Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

Používateľov profilový obrázok
iko111
občasný prispievateľ
Príspevky: 81
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa iko111 »

ORPZ Michalovce, výnimka je zapísaná v kolónke iné záznamy zbraní. Do tlačiva som uviedol aj počet zásobníkov ale to v karte zbrane nieje. Budú to mať asi uvedené pod číslom tej výnimky...
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2088
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa dantes »

Musel si to vsetko (zbran + zasobniky) na PZ aj fyzicky doniest?
Používateľov profilový obrázok
iko111
občasný prispievateľ
Príspevky: 81
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa iko111 »

Nie prišiel som iba s vyplnenou žiadosťou.
Používateľov profilový obrázok
karci78
občasný prispievateľ
Príspevky: 97
Registered for: 7 years

Príspevok od používateľa karci78 »

Nemohol by si to prosím ťa odfotiť akoten zápis reálne vyzerá,čo tam je vlastne zapísané ? Viem že otravujem,ale ak by naši blúdili v temnote tam aby som im poprípade edel povedať.... vopred dakujem za ochotu...
uhlo
občasný prispievateľ
Príspevky: 16
Registered for: 4 years 2 months

Príspevok od používateľa uhlo »

Nájde sa už niekto kto žiadal o výnimku na expanzné strelivo do krátkej zbrane (ZP sk. A + E) ?
Používateľov profilový obrázok
iko111
občasný prispievateľ
Príspevky: 81
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa iko111 »

karci78 je to zápis ako som písal v kolónke INÉ ZÁZNAMY O ZBRANI - VYNIMKA: OR PZ-MI-OP......atď neboj sa búdu vedieť ako to zapísať.
Gabo13
občasný prispievateľ
Príspevky: 56
Registered for: 12 years 5 months

Príspevok od používateľa Gabo13 »

Ahojte,

tak ja som bol dnes oznámiť držbu zbrane kategórie A - musím povedať že som zostal prekvapený, znechutený atď..
mám Saigu - v podstate krátky Kalašnikov so sklopnou pažbou v kalibri 308 WIN, zásobníky iba 8 ranové.... ale toto sa bude týkať myslím viac druhov zbraní so sklopnou pažbou !!!
doniesol som vyplnené tlačivá, ani zbraň ani zásobníky som zo sebou nemal...
Pani policajtka sa ma pýta či to má sklopnú pažbu, hovorím áno atď, kratšia ako 600mm.. zbraň som mal do teraz zapísanú normálne na E-čko, na športovú streľbu..
na to vytiahla nejaké usmernenie asi z ministerstva, že na túto zbraň nie je možné udeliť výnimku na E-športovú streľbu - no všeličo som čakal, ale toto nie.. že vraj mi to môžu napísať iba na zberateľstvo, na F-ko, že ju môžem mať iba doma.. ak by som nemal F-ko, tak mi ju hádam rovno zhabú...
Hovorím jej, v zákone je písané, že so zbraňou na F môžem naďalej chodiť aj na cvičnú streľbu, ale musím to vopred oznámiť na políciu, najviac 7 najmenších balení streliva + vedenie záznamovej knihy atď.. - či na to majú nejaké tlačivo a pod.. tlačivo nemajú, že vraj mám oznámiť elektronicky alebo osobne...
neviem čo si mám o tomto myslieť, ale ak to je skutočne tak, potom je to riadny podraz, jednalo sa predsa o to aby sme zbrane na športovú streľbu mohli používať aj naďalej.. v zákone sa hovorí iba o cvičnej streľbe, nič o súťažiach = na súťaže s takouto zbraňou rovno zabudni ???
vie niekto poradiť čo mám robiť ďalej, resp. či má význam vôbec niečo robiť ďalej ???

Ďakujem...
Naposledy upravil/-a Gabo13 v 11 Mar 2022, 14:07, upravené celkom 1 krát.
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa Filip »

Predpokladám že ide o zbraň kategórie A podľa
q) dlhá samonabíjacia palná zbraň, ktorú možno bez straty funkčnosti skrátiť na dĺžku menšiu ako 600 mm prostredníctvom sklopnej pažby, teleskopickej pažby alebo inej pažby, ktorú možno odstrániť bez použitia technických prostriedkov.
Takúto zbraň, je podľa paragrafu 8 možné nadobudnúť naozaj len na Fko, a výnimku naozaj neudeľujú (to je explicitne podľa písmena l až p, čiže q tam zámerne chýba). edit: (zmazané spomenutie Evo, to je 631mm)

Takže ti asi zostáva zvážiť nasledovné:
- Naozaj ju sklopka skráti pod 600mm ? Ja som videl saigu s drevenou pažbou a teda čo si pamätám tak to bolo riadne dlhé železo. Ak to aj sklopené nejde pod 600mm tak si v pohode - prines a odmeraj pred pánmi/dámami z pzsr...
- Potrebuješ tú sklopnú pažbu? Zbraň si môžeš osadiť do dreva, alebo na to hodiť klasický AR15 tubus. Tým pádom to pod 600mm nepôjde a máš to vybavené
- Ak je tá pažba dvôležitá, tak stále ju môžeš upraviť tak, že nepôjde sklopiť bez náčinia, alebo zavariť čím ale úplne stratíš funkčnosť.
- Posledné čo zostáva je tá držba na zberateľské účely
Romadur
občasný prispievateľ
Príspevky: 58
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa Romadur »

Dnes som žiadal o výnimku na "nadlimitné" zásobníky, musel som ich priniesť na kontrolu a uviesť ich počet a kapacitu.
Trochu ma ten počet sklamal, mal som v pláne dokúpiť v budúcnosti ešte jeden/dva, snáď to bude nejak realizovateľné, a "nezaseknem" sa na množstve, na ktoré som dostal automatickú výnimku, resp. grandfathering... Uvidím, či mi budú chcieť dať ten počet na preukaz zbrane.

Inak ešte jedna vec, ktorú by som dal do povedomia.
Ak vlastníte krátke brokovnice, je potrebné ísť si vymeniť preukaz zbrane, tento krát aj s poplatkom, keďže táto situácia nie je obsiahnutá v žiadnom "grandfatheringu".
Nakoľko po novom ich nie je možné nosiť, je potrebné do preukazu zbrane zaevidovať miesto držania a vymazať nosenie zbrane. Treba 6€ kolok.
Zákonná lehota na vybavenie tohto už dávno ubehla.
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa jedei105 »

LegisTelum pisalo vo svojom FB poste ze maju odkomunikovane z Prezidia PZ, ze ziadne zasobniky sa predkladat nemusia, a takisto sa nemusi uvadzat ich pocet ani kapacita. Ani v zakone to nie je uvedene. Len ohlasenie o drzani zbrane... :evil:
50BMG
prispievateľ
Príspevky: 201
Registered for: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa 50BMG »

Dnes som to absolvoval aj ja, no a podarilo sa vynimka zapisana.
Vyplnil som A4 celu 2x pre jednu zbran. Ako som sa docital na FB.
Ako pise poznamka pod ciarou "nehodiace preskrtnut" tak som pocet skrtol a napisal len "33ran". Na pocet sa nepytal.
Potom ziadal zbrane na kontrolu a prekvapeny som ostal ja.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3699
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Limit na zásobníky, počet, ani ich vlastnenie nie je upravené v zákone, len sa potvrdzuje že lokálny folklór naďalej pokračuje.

K tej Saige: ak by ti chýbalo len zo 5cm, tak si daj urobiť na ňu kompenzátor a máš vyriešené.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5618
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Tak ako vraví Mesi, pokračujeme v zaužívanom folklóre a naďalej platí iný kraj (okres) - iný mrav.
mienkotvorca
občasný prispievateľ
Príspevky: 65
Registered for: 7 years 9 months

Príspevok od používateľa mienkotvorca »

Ahojte, vyklad viac menej chapem. Chcel by som sa opytat na realnu sitaciu spojenu s prihlasovanim expanzu , konkretne pps41- spagin. Kamarat mi ponukol odkupit odneho kedze nema zbrojak. Viem ze vsetky expanzy sli do kat.A . Na OR PZ mi povedali ze potrebujem poziadat vynimku na minv, ze kedze niesom vlastnikom pred 1.2.2022 ale nadobudam ho po schvaleni smernice . Kde sa to ziada ? na slovensko.sk ? Ako vyzera ten dokument vydany na expanz spagin s nadlimitnym zasobnikom doneho ? Je to to verejne tlacivo co tu uz niekto hodil do vlakna z minv na nadobudnutie zbrane kategorie a?
Dakujem za pomoc snad aj ostatnym drzitelom expanzov
Gabo13
občasný prispievateľ
Príspevky: 56
Registered for: 12 years 5 months

Príspevok od používateľa Gabo13 »

Ako píše Mesi :

K tej Saige: ak by ti chýbalo len zo 5cm, tak si daj urobiť na ňu kompenzátor a máš vyriešené.
[/quote]

Ahoj, aj to by bola možnosť, alebo upraviť pažbu aby nebola sklopná.. ale :
1. neviem ako to v praxi oficiálne funguje, myslím že ak chceš urobiť rez, znehodnotiť alebo upraviť zbraň s tým že bude preradená do inej kategórie treba povolenie od polície, potom poslať zbraň na expertízu atď.. - to bude drahšie ako celá zbraň
2. ale jednej veci v zákone priznám sa celkom nerozumiem - píše sa tam o sklopení resp. odstránení pažby bez straty funkčnosti... tejto strate funkčnosti celkom nerozumiem, napr. na mojej sajge ak sa sklopí pažba, so sklopenou pažbou sa nedá natiahnuť, je nefunkčná - nejako to blokuje vnútri poistku, proste so sklopenou pažbou nefunguje a takto sú robené myslím si všetky nové Kalašnikovi pre civilné použitie..
Tak teraz fakt neviem či do toho ešte vrtať = preukaz zbrane je už vystavený, alebo to nechám už na f-ko ..
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"