Namerane casy tasenia, obtiahnutia, vystrelu zbrane pri NO.

Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Dátum registrácie: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

Xader:
Tiez neviem, aky je ciel tvojho treningu, ale ak je to bbpd-om spominane "prípadné použitie zbrane v reálnej situácii", poradim ti nesustredit sa len na 2-strely. Je to prvok zo sportovych disciplin (IPSC/IDPA), ktory z pohladu obrannej strely moze vytvarat nevhodne (az nebezpecne) navyky. Je lepsie sa sustredit na x-strely, kde x=1, 2, 3, 4, 5, ... Podla potreby, podla drilu.
Nie je to z mojej hlavy, v pripade zaujmu mozem poslat zdroje.

Xader napísal:Lenze nesustredim sa na spustanie a lieta to kade-tade :oops:
Co mi odporucate ? skusit spomalit a venovat sa viac miereniu a spusti?
Ako pises - sustredit sa na spustanie a presnost. Ked bude presnost dostatocna, mozes o kusok zrychlit a sledovat, co to spravi s presnostou.

Niekde som cital, ze pri cvikoch orientovanych na presnost je uspokojivou presnostou 100%, pri cvikoch na rychlost tak 85-90%. Podla toho treba zrychlovat alebo spomalovat.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

yarco napísal: ... poradim ti nesustredit sa len na 2-strely. Je to prvok zo sportovych disciplin (IPSC/IDPA), ktory z pohladu obrannej strely moze vytvarat nevhodne (az nebezpecne) navyky.
A to som si myslel, ze to sa mne nemoze stat - podvedome dvojstrely.
Strielame viaceri co najrychlejsie na terc-gong, dohodneme sa po jednej rane.
Az na tretie strielanie som nenapalil na gong 2 rany za sebou.
Sam som bol z toho pip-paf. Cim viac chcete byt rychlejsi tym sa operacie naozaj stavaju iba take ake ste ich trenovali - jednoducho to urobite tak rychlo ze to ani sami nevnimate. Cim dalej trenujem so zbranou, tak mam vacsi pocit ze keby sa nieco "zomlelo" tak konkretnu situaciu NO alebo KN po pravnej stranke asi tazko zvladnem :roll:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Dátum registrácie: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

Ak ta to upokoji, z pohladu obrannej strelby su aj ovela horsie sportove navyky. Napr. okamzite po ukonceni dvojstrelu stiahnut zbran do pohotovostnej polohy, v "lepsom" pripade ju aj rovno vybit... :wink:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa peterson »

som tu nový, postupne si prechádzam jednotlivé diskusie

máte tu rozdebatovanú zaujímavú a pre život užitočnú tému. Ak možem, tiež prispejem mojím názorom.

Vyslovujem uznanie strelcom, ktorí ste dosiahli tie super časy. Niekto velmi trefne podotkol, že situácia na strelnici je niečo iné ako skutočný reál.

Z praxe viem potvrdiť, že akákoľvek činnosť v NO je podmienená psychikou osoby, ktorá sa ocitla v NO- teda v situácií, kedy je priamo v ohrození ona alebo iná osoba a situácia dovoluje zbran použiť.

Možte mať nasušené celé roky, rovnako bombové časy na strelnici- ak nastane kritická situácia a nástúpi stres a príval adrenalínu- ide už len o to- ako sa stým váš organizmus vysporiada. Ak nevie človek spracovat nával stresu- stuhne, zmeravie- ale len velmi ťažko a pomaly reaguje. Ide o sekundy, ktoré môžu byť osudné. Stres zväzuje zmysly

Psychická odolnosť, chladná hlava s predvídavosť mi raz mne a kolegovi zachránila život.
Skrížili sme cestu albáncovi, ktorý bol na území SR nelegálne, za pásom mal vybrúsenú CZ100, ktorú išiel použiť, ale naštastie sme boli rýchlejší. (jeho kariéra bola -11rokov odsedených v Taliansku za pokus o vraždu)
Ak by bol úspešný- nikto by ho nenašiel, nikde nebol evidovaný- pekne by odtiahol do dalšej krajiny robiť špinavú robotu.

Chcem poukázať nato, že nikdy som netrénoval meranie časov a tasenie. Čo som ale trénoval- to bola psychika, chladná hlava a hlavne- mám stále na pamäti radu starého veterána: "čakaj ranu od každého"

Dosť slušne to drží mysel v strehu
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Dátum registrácie: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa polucias »

osvietený rozum, nového člena, doslova !!!
napísal si to čo sa ja tu snažím už dobre dlhú dobu vysvetliť super borcom nadupaných bezp. pravidiel a super výsledkov na strelnici.

nemám takú skúsenosť ako ty, klobúk dole že si to zmákol !!!!
ja sa osobne riadim tým istým pravidlom ako ty, a považujem to za polovičku, možno aj dve tretiny úspechu prežitia takejto situácie,


„Rychlá reakce je dobrá, ale být o krok napřed je ještě lepší.“ Gabe Suarez


tu sa stále rieši kaliber, účinnosť, typ zbrane , typ strely atd, málokto tu ale chce počuť o tom že to najdôležitejšie je psychika,

ja mám na to svoj názor ktorý tu som nou mnoho ľudí nedzdiela a linčuje ma za moje metódy, ale na druhej strane je pozitívne že to nie je väčšina.
možno si už na tie vlákna narazil kde sa to prepieralo,



:D
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa peterson »

kto má rád filmy- dobrým príkladom je Jack Bouregard (Moje meno je nikto)

klud, rozvaha a pokoj


No ale, ulica je ulica -páni.

Najlepší recept je predchádzať rizikovým situáciám- t.j.-nevyhľadávať ich.

Platí : " Kto je pripravený- neni prekvapený"
inspiring_bohr

Príspevok od používateľa inspiring_bohr »

Plne suhlasím.Jedna vec je teoria a iná je realita.Osobná skúsenosť je najväčšia devíza. Idealne je však pokial je to len trochu možné vyhnúť sa takýmto situáciam. V týchto prípadoch musíš vždy počítať so zranením aj keď sa dokážeš o seba postarať je to záhul na psychiku pripravený a vyrovnaný jedinec vo väčšine prípadov odchádza po svojich aj keď môže krívať.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Dátum registrácie: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

polucias:
Suhlasim, Peterson to napisal dobre.
Ja osobne si ale nespominam, ze by niekto z fora v znamej plamennej debate "Izraelská bojová strelba" spochybnoval vyznam, vplyv a ciastocnu nepredvidatelnost psychiky v realnej krizovej situacii.

Co si ale pamatam, ze viaceri mali vazne vyhrady voci konkretne vasmu prevedeniu 'realistickych' treningov. A Petersonov nazor na tie metody/videa nepoznas, takze si ho mozno aj predcasne priradil na 'svoju' stranu :?
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Dátum registrácie: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa polucias »

ano, máš pravdu, psych. odolnosť nespochibňoval nikto, ale spôsoby treningu niekoľký navzdory serioznym argumentom. samozreme ako pre koho, že :wink:
to rozvádzať nechcem
ved on si praví názor ked si to prečíta, možno mu to bude sediet možno nie,
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

dost bolo flejmu!!
tak co polucias, s knedlou v rure, alebo bez knedly v rure?
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Dátum registrácie: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa polucias »

:?:
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

naboj v komore, trocha predstavivosti do toho.
sano2
častý prispievateľ
Príspevky: 673
Dátum registrácie: 15 years 5 months

Príspevok od používateľa sano2 »

luke napísal:dost bolo flejmu!!
tak co polucias, s knedlou v rure, alebo bez knedly v rure?
:lol:
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 5 months

Príspevok od používateľa gewehr »

luke, neser tu izraleskych kovbojov, lebo dostanes intuitivnu dvojranu, naco vyvolavas zbytocny flame :x
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Dátum registrácie: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa polucias »

:lol:
Zamknuté

Návrat na "Ostatné"