Ako reagovat pri neodpalenom strelive

Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 4 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Kapo napísal:Gule sa tlačia už len do perkusných a kresadlových zbraní.
Ked mozem byt dvojzmyselny, tak poviem, ze kedysi mal gule kazdy chlap. Dnes... je doba odlisna. :lol:
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1444
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Kapo »

Igrlik napísal:Kapo - čo je istota??? GUĽOMET! Tak to máš vo svojom vlastnom podpise - a nie STRELOMET... :lol:
To je porekadlo mojej babky a tá vedela o čom vraví, kedže prežila dve fronty a vychovala 7 detí....... :wink:

Potom by sa mal strelec vlastne volať gulec a namiesto na strelnicu by sme chodili na gulkáreň?. :D

Inak, ty čo preferuješ? Devinu, alebo kolt? :twisted:
KOniec OT.
friendly_hoover

Príspevok od používateľa friendly_hoover »

raz mi neodpálilo náboj ale vyriešilo to opätovné natiahnutie kohútika, a pre ostatných strelcov ak vám neodpáli náboj alebo pár kusov nábojov natočte strelivo do bezpečného priestoru a nie smerom na brucho druhého strelca to sa mi stalo už dva krát, po náleze tohto streliva sme s kamošom usúdili že ho môj miláčik spapá a presne tak sa aj stalo 3 s&b a 1 mfs boli bez problémov odpálené.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa arminius »

a pre ostatných strelcov ak vám neodpáli náboj alebo pár kusov nábojov natočte strelivo do bezpečného priestoru a nie smerom na brucho druhého strelca
Sorry , ale tak poviem .....teplú vodu si vynašiel ???? :roll:
friendly_hoover

Príspevok od používateľa friendly_hoover »

prispevok bol urceny ludom ktory si ani nevedia vycistit zbran a vobec nevedia co maju robit ked im strelu neodpali , ide o to ze nechapem preco to kar natoci na moje brucho asi nema ponatia o bezpecnosti, mozno si to tu nejaky borec precita a nabuduce si povie aha ono to treba natocit do streliska alebo upovedomit spravcu ze mam par neodpalenych nabojov a co sa tyka teplej vody ta je uz vymyslena 8)
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa floyd »

sano2 napísal:Každopádne čakať, nevyhadzovať hneď, môže zahorieť po napichnutí zápalky po povedzme 2s a to už nadrilovaný strelec bude mať náboj vonku a zbytočný úraz na svete. Pokiaľ nie si na súťaži alebo pokiaľ sa nebrániš tak počkať aspoň tých 30 s. Potom ho hlavne skontrolovať a zistiť čo je vo veci. Pokiaľ budeš čakať so zlyhačom v hlavni, ako písal igrlik, mieriť na terč. Na gloku sa nedá opakovať výstrel, ale pokiaľ budeš strieľať SA/DA, DAO a neviem akým spúšťovím mech. tak sa treba pokúsiť o opakovaný výstrel v DA režime. To môžeš aj hneď. Inak neviem o tom, že by sa malo niečo hlásiť správcovi strelnice pri nevystrelenom náboji.
Presný, stručný, výstižný prispevok, lepšie by som to nezhrnul...

Už len doplním, že kedysi som náboje (7,62 Tokarev z Pi vz. 52) po treťom neodpálení ihneď vyhadzoval zo zbrane. Dnes poctivo čakám aj minútu, pričom mierim do dopadliska. K tomuto zvyku som sa dopracoval po vzhliadnutí jedného krátkeho videa, kde chlapíka bezprostredne po tom čo mu zlyhal výstrel z dlhej zbrane, nenapadlo nič lepšie, len pokúsiť sa "vizuálne to skontrolovať cez ústie hlavne". Skončil našťastie "len" s miernym oskalpovaním, ohoreným xichtom a prestrelenou šiltovkou. Bohovské šťastie... Keby som to nevidel, tak neuverím, že jednak zápalka spustí po takej chvíli a už vôbec nie, že sa nájde taký blb... Z uvedeného dôvodu odporúčam počkať aj na súťaži. Resp. obzvlášť na nej, pokiaľ nechcete riskovať zranenie okolostojacich osôb... Čo sa týka revolveru, s nevystreleným nábojom vo valci by som určite tiež vyčkal, aby mi spätný ráz neinicioval náboj inde ako pred hlavňou. Snáď jedine v sebaobrannej situácii by som z dôvodu prevažujúceho rizika zvolil znovu obtiahnúť pištoľ, alebo pokračovať v streľbe s nasledujúcim nábojom vo valci...
niko
častý prispievateľ
Príspevky: 2741
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa niko »

To vyjazd: Pokial strelec natoci zbran na brucho druheho strelca z akehokolvek dovodu, nema co robit na strelnici !
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

floyd napísal:Z uvedeného dôvodu odporúčam počkať aj na súťaži. Resp. obzvlášť na nej, pokiaľ nechcete riskovať zranenie okolostojacich osôb...
No to chcem vidieť ako na IPSC bude strelec stáť na mieste a čakať 30 sekúnd pri neodpálenom náboji.

Treba is ale uvedomiť jednu vec: Ak sa náboj "odpáli" mimo zbrane, tak zďaleka nie je taký nebezpečný ako keď je v zbrani (hlavne pištoľové kalibre). Nie je to ako v Hollywoodskych filmoch. Narýchlo som našiel túto stránku s vysvetlením.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa duros »

možno by bolo dobre rozlíšiť ake strelivo pužívame.
ja prebíjam a občas osadím zápalku zle , čo spôsobí neodpálenie, k tomu prispievajú aj na hranu ladené spúšte s veľmi slabími bicími pružinami. Tento prípad by som skor označil asi ze ten menej nebezpečný.. iné to asi bude ak strielam mosinku alebo sapík s 50 ročným strelivom tam asi ako píšete čakať... ale je to len moj subjektívny názor, nakoľko som videl x neodpálení na súťaži a žiadnu iniciáciu po vyhodení (okamžitom) ... ale možno raz uvidím... čo by som nerad..
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Keď si uvedomíš, že strela pištoľového náboja je ťažšia ako nábojnica, tak podľa príslušného pohybového zákona poletí nábojnica rýchlejšie a ďalej ako samotná strela. A vzhľadom na minimálnu energiu, ktorá ich nakopne (prakticky iba zápalka, resp. zlomok objemu prachu, potom nasleduje vzájomný rozchod a rozsypanie či vyhorenie prachu naprázdno) ich kinetická energia je vcelku zanedbateľná... 8)
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 815
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

niko napísal:To vyjazd: Pokial strelec natoci zbran na brucho druheho strelca z akehokolvek dovodu, nema co robit na strelnici !
Ja som myslel, že píše o natočení vyhodeného náboja na brucho iného strelca, nie svojej zbrane.
Igrlik napísal:Keď si uvedomíš, že strela pištoľového náboja je ťažšia ako nábojnica, tak podľa príslušného pohybového zákona poletí nábojnica rýchlejšie a ďalej ako samotná strela. A vzhľadom na minimálnu energiu, ktorá ich nakopne (prakticky iba zápalka, resp. zlomok objemu prachu, potom nasleduje vzájomný rozchod a rozsypanie či vyhorenie prachu naprázdno) ich kinetická energia je vcelku zanedbateľná... 8)
Čo píšeš má logiku, len si však spomínam, že sme ako deti hodili do ohňa zopár "ostrých" a zdá sa mi, že guľky lietali dosť nebezpečne na to, že ich kinetická energia by mala byť vcelku zanedbateľná...
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Igrlík: čiže skôr ťa zraní "šrapnel" z nábojnice ako samotná strela, pokiaľ bude náboj iniciovaný mimo komory, áno?
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa floyd »

Na súťaže treba zobrať buď prebíjané strelivo s odskúšanými zápalkami, alebo originálne fabrické strelivo. Kedysi som používal zápalky všetkých možných výrobcov a pár krát sa mi stalo pri nejakej sérii "tvrdých" zápliek, že ich odpálilo až na druhý pokus. Odkedy používam Fiocchi, nemám problém. Keď odhliadnem od cca 50-ročného streliva 7,62 Tokarev, čo som strieľal z Pi. vz. 52, jediné továrenské strelivo so stredovým zápalom, ktoré som osobne videl vykazovať problém s neodpálením bolo od ZVS v ráži 7,65 Browning. V mojej CZ 83 chodilo úplne OK, ale v kamarátovej CZ 50 občas zlyhávalo. Časť týchto "zlyhákov" sa mi potom podarilo vystreliť z mojej zbrane. To ma vedie k záveru, že na závadách sa okrem samotných zápaliek podpisuje aj samotný bicí mechanizmus zbrane. Podobné skúsenosti mám aj so strelivom .22 LR.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Zoidberg37 napísal:Igrlík: čiže skôr ťa zraní "šrapnel" z nábojnice ako samotná strela, pokiaľ bude náboj iniciovaný mimo komory, áno?
urobime riadeny pokus?

Myslim, ze to Zoid vystihol vo svojom prispevku vyssie presne. Kto striela len rekreacne bez umyslu raz pouzit to co si vzil na strelnici v obrannej situacii, ten nech pocka tych cca 30 sek. s nabojom v komore. Avsak kto trenuje nielen pre radost...tak tomu to vysvetlil(predpokladam, ze skor len pripomenul) Zoid 8)
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Rád sa zúčastním, ale ak by som mal akýmkoľvek spôsobom prispieť k práci, tak by sa z toho stal pokus neriadený :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"