Dotaz ohladne ucinnosti naboja 9 mm Luger

Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa boris »

velmi by ma zaujimalo nakolko sa strela typu EPRX co do ucinkov v cieli lisi od klasickej FMJ a bezplastovej olovenej strely (v rovnakej razi a laboracii). ci uz ogival alebo komoly kuzel. skusal niekto domaci test na zlatych strankach?
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

nie je nahodou eprx oznacenie laku, ktry ares nanasa na olovene strely?
a rozdiel medzi olovenou a fmj strelou asi poznas. ten lak tam pokial viem sluzi na znizenie zanasania drazok olovom.
Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa boris »

luke - cece nie som vcerajsi, dobre viem aky je rozdiel v konstrukcii strely a preco sa olovace potahuju EPRX plastom. mna zaujima rozdiel medzi FMJ, EPRX a olovaca co do ucinku v cieli...
ergo. predpokladam ze EPRX bude mat blizise k olovacu ale bude kustik priebojnejsi ako olovac
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

preco by malo byt lakovane olovo priebojnejsie ako nelakovane? myslis ze ten polymerovy lak ma take pozitivne balisticke schopnosti, ze je sposobily pridat strele priebojnost?

olovo v ciely sa bude zrejme lahsie deformovat, tym ze nepreleti skrz, odovzda aj celu svoju energiu.
Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa boris »

ta vrstva polymeru sa mi zda pomerne pevna aj ked krehka. aspon na poslednych seriach (mam este odlozenu krabku 357mag eprx kde je plast makky ako blato) .preto sa domnievam ze eprx vrstva by mohla mat maly (a mozno celkom zanedbatelny) vplyv na deformaciu strely po zasahu. ale su to len take plky, neskusal som. kazdopadne strely eprx som si celkom oblubil.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3130
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

eprx drží na povrchu velmi dobre, postreloval som mokré ytongové tvárnice a lak držal, deformácia žiadna, ares robí z tvrdej zliatiny, tá sa v tele deformovať nebude. Pri strelbe do zviazaných novín majú Pb aresy tendenciu rozsypávať sa na prach, eprx fragmenujú trochu menej. Dakde mám poodkladané zvyšky striel ak nájdem, pošlem fotky...
Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa boris »

R - to by bolo fajn. vdaka za info. :)
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3130
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

prvé tri zlava boli strelené do borovicových hranolov, rôzne navážky nepametám už kolko, modrý neviem do čoho šiel, zvyšok sú noviny v ktorých najlepší výsledok dosiahol posledný (v inom vlákne zmieňovaný) speer fp, strely z ytongu som asi vyhodil :cry:

Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"