Zrušenie voľného predaja plynových zbraní

inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

ale nebral by som pouzitie "napodobeniny" zbrane (airsoft, plynovka..... zapalovac) ako priestupok, ako to skoncilo v pripade pri incidente citovanom v mojom prispevku.
Neviem ako to bolo v tom prípade ale ak sa nemýlim trestný čin spáchaný s napodobneninou alebo ak chceš s plynoukou je braný ako trestný čin spáchaný s riadnou zbraňou .
inspiring_shamir

Príspevok od používateľa inspiring_shamir »

janesk napísal:
ale nebral by som pouzitie "napodobeniny" zbrane (airsoft, plynovka..... zapalovac) ako priestupok, ako to skoncilo v pripade pri incidente citovanom v mojom prispevku.
Neviem ako to bolo v tom prípade ale ak sa nemýlim trestný čin spáchaný s napodobneninou alebo ak chceš s plynoukou je braný ako trestný čin spáchaný s riadnou zbraňou .
vazne si uz detaily celej veci nespominam,ale viem ze to nebolo klasifikovane ako trestny ale len ako priestupok.

electron: Necitujte príspevok na ktorý chcete reagovať a ktorý predchádza vášmu
Opäť je to ťažké pochopiť?
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3109
Dátum registrácie: 16 years

Príspevok od používateľa R »

Tony: a ako si predstavuješ taký "lahký" zbroják ? trt ostane trtom a bude sa zabávať iným spôsobom ak ten LZ nedostane. Zakazovanie alebo obmedzovanie niečoho čo je free je cestou do sračiek, potom v honbe za šlachetnými ideálmi prídu na rad ďalšie obmedzenia. Navyše ten tvoj príklad sa mi nepozdáva, smrdí hrubým nátlakom, vydieraním a obmedzovaním osobnej slobody, navyše opakovaným, nečinná polícia, mlčiace obete... neverím.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Ja by som navrhoval, aby bola zo zakona plynovka jasne oznacena fosforeskujucim pasom na obidvoch stranach zaveru a pod ustim hlavne.
Kto sa chce naozaj iba branit, nemalo by mu to vadit.
( co sa tyka airsoft a napodobenin, to necham na diskutujucich )
A zaroven by nesmela byt plynovka nosena pod vplyvom alkoholu, nie ako to je teraz povolene.
A zakazovat to nema zmysel ako uz bolo vyssie pisane hlavne kvoli nozom.
Noz v rukach aj malo trenovaneho agresora je na blizku vzdialenost nebezpecny ako strelna zbran.
A to nehovorim o tom este, ze typicky-permanentny agresor je nebezpecny aj s holymi rukami a nie este ozbrojeny.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

BKSL napísal:A zaroven by nesmela byt plynovka nosena pod vplyvom alkoholu, nie ako to je teraz povolene.
To si ako nato prisiel?
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

§ 28 Povinnosti držiteľa zbrojného preukazu

(1) Držiteľ zbrojného preukazu je povinný

i) pri manipulácii so zbraňou alebo strelivom podrobiť sa na výzvu príslušníka Policajného zboru orientačnej dychovej skúške, prípadne lekárskemu vyšetreniu, na účel zistenia, či pri manipulácii so zbraňou nie je pod vplyvom alkoholu alebo návykovej látky, ...

4) Držiteľ zbrojného preukazu nesmie

b) mať pri sebe zbraň alebo strelivo alebo manipulovať so zbraňou, ak je jeho schopnosť na túto činnosť znížená požitím alkoholických nápojov, omamných látok, psychotropných látok, prípravkov alebo v dôsledku choroby,
Sice sa toto vztahuje iba na drzitela ZP, ale aj tak si myslim, ze by tu plynovku zaistili, ak by bol clovek naje.... A potom by ju asi vratili. Horsia kombinacia by bola clovek so ZP+plynovkou+chlast. Aj tak si myslim, ze v zakone by malo byt zakotvene, ze by sa vseobecne nemalo manipulovat so zbranou ak je schopnosť na túto činnosť znížená požitím alkoholických nápojov, aj ked to nieje drzitel ZP, mam na mysli hlavne predovky, plynovky a pod.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Ved prave C08R4 v tom je ta haluz.
Ked si drzitelom ZP nesmies "pod vplyvom" mat pri sebe plynovku, co je zbran kategorie D sa mi zda. Ale ked ZP nemas a mas nad 18 rokov tak ziaden problem pokial s nou nerobis bordel (bububu, ja mam gun a podobne).

EDIT:

Pri DZP je to osetrene automaticky, ked alkohol tak nesmie byt ziadna zbran.
Ak alkohol a zbran tak je to automaticky porusenie zakona aj ked z tvojho spravania sa nedaju usudit "zle umysly".

Pri 18+ a relativne nepozorovatelny vplyv alkoholu (co je pri niektorych aj 2 promile :-) ) = ziadne porusenie zakona.
Ak uz je viditelne pozitie alkoholickeho napoja a nasledna "nevhodna" komunikacia po vyzve PZ SR tak uz sa jedna o spravanie z ktoreho sa daju usudit mozne "zle umysly" a mozu ti plynovku odobrat bez problemov.
Ale ci ti mozu dat pokutu alebo lepsie povedane musia dat ak ti plynovku zadrzia, tak to neviem.
Tibor_sk
prispievateľ
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 14 years 8 months

Príspevok od používateľa Tibor_sk »

R napísal:Tony: a ako si predstavuješ taký "lahký" zbroják ? trt ostane trtom a bude sa zabávať iným spôsobom ak ten LZ nedostane. Zakazovanie alebo obmedzovanie niečoho čo je free je cestou do sračiek, potom v honbe za šlachetnými ideálmi prídu na rad ďalšie obmedzenia. Navyše ten tvoj príklad sa mi nepozdáva, smrdí hrubým nátlakom, vydieraním a obmedzovaním osobnej slobody, navyše opakovaným, nečinná polícia, mlčiace obete... neverím.
U južných susedov plyňaky podliehajú ohlasovacej povinnosti, a vydajú držitelovi preukaz - povolenie na nosenie. Platí to aj pre revolvery s gumovými strelami (nie náboje s gumovou strelou) až do energie okolo 50 J.
Prinútila ich únia k týmto úľavám, pod heslom že každý má mať právo sa ochrániť.
Neverím že to niečo vyrieši lebo cowboy s preukazom alebo bez je nebezpečný hlavne sám pre seba. Skor by som nosenie plyňakov povolil vekovej kategorii nad 21 rokov kde by už bol predpoklad že majú viac šedej kory mozgovej.
friendly_spence

Príspevok od používateľa friendly_spence »

Neviem ako je to teraz v zakone, ale ja by som plynovku nechcel. Zbytocne vyhodnene peniaze a mozny protiutok, ktory asi nevyhram. Ked ide o sebaobranu, tak len palnu. Ta sa vytahuje s rozumom. Najlepsia prevencia je vyhybat sa krcmam, kamaratom, ktori vas tahaju z domu po 20 hodine, atd.
Kaser by som doporucil viac.
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Aký protiútok? Ak sa nebavíme o vojnovom konflikte, tak je iba útok a obrana.

Sú 2 možnosti:
1) Niekto na teba útočí, ty v NO vytiahneš plynovku. Tu sa žiadny protiútok konať nemôže, keďže na teba útočia už pred použitím plynovky.
2) Ty na niekoho zaútočíš plynovkou, druhá strana v NO vyťahuje napr. ostrú. Druhá strana sa bráni, čiže opäť žiadny protiútok.

Ja mám kamáratov s ktorými sme išli von po 20 hod. a nič sa nestalo. Skôr ide o to akí tí kamaráti sú, nie o to kedy sa ide von.

Kaser alebo teleskop je ale určite lepšia voľba ako plynovka, s tým súhlasím. ;) Akurát v týchto mrazoch je kaser nespoľahlivý, teraz by sa viac hodila plynovka ak už niekto chce mať na obranu plyn. Teleskop našťastie funguje aj v mrazoch. :)
friendly_spence

Príspevok od používateľa friendly_spence »

Tak inac. Bude na mna niekto utocit.
Situacia 1. Plynovku necham v puzdre a dostanem par kopancov a obidem s monoklom.
Situacia 2.Vytiahnem plynovku a utocnik ked zisti ze ide o plynovku skoncim dolamany.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

a situácia č 3:
partia týpkov do teba zapára, má blbé poznámky, jeden do teba možno aj strčí...
ty si strašný frajer, vytasíš plynovku a pripadáš si ako Steven Seagal a každému ju strkáš pod nos

a zrazu z tej partie , taký nejmenej nápadný chlapec vytiahne ostrú a dá ťa dole. Bude argumentovať že si vytiahol zbraň a on nevedel že je to plynovka. a bude to svedectvo pár živých proti tebe už asi nie celkom živému....

čo ty na takýto scenár ??? zdá sa ti nereálny ?
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

dino1,
Aha, tak stupňovanie intenzity útoku, to hej. Problém je, že ak sa necháš zbiť, tak nikdy nevieš či odídeš s monoklom alebo ostaneš tam s nožom v bruchu. Ak už niečo na ochranu máš, použi to, ale spôsob použitia treba prispôsobiť konkrétnemu obrannému prostriedku. Kým útočník zistí, že más iba plynovku ty by si už mal utekať ako sa len dá.

roman,
Ak si reagoval na môj príspevok, tak ten scenár sa mi nereálny nezdá. Tam už ale problém nie je s plynovkou ale plynovkárom, ktorý by si zaslúžil Darwinovu cenu. :D V tej situácii ak mám plynovku a rozhodnem sa ju použiť (situácia sa hrotí a vyzerá to seriózne), tak tasím, strieľam a utekám z celej sily.

Veľmi rád sa tu nadáva na plynovky. Plynovka môže byť účinná obranná zbraň, ale treba si sakra rozmyslieť kedy ju tasiť. Ak sa niekto hrá na frajera tak nech sa nečuduje ak následky jeho konania sú pre neho nevýhodné.
inspiring_curie

Príspevok od používateľa inspiring_curie »

A čo tak zakázat volné držanie, nosenie a používanie čohokolvek čo len z dialky pripomína strelnú zbran. Hlavne výrobu detských hračiek verne napodobnujúcich strelné zbrene. Akýkolvek typ,druh zbrane alebo jej maketa len na platný ZP. Nemusíme sa potom strachovat a riešit situácie s plynovkami alebo, že nejaký fagan vytiahne z auta znehodnotený Sa Vz.58 a na sídlisku tak bude strašit ludí.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5202
Dátum registrácie: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

A inak vsetko v pohode.....? Moj ty boze. Zakazme dychat.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"