Strelivo raze .22lr na nosenie (obranu) v pistoli

Je podla vas kaliber .22lr dostatocny na obranu/nosenie ?

Ano
27
26%
Nie
25
24%
Zalezi od toho, kam trafi utocnika
36
35%
Tato otazka snad nebola myslena vazne :)
16
15%
 
Celkom hlasov: 104

Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa boris »

sego - vdaka za citat. vychadzal som z inych a starsich zdrojov ale tvoj bude najpresnejsi. zaver je vsak jasny - nema zmysel zbavovat sa vyhody vyssieho zastavovacieho ucinku pokial na to nie su specificke dovody ako uvadzam vyssie.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

su ludia co utekali s niekolkymi .45 v tele, ako sa vyrovname s takym poznanim? bol chlap co sa samovrazdil brokovnicou na 2 alebo 3x a medzi jednotlivymi vystrelmi este prekonaval vzdialenosti a to sa prvou strelil do hlavy.
mozno bol pachatel ten typ cloveka a incident by dopadol rovnako keby mal v tele plny valec revolveru.
takto sa to podla mna neda povedat, ze keby mal vacsi kaliber tak by to isto prezil.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5230
Registered for: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

boris napísal:vsetkym ktori sa rozhodnu nosit zbrane v razi .22LR si dovolujem pripomenut incident z Malaciek spred roka - dvoch, kedy jedenast zasahov strelami raze 7,65Br (cz83) do panvy a noh lupica nielen ze nezastavilo, ale bol schopny zavrazdit strielajuceho ochrankara a ako tak odkracat do cakajuceho auta pred bankou. zasah do panvy vykonnejsou razou by pravdepodobne pachatela zastavil. po tomto incidente som definitivne na nosenie vymenil 7,65Br za 38sp./357mag....
...zlate slova! Tie zazite dogmy, ktore spomina yarco - ludom je to tazko "vytlct" z hlavy a hlavne ked sa to este siri aj na forach, kde sa vyskytuju najma ludia, ktori o zbraniach a strelive urcity prehlad maju.... :roll:
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Pani, inak priznam sa, fakt som nemal v umysle, aby tu vznikalo nejake napatie, ba nebodaj flejm, ze ci .22ku ano alebo nie. Chcel som pocut len Vas nazor, popr. dozvediet sa nejake nove skutocnosti ;)
Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa boris »

Luke - pravda, su aj extremne pripady. knihy o balistike a kriminalistike su plne takej kazuistiky. bavime sa tu vsak o istej miere pravdepodobnosti zastavenia utocnika kratkou palnou zbranou a ta svedci skor v prospech vykonnejsich razi. tym netvrdim ze vykonny naboj je vseliek. pistol nie je puska... :)

ja som - ziadne napatie nebadam. mame prijemnu diskusiu na sto krat predebatovanu temu. take fajn posedenie u taboraku... :wink:
Lovely Equalizer
občasný prispievateľ
Príspevky: 45
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa Lovely Equalizer »

Pena:
chlapák sa oháňal týmto:
§ 4, Zbraň kategórie A,
(3) Zakázaným strelivom je
b) strelivo do krátkych guľových zbraní s expanznou strelou,
.
Ale v podstate to mám u riti, strelivo som chcel lebo bolo lacné a nie preto lebo malo dierku...
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

podla sucasne platneho a ucinneho zakona ta definicia vyzera takto:
"b) strelivo do krátkych guľových zbraní s expanznou strelou, s výnimkou ich použitia na športové účely,"
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

yarco napísal:
luke napísal:tuto zbran pouzivali izraelci aj u marshallov v lietadlach
Možno si si sám odpovedal, prečo zvolili práve tento kaliber...
Ďalšia vec je, že je predsa asi len ľahšie sa na pár hodín keď je lietadlo vo vzduchu prepnúť do oranžového módu, než v tomto móde zotrvať dennodenne vždy keď som mimo domu a mám u seba .22 LR
Lovely Equalizer
občasný prispievateľ
Príspevky: 45
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa Lovely Equalizer »

Luke: ďakujem,

Ešze jedna otázka do pléna - expanzné strelivo na športovú streľbu - WTF?
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Usudzujem z toho co tu bolo spomenute, ze dutinka v niektorych sportovych strelach sa nepouziva kvoli tomu aby sa naboj otvoril a sposobil tazsie zranenie, ale aby ho to pri lete stabilizovalo. Cize vyssia ranivost pri pripadnom pouziti proti zivemu cielu sa da pri sportovom strelive s dutinou chapat ako urcity "side effect".
Spravne ?
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa duros »

Stále neviem či je to problém ak mám naladovaný zásobník mojej 22jky strelivom ktoré má vo svojej olovennej neplášťovanej strele dutinku.

ešte skúsim takto.. nakoľko mi niektoré príspevky prídu veľmi presvedčivo podané akoby od samotných aktérov NO.. ludí z oboru a pod.

Zažil z Vás niekto takúto situáciu reálne na sebe ?

Lebo síce ja tu hovorím subjektívne niečo čo je tu podľa niektorých zaužívaným nezmyslom, ale kto z Vás okrem toho , že si niečo prečítal má reálnu skúsenosť ?

Teoretické úvahy sú fajn, ale nakoľko sa (ne)blížia k realite sa mozme len domnievať

Ale pobavila ma ta vec s tou dierkou v hlavni a posudzovaním jej velkosti a naslednej nebezpečnosti, inak to by potom FN fvie seven mohli drbnúť do koša - mala dierka nevyzera ako bežné zbrane... asi preto sa ani na SK nepredava bo ma malu dierku..

Takže aké strelivo do 22LR na nosenie ? mojim favoritom by bolo asi neviem ci remington ? Yellow Jacket. tak nejak ..
Lovely Equalizer
občasný prispievateľ
Príspevky: 45
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa Lovely Equalizer »

Duros: už som tu napísal ako som 22-ky testoval, výsledok bol u všetkých rovnaký - rozplesnutý projektil. Zrejme je to tým, že všade - aj u oplášťovaných je základom strely mäkké olovo. Z toho vyplýva - podľa mňa - že keď chceš nosiť 22-ku ako obrannú zbraň, je jedno čo do nej naláduješ. Keď sa vyhneš dierkovaným, zrejme sa vyhneš aj neskorším problémom pri obhajobe NO...

Na záver - nauč sa dobre mieriť, pri 22-ke to budeš potrebovať zo všetkého najviac.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

duros: co ta pobavilo a co nie... necham na teba

dost ma znepokojuje, ako hned kazdy hned chce strielat a zabijat.

Neviem kolki z ucastnikov uz v zivote museli na niekoho strielat v sebaobrannej situacii, tzn stojim vis-a-vis proti utocnikovi, on vyjadri umysel mi ublizit a ja taham spod bundy strelnu zbran a snazim sa zabranit utoku.
Stavim sa o kilo nabojov, ze v nasich zemepisnych sirkach 98% takychto situacii skonci ukazanim zbrane , popr vystrelom do vzduchu a situacia sa upokoji rozchodom.
Osobne som v zivote 2x takto plastaka ukazoval , a ani raz nestrielal a bolo vybavene. Verim tomu, ze 11,5mm otvor ma vacsiu presvedcivost nez takmer vzduchovkova dierka. Takisto varovny vystrel z 22lr znie skor ako facka nez vazna hrozba.

five seven je zbran a kaliber s velmi specifickym urcenim, rozhodne nebola konstruovana na sebaobranne ucely civilistov, tzn prave ten moment presvedcivosti pohladu na pracovny koniec five seven je uuuplne nepodstatny, pretoze ked na mna nieco vytasi chlap kompletne ovesany tacticool hovadinami s kevlarovou helmou na hlave , fakt uz nie je cas riesit velkost otvoru na hlavni.
Z tohto dovodu toto porovnanie kriva na obe nohy... a pobavilo tentokrat zasa mna , takto : :lol: :lol: :lol: :lol:

Lovely equalizer: tvoj test si robil zle, ak strielas do plechu, rozpleskne sa vsetko, potreboval by si lepsi balisticky material. Napr bravcovy bocik :)
Jean
prispievateľ
Príspevky: 460
Registered for: 12 years 9 months

Príspevok od používateľa Jean »

roman napísal:duros: co ta pobavilo a co nie... necham na teba

dost ma znepokojuje, ako hned kazdy hned chce strielat a zabijat.

Neviem kolki z ucastnikov uz v zivote museli na niekoho strielat v sebaobrannej situacii, tzn stojim vis-a-vis proti utocnikovi, on vyjadri umysel mi ublizit a ja taham spod bundy strelnu zbran a snazim sa zabranit utoku.
Stavim sa o kilo nabojov, ze v nasich zemepisnych sirkach 98% takychto situacii skonci ukazanim zbrane , popr vystrelom do vzduchu a situacia sa upokoji rozchodom.
Osobne som v zivote 2x takto plastaka ukazoval , a ani raz nestrielal a bolo vybavene. Verim tomu, ze 11,5mm otvor ma vacsiu presvedcivost nez takmer vzduchovkova dierka. Takisto varovny vystrel z 22lr znie skor ako facka nez vazna hrozba.

five seven je zbran a kaliber s velmi specifickym urcenim, rozhodne nebola konstruovana na sebaobranne ucely civilistov, tzn prave ten moment presvedcivosti pohladu na pracovny koniec five seven je uuuplne nepodstatny, pretoze ked na mna nieco vytasi chlap kompletne ovesany tacticool hovadinami s kevlarovou helmou na hlave , fakt uz nie je cas riesit velkost otvoru na hlavni.
Z tohto dovodu toto porovnanie kriva na obe nohy... a pobavilo tentokrat zasa mna , takto : :lol: :lol: :lol: :lol:

Lovely equalizer: tvoj test si robil zle, ak strielas do plechu, rozpleskne sa vsetko, potreboval by si lepsi balisticky material. Napr bravcovy bocik :)
Mam kusok iny nazor, ty sa na vec pozeras ako znaly clovek ktory vie odhadnut cim na teba tvoj protivnik miery a aj podla hlucnosti pripadneho vystrelu identifikovat ze sa jedna o malorazku. Vecsina ludi ktory vsak taketo skusenosti nemaju nebude takto reagovat ak na neho niekto zamiery hoci aj plynovou zbranou nakolko to nevedia odlisit od ostrej zbrane. Myslim si ze kazdemu prebehne mraz po chrbte ak pred svojim nostekom uvidi hlaven strelnej zbrane aj ked len 22lr


edit Panzer: Necituj predchádzajúci príspevok! Pravidlo č. 9
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Jean,

to máš tak, každá situácia je jedinečná. Každý človek zareaguje inak.
Ako som písal vyššie, môj odhad (opravte ma niekto ) je, že veľká väčšina, možno 98% sebaobranných konfrontácií sa skončí len ukázaním zbrane. V tomto kroku môže kľudne poslúžiť plynovka, airsoftka, malorážka alebo dospelá zbraň.
Prúser nastáva v momente, keď útočník hneď neupustí od úmyslu, dajme tomu má pár desatín sekundy na vyhodnotenie situácie zo svojho pohľadu, čo ak je to postadolescent, ktorý má doma airsoftku a pri pohľade na dierku cal.22 si pomyslí "tento ma tu ide riešiť airsoftkou /poplašňákom, tak ja mu just ukážem". Situácia, ktorá sa mohla skončiť pohľadom do poriadneho laufu bude úplne zbytočne eskalovať a obranca nakoniec bude musieť tú zbraň reálne použiť. Vzhľadom na balisticky inferiórny výkon použitej ráže bude musieť mieriť na také zóny aby útočníka efektívne zastavil. Tam kde by z deviny stačilo pustiť mu to na stehno alebo panvu a chlap by z veľkou pravdepodobnosťou šiel k zemi, z 22lr mu to musíš pustiť na krk, tvár, oblasť srdca...čojaviem. Skrátka vo finále sa ti pri obrane kalibrom 22lr môže skôr stať , že ju budeš musieť reálne použiť a pri použití budeš nútený zasahovať miesta, ktoré vo finále môžu znamenať zranenia nezlučiteľné zo životom.
Ubrániš sa, ale do konca života budeš v hlave riešiť to, že si chlapa zabil a možno ho stačilo zraniť atd...
Čo sa týka varovného výstrelu, ten je fajn vec, ak je naň čas. Prúser pri použití 22lr je ten, že to fakt neznie nijako hrozivo, pri nejakom silnešom ruchu pozadia to fakt môže znieť skôr ako také plesnutie po hube než výstrel, ktorý má niekoho odstrašiť.

Ad používanie dierkových 22lr určených do pušky s hlavňou 60cm v pištolke s 5cm laufom, to mi pripadá ako ďalšie zbytočné zbavovanie sa výhod. Výrobcovia vedia prečo ponúkajú strelivo v cal.22lr určené do pištolí a pušiek zvlášť. Kto neverí nech vezme pušku a pištolku na strelnicu a preženie to hradlami.

summa sumarum, a týmto už definitívne končím svoju účasť v tejto diskusii:
- moja odpoveď v hlasovaní bola NIE
- žiaden s uvedených dôvodov uvedených PRE nevidím ako dostatočný prečo nenosiť na obranu dospelý kaliber (v mojom prípade 45 EFMJ), nie som tajný agent ani nestrieľam v pretlakovej kabíne lietadla 10000m nad morom, cena tréningu 8c za 22lr vs 12c za luger resp 20c za 45acp je pre mňa zanedbateľná
- nikomu neprajem, aby musel použiť strelnú zbraň na sebaobranu v reále, odporúčam však každému aby vzhľadom k svojim telesným dispozíciám nosil pokiaľ možno takú zbraň, ktorú bude stačiť nespratníkovi ukázať a obaja odkráčajú po svojich a nebude potrebné nikoho vymazať z registra obyvateľstva
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"