Konkretne príklady nutnej obrany a krajnej núdze

Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa dirty harry »

pištoľníčka napísal:Hmmm, KN, NO...
Ja som pred mesiacom mala na skúške príklad že sused sa mi vyhráža kvôli sporom o pozemky že ma zastrelí (vyhrážal sa aj v minulosti), hádame sa cez plot, on ukazuje zbraň a kričí na mňa... Že či môžem použiť zbraň. Moja odpoveď? ÁNO. A všetci sa začali krútiť, chytať za nosy a robiť grimasy že to nie je také jednoznačné... ale trvala som na svojom. A našťastie neboli ješitní.
Jeden policajt mi povedal že ak ma niekto okradne so zbraňou (alebo aj bez) napr.vo firme, vezme mi tržbu a uteká preč, ja vyberiem moju lásku a napálim to doňho, pôjdem do basy, lebo on už utekal a bolo to od chrbta- rada od neho- mám ho naháňať, predbehnúť a strieľať face to face :lol: Myslím že ak by bolo povolené strieľať na odchádzajúcich zlodejov, nedostal by ten poľovník čo ho okradli v tých zberných surovinách basu. To už časom nebudú ani utekať, zaujímavé pravidlá...

strielať na utekajúceho ozbrojeného lupiča môžeš, ale nie do chrbta, treba mieriť na dolné končatiny s úmyslom zabrániť mu v úteku a páchať daľšiu trestnú činnosť so zbraňou...ak trafíš do karmenádle alebo do zátylku, si jasná...ak trafíš do stehna a nedajbože vykrváca s tepny, máš šancu že to ustojíš...ale každý konkrétny takýto prípad je špecifický a záleží najmä na tom, ako vypovedá ten, ktorý naposledy strielal, čo mal v úmysle ked zbraň použil, toto je vždy najpodstatnejšie, viac ako výsledok streľby, pamätaj.
Nehovorím že ja by som strieľala...fakt neviem.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 4 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Hmm, hladky priestrel lýtka... jedine ze by tym pachatelom bol medved. Zasadne na koncatiny. :lol:
lenochod
prispievateľ
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa lenochod »

Ale no...na medveda sa predsa pouziva sprej :lol:

Ono strelba na pachatela, ktory unika s batohom je na 99% kriminal. Vzdy tam hodia nepomer medzi zivotom a bubakmi. Ledaze by fakt slohol srdce, ktore sa musi okamzite transplantovat :roll:

Ten pripad so susedom co saskuje so zelezom, definitivne dovod na strelbu v ramci NO. Varovny vystrel je v takejto situacii urcite somarina jak rampa. Ten sa da pouzit mozno tak ked na mna dakto bezi so sekerou(tj nemoze okamzite zasiahnut, tak dostava padny dovod na prehodnotenie, ci to ma fakt risknut). Zbran proti zbrani je uz viacmenej len zmeska stastia a oberat sa este aj o cas je skok z mostika do truhly.
inspiring_agnesi

Príspevok od používateľa inspiring_agnesi »

Chcem sa Vás opýtať, že kto z Vás by strieľal na unikajúceho páchateľa, ktorý má batoh z klenotmi, ak by to klenotníctvo nebolo Vaše? Ja by som nad takýmto použitím zbrane ani neuvažoval a bolo by mi to takpovediac jedno, pokiaľ nejde o môj majetok(ak by tam bol ohrozený niekoho život, tak je to iná vec!). Cením si svoj ZP a "slobodu" a určite by som neriskoval nevyspytateľnosť nášho súdnictva, kvôli dákym klenotom ap.
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

neviem kto by sa na to dal... ale ak by sa na to dal, islo by o pekny impulz obyvatelstvu a hlavne konecne dobru spravu o pouziti zbrane :!:
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

niekto dostatocne bohaty a mocny, kto si to pred sudom pekne obhaji by sa na to podla mna dal.
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa polucias »

podľa môjho názoru strieľať na lumpa ktorý uteká z klenotníctva s majetkom ktorý mne nepatrí alebo aj patrí je čistý kriminál ako tu niekto spomenul.

ak by počas toho ako uteká zastavil auto a namieril na vodiča auta a žiadal od neho aby vystúpil, už by som to videl inak.

je ale zaujímavé čítať tu tie príspevky s nekonečný výkladom toho čo je NO a KN a ako by sa "malo" reagovať. zožeňte si pár známych, airsoftové pištole, alebo pištolky z hračkárstva na vodu, a skúste si takú situáciu naživo. všetky poučky sa vám veľmi rýchlo stratia. Preto by sa téma mala uberať skôr smerom ako to skutočne riešiť, nie ako by to bolo "správne" .

dovolím si totiž povedať že 90% a možno aj viac nositeľov vrátane OZ nemá ani páru o praktickom požití zbrane. A iba nasušené tasenie vám moc nepomôže keď bude pachoš 2m od Vás, tam už nastupuje iný typ obrany.

moja rada je skúšať a skúšať prakticky, postupne na to človek príde úplne sám čo je v takej situácií najmenšie zlo.

je to ako baviť sa na papieri čo by som spravil keby som dostal šmyk na ceste, to že budem o tom stále písať mi asi nepomôže, ale ak pôjdem na prázdne parkovisko večer a budem to skúšať tak to už vedieť budem .

niekto môže namietnuť že ani to mi stačiť nemusí, to je pravda, ale určite budem pripravený lepšie a v rámi možností asi najviac ako sa dá
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 4 months

Príspevok od používateľa gewehr »

zabudol si vlozit link na reklamu knihy o izraelskej bojovej strelbe :wink:
Používateľov profilový obrázok
pištoľníčka
prispievateľ
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa pištoľníčka »

No sorry Polucias... Rotwailerka sa pýtala kvôli skúške, ja som jej napísala svoj príklad zo skúšky, sorry že sme to raz donekonečna opakovali... Mne táto krátka debata napríklad pomohla k lepšiemu pochopeniu situácie, čo sa týka použitia zbrane pri zlodejovi ktorý mi uteká s mojimi peniazmi, autom...a podobne. Sorry že sme my slabé ženy čo máme tak mizerne nasušené tasenie v reálnej situácii riešili veci ktoré sa stávajú len mužom :!: Zvážim kúpu striekacej pištole...
Používateľov profilový obrázok
pištoľníčka
prispievateľ
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa pištoľníčka »

To dirty harry : ďakujem za vysvetlenie, dáva to zmysel, tie končatiny...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5617
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Pištoľníčka, Gewehr: :wink:
Ako... mne je tiež divné, že téma sa volá "konkrétne príklady NO a KN", od začiatku tu riešime teoretické príklady, ktoré sme dostali na skúškach a niekto nám tu ide vykladať, ako by to v reále bolo iné (pritom sa tu nenájde nik, koho by o tom bolo treba presviedčať!) a akí sme vlastne všetci neschopáci, lebo to netrénujeme ako maníci na izraelských videách a navyše odmietame na kamošov mieriť ostrými ako polucias pri bežnom tréningu. Ach jaj...
:twisted:
Používateľov profilový obrázok
maros15
častý prispievateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa maros15 »

Polucias to myslel pravdepodobne tak,ze tie situacie,ktore sa tu riesia teoreticky by bolo vhodne si navodit a vyskusat v praxi napr. s airsoft zbranami.Tam potom zistime,ze v 99% zivotunebezpecnych situacii vyradime z repertoaru cviky ako vystrazny vystrel,alebo "skusim ho zaistit" a pod,pretoze na to nie je cas.
Používateľov profilový obrázok
pištoľníčka
prispievateľ
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa pištoľníčka »

Jack...konkrétne príklady môžu byť aj teoretické, nie len praktické :wink:
že?
Na skúške sme všetci mali konkrétny teoretický príklad a konkrétne na mojej skúške som musela prokurátorovi vykladať čo by som teoreticky asi robila v praxi :lol:
:wink:
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 4 months

Príspevok od používateľa gewehr »

maros, celkovy problem je vzhladom na svoju excentricitu, statisticku nepresnost a nachylnost k driftu polozeny uplne inde...
Používateľov profilový obrázok
maros15
častý prispievateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa maros15 »

Pekne si to napisal :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"