Nočné videnie

13pepko
občasný prispievateľ
Príspevky: 63
Registered for: 14 years 5 months

Nočné videnie

Príspevok od používateľa 13pepko »

zdravim vas chcem sa opytat ci ma niekto skusenosti ss nocnim videnim ako je napriklad Bushnell
Seagull 2.5x42 Gen 1 Nightvision Monocular
chcel by som vediet ci je cez to dobre vidiet a ci sa to oplati za tie peniaze,stoji okolo 250e.dik ta rady
friendly_clarke

Príspevok od používateľa friendly_clarke »

Zalezi od toho na co to chces pouzivat? Ale od Gen 1 moc neocakavaj.
13pepko
občasný prispievateľ
Príspevky: 63
Registered for: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa 13pepko »

no chcel by som to pouzivat na pozorovanie zveri,a ako to myslis ze od toho nemam vela ocakavat,mal si nieco od gen1 ?
inspiring_bohr

Príspevok od používateľa inspiring_bohr »

Pozoruj zver cez deň a máž 250 EUR vo vrecku :o :D
tycho28
častý prispievateľ
Príspevky: 539
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa tycho28 »

..
Naposledy upravil/-a tycho28 v 09 Máj 2014, 12:04, upravené celkom 1 krát.
elegant_bose

Príspevok od používateľa elegant_bose »

a gen1+ mate skusenosti?niekto
friendly_clarke

Príspevok od používateľa friendly_clarke »

Mám gen.1 a gen.2 a chystám teraz kúpu gen.3 (už ho mám aj odskúšaný). A každé je skokový rozdiel. Gen.1 možeš používať na pozorovanie akurát tak s prísvitom na to aby sa ti odrážali oči. Inak nad 10m nerozoznáš ovcu od svine. Samozrejme záleží aj na konkrétnych modeloch a neni senzor ako senzor. Ak chces aspon trochu niečo lepšie treba radšej našetriť a kúpiť aspoň CGTI, ale to už hovoríme o cca 2000€. Ale ked som kupil 2.gen ja tak som považoval 1.gen za vyhodené peniaze. Ale to isté si teraz ked som kukol cez OMNI 7 myslím o CGTI. :-) Alebo ked chces realne nieco lacnejsie ako gen.3 dobra varianta je celkom aj SuperVision, ale to je digitálne nightvision. Ale za svoju cenu celkom dobre.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Pre polovne/pozorovacie ucely zvycajne staci dobry dalekohlad - idealne 7x56 a pod. (vystupnych 8mm je na pozorovanie za sera/podvecer/nadranom idealnych, a zvladne aj hviezdnatu noc), nocne videnie je na polovne ucely uz skor extremom (na pozorovanie detailov sa moc nehodi).

Ako bolo spominane, pri Gen1 zalezi dost od senzoru, optiky, a IR prisvietenia. Ja som s mojou Gen1 spokojny (nemam dovod ist do Gen2/3/3+...), je len uplne minimum miest kde by nebolo absolutne ziadne svetlo (napr. v pivnici a pod., vonku je skoro vzdy mesiac/hviezdy alebo odrazy/ziara poulicneho osvietenia a pod.), a aj v podzemi staci pouzit IR iluminator a vybavene. Dobry iluminator je pre Gen1 zakladom pre pozorovanie na vacsie vzdialenosti - bez neho dovidim cca 10-20m, s nim 100-150m.

Z mojich skusenosti je dobra Gen1 so silnym IR iluminatorom lepsia nez digitalna 2ha alebo 3tia generacia (a vyjde desatkrat lacnejsie), a posledna generacia NV uz vychadza cenovo skoro na urovni najlacnejsich termalov (ktore su uz uplne ina liga/kategoria).


Gunslinger
13pepko
občasný prispievateľ
Príspevky: 63
Registered for: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa 13pepko »

Gunslinger
aky mas presne typ alebo bi si vedel povedat nejake dobre tipy s generacie 1.dik
inspiring_wescoff

Príspevok od používateľa inspiring_wescoff »

1 gen. urcite nie zosilenie infracerveneho svetla max 1000X zodpovedne poviem malo, onicom s Ir podsvietenim zalezi ci mal diodu alebo laser do 100m , 1 gen. ma tzv rybie oko , na okrajoch je obraz zdeformovany a neostry. z 1.gen jedine stare ruske 1PN58 alebo americke AN PVS-2 , kde su takzvade cascad tube- teda 3 menice 1.gen za sebou. inac nema zmysel , naproti tomu Gen2, eventualne 2+ zosilenie infracerveneho spektra 25 000- 30 000 x , GEN 3. od 35 000 hore, nevyhody gen 1. su urcite ako mala zivotnost menica a nedobre pracuje pri velkych spatnycvh razoch zmensuje sa zivotnost, nema ochranu proti bodovym svetlam , EOP sa znici
1. generacia je tiez ale to palti pre NV kazdej generacie je ale Gen.1 obemdzena podmienkami prostredia , mesacna noc, nesmie byt zamracene, zalezi vsetko ale aj od znacky EOP-u. holandske DEP su najlepsie ale urcite nerobia Gen1:), Ruske su tiez dobre vykom ale co do rozlisenia uz nie tak skvele ale zase su cenovo lacnejsie
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

13pepko: Ten moj sa uz nevyraba/nepredava (co je skoda, pretoze je ozaj vyborny).

Nocne videnie je tema na dlhu diskusiu, ale v skratke a zjednodusene Gen1 zvycajne vyzaduje pouzitie iluminatora (infracerveneho 'osvetlovaca'), Gen 2 a 3 (ako aj tzv. Gen 4 a 5, co je ale len marketingovy 'hype') uz iluminator nevyzaduju ('zosvetluju' obraz natolko ze 'prisvietenie' uz nie je nutne). Niekedy sa pouziva/lo aj kaskadovanie - dal si viacero Gen1 tub za sebou pricom kazda z nich obraz 'zosvetlila' o cosi viac (ma to ale par slabosti - cenovo/technologicky/hmotnostne/...). Do prichodu termalov armada pouzivala Gen 2 a 3 (na bojisku je iluminator dost nebezpecna zalezitost - nepriatel ho cez jeho nocne videnie tiez vidi cize vidi kde si). Pre polovnika to ale samozrejme problem nie je, a dobra Gen1 so silnym iluminatorom moze byt rovnako dobra ak nie este lepsia alternativa nez Gen2/3 (a zaroven moze byt o dost lacnejsia). Pisem 'lepsia' v zmysle pouzitia za uplnej tmy (napr. zamracena noc v lese) - tam je z mojich skusenosti obraz s dobrym iluminatorom zvycajne lepsi nez x-krat zosvetleny obraz s minimom ambientneho svetla Gen2/3 bez iluminatora.

Gen1 pristrojov je na trhu kvantum, niektore lepsie, niektore horsie, a niektore uplne mizerne, treba pozerat parametre (niektore maju ten spominany fish-eye-effect, niektore maju mizerne rozlisenie, niektore maju sklo nizkej kvality, niektore nizku zivotnost, atd.) Detto iluminatory (tie dodavane/montovane priamo na pristrojoch su zvycajne dost o nicom, s realnym vykonom casto len par mW co staci na 'osvetlenie' max par metrov). Neda sa ale orientovat len podla 'vykonu'/mW, pretoze ten realny sa od udavaneho casto dost lisi. Specialitky ako infra-laser s difuzerom dokazu 'osvetlit' aj na kilometer, ale to su uz trochu nebezpecne zalezitosti.

Niekedy sa namiesto IR iluminatora da pouzit aj dobra baterka s nasadenym IR filtrom, ale ja s tym nemam moc dobre skusenosti (napr. moja SureFire M6 - co je delo samo o sebe - s IR filtrom je dobra len na max par desiatok metrov, a baterky s LEDkami novsich generacii - CREE a pod. su s IR filtrami takmer nepouzitelne).

Kolem a kolem, cenovy rozdiel medzi Gen1 a Gen2/3 je uz dost znacny, a je otazka ceny/vyuzitelnosti - odporucam navstivit obchod ktory sa tymto zaobera a ak sa da, vyskusat a porovnat na mieste (najblizsi je ale tusim v Brne). Druha alternativa je hladat/brouzdat netom a precitat kvantum recenzii, hodnoteni a porovnani, a rozhodnut sa potom.

Na zaver - z vlastnych skusenosti - nieco s 1x 'zvacsenim' s headgear (uchytenim na hlavu), je daleko uzitocnejsie nez puskohladove hebedo s povedzme 3x zvacsenim (nehovoriac o tom ze pouzitie NV na zbrani je u nas nezakonne, zatial co na hlave ho mat mozes a mozes ho vyuzit na cokolvek - ci uz na pozorovanie alebo pohyb po lese).

Drzim palce,


Gunslinger
inspiring_wescoff

Príspevok od používateľa inspiring_wescoff »

ja len k tomu dodam ze orientoval by som sa v znackach ako DEDAL , alebo DIPOL

Dipol:
http://www.dipol.biz/en/

DEDAL:
http://nightvision.ru/?intro=no
inspiring_wescoff

Príspevok od používateľa inspiring_wescoff »

este ak chces ziskat informacie tak som zabudol uz na toto stare dobre US forum

http://www.nightvisionforums.com/phpBB3/index.php
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Pokial nechces moc investovat, tak si kup kameru s infra a primontuj si ziaric IR a mas to.

http://www.youtube.com/watch?v=05RfLVdLBZ8
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mhm, kamera je sice skor take nudzove riesenie, ale da sa tiez pouzit. Skor ale ak uz clovek nejaku ma, a chce ju vyuzit aj na toto. Ak by ju mal kupovat nanovo, to uz moze zvazit kupit radsej nejaku Gen1. Nevyhodou kamery (okrem hmotnosti, ergonomie, atd.) je podobne ako u digitalnych NV novsich generacii (alebo u termalov) to ze pouzivaju snimac/displej. Detaily tu radsej nebudem rozoberat, ale kto sa nad tym zamysli pride na suvisiace nevyhody.

Inak, ak by cloveku nevadil system snimac/displej, a chcel by ist cestou 'alternativ', tych moznosti je kvantum - napr. malicka bezpecnostna minikamera s infraziaricom prepojena s mobilom alebo s displejom nahodenym na oku, a pod.


Gunslinger
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"