Sused, plynovka, streľba, polícia a zákony?

Používateľov profilový obrázok
angelus1987
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 10 years 3 months

Sused, plynovka, streľba, polícia a zákony?

Príspevok od používateľa angelus1987 »

Ahojte,

potreboval by som radu - tentokrát ide o môjho suseda,m ktorý býva v inom byte v bytovom dome na 1. poschodí. Ide o človeka, ktorý bol opakovane liečený na psychiatrii, je závislý na alkohole a iných psychotropných látkach, atď. - jednoducho čisté psycho - kúpil si najnovšie plynovú zbraň. Dnes počas popoľudnašjích hodín z nej šesťkrát vystrelil zo svojho bytu von oknom (ide pravdepodobne o tento typ pištole, z toho čo mi tvrdili ľudia čo ju videli - http://www.armpek.sk/detail-produktu/pi ... l-9mm.html). Jednoducho boli to poriadne rany, starší ľudia sa nastrašili, ja som tiež vybehol na chodbu, že čo sa deje, zbraň som mal schovanú pod vestou a v súlade so zákonom som ju netasil a išlo o skryté nosenie zbrane (to ale nie je podstatné). Na miesto som pre podozrenie, že môže ísť o ostrú zbraň privolal hliadku polície, ktorá konštatovala, že dané indivíduum neporušilo žiaden zákon tým, že opakovane strieľalo z plynovej zbrane z okna, že je to to isté, ako keby hodil petardu a snažili sa ma presvedčiť, že aj keby to urobil na ulici, že by strieľal z plynovej zbrane, išlo by iba o priestupok. Podľa ich slov bolo spomínané indivíduum triezve a nebolo pod vplyvom návykovej látky a rovnako podľa ich slov môže vo svojom byte strieľať z plynovej zbrane, koľko len chce.

Prosím Vás preto o radu, lebo mne sa zdravý rozum zastavuje, v zákone o zbraniach a strelive som odstavec vzťahujúci sa na túto situáciu nenašiel a bojím sa nielen o môj život ale aj o život mojej rodiny. V prípade, že to indivíduum na mňa na schodoch alebo na ulici vytasí túto plynovku (čo nemôžem v danej chvíli vedieť, že ide o plynovku, lebo ja som tú zbraň ešte nevidel, rovnako môže mať pri sebe aj inú zbraň), jednoducho budem nútený využiť inštitút nutnej obrany resp. krajnej núdze - čomu by som ale chcel predísť, pretože nechcem mať na svedomí život človeka - aj keď idiota, ale predsa len je to psychopat čo má v hlave o koliesko menej a zároveň je to aj ľudská bytosť... Nemáte niekto nejaký konkrétny nápad, návrh, nestretli ste sa už s takouto situáciou?
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

V zakone je paragraf:
§ 55
Zabezpečenie zbraní a streliva
(11) Streľba zo zbrane uvedenej v § 7 písm. b), c), f), g) a k) je zakázaná na mieste, kde
môže byť ohrozený život alebo zdravie osôb alebo spôsobená škoda na majetku.

Treba sa stazovat ak sa vyhraza. Ak striela, tak hlasit ze plyn vnikol do tvojho bytu a sposobuje ti tazkosti (ak je to pravda samozrejme ..).
Ak je to ale naozaj psychopat, tak bez toho aby nieco spravil sa mozes len modlit aby mu nepreplo a necakal ta s nozikom za rohom ...
Používateľov profilový obrázok
angelus1987
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa angelus1987 »

No ten paragraf je veľmi vešobecný, bohužiaľ v mojom prípade neuplatniteľný. Aj keď bývam v bytovom dome strieľal von oknom a tým pádom je to pre policajtov ako keby hádzal petardu. :( Celé zle na Slovensku. Ak by ale na mňa vytiahol napríklad nožík - máš jasné že sa brániť budem, modlenie nepomôže v takom prípade :D
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3701
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa Mesi »

A co tak trestny cin vytrznictva?
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Vsak nestrielal pred prezidentskym palacom :D . Ale teraz vazne, ak sa jedna o osobu liecenu na psychiatrii, so zavislostou na alkohole, drogach a pod., je na mieste, ak si tieto skutocnosti oznamil zasahujucej hliadke. Ak sa odmietli predmetnou udalostou zaoberat, treba to oznamit ich nadriadenym. Ak vedia viest trestne stihanie za strelbu pred prezidenstskym palacom, ci za spalenie vlajky EU, tak nech sa cinia aj teraz. Ci to pomoze, tazko povedat, ak je sused psychac. Aj ked mu plynovku odoberu, moze si kupit dalsiu. Moja rada : tlac na pilu, napis staznost na necinnost hliadky. V ich ociach budes Ty ten zly, ale nabuduce sa snad budu viac snazit.
Používateľov profilový obrázok
angelus1987
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa angelus1987 »

Problémom je že pri plynovke nepotrebuje na jej nosenie povolenie, na zakúpenie stačí mať iba občiansky a vek 18 rokov. To že ide o osobu OPAKOVANE liečenú na psychiatrii, RECIDIVISTU, čo sa týka užívania alkoholu, omamných a psychotropných látok a nikto mu nič nemôže. Na postup policajtov pravidelne podáva sťažnosť len čo mu zaklopú na dvere on sám, takže ja mám dojem že samotní policajti už z toho zrezignovali. Jednoducho ja som to už vzdal na jeseň sa sťahujem preč, ale bojím sa, aby ma do jesene neodstrelil resp. niekoho z mojich blízkych...
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa peterson »

To, že si osoba môže bez problémov zakúpiť plynovku ešte neznamená, že nebude mať problémy...

Ak by susedia potvrdili správanie suseda, (sčítaná) hliadka PZ môže zadokumentovať minimálne priestupok alebo možno aj tr.čin a orgán rozhodne o prepadnutí veci, prípadne inej sankcií.
Nemyslím si, že by neexistoval účinný postup voči takejto osobe, ktorá svojím správaním vzbudzuje obavy okolia.

(viac máš v PM)
Používateľov profilový obrázok
angelus1987
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa angelus1987 »

ahojte, takže polícia začala nakoniec v predmetnej veci konať, a bolo podané trestné oznámenie pre nebezpečné vyhrážanie sa - sused mi totiž poslal niekoľko SMS typu, že mi "odj*be hlavu", "odj*be mi hlavu aj na verejnosti aj pred fizlom", ze mi "ukaze, co jeho glock dokaze a pod.". Polícia konečne začala vo veci konať a nezamietla to priestupkovým zákonom. Uvidíme, čo z toho bude.
Používateľov profilový obrázok
Ferri719
prispievateľ
Príspevky: 385
Registered for: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Ferri719 »

Takze v pripade ze este nemas ZP sk.A tak mas tromfa :D
crossbowhunter
prispievateľ
Príspevky: 146
Registered for: 9 years 10 months

Príspevok od používateľa crossbowhunter »

Drzim palce aby to dobre dopadlo a neeskalovalo do takeho jednania ake som zazil ja.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"