojho komfortu na ukor toho ze ostatni nebudu musiet.

Skoda len ze aj Taiwancov cakaju tazke casy, s tym ako sa tohto roku shiftla globalna semiconductor ekonomika, bude Taiwan ako najvacsi a najdolezitejsi vyrobca cipov 'na rane' a v hladaciku sudruhov z PRC este viac, a uz teraz je jednym z top hot-spotov potencialnych buducich ozbrojenych konfliktov :roll:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa Laci »

Ak áno, tak to bude pre PRC strašne krvavá záležitosť. Sú v permanetnom očakakávaní útoku z kontinentu a húževnato si plánujú možné alternatívy útokov a možnosti obrany. Ak to dáš dokopy s ich mravencovou mentalitou tak to nebude vojna do vianoc ( sory za OT ).
Ešte som sa chcel spýtať či aj v Tajvane je bežné verejne a/alebo tvrdo trestať byrokratov za prešľapy ako v PRC ?
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1876
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa d-s »

Laci: Pokial viem tak nie, Cina to mala pred rokom v plane (zaviest ten bodovy system aj na Taiwane), ale toto je jedna z veci v ktorej Taiwan neustupil.
Nemylite si Taiwan a Honkong?
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Laci: Suhlas :roll: A co sa tyka ich systemu, niekto kto to studoval alebo na to robil resers by Ti vedel asi napisat lepsie, ale pokial viem v podstate tam plati ten cinsky, no s par lokalnymi dodatkami a upravami. Cize aj ked na jednej strane stale maju trest smrti (zvycajne zastrelenim), neaplikuju ho tak casto ako sudruhovia v Cine, plus ten tajwansky system nie je tak spolitizovany a aj ked korupcia a pod. su stale povazovane za vazne zlociny, predsa len je tam nepomerne viac demokratickejsi a ferovejsi/slusnejsi pristup k obvinenym ci odsudenym. Co by tam ale spravili napriklad s takym Kicurom a jeho zlatymi tehlickami namiesto respiratorov v statnych zasobach, tak to si asi vieme domysliet vsetci...

d-s: Cina ten bodovy system chcela zaviest v Taiwane, HongKongu, aj v Macau, lenze natrafila na odpor v podstate vsade mimo mainland, plus im karty zamiesal Covid. Do buducna to tam ale este bude huste :roll:


Gunslinger
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2086
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa dantes »

Ako uz bolo povedane, uspech spociva a) v systeme, ktori maju a nemusia ho smolit za pochodu na kolene, b) racionalnych opatreniach, ktore spolocnost akceptuje a c) v doslednom vymahani opatreni. U nas sme nieco zosmolili, opatrenia mame podobne, ale ludia ich prilis nedodrziavaju (lebo sa citia unaveni :!: ) a chyba dosledne postihovanie previnilcov. Neviem ako na Tchajvane, ale v azii sa rozne priestupky ak mocenie na verejnosti, plutie, vypluvanie zuvaciek, odhadzovanie odpladkov, alebo trebars nenosenie rusok riesi okamzite na mieste par ranami pendrekom/ bambusovou palicou po krizoch, casto za potlesku okoloiducich. Take velke populacie nemaju zrejme priestor na blokove a spravne konania. Na Tchajvane je pokuta zrejme este ako bonus.

Izrael zaockoval uz 1,2MIO obyvatelov, do konca januara chcu mat 2MIO ak budu mat dost vakcin.
ALKAJ
prispievateľ
Príspevky: 410
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa ALKAJ »

Ľudia sa cítia unavení a istotne sú aj znechutení hlavne preto lebo vidia čo sa deje vo vláde. Súčasná vláda rozdrbe snáď všetko čo sa dá. Vyzerá to tak že nejdeme vpred, ale vzad. Podľa mňa momentálne míňame 90 roky a veselo napredujeme do 80tich. Som zvedavý v ktorom storočí sa zastavíme. Už som len zvedavý kedy zakážu voľby. Veď pre igiota je korona skvelá zámienka a NSDAP je vzor hodný prekonania. :wink:
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5203
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa Ubik »

Nemozem to citat, nemam pristuup. Ale preco ma niekto pocit ze izrael zvlada koronu?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4838
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

Lebo vraj už zaočkovali cez 10% populácie a pokračujú vysokým tempom.

Už to môžeš čítať - Lovec linku omylom nevložil ako URL, opravil som to.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1876
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa d-s »

Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa Laci »

Čašník má rúško ala kotleba :mrgreen:
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa Ubik »

Vdaka. Uvidime akym tempom budu pokracovat. Uz avizovali, ze vakciny dochadzaju aj im. Tie lockdowny, aj ked velmi prisne, tam mali len velmi kratkodoby efekt.

Edit.: namet na diskusiu o bezpecnosti vakcin:
http://dfens-cz.com/racionalni-nekonspi ... a-ncov-19/
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"