Výklad Zákona

Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa peterson »

využil si inštitút "preskúmania rozhodnutia OR PZ/ KR PZ" prokurátorom alebo súdom?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa peterson »

nechápeš ma. Preskúmať neni to isté ako žalovať.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

ivuso napísal:... ohľadom výkladu jednej veci v 190/2003 Z.z. Zákona o zbraniach a strelive. ... Na koho sa môžem obrátiť keď by som chcel výklad zákona. ...
Podľa mňa výklad tohto zákona je kompetencii ministerstva vnútra! Obrátil si sa na ministerstvo?
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 814
Dátum registrácie: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

K viacerým zákonom existuje taká kniha, že zákon xx/20xx s komentárom. Tam je paragraf po paragrafe vysvetlený/okomentovaný celý zákon, niekedy aj na príkladoch. Neviem či niečo také existuje aj k zákone o zbraniach a strelive. Ak áno, tak zadarmo ti to nedá nik, treba to kúpiť.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa peterson »

neexistuje taká kniha.

Ja osobne už dlhšiu dobu zastávam názor, že i na tomto fore by mohol napr.autorský kolektív Panzer, Vaquero, Ozon, Boris + Jack pripraviť knihu "Príprava na skúšky odbor.spôsobilosti na ZP" , kde by boli okrem iného odborne rozobrané a vysvetlené pojmy zo zákona o ZaS.
Na svet by prišla zrejme odborne najhodnotnejšia publikácia ohľadne zbraňovej problematiky.
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Dátum registrácie: 11 years 1 month

Príspevok od používateľa scandium »

Pozdravujem. Vie mi tu prosím niekto odpovedať či môžem byť vlastníkom ZP a legálne držať zbraň aj keď mám adresu nie ako trvalý ale ako prechodný pobyt. Ja viem tak že môžem ale policajt ma dnes na OO PZ presviečal že nie a že mi hrozí odobratie ZP. Aký paragraf a kde o tom hovorí? Prelúskal som teraz zákon ale buď to tam nieje alebo otrávený blábolmi právnikov som to preletel a teda prehliadol.
Dík
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Takého hlúpeho policajta treba nakopať do zadku. Pobyt, či už trvalý alebo prechodný s tým čo píšeš nemá nič spoločné. Pri žiadosti o ZP sa uvádza pobyt ako miesto, kde sa zdržuješ, aby mohli prísť policajti na kontrolu, ale či je prechodný alebo trvalý je úplne jedno. A potom sa do preukazu zbrane udáva miesto držby, ale keď máš A skupinu, ide o bezpredmetnú kolonku, do ktorej sa vpíše "Nosenie zbrane". Takže sa nedaj, máš pravdu, nikde sa to nepíše v súvislostiach, ktoré spomínaš.
Používateľov profilový obrázok
Ferri719
prispievateľ
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Ferri719 »

ak mas zbrane ktore sa nedaju nosit, byvas na prechodnom pobyte a ten nie je nahlaseny ORPZ (nie je zapisany v ZP, resp. v preukaze zbrane) a mas tam tieto zbrane ulozene, tak tam to nie je v poriadku a prislusnik sa nemylil. Ak je prechodny pobyt nahlaseny v ZP, tak mal prislusnik len zly den, alebo je nekompetentny.
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Dátum registrácie: 11 years 1 month

Príspevok od používateľa scandium »

bývam na bežnej adrese na celkom bežnej ulici v našom meste, len je to prechodný pobyt a jemu to neberie zo systému tak aby to zapísalo do zbrojáku tú adresu prechodného pobytu. Lustroval to v nejakom inom systéme v počítači, tam je všetko v poriadku, tam som uvedený že bývam na prechodnej adrese. Údajne nemôže byť v zbrojnom napísané len mesto a práve len toto mu vypisuje systém do môjho zbrojáku a to vraj nieje "košer"
Ukazoval mi nejaké lajstro (asi nejaký interný predpis) kde bolo napísané že občan SR môže byť zapísaný na trvalej a prechodnej adrese a cudzinec musí mať povolenie na pobyt a tiež adresu. Takže nejaký predpis o tom hovorí, len jemu "prepína" z toho že mu to nejaký systém nechce vpísať do zbrojného preukazu.
Tak neviem
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Dátum registrácie: 11 years 1 month

Príspevok od používateľa scandium »

ano som vlastníkom ZP skupín AEF
scandium
častý prispievateľ
Príspevky: 506
Dátum registrácie: 11 years 1 month

Príspevok od používateľa scandium »

Ferri719
píšeš:
ak mas zbrane ktore sa nedaju nosit, byvas na prechodnom pobyte a ten nie je nahlaseny ORPZ (nie je zapisany v ZP, resp. v preukaze zbrane) a mas tam tieto zbrane ulozene, tak tam to nie je v poriadku a prislusnik sa nemylil. Ak je prechodny pobyt nahlaseny v ZP, tak mal prislusnik len zly den, alebo je nekompetentny.

1, čo znamená zbrane kt. sa nedajú nosiť? mám športovú pušku, malorážku a dva pištole
2, pobyt je nahlásený v centrálnej evidencii a aj na polícii - vidí to v nejakom inom systéme
3,jemu sa to nedá vpísať ručne do preukazu a z toho systému mu to neberie tak aby tú adresu prechodného pobytu vpísalo do konkrétnej kolonky v ZP
4, a to o tom pobyte čo majú ten výklad pre interné použitie bolo napísané že občan SR môže mať (resp. musí) adresu trvalú alebo prechodnú. A že za adresu sa nepovažuje názov obce - bezdomovec

Ako problém čo má policajt vidím jeho stres že to musí byť napísané v ZP ale on to tam nevie dostať
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Dátum registrácie: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Trocha sa stracam vtom, co vlastne riesis(vydanie noveho ZP?).
Zbrojny preukaz si das na trvaly pobyt a do preukazu zbrane ktoru chces mat na prechodnom si nechas zapisat dalsie miesto drzania (tvoj prechodny pobyt).
Ak sa jedna o zbran zapisanu na sk. A, miesto drzania neriesis lebo je to na nosenie.
Ake zbrane su zbrane na nosenie by si ako drzitel ZP A vediet mohol.
50BMG
prispievateľ
Príspevky: 201
Dátum registrácie: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa 50BMG »

ZP je len na trvalu adresu v mieste prechodneho sa neda ziadat kym nedobuduju nejaky bajny informacny system... Odpoved priamo z centraly MIVN. Do karty zbrane vedia zapisat miesto prechodneho pobytu len musi mat polda potvrdenie z miesta prechodneho pobytu potvrdenie.
Používateľov profilový obrázok
Ferri719
prispievateľ
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 12 years 3 months

Príspevok od používateľa Ferri719 »

scandium napísal:Ferri719
píšeš:
ak mas zbrane ktore sa nedaju nosit, byvas na prechodnom pobyte a ten nie je nahlaseny ORPZ (nie je zapisany v ZP, resp. v preukaze zbrane) a mas tam tieto zbrane ulozene, tak tam to nie je v .............vie dostať
1, čo znamená zbrane kt. sa nedajú nosiť? mám športovú pušku, malorážku a dva pištole (pusku nosiť po meste na sk.A)
V kratkosti, zbrane kde máš na preukaze zbrane (dalej ako PZ) napísané nosenie (krátke zbrane na ZP sk.A) mozes odniest aj mimo bydliska, ale nesmies ich tam nechavat bez dozoru resp. riesis a ukladas zbran v rámci nosenia. Ostatné zbrane majú vyznačené v PZ miesto bydliska a strelnice. Tie zbrane len držíš, nosiť ich nesmieš. Nosiť možeš tie 2 krátke. Nosiť nesmieš pusku a malorážku (ak je myslené malorážkou puška)
2, pobyt je nahlásený v centrálnej evidencii a aj na polícii - vidí to v nejakom inom systéme
zrejme tam kde evidujú občianske preukazy si nahlásil prechodný pobyt a na ZP si nič nehlásil. Ak si zbrane z trvalého bydliska neprenášal na prechodné, tak ta moc natahovat nemozu. Ak si sa u nich pochvalil, ze mas zbrane ulozené uz tam, mozes mat pruser.
3,jemu sa to nedá vpísať ručne do preukazu a z toho systému mu to neberie tak aby tú adresu prechodného pobytu vpísalo do konkrétnej kolonky v ZP
Do karty zbrane by mohol napisat do poznamky trvaly pobyt, prechodny pobyt, srelnice. Tu som si nie isty ale mám pocit ze aj tak sa to zvyklo riesit...

Ak sa mýlim opravte ma...

edit upresnenie Romanovej pripomienky
Naposledy upravil/-a Ferri719 v 28 Apr 2015, 08:36, upravené celkom 1 krát.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Ferri719 napísal: Nosiť možeš 2 krátke. Nosiť nesmieš pusku a malorážku (ak je myslené malorážkou puška)

pobyt je nahlásený v centrálnej evidencii a aj na polícii - vidí to v nejakom inom systéme
zrejme tam kde evidujú občianske preukazy si nahlásil prechodný pobyt a na ZP si nič nehlásil.

Do karty zbrane by mohol napisat do poznamky trvaly pobyt, prechodny pobyt, srelnice. Tu som si nie isty ale mám pocit ze aj tak sa to zvyklo riesit...

Ak sa mýlim opravte ma...
ad nosenie: neviem odkial sa nabralo cislo 2 , podla mna mozes nosit tolko pistoli kolko unesies

v RegOb je nahlaseny trvaly aj prechodny pobyt (ak sa nieco nezmenilo) , takze ak mas na karte zbrane napisane "miesto trvalého pobytu, miesto prechodného pobytu, sportove strelnice" si v pohode. Ja tam mm natvrdo napisane adresu trvalého pobytu a adresu domu , ktory vlastnim a realne v nom byvam (ale nemam tam TP)
Naposledy upravil/-a inspiring_liskov v 28 Apr 2015, 08:40, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"