Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa Olap »

Tak ta prvá veta ma dostala. Človek čo to v tomto kontexte napísal by nemal byt nadalej svojpravny. Alebo... Alebo je to súčasť prípravy aby sa splnil EU sen o jednotnom zákaze zbrani. Potom nebude uz nic zhorsovat bezpecnostnú situáciu v republike.
Pani, ten pocit ze to ide do .... je naozaj stale realnejsi.
Chel by som vidiet to realne oddôvodnenie toho preco taketo zbrane zhorsuju bezpecnostnu situaciu. Chel by som pocut ten argument. Ten musi byt este vecsia perla ako zaver ktory zhrnuli v tej vete.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa peterson »

nechcem vám kaziť sebavedomie, ale tá prvá veta neni ani trochu na smiech.
Pojem "bezpečnostná situácia" je pojem, ktorý má široký záber. V stručnosti ide o stav verejného poriadku, kriminality a úroveň ukazovateľov, ktoré majú priamy vplyv na ich vývoj. Nakoľko sme členský štát EÚ a Schengenu- tak trochu máme všetky štáty spoločný problém. Je voľný pohyb osôb a tovaru- tým pádom aj pohyb vecí, ktorými možno páchať trestnú činnosť.

V dôvodovej správe musí byť definované, prečo sa vykonáva legislatívna zmena. Tá veta je všeobecná a čisto v kontexte bezpečnostnej situácie teritoria (SR)
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

:lol: môže mi ešte nejaký miestny expert, "koho sa to týka", vysvetliť, načo je taký expanz z ostrej vlastne dobrý? Lebo osobne v ňom iný zmysel ako spätné sfunkčnenie nevidím.
Cibula
prispievateľ
Príspevky: 225
Registered for: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa Cibula »

Niekedy je ťažké niekomu vysvetliť, že niektorí ľudia pociťujú túžbu niečo vlastniť bezohľadu na to či je to na niečo užitočné alebo upotrebiteľné.
Podľa parafrázovaného príslovia "len neregistrovaná zbraň je tvojim majetkom, registrovaná je len vypožičaná od štátu" by ma sralo keby prídem o haraburdu ktorá mi visí na stene alebo je hodená v skrini, pretože sa mi tú haraburdu páči vlastniť a to vlastnenie má uspokojuje.

A teda odpoveď na otázku - dobrý je ako dekorácia, ktorá sa dá rozobrať a poskladať. :lol:
inspiring_pare

Príspevok od používateľa inspiring_pare »

quest, vysvetlim.
Robia sa plynove a startovacie zbrane z makkych zliatin, aby sa nedali prerobit na ostre zbrane. Ak chces napr na nejakej akcii klubu vojenskej historie vystrielat povedzme 200-300 kusov slepakov z takejto zbrane, co myslis, zostane v jednom kuse ? Vies si predstavit napr, ze si kupis takuto plynovku na obranu, sem tam si nej zastrielas startovacimi nabojmi, a po roku ju budes fakt potrebovat na ochranu a buchne ti do xychtu ? Iba naivny rojko veri tym polohlinikovym lacnym smejdom. Na to su dobre expanzy - kvalitna nahrada za nekvalitne plynovky a startaky... :|

Okrem toho su tu zberatelia, ktori nechcu riskovat vlastnictvo ostrych brani, ale sem tam sa chcu pokochat ich funknostou so slepym strelivom. Je to zaluba a pre mnohych aj zivobytie. Potom su tu rozne kluby, vycviky a podobne..
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa peterson »

fuego: použiť expanz na vlastnú ochranu? To si ako myslel? Ratatata, výšlah plynov- hajzli zmiznite! ?
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa Olap »

peterson napísal:nechcem vám kaziť sebavedomie, ale tá prvá veta neni ani trochu na smiech.
Pojem "bezpečnostná situácia" je pojem, ktorý má široký záber. V stručnosti ide o stav verejného poriadku, kriminality a úroveň ukazovateľov, ktoré majú priamy vplyv na ich vývoj. Nakoľko sme členský štát EÚ a Schengenu- tak trochu máme všetky štáty spoločný problém. Je voľný pohyb osôb a tovaru- tým pádom aj pohyb vecí, ktorými možno páchať trestnú činnosť.

V dôvodovej správe musí byť definované, prečo sa vykonáva legislatívna zmena. Tá veta je všeobecná a čisto v kontexte bezpečnostnej situácie teritoria (SR)
To vysvetlenie je zaujimave (to teraz myslim uprimne) a evidentne to pokryva siroke spektrum okolnosti v state a v EU.
Ale aj tak sa nemozem zbavit dojmu, ze jej pouzitie tam nie je len ako "standardny uvod", ale ma navodit pocit a povedomie nejakeho vseobecneho ohrozenia, zo vsetkych moznych a nemoznych stran, moznych a nemoznych subjektov a zdrojov. A v mene boja proti tymto hrozbam potom pachat vseobecne "dobro". Okrem toho vacsina poslancov co to budu citat (SK, pripadne EU) nie su iste odbornici na bezpecnostne otazky a ich pojmy. A tato prva veta ich utvrdi v tom ako je to potrebne podporit. Takze budu vlastne presvedceny, ze musia podporit pachanie vseobecneho "dobra"...

EDIT: Len doplnim ... a samozrejme krasne skryje skutocne dovody preco BEZPECNOSTNA SITUACIA je aj v ramci EU stale horsia a horsia
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa peterson »

komu neni jasný legislatívny proces, zabehnite na web NR SR a pokukajte si návrhy zákonov a dôvodové správy k nim. Zistíte, že pri každom musí byť odôvodnená "omáčka" , ktorá zdôvodňuje potrebu prijatia legislatívneho opatrenia. Podľa odbornej fundovanosti jej pisateľa možno posudzovať kvalitu dôvodovej správy a novely.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1898
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa matus69 »

quest1 napísal::lol: môže mi ešte nejaký miestny expert, "koho sa to týka", vysvetliť, načo je taký expanz z ostrej vlastne dobrý? Lebo osobne v ňom iný zmysel ako spätné sfunkčnenie nevidím.
v slobodnej krajine nemusis vlastnictvo zdovodnovat.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa vanto »

quest1: Taky excpanz je dobry na rekonstrukcie bojov, pietne akty a veci s tym spojene. Je to taktiez zaujmova cinnost ako strelba. A okrem toho moze to byt predmetom zberatelstva rovnako ako zbrane ostre.
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Iste, toto mi je jasné. Ale:
- pre zberateľa nie je podstatné, z akého materiálu je hlaveň a nábojová komora/záver a určite pre neho nie je nutné, aby tieto časti vydržali tlaky originálu. (samozrejme "ja chcem originál a hotovo", ale štát je tu na represiu a nie na plnenie "ja chcem" prianí)
- čo sa týka kvh, tu viac záleží na kvalite materiálov ale opäť nevidím dôvod, prečo by mal expanz vydržať rovnako ako originál. Teória síce hovorí, že navarenie kolíka natoľko zmení štruktúru materiálu, že už pôvodné tlaky nevydrží, avšak prax je iná... preto by som osobne šiel cestou zmeny 516/2003 a potom by bolo jedno, komu sa tieto zbrane dostanú do rúk
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa vanto »

quest1: pre mna za mna nech sa tam davaju aj cvicne hlavne toto nikoho na tom netrapi. A k tym tlakom na ukazkach sa uz stali nehody, kedy koliky vyleteli von z hlavne pri pouziti expanzneho streliva. Neviem odkial to mas, ze prerabka z takejto zbrane by udrzala tlaky s ostrym strelivom. Toto je podla mna nezmysel. Ja som to vsak neskusal a ani sa nechystam, to len na margo toho 5 minutoveho vratenia zbrane do povodneho stavu...
Naposledy upravil/-a vanto v 02 Apr 2015, 12:12, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Sigarms
prispievateľ
Príspevky: 253
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa Sigarms »

Ešte treba brat do úvahy aj filmové použitie okrem KVH.

Tam nieje cas maturovat a opravovat .
To len na margo otázky na co su expanzne zbrane
dobre.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1323
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

quest1
Neviem ci nieco zbieras alebo si zbieral, ale pre zberatela je podstatne na zbieranych predmetoch vsetko. Podla tvojej logiky by malo stacit zberatelovi znamok ze ma Modreho Mauricia vytlaceneho na farebnej tlaciarni.
Tiez si trocha mylis ulohu statu. Stat tu primarne je prave na to aby plnil priania obcanov. Preto ti obcania v tom state ziju a platia si dane. Len bohuzial politici na to zabudaju a sleduju vlastne zaujmy, nie zaujmy obcanov.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1610
Registered for: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa skemro »

Quest1 ked potrebujes represivny stat, nechces sa stat obcanom dobreho statu krasne represivneho Kima? (Prezident s. Koreje)
Vies podla mna malo byt uz davno dane akou konstrukcnou upravou ma byt prerobena ostra na expanz.
Vsetko ostatne su hluposti. A ver tomu ze je par uprav ktore by dostatocne chranili prerabat expanz na ostru.
A ak niekto chce expanz, neviem preco ho zakazovat. Zakazeme aj anglicaky? Ved sa podobaju na velke auto a to predsa rocne zabije viac ludi ako zbrane. Vies, osobne som za to ,aby mal clovek slobodu a to nielen slova ale aj konania. A pokial nikoho neohrozuje a neomezuje, neviem preco ho obmedzovat.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"