Poloplášť a legalita v SR

inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Sice riskujem ze yarco ma zas zrusi, ale: Ano. :D

Ak mas D, tak mozes pouzit vlastne prebijane strelivo na lov.
Ak mas E, tak mozes pouzit vlastne prebijane strelivo na sportove ucely (sutaz, trening, atd).

Dajme tomu, ze mas A aj E a zbrane zapisane na tieto skupiny mas v tom istom kalibri. Potom mozes prebijat naboje toho kalibru, ale mozes ich pouzivat len v zbrani co mas na E. Samozrejme ak na strelnici strelis vlastne prebijance zo zbrane co mas na A, nikto nic neurobi, ale ak pri kontrole policajt zisti ze nosis vlastne prebijance, tak mas problem. Otazne vsak je, ako ti dokaze, ze tie naboje su prebijane tebou a nie napriklad Ares-om. :D
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3130
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

Doplním že v prípade NO pri ktorej zařve iba útočník sa (pravdepodobne) KEU nebude zapodievať tým či šlo o prebíjanec továrenský alebo homemade, ale iba či šlo o povolený typ projektilu. Ak ale dôjde k poškodeniu nezúčastnenej osoby tak asi preveria či nešlo o prebíjanec. Aj v takomto prípade ale budú musieť dokázať že si ho nekúpil v obchode. (ktorý pred rokom zavreli) Zákon tiež neukladá povinnosť archivovať pokladničné doklady od streliva.

Aby som nebol totál OT tak podla mňa je na nosenie dobre prebitý SP lepšou volbou ako fmj. Súčasný zákon je zlý, zákonodarca by si mal uvedomiť že zákaz jhp ohrozuje nezúčastnené osoby. Mafiáni budú naďalej na tč používať čo im príde pod ruku, ak nezoženú jhp tak si napília fmj.....
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3130
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

add napísal:->Ak by som naboje niekomu predaval, dopustil by som sa TC nedovoleneho ozbrojovania, pretoze nemam ani licenciu na vyrobu streliva ani na jeho predaj.
iba v prípade ak by si ich predal osobe bez ZP, ak predáš prebíjance držitelovi ZP + preukazu zbrane na danú ráž tak podla mňa ide iba o priestupok. Ako rieši zákon darovanie prebíjaných nábojov takejto osobe neviem :lol:
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

R: Videl si uz niekedy ake zranenia sposobuje, hollow point (duta spicka)? To je brutus fakt, aj pre silnejsie povahy :).

Tu je ucinok v zelatine:
http://www.youtube.com/watch?v=2-rHJnuXilg
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3130
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

COBR4: jasne buďme (pseudo) humanisti, len aby sme útočníkovi velmi neublížili keď nás ide zabiť :)
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Podla mna, v obrannej strelbe ide o to, aby som utocnika zastavil/znemoznil mu dalej utocit, bohuzial niekedy to prinasa dan, stratu zivota utocnika. Nejde o to, aby som niekoho zmrzacil. HP strely maju velmi velky ranivy ucinok a nedavaju velku sancu na prezitie, hlavne po zasahu do vitalnych casti. A to nehovorim o tom, ako vyzeraju fotky na sude po zasahu HPckom.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

cobra: dobre hovoris, nejde o to ci utocnika zmrzacis, komu na tom zalezi? mne nie, ked to doslo tak daleko, ze som po nom musel strielat, aby som si zachranil zivot.
a co viem, tak cely clovek je vitalna zona a je velmi malo miest kam ho mozes zasiahnut, bez rizika ze mu sposobis smrt.
co sa tyka fotiek na sude, som velmi rad, ze nemame porotny system.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5632
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

C08R4 napísal:R: Videl si uz niekedy ake zranenia sposobuje, hollow point (duta spicka)? To je brutus fakt, aj pre silnejsie povahy :).
A videl si, aké zranenia spôsobuje tri až päť FMJ, ktoré doňho nasypeš, kým ťa prestane ohrozovať? Myslím si, že je omyl riešiť sebaobranu so zbraňou a pritom uvažovať nad tým, aby som útočníkovi neublížil veľmi, ale len tak akurát.
Vysvetlím prečo: lebo "tak akurát" vždy znamená tak, aby prestal, a to sa -keďže sa bavíme o odhodlanom útočníkovi, ktorého neodstrašil ani pohľad na zbraň v tvojich rukách- väčšinou rovná: padol k zemi a bol neschopný ďalšej akcie. Lenže to je iba vtedy - tu sa kruh uzaviera - ak je zranený naozaj vážne, alebo zomiera. Na to je JHP ideálne. Je to kruté a tá predstava ma svojim spôsobom desí, ale je to tak a buď sa s tým treba vyrovnať, alebo radšej nenosiť zbraň.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5632
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Inak luke, porotný systém má aj klady. Ak máš dobrého právnika, konal si v sebaobrane a páchateľ bol široko-ďaleko známy šmejd, máš veľkú šancu, že porota ťa oslobodí v plnom rozsahu. Sedia v nej zväčša bezúhonní občania, ktorí dokážu oceniť, že si (drsne povedané) utratil besného psa potulujúceho sa v ich okolí.
Pravda, v niektorých krajinách, ktoré majú porotný systém (zvlášť v USA) sa prípady opodstatnenej nutnej obrany neriešia ako u nás - teda zdĺhavým vypočúvaním, väčšinou aj prokurátorom (pre ktorého je "obranca" často rovnako ako pre vyšetrovateľa iba ďalšia nenáročná položka dennej agendy) a následne súdom.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3130
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

COBR4: Predstav si že ideš s tehotnou manželkou a pristavia ťa dvaja toluéndegeši žiadajúci príspevok s nožom v ruke. Chceš mať v takomto prípade v šuflíku jhp alebo fmj ?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4842
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

C08R4 napísal:HP strely maju velmi velky ranivy ucinok a nedavaju velku sancu na prezitie, hlavne po zasahu do vitalnych casti.
Zase nemusime HP a jeho klony mystifikovat, na to mame Hollywood.
V USA hojne pouzivaju na obranu expanzne strelivo a z roznych statistik nemam pocit, ze by mali vysledky v style "One shot - One stop".
HP a ine expanzy maju jednoducho lepsie parametre z pohladu osobnej obrany, ale ziadny zazrak sa nekona. Osobne by som velmi uvital, keby aj nasi zakonodarcovia prehodnotili pouzivanie HP a spol. na obranne ucely, ich vyhody su zjavne (zastavovaci efekt, riziko priestrelu, ...)

A nezabudaj - aby ta vobec mohlo trapit, ako bude vyzerat foto strelnych (HP) zraneni pred sudom, sa toho sudu musis najprv dozit. V okamihu konfliktu budes mat myslim uplne ine starosti (napr. "ako HO okamite zastavit?").
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5230
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

C08R4 napísal:
Tu je ucinok v zelatine:
http://www.youtube.com/watch?v=2-rHJnuXilg
...podla mna to vyzera skor ako puskova strela (napr. TSX). Je to dost velky blok,strela je pomerne stihla a dlha....
inspiring_mcclintock

Príspevok od používateľa inspiring_mcclintock »

najvacsi relativny pocit istoty nam legalne na Slovensku akotak zabezpeci nieco FMJ na .45 ACP alebo .357 Magnum alebo hocico ine aj .22LR len sa treba vediet trafit. Plati to vseobecne pravidlo: cim mensi kaliber chces nosit, o to musis byt lepsim strelcom.

PS: ale ak mas 9mm luger tak by som odporucil kuknut aj ten SB SUBsonic: http://www.sellier-bellot.cz/pistol-and ... roduct=177

len niekomu to nemusi obtiahnut a ako Igoros pisal to moze mat problemy aj s naladovanim do komory.

S glockom to vraj funguje bez problemov , este som to sice neskusal lebo som ich nezohnal odkedy som dostal tento typ.
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Minuly piatok som kupil u Frana, 14.52 € za krabicku.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Ja pouzivam poloplaste.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"