Obranná zbraň - pomoc pri výbere

Plynové pištole, expanzné pištole, plynové náboje
inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

Michal1 : Nie, neskúšal som strieľať plynové proti vetru, ale z toho čo som videl ako to funguje usudzujem, že ak by aj bol vietor tak určite by ten plyn v prípade útoku šiel viac na útočníka ako na teba ( pokiaľ by nebola víchrica ako nedávno u nás :o( . A napokon pri streľbe s plynovými nábojkami sa doporučuje ustupovať, čiže ty od plynu ustupuješ zatiaľ čo útočník postupuje proti jeho tlaku spôsobeným výstrelom .Proti psom je jasné, že peprové, iné by som na obranu ani nepoužíval. Čo sa týka zastavenia psa, ktorý beží na teba 45-50km/h je nepravdepodobné, že ho zastavíš, ale ak prebehne cez ten oblak plynu tak je pravdepodobnejšie, že jeho útok to prinajhoršom skráti prípadne zastaví. Zas neviem či by si ho pri tej rýchlosti účinnejšie zastavil obuškom alebo s ostrou ( v tej rýchlosti je asi kus problém trafiť a nehovoriac čo sa môže stať, keď strela zasiahne to čo nemá.) Inak pekné video, ale po uliciach väčšinou nechodia psi so špeciálnych jednotiek :-) preto som písal „proti túlavému psovi“

/igoros/ :1.. proti utocnikovy, ktory ma noz alebo palicu by som sa bez vahania branil ostrou zbranou a urcite v medziach NO! --to som kus nepochopil. Ja som nepísal nič také ,že by som ja ostrú zbraň nepoužil v tomto prípade. Ja som rozoberal plynovku alebo teleskopický obušok v uvedených príkladoch .

2. ak uz na teba niekto ten noz vytiahne, je zbytocne tasit akukolvek zbran. Garantujem Ti, ze ak je rozhodnuty zautocit, nestihnes ju vytasit. Prakticke studie FBI dokazali, ze utocnik s nozom zo vzdialenosti 7m dokaze zautocit skor ako cviceny policajt vytasi gun!!!------.čo dodať ? Keď nastane taká situácia tak to vypadá, (podľa toho čo píšeš ) ,že ti nepomôže ani svätená voda nie to ešte obušok, plynovka, prípadne ostra zbraň .


3. Preco by malo byt logicke, ze ked sa chcem branit, NEbudem zbran tasit ako prvy?? -- Myslel som to tak, že väčšinou sa zbraň vyťahuje ak keď ti dôjde, že na teba niekto zaútočil.(mal som na mysli niekto ozbrojený takže on už má zbraň v rukách ako prvý )


4.Co sa tyka plynovky, moj nazor je jasny a nemenny, nebudem sa opakovat ------- je mi to jasné a tvoj názor rešpektujem. Ja mám zas svoj a za tým si tiež stojím.


/Michal1/ : len tak pre zaujímavosť :o) ( a to je podľa mňa ten najslabší plyn CS ) http://www.youtube.com/watch?v=Sll6oxY0WD0
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Janesk, neber to ako rýpanie, ale o niektorých sebaobranných situáciách zmýšľaš trochu skreslene. Nechcem príliš mudrovať. Napokon, na to sa ani necítim dosť kompetentný, ale dovoľ pár postrehov.
:wink:
Uvediem len dva príklady: pokiaľ ide o možnosť brániť sa proti útoku nožom na krátke vzdialenosti, tak teleskop má obrovskú výhodu, že ho môžeš mať v prípade, ak niekto vzbudí tvoje podozrenie, pripravený v dlani. Reakčný čas to skráti na minimum. Naopak, tvoje šance na odvrátenie útoku to rapídne zvyšuje. Obdobný postup so strelnou zbraňou ti jednak jej tvar a rozmery a tiež naše zákony nedovoľujú! Podobne je to s plynovkou.
:(
Ďalší problém je v účinnosti plynovky. Nie na každého útočníka a nie za každých poveternostných podmienok funguje rovnako. Preto tvrdiť, že "Tým nechcem povedať že by ťa plyn nezasiahol, ale to že určite by zasiahol aj útočníka a tým ho vyradil z boja" je dosť optimistické. Vyradiť z boja často nedokáže ani menší roj včeličiek kal. 9 mm, preto veriť v plynovku za podmienok, ktoré znižujú jej účinnosť je ozaj tak trochu hazard.
Používateľov profilový obrázok
djuri
častý prispievateľ
Príspevky: 906
Dátum registrácie: 17 years

Príspevok od používateľa djuri »

Ja len OT otazku k tomu videu co sem postol Michal1..nebyvaju psi cviceni na to aby isli po ruke v ktorej pachatel drzi zbran?
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Dátum registrácie: 16 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Ja len OT otazku k tomu videu co sem postol Michal1..nebyvaju psi cviceni na to aby isli po ruke v ktorej pachatel drzi zbran?
Povedsinmou ano.
Ale oni idu instiktivne po tej co je natiahnuta.

Jack suhlasim stebou aj mne sa zda ze ma na to nejaky skresleny pohlad.

Ktym videam: Su celkom zaujimave a dokonca sa nich potvrdilo co sme vraveli s Jackom, ze aj mali prievan zanesie oblak po vystrele k strelcovi.
Dobre si ich popozeraj.

Po case napis svoje skusenosti a postrehy.
Vela stastia s tvojou plynoukou, len ju nevytahuj niekde na discoteke, aby ta dakto nesundal dole.
inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

Jack : nie neberiem to ako rýpanie. V pohode. Ja som písal, že je to môj názor na danú vec. Ak si myslíš ,že moje zmýšľanie nad uvedené veci je skreslené predpokladám, že si podobné situácie riešil v reály. Ak áno tak priznávam, že môže byť môj názor kus skreslený. Ale ak si to ešte v reály neskúšal je to potom tiež len dohad a tým pádom to môže byť tiež len skreslené zmýšľanie.
Nie som tu aby som sa tu s niekým hádal len píšem čo si myslím na danú tému a to na základe poznatkov ktoré mám s odskúšania či už tej plynovky alebo od známych čo sa podobnými vecami okolo sebaobrany zaoberajú. Ešte pár reakcií na tvoje dotazy čo sa týka toho obušku pripravenom v dlani.
Myslím, že ak by niekto chcel na niekoho zaútočiť napr. s nožom a videl by dotyčnej osobe niečo v rukách čo by nasvedčovalo tomu, že ma nejakú zbraň, mohol by útočník prehodnotiť štýl útoku napr. priamy kontakt spredu na útok zo zadu a pod. No a nakoniec aj plynovku v tom prípade ako uvádzaš môžeš držať v ruke napr. aj vo vrecku bundy a to natiahnutú a pripravenú použiť čo je podľa mňa ešte rýchlejšie, čo sa týka reakčného času v prípade útoku. A čo sa týka poznámky „“často nedokáže ani menší roj včeličiek kal. 9 mm, preto veriť v plynovku za podmienok, ktoré znižujú jej účinnosť je ozaj tak trochu hazard.““ Hmmm? Koho nezastaví ani roj včeličiek prípadne zásah plynu s plynovky je človek ozaj fakt odhodlaný a zrejme plný adrenalínu a toho asi nezastaví rana s tel.obuškom aj keby si mu pri tom zlomil napr. ruku a pod. To je ale už extrém, ktorý je zbytočné tu rozoberať, všetko zaleží od situácii. Podľa mňa to, že sa niekto ozbrojí kôli svojej sebaobrane, je to kôli tomu, aby čo najviac minimalizoval riziko v prípade útoku. Každý predsa vie, že sto percentná obrana neexistuje. Tak neviem možno to všetko vnímam ozaj skreslene.
A ešte mi nedá jedna vec. Tel. obušok je zbraň, ktorá sa dá považovať za niečo ako palica.
Kamarát, čo sa dosť zaujíma o sebaobranu a s tým spojené veci ako napr. boj. umenie win tsung mi ukázal, aké je jednoduché sa proti podobným predmetom brániť . Predviedol mi to tak, že som mal naňho zaútočiť palicou (asi 70cm) a to s plnou silou bez ohľadu na následky . ( nech som robil čo som chcel následky som znášal ja a poviem vám nikdy viac.) to len tak na okraj a mimo témy (lebo nikde nie je napísané, že kto sa venuje boj. umeniu je dobrý a slušný občan, ako napr. môj kamoš).

Michal 1: áno je to možné, že plyn šiel aj naňho. Podstata pri sebaobrane je odvrátiť útok najlepšie bez ujmy čo myslím, že v tejto dosť reálne pripravenej situácii bolo zrealizované. Útočníkovi bolo zjavne viac ublížené ako napadnutému. A to si nechcem ani predstaviť, čo by s ním bolo keby po ňom šil napr. nonivamid .
No, aby som to ukončil . Nie som žiadny zástanca plynoviek a ani žiadny odporca tel. obuškov a vonkoncom nie ostrých zbraní (sám som držiteľ ZP a plynovku už dlhší čas nemám ) chcel som sa len podeliť o svoj názor prípadne pomôcť stevovi svojim príspevkom pri výbere zbrani na sebaobranu . (nech už sa rozhodne akokoľvek, verím, že sa rozhodne správne). Veď o tomto toto fórum je, nie?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Janesk, vlastných (negatívnych) skúseností nemám tak veľa, aby som mohol rozdávať rozumy. Treba dodať: našťastie! Málokto ich má naozaj dostatok. O to viac sa snažím počúvať ľudí, čo už niečo preskákali. Že si k ním a ich skúsenostiam viem nájsť cestu, je plus, ktoré mi pomáha vytvoriť si na veci vlastný názor. Ale ako si povedal, stále je to len subjektívny názor. Či už môj, alebo ľudí, ktorým som ochotný načúvať.
:idea:
Vrátim sa ešte k tomu teleskopu,v lebo sme sa trošičku nepochopili. Bolo to myslené tak, že ho máš v ruke, no protivník ho stále nevidí (je zložený, alebo ho držíš reverzne skrytý za predlaktím, atď...), preto protivník útočí s vedomím, že moment prekvapenia je na jeho strane. Čiže na tvoju rýchlu a razantnú reakciu nie je pripravený.
:wink:
Pokiaľ ide o techniky wing-tsun, tak nepochybujem o ich účinnosti. Len nezabúdaj, že na ulici sa s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote tým teleskopom nebudeš brániť voči cvičencovi wing-tsun, ale asi proti nejakému feťákovi, indiánovi, alebo mladistvému delikventovi. Alebo možno skupinke podnapitých plešiek, alebo inej chamradi v netriezvom stave...
:twisted:
Takže tak. Dalo by sa to samozrejme rozoberať aj z iných stránok, vidím, že aj ty o tom uvažuješ z viacerých aspektov. Presne ako si napísal, fajn, že to máme kde takto rozoberať.
:D
inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

Jack : Podobne ako ty aj ja sa zaujímam o veci kolo sebaobrany .Neviem ani prečo, ale asi to bude tým, že mám kopu známych, čo sa tomu venujú a vlastne od nich čerpám informácie, prípadne si vymieňame názory a keď mám pravdu povedať sem tam si nejakú situáciu v praxi vyskúšame (viem s reálom kde ide o život prípadne o zdravie sa to nedá zrovnávať, ale človek aspoň kus pochopí ten princíp). Nie je to zlé ako aj druh záľuby :)
No teraz mi je jasnejšie ako si to myslel s tým pripraveným tel. obuškom . Ale nemôžem si pomôcť a myslím si, že taká reakcia s plynovkov môže byť rýchlejšia a účinnejšia. A prečo? Zoberme si že máš ako píšeš tel. obušok vo vrecku neviditeľne v ruke a dôjde k útoku napr. útočník dva metre pred tebou vytiahne napr. nôž, alebo nejaký iný predmet a bude ťa chcieť udrieť a okradnúť, (podľa mňa dosť častý druh útoku na ulici ) a ty budeš musieť vytiahnuť tel. obušok, rozložiť ho, a samozrejme to čo je jeho podľa mňa najväčšia nevýhoda je to, že k účinnému úderu s ním potrebuješ poriadne rozohnanie, čiže náprah do zadu a úder, čo by sa ti s najvyššou pravdepodobnosťou stalo osudné, pretože taký nôž alebo iný ostrý predmet ide priamočiaro do teba, čo je o dosť rýchlejšie. Nechcem teraz tvrdiť, že s plynovkou by si to ustál, ale podľa mňa ( a nie len mňa) by si mal väčšie šance preto, že ak ju máš tak isto pripravenú vo vrecku a natiahnutú, (čo by mal mať každý čo sa chce účinne brániť), stačí len tasiť, prípadne ju počas tasenia odistiť a strieľať. Čo by som chcel dať ešte ako plus na tomto spôsobe obrany je, že aj výstrel je dosť silný psychologický efekt na útočníka. Okrem silného hluku čo je dosť nepríjemne, je tu ešte možnosť, že výstrely začuje niekto v okolí kto ti môže prísť na pomoc, prípadne zavolá políciu a to si útočník iste uvedomí a môže od útoku upustiť. Znovu opakujem ! toto je len môj názor na vec.

Čo sa týka tvojho druhého dotazu, musím ti oponovať . Kolegu prepadli pred jeho vlastným domom dvaja tunajší o ktorých je známe, že sa nepriraďujú k slušným občanom a jeden z nich je resp. Bol pravidelným návštevníkom wing-tsungu čo si kolega napriek svojim 105kg a 188cm patrične odniesol. Kamoš, ktorý tiež wing-tsung navštevoval mi to, že tam je polovica takýchto menej slušných občanov len potvrdil.

Súhlasím. Pre ľudí čo sa zaujímajú o podobné veci je toto fórum veľkým prínosom.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

janesk napísal:Jack : Podobne ako ty aj ja sa zaujímam o veci kolo sebaobrany ....
Zoberme si že máš ako píšeš tel. obušok vo vrecku neviditeľne v ruke a dôjde k útoku napr. útočník dva metre pred tebou vytiahne napr. nôž, alebo nejaký iný predmet a bude ťa chcieť udrieť a okradnúť, (podľa mňa dosť častý druh útoku na ulici ) a ty budeš musieť vytiahnuť tel. obušok, rozložiť ho, a samozrejme to čo je jeho podľa mňa najväčšia nevýhoda je to, že k účinnému úderu s ním potrebuješ poriadne rozohnanie, čiže náprah do zadu a úder, čo by sa ti s najvyššou pravdepodobnosťou stalo osudné, pretože taký nôž alebo iný ostrý predmet ide priamočiaro do teba, čo je o dosť rýchlejšie.
...
Neviem, či si vôbec niekedy mal v rukách teleskopický obušok, lebo z toho textu to tak vôbec nevyzerá... Teleskop samozrejme "nerozkladáš", teleskop sa "rozkladá" sám počas náprahu (a s patričným zvukovým efektom - dosť výrazným najmä pre ucho útočníka :twisted: ). A aj samotný náprah už môže byť vedený tak, že dráha konca teleskopu zasahuje protivníka - súčasne druhou rukou vytvoríš odstup/dištanc a udieraš. Teleskop na rozdiel od noža nie je zbraň primárne na bezprostredne kontaktný boj (nulová vzdialenosť) - ak pominieme, že aj v zloženom stave sa dá použiť na zdôraznenie úderu, tlak na citlivé body, páčenie a t.ď. (ak Ti niečo vraví "six inch sudden death").
eager_euclid

Príspevok od používateľa eager_euclid »

trosku odveci, ale niekde som videl teleskopy ktore boli pruzne, a na konci mali kovovu gulku, ale v obchode som take este nevidel, kde sa daju zohnat?
inspiring_kilby

Príspevok od používateľa inspiring_kilby »

Stormforcelr napísal:trosku odveci, ale niekde som videl teleskopy ktore boli pruzne, a na konci mali kovovu gulku, ale v obchode som take este nevidel, kde sa daju zohnat?
ano, jedna sa o teleskopicky obusok s vnutornou pruzinou, pevna rukovet a telo je z dvoch pruzin, na konci gula. Mala ho vo vyzbroji jedna z americkych specialnych jednotiek v 2.svetovej. Kde ho kupit? mozno by si mal hladat po burzach, ja som sa s nim nazivo bohuzial tiez nikde nestretol. Ktovie ci sa este vyraba :?: ...
eager_euclid

Príspevok od používateľa eager_euclid »

myslim ze toto by mal byt on, nie?

Kód: Vybrať všetko

http://www.usarmy.sk/page.asp?prg=tovar&TovarID=710
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Janesk, Igrlik to vlastne napísal za mňa. Navyše, nepísal som o tom, mať ho niekde vo vrecku, ale rovno v ruke. Rôzne techniky ti umožňujú využiť jeho potenciál práve v podobných situáciach. Zatiaľčo tú plynovku treba nosiť skryte. Kým ju vytihaneš, hoci len z toho vačku... Nevraviac o tom, že ak ju raz vytiahneš, je vlastne v poriadku, že ťa niekto zabije, lebo potom sa môže vyhovárať, že veď si to bol ty, kto ho napadol s pištolou.
:!:
K tým cvičencom wing-tsun: ako som napísal, s veľkou pravdepodobnosťou sa na ulici nestretneš s nimi, ale s nejakými asociálmi, ktorých vychovala ulica a prípadne zocelila basa. To je fakt. Rovnako ako môže byť fakt, čo tvrdíš ty, že wing-tsun cvičia aj nejakí grázli (pritom nemám na mysli všelijakých borcov, čo prídu na pár tréningov, ale hošanov, čo sa tomu venujú systematicky a teda aj ničo vedia). No na mojom predošlom postuláte to stále nič nemení. Na ulici ťa predsa teoreticky môže napadnúť aj Chuck Norris, no nič to nemení na fakte, že s najväčšou pravdepodobnosťou to ten Chuck Norris nebude. Takže tak nejak ber to, čo som písal predtým, OK?
:wink:
inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

Igrlik / Jack / neboj držal som tel. obušok v ruke, aj keď musím priznať že to bolo dávno ale dobre si pamätám o čo ide. Vysúvalo sa to tak, že som stým švihol a na konci dráhy po prudkom zastavení sa vlastne odstredivou silou rozložil. Neviem aké tie obušky sú dnes (Je vidieť , že tieto obušky vlastníte :D ) ale mne to tak, že by som pri náprahu mal stým niekoho účinne zastaviť nepripadalo a vonkoncom nič nenasvedčovalo tomu spomenutému zvuku čo by mal byť neprijemný pre útočníka.
Už keď sme pri tom, tak ja som písal, že keď útočník zbadá niečo, čo nasvedčuje tomu že máš zbraň atď. Ty si na to napísal, že si myslel skryt napr. za predlaktím no to má byť akože rýchlejšie ako vybratie plynovky s vrecka napr. bundy? No vyskúšaj si to radšej .
Tak pre upresnenie. Ten čo som spomína, že napadol kolegu, tak patril k najdlhšie trénujúcim s klubu wing-tshungu a medzi najlepších ( asi kôli výbušnej povahe ) a neverím tomu, že patrí medzi ojedinelé prípady
Čo sa týka toho, že ťa niekto môže zabiť keď má pri sebe riadnu zbraň? Ja som uvádzal príklad náhlej obrany útočníka s nožom. Tak o čo ide? To akože po zásahu plynovkou by mal vytiahnuť dotyčný zbraň a zabiť ma? Alebo niekto v okolí čo by zbadal, že sa s ňou brániš pred chlapom čo má nôž? No neviem ako ste to pochopili .
Je pravda, že je to replika zbrani a treba ju mať pri sebe neviditeľne. Veď komu sa to nezdá môže ho vymeniť za nejaký napr. peprový kaser . Zbraň určená na seba obranu by mala byť podľa mňa taká ktorá by bola čo najviac účinná . Skúste si taký test. Urobte si rekonštrukciu napr. situácie ktorú som uviedol. Jeden nech má pri sebe kaser (Plynovka je už dosť brutalna na toto ) druhý tel. obušok . Obaja samozrejme v ruke pripravený použiť . ( Nie každý je extrémista :) http://www.youtube.com/watch?v=Sll6oxY0WD0 ) A napíšte mi kto ako dopadol :-) Možno pochopíte môj názor .
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Dátum registrácie: 17 years 4 months

Príspevok od používateľa igoros »

toto je vecna, nikdy nekonciaca tema. Ja len 2 veci k tomu:

1. ziadny zakon nehovori o tom, ze NEdrzitel ZP ak vlastni expanznu zbran, musi ju nosit skryte. Bol by sice blazon, ak by ju nosil viditelne na opasku, ale ziadny zakon mu to nezakazuje.

2. je zbytocne sa tu dotahovat, ci je lepsi teleskop alebo plynovka... Kazdy ma svoj nazor a taky Janesk z neho neupusti ani keby co bolo. :)

Ja osobne som plynovku nikdy nemal ani nenosil, nie som samovrah. Teraz nosim ostru zbran, popripade v kombinacii s teleskopom. Ked idem na pivo, tak iba teleskop.
inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

Igoros : to máš pravdu, je to večná téma . No zatiaľ nemám dôvod od môjho názoru ustupovať. Zato tých pár účastníkov „iste“ od svojho názoru o tel. obuškoch „ upustilo“. No ale spomenul si mňa, a ja som hneď s toho usúdil, že v nasledujúcich riadkoch sa dočítam, že aj ty si vlastník tohto obranného nástroja. :D
Ešte raz pripomínam ! Ja už dosť dlho nevlastním plynovku a ani ju neplánujem kúpiť. Moje tvrdenia vychádzajú len na základe mojich poznatkov a skúsenosti získaných či už so skúšania funkčnosti plynovky alebo na základe informácii o sebaobrane a to od ľudí ktorý sa tomu dosť vážne venujú. Toť asi všetko čo som chcel.
Napísať odpoveď

Návrat na "Plynové pištole"