Zbran, hlavne casti zbrane a sucasti zbrane

tycho28
častý prispievateľ
Príspevky: 539
Registered for: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa tycho28 »

..
Naposledy upravil/-a tycho28 v 06 Dec 2013, 22:19, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa luke »

Dobrý deň.

Odbor dokladov a evidencií Prezídia Policajného zboru obdržal opakovane Váš list so žiadosťou o informáciu, ktorá sa týka niektorých ustanovení zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“).

Na Vami požadované informácie Vám oznamujeme nasledovné.
V ustanovení § 14a zákona je uvedené, že sa nesmie uzatvárať zmluva na diaľku, ktorej predmetom je nákup a predaj zbrane alebo streliva, ak tento zákon neustanovuje inak. Uvedené ustanovenie sa však nevzťahuje na držiteľov zbrojnej licencie podľa ustanovenia § 34 ods. 3 zákona.

V ustanovení § 2 zákona a v prílohe č. 6 k zákonu (druhy zbrane, hlavné časti zbrane, súčasti zbrane, druhy streliva , komponenty streliva, druhy striel) sú vymedzené niektoré pojmy pre účely tohto zákona.

Pokiaľ predmetom zmluvy na diaľku sú iné predmety ako sú uvedené v citovanom ustanovení a v prílohe zákona, zákaz podľa ustanovenia § 14a zákona sa na tieto predmety nevzťahuje.


Mgr. Bujna
Odbor komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa luke »

je mozne, ze mnohi z vas to uz vedeli davno, ja som vsak rad, ze to mam konecne cierne na bielom.

tu su moje dalsie otazky:

Vazeny pan Mgr. Bujna,

opat dakujem za Vasu odpoved.
netvrdim, ze sa vo svojich odpovediach vyhybate priamym odpovediam na moje konkretne otazky, avsak Vase odpovede stale dostatocne nevyjasnuju moj problem s tym, co je mozne povazovat za sucast zbrane, a co nie, a teda co vsetko mozno nadobudnut zmluvou na dialku a co nie.

preto sa opytam opat to iste a uctivo Vas ziadam o konkretnu odpoved presne na to, co sa pytam.

1. je mozne chapat ze: "prvok alebo náhradný diel osobitne skonštruovaný pre zbraň a podstatný pre jej funkciu" je LEN "hlavne, rámu, tela, záveru, puzdra záveru alebo valca revolvera, závorníka a akéhokoľvek zariadenia určeného alebo upraveného na tlmenie zvuku vyvolaného výstrelom zo zbrane"

2. v pripade ze nie, co spada do definicie "prvok alebo náhradný diel osobitne skonštruovaný pre zbraň a podstatný pre jej funkciu"?
mieridla? zasobniky? pruziny? pazbenie? vyhadzovac? vytahovac? zapalnik? suciastky spustoveho mechanizmu?

3. co je kriterium posudzovania "podstatnosti" toho ktoreho prvku alebo nahradneho dielu pre zbran?

4. ako sa ustanovenia par. 2 a prilohy 6 aplikuju na zbran uvedenu v par.7 pismeno f, konkretne zbran airsoftova, ktora s prihliadnutim na princip jej fungovania nema hlaven spojenu s komorou, nema zavornik, etc..


"V ustanovení § 2 zákona a v prílohe č. 6 k zákonu (druhy zbrane, hlavné časti zbrane, súčasti zbrane, druhy streliva , komponenty streliva, druhy striel) sú vymedzené niektoré pojmy pre účely tohto zákona.

Pokiaľ predmetom zmluvy na diaľku sú iné predmety ako sú uvedené v citovanom ustanovení a v prílohe zákona, zákaz podľa ustanovenia § 14a zákona sa na tieto predmety nevzťahuje."

Vasa odpoved neustale pracuje s § 2 zákona a teda s pojmom "prvok alebo náhradný diel osobitne skonštruovaný pre zbraň a podstatný pre jej funkciu", ktory ste doteraz nevysvetlili.

Odpoved, ze sa zakaz vztahuje len na predmety v prilohe 6 a par. 2 ods. 1 nezodpoveda moju otazku, prave kvoli hore uvedenemu pojmu, kedze neviem, co vsetko pod neho mozno subsumovat.

5. na uvedenej linke je mozne najst viacvysterelovu palnu zbran na strelivo s okrajovym zapalom s celkovou dlzkou mensou ako 280 mm. do akej kategorie v zmysle ustanoveni zakona je mozne tuto zbran zaradit?
http://www.afg.sk/obchod/derringery/der ... cal-.22lr/

V prvom rade ziadam o interpretaciu zakona, nie o jeho citovane znenie, s ktorym som velmi doverne oboznameny.

Za vybavenie mojej ziadosti vopred dakujem.

s uctou
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa luke »

odpovede:

Dobrý deň.

Odbor dokladov a evidencií Prezídia Policajného zboru obdržal opakovane Váš list so žiadosťou o informáciu, ktorá sa týka niektorých ustanovení zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“).

Na Vami požadované informácie po konzultácií s Kriminalistickým a expertíznym ústavom Policajného zboru Bratislava Vám oznamujeme nasledovné.

1./ Za zbraň sa považuje hlavná časť zbrane – t.j. hlaveň, nábojová komora, vložná hlaveň, valec revolvera a záver. Za zbraň sa považujú aj súčastí , t.j. aj Vami uvádzaná hlaveň, rám, telo, puzdro záveru, valec revolveru, závorník a akékoľvek zariadenie určené alebo upravené na tlmenie zvuku vyvolaného výstrelom zo zbrane. Niektoré pojmy uvádzané v hlavných častiach zbrane a súčastiach zbrane sa prekrývajú, čo je spôsobené direktívnym vymedzeným hlavných častí a súčastí zbrane podľa smernice SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY 2008/51/ES z 21. mája 2008, ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 91/477/EHS o kontrole získavania a vlastnenia zbraní. Z tejto smernice bol prekladovo prevzatý aj pojem súčastí - „prvok alebo náhradný diel osobitne skonštruovaný pre zbraň a podstatný pre jej funkciu“, pod ktorým chápeme a vymedzujeme LEN vyššie vymenované súčastí zbrane. Takže Vaše chápanie je správne a odpoveď je ÁNO.

2./ Vami uvedené mieridlá, zásobníky pružiny, pažbenie, vyhadzovače, vyťahovače, zápalníky, a súčiastky spúšťového mechanizmu nespadajú pod túto definíciu.

3./ Kritériom je teda LEN vymenovanie jednotlivých hlavných častí a súčastí zbrane v prílohe novely zákona. Zakázaným doplnkom zbrane je tlmič hluku výstrelu, pod ktorým sa rozumie akékoľvek zariadenie určené alebo upravené na tlmenie zvuku vyvolaného výstrelom zo zbrane
4. Airsoftová zbraň je stále zbraňou, takže aj jej samostatné hlavné časti a súčasti, ktoré vyhovujú definícii pojmov v prílohe sú tiež považované za zbraň....Ich samostatný predaj zmluvou na diaľku je tiež zakázaný podľa zákona.

5. Vami uvádzaná zbraň na internetovej adrese :
http://www.afg.sk/obchod/derringery/der ... cal-.22lr/
v súčasnej dobe sa zaraďuje ako zbraň kategórie B podľa ustanovenia § 5 ods. 1 písm. b) zákona. (Správne upozornenie predajcu: „Predaj len na zbrojný preukaz“).
Odbor komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru
Používateľov profilový obrázok
Mike75
prispievateľ
Príspevky: 256
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa Mike75 »

Luke asi v čase keď si načal tému som sa rozhodol overiť zákon v praxi a objednal som si cez web zásobníky presne po preštudovaní zákona a definícií častí zbrane...

Doteraz sa naťahujem s tnt...

Ako maximálnu perlu pripájam toto vyjadrenie na moje námietky ohľaodm definície v zákone"

"Je logicke, ze zakaz internetoveho objednavania sa vztahuje aj na casti zbrani, z ktorych by pripadne bolo mozne celu zbran nasledne zlozit. "

:shock: :shock: :shock:

Po tomto som už vypenil a poslal im dosť nepríjemný mail s pár prirovnaniami... Čakám na odpoveď. :)
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa luke »

tnt su dorucovatelia nie? to uz je asi kazdy kompetentny vykladat zakon.

no tak dufam, ze ti to pomoze, minimalne vies, ktorym smerom sa otocit.
Používateľov profilový obrázok
Mike75
prispievateľ
Príspevky: 256
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa Mike75 »

Hej, komunikujem s TNT ale už som si ich premenoval na TRT...

Každopádne mi tvoje príspevky fakt velmi pomáhajú, za čo ďakujem.

Dám sem potom progres, či som ich presvedčil o tom že zákon treba dodržiavať...
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4843
Registered for: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa yarco »

luke:
Je možné sem hodiť scany oboch dokumentov, prosím? Bez osobných údajov, samozrejme.
inspiring_roentgen

Príspevok od používateľa inspiring_roentgen »

tiez som chcel o to poziadat
a dakujeme za verejneprospesnu cinnot :roll:
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa luke »

poziadal som o spristupnenie formou elektronickej posty a mam to len ako mail.
akykolvek iny sposob spristupnenia by pre mna bol momentalne na dlhe lakte, kedze nie som doma.

ak ti na tom zalezi, urobil by som nasledovne:
skopiroval moj mail aj odpoved a poslal na adresu infoppz@minv.sk a na zaklade zakona o pristupe k informaciam 211/2000 ziadal faxom alebo postou vyjadrenie v sulade s par. 16/1.
do ziadosti, ktora moze byt smerovana aj elektornicky nezabudnut identifikaciu kto som a co pozadujem.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4236
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Prave mi volali z colnice, ze mi zadrzali konverziu RONI G1 a definoval mi to do telefonu ako hlavnu cast zbrane=ram popripade telo zbrane!
Nedalo sa s nim ani hnut a neustale sa vyhovaral, ze on take veci pozna a osobne to konzultoval v minulosti s panom, ktory tuto novelizaciu spracovaval p.Toma z prezidia.

No nedrblo by vas z toho????
Oni ani nevedia co je zbran a co je prislusenstvo!!!

PRIPADAM SI AKO ZLOCINEC, CI SPIACA BUNKA AL KAIDY.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Rasto: Uz ta teda odhalili? :shock: :lol:

Ale vazne - ... (edit: zbytocne opakovanie)


Drzim palce!


Gunslinger
Naposledy upravil/-a Gunslinger v 21 Jan 2011, 11:31, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4236
Registered for: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Nedalo sa s nim pohnut pre jeho nevzdelanost v danej problematike.
Najhorsie bude na tom to, ze i ked tam pridem osobne, tak nebudem mat tolko psychyckej sily ho presviedcat a snazit naucit daco co dopredu viem, ze nepochopi.
Skusim si vypytat stanovisko PZ co luke napisal odkaz, ale s najvacsou pravdepodobnostou mi to nepride skor ako to oni zaslu odkial to prislo :roll:

Ale zadarmo a tak lahko ma nedostane :-)
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Vsetko sa da ked sa chce :wink:

Mas PM a daj vediet az bude doma :twisted:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa luke »

koniec...idioti. v ktorom vesmire je hento telo, alebo ram, alebo hlaven alebo cokolvek...

z definicie je telo hlavna cast zbrane, v ktorej su ulozene, alebo su na nej upevnene ostatne casti zbrane.

do roni sa neupevnuju ziadne casti zbrane.
skus to nenadertalcovi na colnici vysvetlit takto jednoducho po krokoch, nech ho nepretazis a pouzi k tomu obrazovu prilohu zakon a aj obrazky celej konverzie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"