Keď už tasiť, vystreliť?

inspiring_villani

Príspevok od používateľa inspiring_villani »

Pozor! pri viacerých príležitostiach čas na upozornenie bude - napr ešte som zbraň nemal, vyrazil z partie oproti mne jeden sfetovaný típek - vzdialenosť 10m a kričal na mňa "ty si ten ROMAN?!!!" (žiaden Roman nie som a nijakého nepoznám) a mal dosť blbý výraz tváre, už som videl, jak dostanem cez držku, miesto to bolo pusté - garáže bokom mesta, nejako som ho ukecal, že Roman nie som, ale kebyže mám zbraň - tasím, zarevem na neho, nech ustúpi, ak nie - strielam do vzduchu, ak nie - strieľam do hrude, volam 112. Problém jediný - on mal svedkou, ale i tak takto konám, hoci predpokladám, že max po výstrele stojí. ak by som nepoužil varovný výstrel, na políciu by som nič nehlásil - hádam by tí fetovia nevolali za mňa. To skôr by ma nabudúce počkali.
inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

Lpy . No neviem či by si si obhájil NO. Mal ten típek nejakú zbraň? Nebolo možné útok odvrátiť inak? Čo útek? Na takéto situácie je dobre mať pri sebe ešte kaser alebo iný obranný prostriedok, prípadne rýchle nohy. Ver, že akýkoľvek iný spôsob odvrátenia útoku ( napr. aj útek )v tomto prípade by ti bol v hodnejší ako potom pred súdom, médiami, pozostalými útočníka atď, vysvetľovať prečo si chlapa resp. chlapca strelil.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Lpy, ak budeš v reále naozaj konať tak horkokrvne, tak Boh s tebou. To sa dostaneš akurát do prúseru, alebo rovno do kriminálu. Zabudni na to, že ak niekto s debilným výrazom beží k tebe a volá na teba "Roman!", že nejakým spôsobom ohrozuje záujmy chránené TZ (=KN), alebo rovno útočí na záujmy chránené TZ (=NO)*. Tým pádom máš veľmi chabý dôvod tasiť a použiť hrozbu zbraňou. Nieto ešte aj vystreliť.
:!:
Pri všetkej úcte, ale skús si ešte raz preštudovať príslušné ustanovenia TZ. A rovno si pozri aj príslušné paragrafy TP, aby si vedel, čo ťa čaká, keď budeš mať príliš horúcu hlavu a nepresvedčíš sudcu, že ten, kto k tebe uteká s výkrikom "Roman" ťa chce zabiť, zmrzačiť, alebo aspoň zmlátiť, či obrať.
:wink:
V podobných prípadoch máš x iných možností a ako napísal Janesk, kaser alebo teleskop túto paletu možností značne rozširujú.

* Iné by bolo ak by kričal "Roman, zabijem ťa!" "Roman, si mŕtvy!" "Roman, zlámem ti ruky!" atď.
inspiring_villani

Príspevok od používateľa inspiring_villani »

Nevravel som síce, že vyťahujem zbraň a zastrelím ho, ale zas zákon hovorí i o tom, že keď ti hrozí bezprostredné nebezpečie, nemusíš čakať na to, že dostaneš na držku, - už tak by som pri obhajobe mal čím argumentovať - upozornenie, výstrel, zas upozornenie a na 99,9% by mu našli v krvi minimálne marišku a zrejme i kus nerozpusteného čuča. Ja mám len okolo 65kg, takže zas nemôže nik oponovať, že som ho mal zastavovať rukami. Ja nechcem nikoho zastavovať zbraňou - toho sa stránim a nie že mi to robí radosť, ale nad to neznášam takých bláznov posilnených partiou čo si len chcú udrieť.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

..
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 09 Dec 2009, 20:04, upravené celkom 1 krát.
inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

lpy: Tak práve na takéto prípady sú tu obranné prostriedky ako napr. už spomínaný kaser a pod.
inspiring_tu

Príspevok od používateľa inspiring_tu »

Tiež sa prikláňam k názoru že keď už tasím, tak som pripravený v prípade potreby aj strieľať, ak už nie je iná možnosť... :? Ale snažil by som sa výstrel oddialiť až do poslednej chvíle...Na záver by som sa však pokúsil o 2 X ALFA, ak by to teda už inak nešlo...

Za zváženie však ešte aj po vytiahnutí zbrane podľa mňa stoja aj iné alternatívy, podľa konkrétnej situácie, napr. hrozba zbraňou, varovný výstrel, prípadne aj úder strelnou zbraňou rovno do "držky", ak by sa už priblížil na "fullkontaktnú vzdialenosť" a nebolo by to ešte na strelbu, napr. by mal len "holé ruky" a pod... (ale odporúčam len z "celoocelákom", s "mlokom" alebo iným "recyklátom" by som asi veľa vody nenamútil... :D )
inspiring_villani

Príspevok od používateľa inspiring_villani »

ICE ale veď toto všetko som splnil - hrozba zbraňou, výstrel a zas predpokladám, že sa nájde fakt málokto, kto bude pokračovať v zastrašovaní holými rukami keď ide proti zbrani.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

ICE napísal: (ale odporúčam len z "celoocelákom", s "mlokom" alebo iným "recyklátom" by som asi veľa vody nenamútil... :D )
by si sa divil, to nie je plast ako na AS zbraniach, tym mozes cloveka ubit na smrt a nebude na nom skrabanec, a zaver na recyklate je stale kovovy, takze podla mna je cim udierat.
pri najhorsom si na kolajnicku nasadis bajonet.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

asi tak

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa arminius »

lpy
zas predpokladám, že sa nájde fakt málokto, kto bude pokračovať v zastrašovaní holými rukami
By si sa divil , čo všetko stretneš na ulici :wink:

Otočím ale otázku aj trochu inak :

,, Mal si už možnosť počuť otiahnutie kvéru , podotýkam , že na TEBA :?: "
Bohovský zvuk :!: , ani zastrúhaný 3,14čný vlas do prdelky by sa nevopchal v tej chvíli :!: Ja som sa pri takejto udalosti tak túlil k autu jak k ženskej :wink:
Veľa je to aj o psychológii , nie nadarmo chce zákon tie testy :!:
inspiring_villani

Príspevok od používateľa inspiring_villani »

"Otiahnutie kvéru" celkom som nepochopil. Ja mám použiť ako výstrahu ten zvuk ked sa obtiahne záver? Dá sa, ale buď musíš nosiť zbraň nenatiahnutú, alebo si proste vyhodíš náboj, čo ide,ale na druhej strane očakávam, že stačí hrozba zbraňou, pak už prechádzam na výstrel.
Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Xader »

Chcel povedat, ze obtiahnutie zbrane uz kazdemu kto trochu premysla, urcite staci !!! :wink: a vylaka ho natolko, ze sa prebere s toho co ma/mal v umysle spavit :) A nehovoriac o vystraznom vystrele do vzduchu, to si premysli kazdy kto to ma v hlavicke v poriadku, ak nema, tak mas problem... :roll:

Ja som skor zastanca vybavovania si takychto zalezitosti rucne-strucne, nebojim sa dostat ranu od niekoho, ale myslim si, ze aj nejaku snad viem dat a aj keby som dostal bitku, radsej ju dostanem ako by som ho mal zastrelit a potom stravit prinajlepsom 10 rokov v base :?
Samo, iny pripad je ked na mna ide niekto s nozom/pistolou...potom pouzit primeranu obranu k utoku a varovat vystrelom, pripradne osobne by som nemieril hned priamo na neho...ved aj nejaky zasah do kolena je dost bolestivy a zastavujuci :roll:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Kukni Lpy, nie som žiadny pseudopacifista, čo tu bude vyprávať somariny o tom, že aj ten najhorší šmejd má také a hentaké práva a kludne si ich môže násilím nárokovať na úkor tvojich.
Lenže ak na teba beží blbec, čo kričí "Roman!", hoci je aj zjetý jak Yeti, ale má holé ruky a len beží a kričí, si v blbej pozícii. Čo povieš polícii?! Čo povieš prokurátorovi?! "Prepáčte, ale on utekal mojim smerom, kričal a ja mám iba 65 kíl, tak som ho musel dať dole!"
Uvažuješ ty vôbec, ako by si skončil? Bol by si jasný prípad! O to jasnejší, že šmejdi, ktorí tam boli s ním, by ti v tejto beztak nepríjemnej situácii ešte poriadne zavarili svojimi výpoveďami. A rovnako by určite činil aj poškodený, ak by to rozchodil.
Buď si istý že v jejich verzii by si ty bol ten, kto si ich vyhliadol, robil ramená, vytiahol na nich zbraň a strelil ich kamaráta, ktorý ich chcel brániť. Mohol by si zabudnúť nielen na NO, ale aj na to, že by to niekto posudzoval iba ako vybočenie z NO.
Darmo by si im vysvetloval, že ty si chcel najprv iba použiť hrozbu zbraňou, keď to nestačilo, dal si varovný výstrel a keď už si nemohol inak, tak si picol vagabunda. Buď si istý, že za vagabunda by si bol ty sám. A pričinili by sa to aj bulvárne médiá, ktoré obľubujú podobné sústa.
Situácia by bola iná, keby šmejd reval, že ťa zabije, alebo by mal v ruke nejakú zbraň (aspoň tyčku), alebo by už pribehol k tebe a udrel ťa...
Ja viem, že je ľahko o tom takto teoretizovať, ale keď na to príde, je na všetko hrozne málo času. Nakoniec, ja som už tiež raz skoro tasil večer na ulici, keď si prefetovaný šmejd siahol pod bundu, jak keby išiel tasiť z podpažného púzdra - no nakoniec vytiahol voňavku a vedľa stojaceho sa spýtal: "Nesceš? Originál Boss. Dobrá cena." :lol:
Lpy, v každom prípade som ti tým chcel povedať, že je dôležité sa chrániť nielen pred grázlami na ulici, ale aj pred štátnou mašinériou, ktorá ťa dokáže pomlieť.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa arminius »

Jack
no nakoniec vytiahol voňavku a vedľa stojaceho sa spýtal: "Nesceš? Originál Boss. Dobrá cena."
:lol: :lol: :lol: Si Ty neni normálny,toto si mal hodť do vtipov :wink: :P :P :P :P

lpy
"Otiahnutie kvéru" celkom som nepochopil. Ja mám použiť ako výstrahu ten zvuk ked sa obtiahne záver?
odpoveď :!:
,, Mal si už možnosť počuť otiahnutie kvéru , podotýkam , že na TEBA
To znamená , že nie Ty obťahuješ kvér na výstrahu , ALE už čelíš potencionálnej výstrahe / útoku / so zbraňou .
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"