XDM-9

inspiring_proskuriakova

XDM-9

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

Tak som sa stal novym a stastnym majitelom XDM-ky v 9 lugri.

Dojmy su pozitivne. Je to moja prva zbran "moderneho typu" teda plastovy ram, velkokapacitny zasobnik (19 ran) a absencia kohutika.

Strelba:

Nemam skusenosti so strelbou zo zbrani 9 mm luger, ale povazujem ju za vcelku prijemnu, spatny raz je relativne makky. Pouzite strelivo bolo najlacnejsie S&B a CCI Blazer so zliatinovou nabojnicou. Dohromady cca 100 ran, odpalene bez najmensieho problemu ci zadrzky. Zaroven sa ku mne dostalo aj 25 ks asi 30 rokov starych nabojov roznych znaciek a farieb, tieto uz robili problem, strelu neodpalilo, ale stopa na zapalke bola podla mna dostatocna. Na druhy pokus odpalilo kazdu strelu, ale tieto chyby pripisujem jednoznacne strelivu.

Presnost zbrane este neviem posudit, strielal som na 25 metrov, je to prva skusenost s full-size pistolou, ale pokial sa eliminuju chyby spustania, tak nie je problem trafit stred. Zatial som mal len 2 "posedenia", takze nastrel z tretieho sem pripojim.

Mieridla su 3-bodove, biele bodky, dobre citatelne, striela sa s nimi pohodlne.

Bezpecnost:
Zbran nema klasicku poistku, ale ma snad vsetky moderne poistky. Nestandardnou je dlanova poistka, bez ktorej stlacenia nie je mozne zo zbrane vystrelit, ani ju obtiahnut. Dalej som si vsimol, ze pokial je zaver vzadu, a clovek sa pokusi manualne vlozit cez vyhadzovacie okienko naboj, zaver sa nedovrie. Ci treba pouzit hrubu silu som radsej neskusal.

Nosenie:
Zbran ma 4,5" hlaven a kapacitu 19+1 ran, takze som ocakaval, ze pre moju postavu ( do 70 kg ), bude nenositelna. Na moje velke prekvapenie vsak so standardne dodavanym opaskovym puzdrom FALCO dokazem zbran schovat, pazba sa takmer "prilepi" k telu, a pod volnejsim trickom a prehodenou mikinou nie je nic rozpoznatelne.

Zhrnutie:

Za 548,5 € som sa dostal ku zbrani v 9 mm luger, spolu s troma 19 ranovymi zasobnikmi a puzdrom. Moje prve dojmy su jednoznacne pozitivne, aj ked je pravdou ze s pistolami inych znaciek v tomto kalibri nemam ziadne skusenosti. Ci to bola dobra volba, vsak skutocne preveri az cas, ale zatial pevne verim ze to dobra volba bola.
inspiring_golick

Príspevok od používateľa inspiring_golick »

"Dalej som si vsimol, ze pokial je zaver vzadu, a clovek sa pokusi manualne vlozit cez vyhadzovacie okienko naboj, zaver sa nedovrie. Ci treba pouzit hrubu silu som radsej neskusal. "

Treba pouzit tu silu. Vyhadzovac musi preskocit za okraj nabojnice. Staci vlozit naboj cez okienko do komory a packou spustit zaver. Ale je to zbytocne namahanie vyhadzovaca... lepsie je nabijat zo zasobnika a potom doplnit jeden naboj.
tycho28
častý prispievateľ
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa tycho28 »

..
Naposledy upravil/-a tycho28 v 08 Dec 2013, 21:10, upravené celkom 1 krát.
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

vdaka chlapci, v kritickej situacii aspon budem vediet :D
inspiring_golick

Príspevok od používateľa inspiring_golick »

Asi 30 sekund sa mi to zdalo ako celkom dobry sposob... predsa len ten posledny naboj ide do zasobnika tazko. Ale na XD/HS nam v tom brani vystraznik vlozeneho naboja v komore. Ide to, ale skor to pripomina nejaku logicku hru...
elegant_cray

Príspevok od používateľa elegant_cray »

To Lord_Summoner_sk:
vdaka za info, tiez zvazujem moznost kupy tejto zbrane, na ktoru som dostal odporucanie od kamosa. S tou postavou som na tom podobne, pokial sa snou citis dobre mal by som aj ja :)
eloquent_antonelli

Príspevok od používateľa eloquent_antonelli »

Ahoj, mám XDM 9 asi tri mesiace,ale len dnes som sa dostal k tomu,že som ju riadne prevetral,bez chyby, spätný ráz veľmi príjemný, veľmi presná, dobrá spúšť. Ovládanie veľmi dobré. Za málo peňazí,veľa muziky, a ešte k tomu je aj veľmi pekná, no a nosenie v pohode.
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

nenieslo ti to na 25 metrov mierne v lavo? cca na 6-ku na kruhu?
eloquent_antonelli

Príspevok od používateľa eloquent_antonelli »

áno, ale keďže som nestrieľal na terč s kruhmi, takže ak som mieril na hlavu siluety ,tak mi to padalo asi 5 cm vľavo, lenže potom strieľa kolegy s mojej a išlo mu to presne, len asi 2 cm vyšie ako mieril, takže to bude asi mojou rukov, mám tam najmenšiu rukoveť a neviem či to potom nestrhávam do ľava, a preto či mi nejdú prsty via na ľavú stranu, dám naspäť strednú pažbičku a vyskúšam.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Ak to ide pravákovi rovno do ľava, môže byť problém v polohe ukazováka na spúšti.
To môže tiež súvisieť s pažbičkami (krátke resp. dlhé prsty). Či je ukazovák na spúšti 'málo' alebo 'veľa' (koniec prsta alebo až kĺb), v oboch prípadoch býva zbraň pri spustení odtláčaná rovno do ľava.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

tycho28 napísal:... ked mas zaver vzadu, naboj si strc pod vytahovac a pusti zaver... ja to tak robim na mlocku
Dal som si tento tvoj "test zrucnosti" a nejako som neuspel. Mne na G26 neslo tu nabojnicu zasunut pod vytahovac :cry:
Som lavy alebo mas na to nejaku fintu ? :wink:
tycho28
častý prispievateľ
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa tycho28 »

..
Naposledy upravil/-a tycho28 v 06 Dec 2013, 22:23, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Poradím drobnú fintu - ak je to možné a vhodné (napr. doma), dávam do komory náboj z iného, na to určeného zásobníka.

Oproti dopáskovávaniu je to:
- rýchlejšie (prvý zásobník dnu, obtiahnuť, vyhodiť zásobník, druhý zásobník dnu, kontrola, hotovo)
- bezpečnejšie - zbraň je stále v silnej ruke, netreba ju nabitú odkladať kvôli dopáskovaniu posledného náboja

- navyše mám lepší prehľad o opotrebovaní nábojov, ktoré dávam do komory.
tycho28
častý prispievateľ
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa tycho28 »

..
Naposledy upravil/-a tycho28 v 06 Dec 2013, 22:23, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Ja po nabiti pred zapuzdrenim zbrane robim este taky rychly kontrolny 'telocvik':
- stiahnem trocha zaver, aby som videl naboj v komore;
- dorazim zaver dlanou;
- dorazim zasobnik do sachty dlanou;
- potiahnem dno zasobnika, ci dobre drzi na zachyte;
- zapuzdrim zbran.

Preto som pisal o odkladani, pri mojom postupe by to s dopaskovanim bez odlozenia/zapuzdrenia zbrane ani neslo.
Jednoducho s tym druhym zasobnikom mi to nabijanie pride rychlejsie a 'elegantnejsie', v mojom pripade aj bezpecnejsie. :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "HS-Product - HS9, HS45, XDM9, XDM45 "