Pokuta za obciansky preukaz

inspiring_agnesi

Príspevok od používateľa inspiring_agnesi »

Nasty: ten OP môžme hladať pod písmenom "i"
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa luke »

to pismeno i si asi chcel adresovat mne. ak skutocne ano, tak mi to prosim skus premietnut do textu konkretneho zakona a jeho cast tu kludne odcituj.
inspiring_agnesi

Príspevok od používateľa inspiring_agnesi »

luke: sorry ano bolo to tebe :)
Prepáč ale neviem ti presne odcitovať ten zákon, len viem z prednášok jedného policajta ako to je a že každý je povinný na výzvu policajta sa preukázať občianskym preukazom a ak sa nevie, alebo je preukaz nedôveryhodný je možné tohto občana predviesť na OO a zistiť tak jeho totožnosť.
Však, keď si pozrieš, skoro každý zákon je robený, tak ako ten čo si sem dal link: aké doklady potrebuješ na vedenie motorového vozidla. Vždy na konci je napísané "iné doklady ustanovené osobitným predpisom" alebo podobný dodatok, za ktorým sa môže skrývať čokoľvek a bežný občan sa v toi nevyzná, nevie čo sa za tým môže skrývať
edit: ale idem to skúsiť pohľadať
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa luke »

NASTY napísal:Oprávnenie na preukazovanie totožnosti §18
Policajt je oprávnený vyzvať vás, ak je to potrebné na plnenie úloh podľa tohto zákona, aby ste preukázali svoju totožnosť dokladom totožnosti.
Za doklad totožnosti sa považuje občiansky preukaz. Iný preukaz (s výnimkou dopravných vecí, keď môže žiadať vodičský preukaz) od vás nemá právo žiadať, takisto iné osobné údaje, ktoré nie sú uvedené v občianskom preukaze – napr. zamestnanie, školu a pod...
Ak odmietnete preukázať svoju totožnosť, alebo nemôžete preukázať svoju totožnosť a ani po predchádzajúcom poskytnutí potrebnej súčinnosti nemôžete hodnoverne preukázať svoje meno a priezvisko, dátum narodenia a adresu bydliska, policajt je oprávnený vás predviesť na útvar Policajného zboru za účelom zistenia totožnosti.
Policajt je povinný vás odovzdať orgánom činným v trestnom konaní ak zistí, že sú dôvody na vaše odovzdanie, inak vás musí ihneď prepustiť.
Ak policajt nezistí vašu totožnosť do 24 hodín od predvedenia, je povinný vás prepustiť.
toto si precitaj.
to ze nema pravo ziadat, neznamena, ze ja mu nemozem ukazat pas alebo vodicak.
dalej je tam pojem "poskytnutie potrebnej sucinnosti", ako som pisal vyssie, podla mna mozes mu ukazat mobil, zavolat z neho domov, dat policajta k telefonu a nech sa opyta koho to je telefon a kde byvas a podobne.
tym je tvoja totoznost hodnoverne preukazana, bez potreby predkladat op.
inspiring_agnesi

Príspevok od používateľa inspiring_agnesi »

luke tu je oprávnenie policajta podľa zákona o PZ č.171/1993 Z. z. §18
(1) Policajt je oprávnený vyzvať osobu, ak je to potrebné na plnenie úloh podľa tohto zákona, aby preukázala svoju totožnosť dokladom totožnosti
(3) Ak vyzvaná osoba odmietne preukázať svoju totožnosť podľa odseku 1 alebo 2, policajt je oprávnený takúto osobu predviesť na útvar Policajného zboru za účelom zistenia jej totožnosti.
4) Ak vyzvaná osoba nemôže preukázať svoju totožnosť podľa odseku 1 alebo 2 a ani po predchádzajúcom poskytnutí potrebnej súčinnosti nemôže hodnoverne preukázať svoje meno a priezvisko, dátum narodenia a adresu bydliska, policajt je oprávnený postupovať podľa odseku 3. Hodnovernosť preukázania mena a priezviska, dátumu narodenia a adresy bydliska posudzuje policajt podľa dôvodu zisťovania totožnosti osoby.
inspiring_agnesi

Príspevok od používateľa inspiring_agnesi »

No vidíš to obidvaja sme našli ten daný zákon a obaja sme si ho vysvetlili inak :D Presne o to ide, že policajt môže trvať na tom že chce OP ale ty povieš, že nie a ukážeš mu len vodičák alebo pas. Jemu to samozrejme stačiť nebude a zbytočne sa tam budete naťahovať. Samozrejme, keď pojde len o náhodnú kontrolu tak si myslím, že im to bude jedno, horšie bude ak si spráchal nejaký priestupok alebo TČ
mamaro
prispievateľ
Príspevky: 214
Registered for: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa mamaro »

a ako je to stou pokutou?može ju teda dat alebo nie?ak ano,na zaklade čoho?
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa luke »

werewolf: meritum veci bolo, ci mas povinnost nosit so sebou op. odpoved je nie.
v najhorsom budes musiet strpiet predvedenie a zistenie totoznosti. ale neviem si dost dobre predstavit, ako tvoju totoznost zistia lepsie na stanici ako rovno na ulici. tam budes musiet takisto spolupracovat, inak sa im nepodari pravdepodobne nic zistit, ak nemas zaznam v registry trestov.
inspiring_agnesi

Príspevok od používateľa inspiring_agnesi »

Ano povinnosť nosiť nieje! ale...
Tak na stanici podľa mňa majú celkovú databázu všetkých OP tak si ťa nájdu podľa mena a foto porovnajú. Samozrejme ak im povieš meno :D
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa luke »

a ked nie?
ked im povies meno na stanici, nie je dovod, aby si im ho nepovedal rovno na mieste, cim je opat splnena podmienka doveryhodneho preukazania totoznosti a predvedenie nie je potrebne.
inspiring_agnesi

Príspevok od používateľa inspiring_agnesi »

Luke myslím, že my asi odpoveď nenájdeme :) Keby sa do debaty zapojil nejaký policajt, možno by nám to vysvetlil po teoretickej ale i praktickej stránke ako to v skutočnosti je
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa luke »

ja som presvedceny, ze som odpoved nasiel. a staci mi na to internet a elektornicke zakony, policajta tu vobec nepotrebujem.
musis nosit op? nie
dostanes za neosenie op pokutu? nie
nikto sem nenapisal ziadne ustanovenie, ktore by taku povinnost op nosit, alebo ustanovalo pkutu za jeho nenosenie obsahovalo.
Používateľov profilový obrázok
MASH4077
prispievateľ
Príspevky: 301
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa MASH4077 »

NASTY napísal:MASH4077 prestuduj si zakon o OP a najdi kde je napisane ze obcan ma pri sebe nosit OP!!!!!!!!
ak to tam najdes mas u mna bednu piva
NASTY §2,ods.1 Z.224/06 o OP
svojim spôsobom máš pravdu (nemusíš mať pri sebe).
teda ako preukážeš svoju totožnosť podľa uvedeného §-u :?:
Používateľov profilový obrázok
MASH4077
prispievateľ
Príspevky: 301
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa MASH4077 »

luke napísal:ja som presvedceny, ze som odpoved nasiel. a staci mi na to internet a elektornicke zakony, policajta tu vobec nepotrebujem.
musis nosit op? nie
dostanes za neosenie op pokutu? nie
nikto sem nenapisal ziadne ustanovenie, ktore by taku povinnost op nosit, alebo ustanovalo pkutu za jeho nenosenie obsahovalo.
áno luke aj v tomto máš pravdu
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa luke »

§ 2
Občiansky preukaz
(2) Občiansky preukaz je povinný mať každý občan,
ktorý dovŕšil pätnásty rok veku a má trvalý pobyt na
území Slovenskej republiky, ak tento zákon neustanovuje
inak.

kde tam je napisane, ze to mas nosit pri sebe? mas ho mat. kludne doma ukryty pod parketami, aby mi ho neukradli.
Zamknuté

Návrat na "Ostatné"