Akú výzbroj?

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

ALKAJ: Nic v zlom, ale debata o vyhodach PCP vs pruziny u vzduchoviek patri do inej sekcie, pri SHTF nemaju vzduchovky ziadne prakticke vyuzitie, to uz viac clovek vyuzije dobry prak s loziskovymi gulickami (alebo .36/.45 perkusnymi gulami) pripadne paintballovymi gulickami naplnenymi slzakom...

madkiller: Scenar je velmi podobny Grecku, cize da sa cakat aj podobny vysledok (take nieco by bolo velmi rychlo potlacene, nebolo by treba ani povolavat pomoc zvonka), a mimo BA by to 99% populacie asi moc nepocitilo. Inak, v Grecku su protesty skoro kazdy den, raz za cas rozbity vyklad a vylupeny obchod alebo zapalena popelnica, ale ludia uz si na to zvykli ako na beznu sucast zivota... (a to tam mali Nov 17 1973 a x dalsich 'eksn' od zaciatku 80tych rokov az dodnes) Navyse u nas by akekolvek nepokoje mali epicentrum v BA, ale tam nie je dostatocne velka plocha kde by sa mohli ludia zgrupovat na dostatocne velky dav skor nez ich rozprasi poriadkova policia, navyse je velmi lahke zablokovat hlavne zeleznicne tahy a par dialnic... V uplne extremnom pripade by sa proste v BA a okoli vypla mobilna komunikacia a net (zvalilo by sa to na pretazenie, teda ak by skutocne pretazene siete este predtym nespadli same, a kolko ludi este ma doma pevnu linku a fax?), a bez komunikacie by bolo po nepokojoch rychlo. Chaos na cestach / zablokovana premavka by sice nakratko trochu paralyzovala mesto, ale k ziadnemu vacsiemu SHTF by nedoslo (policia by stale fungovala skoro na 100%)... Navyse nech by ta spominana spinavost bola akakolvek (tazko si viem predstavit co by tromflo to co sa tu predvadza za poslednych 20 rokov ale budiz :lol: u nas by skupina 20-35 rocnych muzov asi nebola tou co by sla do ulic (nebudu riskovat svoje joby a hypoteky/leasingy), studentov je v BA prilis malo, a dochodcom zasa trochu chyba ta iskra a revolucny ohen (teda pokial to neprezenu s liekmi... :roll:

Zvycajne taketo nieco zacina malym protestom, niekto sa upali alebo to nejaky kuklac (chtiac ci nechtiac) prezenie a potom je to boj za obet, lenze na slovensku taketo nieco nema velku historiu (ludia sa skor staraju o dennodenne prezitie, vravia si ze no a co ze sa mam zle, stale sa mam lepsie nez ten ci tamten, atd.), staci sa pozriet na (ne)uspesnost strajkov u nas. Kolem a kolem, ja osobne by som realne SHTF cakal len ak by ta spustajuca udalost bola mimo SK (ci uz eurozona, alebo EU, alebo europa, alebo ...).


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Jack napísal: Guns, môžem pár pripomienok a otázok?


Jack: Sem s nimi! Cim viac, tym lepsie (cim to detailnejsie rozoberieme, tym lepsie budeme vediet vychytat muchy a slabosti roznych strategii :twisted:

a) Môj dojem je, akoby si počítal, že WTSHTF, ktorá nás zasiahne, zákonite vyeskaluje do krajností. Čo miernejší variant, ktorý ti umožní rýchlo si niekam nazvážať zásoby, strelivo a poriadne sa tam zakopať?

Mno, neviem na zaklade coho si dospel k takemu zaveru (zvycajne mame rovnaky ci podobny nazor na veci :wink:, kazdopadne miernejsi variant ma par slabin, jednako je velmi tazke odhadnut ze SHTF sa blizi (a mnohe SHTF mozu prist necakane z minuty na minutu) a jednako - pri tom pomalom nabehu - co konkretne by sa muselo stat aby clovek odisiel z prace a siel sa niekam zakopat aj s kopou jedla, zbrani a nabojov? Nasobne tazsie/zlozitejsie ak ma rodinu. Navyse pri mierne postupujucom SHTF sa vsetky vlady (vratane EU/slovenska) budu snazit obcanov odzbrojit, a kto si napriek silnym reciam trufne zbrane zatajit/nahlasit ako ukradnute (a riskovat ze pride o ZP kvoli strate doveryhodnosti) ? Co ak opat ziaden SHTF nepride (vid plany poplach v 2000 a x dalsich) a clovek si uz nikdy legalne nebude moct zastrielat/zatrenovat/... ? Kazdopadne kludne mozme zvazit aj miernejsi variant kde by bol dostatok casu na pripravu, len presne tak ako si napisal - treba uviest mozny scenar/scenare a ideme na to.

b) Prečo odmietať brokovú pumpu, ktorá v podmienkach každodenného zápasu o prežitie svojou univerzálnosťou predčí asi každú inú dlhú zbraň?

Neviem v com predci ine dlhe zbrane, skus viac rozobrat ako to myslis, brokovnica sa podla mna (aj historicky) primarne hodi na triafanie malych letiacich objektov vo vzduchu (co pri SHTF nema vyznam, vid nelogika 'lovu', navyse upozornovat na seba vystrelom len aby clovek dal dole skorca a potom prevaral pargramovy kusok sliach a kosticiek prespikovanych olovom, sa mi pri SHTF nezda moc vhodne). Medzi ludmi sa drzi mytus ze brokovnica je ucinna ako obranna zbran (ako asi vies ten mytus dosiel do takeho extremu ze ich dokonca dlhy cas do auta fasovali napr. aj americki policjati), v reale to je ale trochu inak (uz sme to tu niekde myslim preberali), broky aj slugy su pomale a nie moc presne, navyse nad 25-30m uz je aj s brokmi velka sanca ze utocnika minies alebo ho len zranis, a do 25m zasa mozes daleko ucinnejsie pouzit kratku zbran (s tou mozes strielat aj jednou rukou co je pri SHTF zbrani velmi dolezite, na jej obtiahnutie nudzovo pouzijes aj remen ci nohavicu, ma zvycajne o dost vacsiu kapacitu, da sa lahsie skryt, atd. atd. atd.) Proste brokovnica patri do hollywoodskych filmov, ale do SHTF situacie by som ju bral len ak by neexistovala ina moznost.

c) Prečo si myslíš, že v noci pod rúškou tmy je také nereálne nepozorovane sa presúvať povedzme s jednou dlhou v ruke a druhou na chrbte?

Toto je jedna z veci ktoru odporucam prakticky vyskusat (teda presnejsie neodporucam, maximalne tak s nenabitou airsoftkou :wink: A presun v noci pri SHTF ma x dalsich specifik, jednako je vsetko este tichsie nez teraz (cize by ta bolo pocut nasiroko nadaleko), jednako by bolo v pohybe neskutocne mnozstvo ludi (a zvysok by nervozne vykukal z okien, balkonov a striech hladajuc zloducha/rabovaca), a len tak mimochodom, 58mu s flash-hiderom a dobrymi tritiovymi mieridlami som u nas este hadam ani nevidel... (vsetci na nu ako prve narvu kompiky a potom spustu zbytocnych chobotin). Mimochodom, ta moja ich tiez nema (pretoze s nou na SHTF pre seba nepocitam, a tritiove BUIS co mam na kratkom OA boli drahsie nez cela 58ma :evil:

d) Ako si ty predstavuješ nepriateľa? Lebo pre mňa je najpravdepodobnejším ...

Suhlas, moja predstava je podobna (minimalne zo zaciatku / prve dni). Lenze ak to bude skutocne SHTF, velmi rychlo takito bad-guys zistia ze osamely utocnik taha proti obrancovi/obrancom za kratsi koniec, potom sa teda takito amaterski bad-guys zgrupuju (pravdepodobne pod velenim niekoho kto ma aspon ake take znalosti vojenskych taktik a strategii), a tam osamotenemu cloveku nepomoze sebelepsi ukryt a vyzbroj/vystroj (jedine ze by tam bol sam, cele dni bez pohybu, nevaril si ani nevychadzal von si ulavit ci aspon to vyniest, atd. = takto vydrzi nespozorovany dlhsie, ale za aku cenu a dokedy?) V dlhodobejsom horizonte ma jedinu sancu na prezitie vyzbrojena/vystrojena a nejakym sposobom opevnena alebo izolovana komunita ludi.


Gunslinger
inspiring_shockley

Príspevok od používateľa inspiring_shockley »

To co pise Jack aj Gunslinger je to najpravdepodobnejsie a najracionalnejsie, co sa moze stat.

Na druhej strane, fantazijne scenare (az extremne) nam pomahaju (byt pripraveny) riesit situacie nad ramec tohto najpravdepodobnejsieho standardu takze aj kazda p...na ma nieco do seba a Jack aspon nebude prekvapeny ked na prahu svojho domu skoli tu Snehulienku, ktora mala pri sebe dve cipnute 58my, x zasobnikov, zaloznu brokovnicu na chrbte a za rohom ukrytu hufnicu :)
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa BTV »

veritas napísal:suhlasim s tenoristom.
pise sa tu ako tu budu chodit s 3 zbranami a municiou k tomu.

iba tak sa spytam - niekto z tychto aspon s jednou dlhou zbranou, 100ks nabojov k tomu, zakladnou potravou, vodou, aspon s jednym druhom oblecenia a pod presiel cca. 10km?

urcite by potom pochopili ze VAHA veci je asi najdolezitejsia, aby som zostal mobilny a pohyblivy a bojaschopny.
- ano 2 dlhe zbrane, 100+200nabojov + 25kg batoh - cca 25km denne v horskom terene :wink:
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Laci »

Na rýchly kolaps a v meste bude treba na 100% krátka, ale na dlhodobé riešenie sa objavie chladné zbrane všetkého druhu.
Nemyslite že šíp do silnej kuše musí byť karbónový drahý špás čo treba hladať v lese.... v takých situáciach bude strelec nútený zhotoviť množstvo "svojích" šípov, ktoré letie dostatočne presne, ale nepotrebuje aby vydržali 100 výstrelov ako to čo kúpil v obchode a používa ju na strelnici. Vhodne skonštruovaný drevený šíp s oceľovým hrotom a pierkom spoľahlivo zasiahne ciel. Samozrejme ju nazabije okamžite a nespôsobý šok ako strelná zbraň, ale zato je nehlučná a ani nácvik nie je nápadná. Kladkové luky a kuše sú silné a presné, ae vyžadujú pomerne solídne technické zázemie. Ako aj pán Merle spomenul v Malevil, luky sa objavia. To nie je otázne. Nemá síce žiadnu šancu pred ŽIADNOU strelnou zbraňou (minulosť to potvrdila), ale keď nebude dosť nábojov, tak aj vášnivý strelci budú musieť riešiť svoje problémy (neviem či sa dá v malom zhotoviť ako-tak kvalitný čierný prach, ale ak nie, tak dosť drevených pažieb bude prerobených na kušu...).
Čo sa týka luku, nemyslite si že sa luk dá bez obmedzenia nosiť v napnutom stave, tak by postupne startil svoju dynamiku, preto ju po použití odstroja (ako aj vy po použití vyčistíte svoju zbraň).
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

guns: na margo tej brkovnice. co takto zmenit tu definiciu na to, ze je vhodna na zasahovanie ryhclo sa pohybujucich cielov, pripadne vo vacsom mnozstve, pripadne aj za stazenych svetelnych podmienok, v malej vzdialenosti, co by brokovnicu podla mna robilo vhodnou zbranou na home defense, samozrejme v kombinacii s kratkou zbranou.

aj ked nezijem v us a moje steny nepozostavaju z lepenky ale z tehly, aj tak neviem ci by som si trufal zacat strielat z 58 a riskovat, ze nieco preleti napr. cez moje otvorene vchodove dvere, cez susedove zavrete k nemu do bytu a podobne.

00 buck je ako vychytat 9 lugrov, co som cital, tym padom vyssia sanca prvou ranou zasiahnut vitalne zony a vyradit protivnika.

neviem ako pomale a presne su slugy a broky, ale cital som, ze drahymi a kvalitnymi slugmi sa da na 100m v pohode strielat.

pokial viem, tak policajti nosia brokovnice tam, kde im stat nedoveruje tolko, aby im zveril pusky.

toto su nacitane veci, ktore este nemam z prvej ruky overene, ale aj tak ta nimi chcem konfrontovat.
inspiring_shockley

Príspevok od používateľa inspiring_shockley »

Na jednom americkom fore bola ako zbran c. 1 pre domacu obranu zvolena brokovnica. Moc ma to nenadchlo, ale aj pre to, co Luke pisal (boli tam aj ine dovody), tomu verim.
Poznam cloveka, co bol v cudz. legii a po rade inych gulovych zbrani sa tiez nakoniec vratil k brokovnici (pumpa bez pazby), mal ju hned pri dverach svojho viedenskeho bytu :)
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Laci: Mhm, i ked na jednu vec mam trochu iny nazor (kusa... nemá síce žiadnu šancu pred ŽIADNOU strelnou zbraňou (minulosť to potvrdila).
Kusa nema velku sancu proti modernej utocnej puske v symetrickom vojnovom konflikte, kde 30m celom proti sebe stoja dve vojska a palia na seba ostosest (vid historia vojen a vyvoj zbrani). V asymetrickom konflikte (kam sa radi aj SHTF) je jedinou nevyhodou kuse mala kadencia a obmedzeny ucinny dostrel (ktory je ale pri dobrej kusi stale daleko lepsi nez pri kratkej zbrani). Ohladne efektu v cieli, vzhladom na to ze moderne kladkove kuse su uspesne pouzivane aj pri love slonov alebo nebezpecnej africkej zveri, nemyslim ze by ich 'ucinnost' bola slabsia nez bezne strelne zbrane, skor naopak (v dobrej kombinacii mozes ist so sipmi az do 800grn, co je viac nez ma bezna strela z .50BMG, a co jej chyba na rychlosti to nahradi roztvarajucim sa ziletkovym broadheadom ktory v cieli spravi neskutocnu paseku) ale to len tak naokraj. Ohladne lukov a kusi panuje vela mytov (opat hlavne 'vdaka' hollywoodskym filmom), ale to tu radsej nerozoberajme.


luke: Ohladne brokovnic, ono to je vcelku jednoduche, a ak mi neveris, staci ak si to vyskusas nazivo (na strelnici s brokajdou, doma s airsoftkou alebo hrackarskou).

Na strelnici si daj terc na 10, 30, 40, 50, 100 a 200m (heh, s tymi poslednymi dvoma len zartujem, v tych by si nenasiel ani tuk :wink: a pozri si rozptyly 00 buckshotu (kludne vyskusaj rozne strelivo, i ked broky pod 7mm uz tusim nesplnaju poziadavky dostatocneho ucinku - nazvime ho dostatocneho prechodu balistickou zelatinou, a aj ucinnost/rozptyl velkeho buckshotu je nad 35m mizivy).

Ohladne 00, nie je to celkom ako 9ks 9mm, jednako ich hmotnost je o dost nizsia, jednako tvar/material je iny, atd. Ale ano, trafit badguya 5m pred tebou 00kou na torzo by malo nepekny efekt, ale ktory badguy bude 5m pred tebou stat a cakat? Zvycajne badguys hraju nefer/zakerne=su vo vyhode, ale povedzme ze by to bolo na ferovku - bezny strelecky duel ako na divokom zapade - kto myslis ze by vyhral ak by obaja boli rovnako dobri strelci - on s kratkou alebo ty s brokajdou? A ak by ste boli obaja v neznamom dome? (vyskusaj si pohyb a krytie v dome s brokajdou vs s kratkou a uvidis sam).

Ak hovorime o slugoch, malokto by pri sebe nosil buckshot aj slugy a brokajdu nabijal podla toho ci je pachos 10m daleko alebo 40m daleko, a aj ked slugy su aspon relativne 'presne' do cca 100m (= rovnaka presnost ako akakolvek priemerna puska), nad 100m ich ucinnost/balistika ide rychlo dolu vodou, zatial co akukolvek inu pusku pouzijes aj na 150, 200, 300, 400, ci viac metrov. A i ked slug bude mat v cieli vyhodu svojej velkosti/hmotnosti, bezna strela ma zasa zaroven aj rychlost a fyziologicke efekty s tym spojene (debatu o terminalnej balistike ale tentokrat radsej vynechajme :twisted: rovnako ako 'hrozbu overpenetracie' a pod. - sme v sekcii SHTF kde sa na take veci hladiet moc nemusi :wink:

Ono, brokovnice urcite maju svoj vyznam a ucel, okrem polovneho napr. proti jednemu amaterskemu lupicovi v dome moze pre netrenovaneho strelca byt za istych okolnosti velmi vhodna (domaci pan potrebuje len jednu ucinnu ranu ktoru na par metrov 'odmieri' aj od pasu). Rovnako sa da vyuzit ak clovek pracuje v time (kde ostatni maju poriadnu vyzbroj), pricom brokajda dokaze otvorit dvere, zastavit neposlusne auto, atd.

Aby som to uzavrel, hovorime o dlhej zbrani s ktorou sa v stiesnenych priestoroch velmi zle pohybuje, v porovnani s kratkou ma dlhsiu dobu potrebnu na zamierenie, na ucinnu strelbu vyzaduje obe ruky a dobry postoj, neda sa s nou ucinne strielat jednou rukou alebo z neidealnych uhlov a poloh, ma mnohonasobne tazsie naboje a daleko mensiu kapacitu, strelivo nie je kompatibilne s nicim inym, jej obtiahnutie, prebitie, ci vyriesenie zavady je tiez komplikovanejsie, je o par kil tazsia nez bezna kratka zbran, a napriek vsetkym tymto nevyhodam je 'ucinna' len na tu istu vzdialenost ako kratka. Z tychto dovodov mi teda unika logika 'kombinovat ju s kratkou' ci vobec vybrat si ju ako zbran pre SHTF (ak zvazujeme len to co clovek odnesie na sebe).


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

to bude mozno to, ze ja som sa chytil len toho pouzitia na homedefense a tocil som sa len okolo toho, shtf som vobec neriesil.
kazdopadne beriem tvoje argumenty.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

luke: Mhm, i ked taky vysledok ma tiez prekvapil, ja by som cakal ze bezna americka domacnost bude za najlepsiu domacu obrannu zbran povazovat Barrett .50BMG :wink: :lol:


tango: Heh, cakal som kedy sa ozves (asi sa ti stikutalo, a to som ani nemusel spomenut tvoju 'goldie' :twisted:

Ma to len jeden hacik - stvornohi strazcovia skoncia v gulasi skoro bleskovo - hned po tych rybach, zajacoch, kackach, atd. Ono, brokajdy su proste 'fun' (heh, na poslednej navsteve strelnice som tocil slow-motion zasahy na flase s vodou a pod. - pockaj az to hodim niekde na net), ale vlacit ju so sebou popri kratkych, a utocnej/snajpe by som si pri SHTF dvakrat rozmyslel...

Noze sa pochval co (okrem Goldie) by si so sebou tahal ty? :wink:


Gunslinger
inspiring_lichterman

Príspevok od používateľa inspiring_lichterman »

ADD stvornohý miláčikovia v gulaši..
Obávam sa že v SHTF situácii budu časom psi velkým problémom. Napriek všetkému su to stále predátori, zvyknutý na človeka. Keď budú mať ludia dosť problémov s postaraním sa sami o seba na psov sa vykašlú.. no a tý sa o seba postarajú po svojom, budú sa zgrupovať do svoriek a budú nebezpečnejší ako akékolvek iné zviera. A bude ich veľa....
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

tango: v Belehrade som ten scenar videl na vlastne oci (tam maju problemy s coklami a svorkami dodnes, ja sam som velakrat skoro nabural v snahe sa im vyhnut, a jedine miesto kde problemom nie su je pod tym hlavnym mostom kde zije ista velka komunita).

Ale naspat k teme - vyzbroj (pripadne vystroj :wink: na SHTF


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5632
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Neee! Blbec som si zmazal príspevok tesne pred odoslaním. K našej skoršej debate s gunsom sa teda už vracať nebudem, nezvládam to písať všetko odznova. Snáď ešte budeme mať šancu niektoré veci detailnejšie rozobrať.
Napíšem teda len pár postrehov k brokovnici. Resp. prečo ju v mojom rebríčku radím tak vysoko. V prvom rade by som ale poopravil presvedčenie, že asi nikto nebude ťahať so sebou slugy aj bucky. Práve pre všestrannosť brokovnice mám v zásobe rôzne druhy streliva a samozrejme, že aj medzi železnou zásobou, ktorú by som balil vedno s flintou, mám zastúpené rôzne chuťovčičky.
- Skvelá na obranu. 00 US Buck Shot Magnum je proti živej sile nablízko skutočná mňamka a podľa toho, aké zahrdlenie nahodím, viem sa triafať do siluety ľudskej postavy až na nejakých 50 m. Neviem, akú E majú jednotlivé projektily, ale úplny čaj to nebude, keď s tým hravo zhodím poper. Na druhej strane, zmysel vidím skôr v použití nablízko. Pri presune v meste, alebo aj v lese sa s tým dá strieľať veľmi inštinktívne, v pohybe a bez väčšieho mierenia. Pri streľbe na väčšiu vzdialenosť ale určite slug, s ktorým sa dá triafať aj ďaleko za hranicu 50 m. Tam už samozrejme treba aj mieriť. Ak chcem triafať aj cez hranicu 100 m, potom mám flešety od Sauvestre.
- Skvelá na lov raticovej zveri. Buď zvolím slug, alebo drahšie, no presnejšie strelivo od Sauvestre a brokovnica mi dokáže odviesť cenné služby miesto ďalšej zbrane - guľovnice.
- Skvelá na lov pernatej zveri. Pernatú ulovím len a iba brokovnicou. Bez brokovnice by som ju musel vypustiť z jedálneho lístka, čo by v prípade boja o prežitie, mohlo mať fatálne následky.
- Skvelá na lov zvierat, ktoré obvykle nekonzumujem. Opäť, stačí správne zvoliť brok, našroubovať vhodné zahrdlenie a streliť. Neviem si predstaviť, že by som v núdzi, hladný jak vlk, strieľal nejakou .30-06 po stredne veľkom hafanovi. Asi by mi z neho nezostalo veľa mäsa. Nie toľko ako po zásahu vhodne zvoleným brokom.
- Skvelá na obranu proti nasrdeným psom. Písali to už viacerí, asi nemá zmysel to opakovať. Inde na tomto fóre sa rozoberá účinná obrana proti hafanovi. Myslím, že už jeden 00 US Buck vyrieši akéhokoľvek psa. Aj keď praktickú skúsenosť s tým nemám.
- Skvelá vzhľadom na dostupnosť a rozšírenie streliva. Jednak doma sa dajú držať kvantá vhodnej munície, ale pokiaľ má človek dvanástku, zrejme nebude mať problém získať strelivo ani v prípade WTSHTF, pretože tento kaliber majú u nás desaťtisíce poľovníkov, držia ho v hojnom počte i prevedení na každej predajni a v prípade šťastia sa dá nájsť uložený aj všelikde po garážach a poľovníckych chatách.
- Skvelá na zombíkov. Nablízko sa dá aj bez mierenia triafať head-shot každou ranou a nekrozmrd to celkom isto nerozchodí.
:lol:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Jack: Skoda toho neodoslaneho textu, ale snad to budeme mat moznost niekedy prebrat nazivo.

Ohladne brokovnic sme to uz myslim rozobrali celkom slusne :roll: :wink: ale este teda k tomu odpisem aspon v bodoch:

Nabojov samozrejme moze niest kazdy kolko chce a akych chce, a do brokovnic naozaj existuju rozne specialitky, ale cisto z pohladu prezitia SHTF su dolezite (bez nejakeho konkretneho poradia):

- kadencia
- dostrel
- ucinok (na balisticku zelatinu :wink:
- kapacita zasobnikov
- pocet nabojov ktore clovek odnesie
- spolahlivost
- moznost strelby jednou rukou (pri vlastnom zraneni, podopierani niekoho ineho, alebo neseni niecoho ci niekoho)
- moznost strelby v ztiesnenych podmienkach a nestandardnych polohach (z auta, alebo spoza rohu a to silnou i slabou stranou)
atd. a proste brokovnica v tychto charakteristikach taha za kratsi koniec.

Na lov (cohokolvek) sa samozrejme da s vhodnym strelivom pouzit, ale napr. tu spominanu dilemu (Neviem si predstaviť, že by som v núdzi, hladný jak vlk, strieľal nejakou 30-06 po stredne veľkom hafanovi. Asi by mi z neho nezostalo veľa mäsa. Nie toľko ako po zásahu vhodne zvoleným brokom.) ja vidim presne naopak - radsej dam 30-06kou jednu cistu ranu na oko (pripadne na hlavu/krk), ako mat polovicu masa prespikovaneho olovenymi brokmi :roll: :lol:

Opakujem ale ze 'lov' v slovenskych lesoch pri SHTF nemusime rozoberat (este raz: bud to bude SHTF kde bude v lesoch nahanat zajace a zbierat lesne plody miliony ludi, alebo bude populacia zdecimovana a v tom pripade bude potravin vsade habadej a zver bude treba vyhanat von zo zahradky... :wink:

Ohladne ucinku 00 buckshot a brokovnicoveho streliva vseobecne - ak neveris mne, pozri si suhrn na AR15.com ktory robili ludia co o tom cosi vedia (okrem mozno par polovnickych nehod, v europe maju patologovia len malo skusenosti s buckshot/birdshot ranami):
http://www.ar15.com/content/page.html?id=176

Inak, aj tam mas uvedenu relativnu ucinnost 00ky len do cca 35m (40 yardov). A to ze buckshot na 50m zhodi popra (kumulovany naraz viacerych brokov) vobec neznamena ze by zastavil bad-guya, ak sa nad tym zamyslis dokonca by mu nemusel ani vaznejsie ublizit (podobne ako birdshot, ktory sice nablizko spravi efektne velku krvavu ranu, ale realny ucinok je skoro nulovy).

Ohladne boja nablizko, nesuhlasim ze mierit nemusis - vyskusaj si to a zistis ze v neidealnych podmienkach alebo v strese je velmi lahko mozne minut aj poprov par metrov pred tebou...

A ak hovoris o utociacom psovi beziacom priamo na teba, ak ho minies (na blizku vzdialenost ma zhluk brokov minimalny rozptyl), alebo len zranis (na vacsiu vzdialenost ma zasa zhluk brokov prilis velky rozptyl), s brokovnicou asi sancu na druhy vystrel mat nebudes. A az bude na tebe lezat a trhat ti slachy na ruke alebo na krku, myslim ze tiez by si vtedy mal radsej v pravej ruke pistol s 16timi zvysnymi 9mm vcelickami, ako dlhu brokovnicu s ktorou ho v takej polohe clovek moze maximalne potlapkat po chrbte...

Atd. atd. atd. proste velmi vela argumentov pre brokovnicu suvisi bud s lovom zveri (toho sa ale tato tema netyka), alebo potom s tym mytom ze z ustia brokovnice vyletuje nejaky smrtiaci mrak projektilov co vycisti a zlikviduje vsetko co ma v ceste (co je ale ako vies dost velka blbost, a predstava hodna tak na diskusne fora SME :lol:

Tiez treba zvazit jeden dost podstatny detail - kedze sa bavime o vyzbroji ktoru clovek so sebou pri SHTF nesie pri nutenom presune - brokovnica samotna ulohu dlhej zbrane nezastupi. Ani s flesetami, ani s nejakymi supersabotmi. Totizto ti neozbrojeni sa kontaktu budu vyhybat, a ti ozbrojeni s ktorymi clovek moze do konfliktu dostat (ci uz domaci/opevneni, alebo nahodni tiez-'turisti') budu s najvacsou pravdepodobnostou vyzbrojeny cim asi? Jasne - 58mami. A aky ma dostrel 58ma? Cize kto bude prvy na dostrel? A koho strelivo prestreli aj kmen stromu za ktorym sa clovek bude schovavat? Kto bude v takej prestrelke tahat za kratsi koniec? Proste to su jednoduche otazky na ktore odpovede poznas, a to je aj dovod preco je moj postoj k brokajde do SHTF taky ako je :wink:

No a na zaver taka mala poznamka - pri SHTF bude akykolvek 'vylet' (ci uz v snahe nieco ulovit, najst, alebo sa len presunut) hranicit so samovrazednou misiou. Cez den na 99%, v noci su sance o malicko lepsie, ale i tak spuste ludi bude stacit jedno hvizdnutie pri uchu alebo aj len skrabanec aby si na dlho rozmysleli dalsie vylety (a von ich uz potom vyzenie len smad alebo hrozba vyhladovania). A naopak tych par ludi co von pojdu pripraveni, budu pripraveni (rozumej balisticke vesty a prilby, vyzbroj a vystroj na top urovni, organizovana skupinka, atd.)


Gunslinger

P.S.: Heh, ale s tym argumentom o zombikoch s tebou suhlasim :twisted:
inspiring_lichterman

Príspevok od používateľa inspiring_lichterman »

O strelných zbraniach ste toho napísali dosť, takže sa nevyjadrujem :)
Pri vyzbroji by som ešte spomenul takú "lahôdku" Oštep.
Pri prežití mnohostranný a univerzálny nástroj.
Opora pri pochodoch, pomôcka pri prehladávaní trosiek, lov (tažké, ale nie nemožné - napríklad ryby), obrana.
Hlavné plus su trvanlivost a oproti ostatným chladným zbraniam nam dáva "priestor" vdaka svojej dlžke.
Jeho dlžka a váha je zároven hlavne navýhoda.

Pri love vtákov a drobných cicavcov by som zvažoval aj použitie praku, tiché, lahke, skladné, municie je všade dosť a zaroven dost silne na to aby to vážne ublížilo, omráčilo, zabilo.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"