Mazanie a cistenie zbrane

matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1898
Dátum registrácie: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa matus69 »

v lete ano...
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Dátum registrácie: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa Olap »

Miro389: Ano.
Kto skusal nosit zbran pri sebe, tak vie co vlhkost z tela a pot dokaze. Leto ci zima. Preto ta potreba korozivnej odolnosti. Samozrejme ked mas zbran v kufriku ci trezore, tak ti tam staci dat silicu a podobne veci na pohlcovanie vlhkosti.

Kmarat mi ukazoval korozivne flaky na komponentoch v HK30 a to asi nikto nepochybuje o kvalite takejto zbrane. Nevedel mi povedat ci tam nejake zarodky korozie uz boli predtym (z jeho predosleho nosenia), ale vsimol si to az pri cisteni po jednom intenzivnejsom noseni v lete. Nosil ju pritom len par tyzdnov v lete pod sakom a medzi telom a zbranou bola okrem puzdra aj kosela a tielko. Ked bol v praci tak ju podla svojich slov casto zamykal v kancelarii do suflika aj s puzdrom a znova si ju zobral, az ked opustal budovu. Je pri tom chudy chalan, sportovec. Nema problemy s potenim a podobne.
Potom zacal daleko starostlivejsie mazat , najme aby vytvoril jemny ochranny film na vacsine moznych suciastok aj vo vnutry. Tam je prave trvanlivost takeho ochranneho filmu velmi dolezita. Pre uplnost len uvediem, ze on vtedy nepouzival Triflow ale nieco ine, co je ale teraz jedno,lebo sa bavime o tej "slanej vode".

EDIT: oprava chyb
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Dátum registrácie: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Na GP P1 sa mi tiez po 2 tyzdnoch nosenia v lete bez vyberania zbrane z puzdra spravili 3 drobne bodky (viditelne len z blizka ale su tam).
Odvtedy vzdy vyberam zbran z puzdra a utieram ak tam su nejake kvapky a pravidelne mazem cely kovovy povrch. Nastastie sa to nesiri dalej :)
Používateľov profilový obrázok
Hektor
častý prispievateľ
Príspevky: 667
Dátum registrácie: 10 years 2 months

Príspevok od používateľa Hektor »

S kolegom mame rovnako stare, takmer spolu kupovane, nove zbrane.
Svoju nosim o poznanie castejsie. Na cistenie pouzivam WD40 a na mazanie obycajny motorovy olej.
Na jeho naskocila hrdza v priebehu asi mesiaca a na mojej nic ani po roku.
Zhodli sme sa na tom, ze ma rad palive jedla a preto ma aj agresivny pot a nepomoze mu ani keby nosil zbran zabalenu v igelitke :)
Skutocny dovod preco jeho zbran vyzera starsie a pouzivanejsie ako moja neviem. Vsetko su to len dohady.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1454
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa theplaky »

Raz mi niekto povedal, ze oleje sa podla pouzitia delia na (viacmenej) 3 kategorie: cistenie, mazanie a konzervacia a vraj je dobre mat na kazdu cinnost "special" (tie multi-kulti riesenia su vzdy o kompromisoch).

Cistim s WD-40 a som spokojny (necistoty rozpusta spolahlivo, inak ta hlava s dvoma triskami ktora byva na tych vacsich sperejoch pasuje aj na mensie balenia)

Mazat viac menej nemazem (nakolko cistim pravidelne, zbrane zanesene nemam a klzne plochy su vzdy ciste, nepostrehol som ze by to malo vplyv na spolahlivost mojich zbrani - K100vku nemam). Aj ked sa vazelina moc neodporuca, mne osobne sa osvedcil "mazaci tuk na jizdi kola" - nanasal som ho sparatkom v stopovom mnozstve priamo do drazok zaveru. Omnoho vhodnejsi by mal byt motorovy olej - mimochodom synteticky Mobil 1 by mal splnat US armadnu normu pre mazivo na zbrane (neviem ci tu sucasnu, ale niekde na nete som videl testy a vyhovoval v kazdom bode). S vazelinou som mal zriadkavo (ale mal) problemy so spolahlivostou pri nizsich teplotach (Ruger Mini 30). Ale ako pisem vyssie uz roky cielene nemazem.

Konzervovat nekonzervujem (ale na tento ucel by mal byt OK Konkor - ma to v nazve).

PS: .. inak raz sa mi v Tescu stalo, ze okolo mna preplaval chlap za ktorym sa sirila vona ktoru som si po chvili aj spolahlivo zaradil - bol to Brunox :lol:
.. takze bacha na "vonavy" olej - je to nepriatel skryteho nosenia :wink:
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 826
Dátum registrácie: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

Aj Triflow má svoju charakteristickú, dosť výraznú - a pre mňa aj peknú - vôňu. Preto ho občas použijem na záverečné premazanie po vyčistení, ale asi od toho upustím kvôli tomu čo píšeš.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Brunox je vecerny parfem spravneho chlapa :) mne osobne subjektivne vonia
Konkor tiez spoznam na 5metrov
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

Tiez momentalne pouzivam Brunox. A pouzival som WD40, konkor zo 3 druhy, Ballistol, wurth hhs 2000, motorovy...

A liska nechodi.

Spat k tej soli: korozia = oxidacia zeleza

Na zeleze mam povrchovku + olejovy film tj. K pristupu kyslika k zelezu nedojde, cize korozia nenastane. A moze tam byt hocijaky olejcek nie len fajnove (citaj drahe).

Ale mazte cim chcete, ten dobry pocit stoji zato :D
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa arminius »

Miro389 napísal: konkor zo 3 druhy
Tak toto ma zaujíma.
Aké tri druhy ?
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 9 years 10 months

Príspevok od používateľa romen3 »

armi su rozne, konkor 101, 103, 222, 210, 437, EM, ...
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Prinajmenšom Konkor 101 a Konkor 103... bežný je ten 101 v civilnom predaji pre kutilov ako my ako sprej rôznej veľkosti a v kýbloch viaclitrových pre maniakov.
103 by mal konzervovať dlhšie, tvorí hrubšiu vrstvu na povrchu.
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

arminiusi existuju aj "civilne" verzie, nie len stare bandaskove :wink:

Odpisali ti chalani predomnou
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa arminius »

To ja predsa viem, že existujú aj civilné...jeden spray od Coyota mám.
Konkor 101 a 103 sú základ...jeden je čistiaci a druhý konzervačný.
Tie ďalšie...hm...ale ako som čítal, pri niektorých ide o špecifikáciu pod názvom "konzervačný prostriedok" a nie o olej samotný. No nie som chemik, takže teraz neviem a ani neriešim.
Ale dobre, beriem to ako fakt, že existuje aj viac druhov.
No podotknem, že som konzervatívny a používam len svoje a mnou overené konzervačné prostriedky. 8)
Ale šak ja toho až tak veľa nenastrieľam, ceny nábojov prepočítavam na cenu cementu a štrku.. :roll:
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

arminius napísal: No podotknem, že som konzervatívny a používam len svoje a mnou overené konzervačné prostriedky. 8)
Jj poznám štamperlík slivovice pred spaním aj premaže aj konzervuje :wink:
A na zbraň konkor alebo kvapka motorového oleja nič nepokazi
Používateľov profilový obrázok
Wakama
prispievateľ
Príspevky: 204
Dátum registrácie: 8 years 7 months

Príspevok od používateľa Wakama »

inak v Lidl majú to olejové pero ,cena 2,99eur
Napísať odpoveď

Návrat na "Puzdrá na zbrane, príslušenstvo a iné..."