Vystroj a uzitocne veci (vhodne i na barter)

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

50 litrov na 3 dni nie je prehnaná veľkosť. Ja si spacák dávam radšej do ruksaku než by som ho o neho pripevňoval a to hneď zaberie dosť miesta o nejakom zimnom spacáku ani nehovorím. Plus keď si chce človek zobrať aj nejaké veci ktoré vôbec nie sú nutné na prežitie, ale spríjemňujú pobyt, napríklad sadu kde je soľ, korenie, čaje atď, tak toto všetko zaberá priestor. Ono dá sa ísť na tri dni aj úplne bez ruksaku, do taktickej vesty sa toho zmestí tiež hodne, ale ide aj o komfort. Väčší problém bývajú ľudia, čo si kúpia veľké turistické batohy, iné nemajú a potom s nimi idú aj na krátke jednodňové výlety. Ak si odmyslíme veľkosť samotného ruksaku, tak veľký ruksak zvádza aby bol naplnený vecami, pretože nosiť v ruksaku len pár keksov, mikinu a termosku s čajom je také trápne, že? :D Už som bol na pár krátkych výletoch, kde ľudia prestali vládať s ťažkým ruksakom a keď som potom videl tie veci čo nosia :lol:
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa agger »

Mno ono v konecnom dosledku na 3 dni bude aj 50l malo, kedze nosim cast veci pre manzelku a komplet vybavu pre psa...
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Ja som »

electron:
priznam sa, ze cisto cisty 3 dnovy survival v lese som este nemal moznost vyskusat (dufam, ale ze coskoro), 50l sa mi zda byt dost vela, v suvislosti s mojim 38litrovym warrior crusader pack, ktory sa mi zda byt az az velky na takuto aktivitu. Samozrejme spacak by som pravdepodobne pripol na mole system (karimatku detto z vonkajsej strany) aby to zbytocne nezaberalo vnutorny priestor.
Je to ale moj subjektivny nazor.

agger:
tak jasne, ked musis mysliet aj na (za) zenu a psa resp. riesit ich pripravu, tak to plne chapem :)
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

Ja som
nejdem vypisovat co vsetko mam zbalene v batohu,ale len lekarnicka na 3 dni pre 4 osoby mi zaberie jeden vonkajsi priecinok v batohu.
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Ja som »

nemam v tomto zatial bohvieake skusenosti, takze sa rad necham poucit a rad sa priucim nieco nove
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 17 years 4 months

Príspevok od používateľa Venet »

agger: mam alice system a v poho mi postacuje (ten mensi. Je aj vacsi ale to je velke jak krava) . Mne staci aj na tyzden. (viackrat otestovane). molle nema ale ma aj zo spodu aj z vrchu aj z bokov moznost uchytenia, z bokov na aliceklipy, alebo obyc. snurky alebo remienky. Ja nosim zospodu alice upnutu karimatku spolu s celtou pomocou klasickych CSLA postrojovych remienkov. z bokov mam 2 sumky na aliceklipoch a cutoru. Vsetko ostatne mam vnutri. Takze Tebe by teoreticky mohol na tie tri dni postacit. :wink:

ps. A manzelku nauc nech si to nosi sama. Ja to svoju tiez uz ucim.
me2dik
prispievateľ
Príspevky: 211
Registered for: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa me2dik »

Pani zhanam nejaku schopnu plynovu masku, nieco ine ako M10 M. Viete mi niekto poradit s niecim ?
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

me2dik: Skus dat cenove rozpatie a viac detailov (ci chces v nej aj strielat alebo nie, ci nosis okuliare, ci chces napojenie na hydratacny system, atd.) a potom sa bude dat lepsie poradit. Kazdopadne M10 M je skor dekoracny kusok, pripadne ak v tom chces hrat airsoft alebo trenovat bojove poplachy, ale akejkolvek 'ulozenke' tohto typu by som v skutocne zlej situacii neveril (a pokial clovek potrebuje masku, ta situacia je ozaj vazna). Koniec koncov zakladny test tesnosti spravis lahko, a pokial ho aj zvladne skus test komfortu (maj ju na sebe aspon par hodin, kludne aj bez filtra).

Ja mam v BOB Scott Promask:

Obrázok

ale tych moznosti je spusta, z tych lepsich napr. SGE 400/3 alebo MSA Millenium, tie najnovsie/vyssie rady od 3M tiez nie su zle, ale to uz zacina ist aj do penez (plus nezabudni na kvalitne sirokospektralne filtre).


Gunslinger

P.S.: Ak chces viac info, masky a filtre sme rozoberali napr. aj tu (pozri si hlavne AKIho prispevky ktory naozaj velmi dobre vie o com hovori):

http://www.webforum.sk/viewtopic.php?p= ... mask#85918
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa AKI »

Nedavno som vyhrabal tento link ohladne masiek a filtrov.
Ku kzdemu filtru je uvedene pouzitie a co je dolezite trvanlivost pri skladovani.
http://www.plynova-maska.sk/
inspiring_gates

Príspevok od používateľa inspiring_gates »

A co hovorite na polomasky? Samozrejme ze by bolo dobre mat k polomaske aj dobre priliehajuce okuliare. Bolo by to skladovatelnejsie, resp. bolo by dobre mat doma masku, ale polomaska je o dost mensia a nezavadzia v aute, batohu a pod. Ak by ste o tom vedeli nieco viac, resp. skusenosti - myslim hlavne na kvalitu filtra, funkcnost a pod.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Kopa svinstva sa ti dostane do tela/do krvi práve cez oči. Neviem, či nejaké priliehajúce okuliare toto vyriešia na rovnakej úrovni ako maska... Potom treba dávať pozor na pokožku tváre, tiež na krk, zvlášť, keď sa človek ráno oholí (to už ani maska nepokryje)... takže maska mi príde ako minimum. A to sa ani nebavíme o látkach, ktoré sa do tela dostanú aj cez neporušenú pokožku. Ešte okresávať toto "minimum" mi preto nepríde ako dobrý nápad. Hoci ide iba o môj súkromný názor.
me2dik
prispievateľ
Príspevky: 211
Registered for: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa me2dik »

gunslinger:
M 10M mam odskusanu, kde sme to skusali v pivnici s vojenskymi dymovnicami a co sprejmi, komfort nosenia nebol boh vie co ale dalo sa to zvladnut, mal som ju na tvari asi 3 hodiny. Urcite mi ide o dobry priezor a najlepsie aj hydratacne pripojenie. Odkial si tu masku bral resp oplati sa to vobec zo zahranicia alebo su tie ceny porovnatelne ?
co hovorite na toto http://www.militaryrange.com/sk/sebeobr ... s-mcu-2a/p ?
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Ad polomasky - suhlas s Jackom.

me2dik: Zrovna tuto masku mam tiez (velkost S - pre moju 'polovicku' :wink: a bral som ju tiez kvoli tomu velkemu zornemu polu a nizkej cene, nie je az taka komfortna ale stale je to o triedu lepsie nez M10 M. Celkovo tieto stare/surplus vojenske masky su trochu rizikovou investiciou, zalezi ako a kde boli skladovane, atd. Vo vseobecnosti ale zasa napr. stara dobra butylova guma lepsie odolava niektorym chemickym latkam nez silikon pouzivany (kvoli komfortu nosenia) na mnohych novsich maskach, cize vacsinou je to o kompromise (ta Mestel SGE400/3BB je jedna z mala novsich co pouziva butylovu gumu, ale nepodarilo sa mi ju zohnat za rozumnu cenu). Plus samozrejme vek/roky clovek neoklame - aj ak raz ci parkrat testom tesnosti nejaka stara vojenska maska prejde (vid AKIho test), otazka je ci nim prejde aj po tyzdni pouzivania, pricom napr. v pripade pandemie clovek musi pocitat s minimalne par najrizikovejsimi tyzdnami. A jo, nie je to lacna zalezitost hlavne kvoli filtrom - kvalitne sirokospektralne su zvycajne od 25 eur vyssie za kus, pricom v pripade pandemie by clovek potreboval aspon 20-30ks na osobu... :roll:

A ci kupit u nas alebo vonku - ceny si porovnas lahko, a dobre je tiez zvazit serioznost firmy - firma co sa zaobera ochrannymi pomockami bude asi 'bezpecnejsi'/serioznejsi zdroj nez webshop s militariami, cize asi tak :wink:


Gunslinger
me2dik
prispievateľ
Príspevky: 211
Registered for: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa me2dik »

Diky za vycerpavajucu odpoved ;) ale mam este dotaz na filtre v tych sa tie moc nevyznam http://www.plynova-maska.sk/index.php?node=5 z tychto napr ktore by som mal vybrat pre pripad WTSHTF
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

me2dik: Zalezi od toho co vsetko povazujes za potencialnu hrozbu, a samozrejme cim lepsi filter (cim viac toho dokaze odfiltrovat) tym je drahsi, tazsi, a zvycajne sa cezen aj tazsie dycha.

Moj nazor je ze na taku vseobecnu komplexnu ochranu by bolo treba aspon A2B2E2K2 P3, pricom je dobre ak ma tiez oznacenia R a D (R zjednodusene znamena opakovane pouzitelny / dlhsia zivotnost = povedzme dve 'pracovne smeny', a D znamena ze presiel dolomitovym testom zanasania). Ak by si chcel uplne maximalnu ochranu, taky na tej stranke co si linkol nie je, ale hladaj A2B2E2K2 Hg NO CO 20 P3 R D, takyto filter ale uz casto ide aj cez 50 eciek kus...

Tiez je ale dolezity kvalitny vyrobca, kupit dobru masku ale dat na nu nejake lacacke cinske filtre (ktore jednako nemusia mat deklarovanu ucinnost a jednako sa cez ne casto pomaly neda dychat) by nebol dobry napad, a filtre od seriozneho vyrobcu su tiez zvycajne dobre zabalene (Drager ich napr. dava do takych hlinikovych vakuovych obalov) a maju dobru zivotnost.

Drzim palce pri vybere,


Gunslinger
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"