Mala zalozna zbran - aka ?

inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Poprosím o fotku natiahnuteho zaisteného waltrika s nábojom v komore ,neviem si predstaviť ako vypadá.
Na začiatok chcem podotknúť, že toto nebude príspevok o kalibroch (som si vedomý, že účinnosť 6,35 Browning je o cca 20 percent vyššia ako .22 LR)
Skadiaľ to tvrdenie máš?
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 01 Okt 2012, 12:35, upravené celkom 1 krát.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa floyd »

Zoidberg37,
prepač že som sa Ti nabúral do fóra, nakoľko ako "NOVÁČIK" som nevedel, že je Tvoje... :shock: Nabudúce sa Ťa najprv opýtam ako "MAZÁKA", či môžem napísať niečo o svojej vlastnej zbrani, lebo mi nenapadlo, že o nej vieš viac ako ja. Nakoľko sa pravdepodobne jedná o jediný kus v SR (polícia ho doteraz nemala v databáze), Tvoje "praktické vedomosti o mojej vlastnej zbrani" na mňa urobili o to väčší dojem. :D

No a o tom kde som bol a čo som videl iba toľko - práve preto, že som mal možnosť dlhodobo pracovať v pár krajinách, kde som vďaka prebiehajúcim vojnovým konfliktom zažil napr. aj to ako na mňa pár krát mierili a tiež aj násilnú smrť pár kolegov (nepomohol mi ani diplomatický pas a kolegom nepomohli ani nepriestrelné vesty a automatické zbrane), dáva mi to tak trochu právo pousmiať sa nad tými "ohrozeniami", ktorým denne čelíš tu, v SR a ktoré ťa nútia chodiť "pripraveného" :lol: . Pokiaľ sa domnievaš, že zbraň potrebuješ a si v ohrození, tak si ju jednoducho ďalej nos do cukrárne, do roboty, do obchodu, do kina, do parku, na rande, na jarmok, po byte, skrátka kde len uznáš za vhodné a hlavne kde je to povolené... :lol: Ja mám zbrane tiež rád (odmalička) a napriek tomu čo som zažil, nezanevrel som na ne, strieľam, chodím o nich tlmočiť do zahraničia a aj ich zbieram, akurát že "benefit" z ich nosenia u mňa neprevýši pocit z toho, že ich reálne nemusím nosiť. Inak nič v zlom, prajem Ti presnú mušku a aby sa Ti to nosenie nezunovalo a to myslím 100 percentne vážne...


PS: Ospravedlňujem sa za príspevok nesúvisiaci s témou.
Naposledy upravil/-a floyd v 01 Okt 2012, 21:17, upravené celkom 1 krát.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Nakoľko sa pravdepodobne jedná o jediný kus v SR (polícia ho doteraz nemala v databáze
Ani NAA nemala a je ich v sk kopa ani makarova nemala a ma ich tu na fore dosť ludi.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa floyd »

Ja viem, sám vlastním takéto kartičky ku zbraniam, každopádne u takýchto zbraní databáza ponúka možnosť ich zaevidovať ako "ZNAČKA ZBRANE: NAA" a "TYP ZBRANE: nezistený", ale u Walthra takáto možnosť nebola (nakoľko typ bol zistený, keďže je vyrazený na zbrani), pričom z predchádzajúcej modelovej rady databáza ponúka možnosť zaevidovať Walther Model 9 a z nasledujúcej, novšej modelovej rady Walther TPH. V takomto prípade polícia postupuje tak, že daný model jednoducho do databázy doplní, čo sa mi aj stalo. Aby som to ale skrátil, zbraň Walther TP som na Slovenku v predajni, u súkromnej osoby, ani na internete nikdy nevidel (ja osobne som ju doviezol z Čiech, ale pôvod bude niekde z Nemecka, prípadne Rakúska). Tým nechcem tvrdiť že je na 100 percent jediná na SK, alebo že mám snáď dokonalý prehľad o tom, čo na Slovensku je, alebo nie je a práve preto som napísal že sa "PRAVDEPODOBNE jedná o jediný kus". Každopádne (s prihliadnutím na rok výroby 1966 a počet vyrobených kusov cca 10 000) aj keby ich bolo na Slovensku tucet, šanca, že ju mal zrovna niekto z tohto fóra v rukách je mizivo nízka a práve z tohto dôvodu sa domnievam, že prípadnému prispievateľovi neostáva nič iné, len posudzovať v teoretickej rovine.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa floyd »

Bum:

Čo sa týka tej účinnosti 6,35 oproti .22, mám to pravdepodobne z nejakej US stránky ohľadom zastavovacieho účinku v súvislosti s TKO. Popravde už neviem, kde to bolo, len si dobre spomínam, že tam bolo zoradených kopec kalibrov a 6,35 vyšla niečo lepšie oproti .22 (fakt nie o moc, tuším tesne pred .22). Tiež si spomínam, že napr. na počudovanie 7,62 Tokarev tam vyšiel celkom OK (okolo úrovne 9 Luger)... Každopádne sa domnievam, že bežné malorážkové strelivo je na tom čosi horšie ako bežný FMJ 6,35. Predpokladám, že napr. vysokorýchlostné "steroidné" Stingery .22, ktoré majú dosť vysokú energiu budú napriek tejto skutočnosti terminálnym výkonom niekde na úrovni Hornady XTP 6,35 (ktoré majú oproti nim nižšiu energiu). Stinger oproti FMJ 6,35 bude na tom asi čosi lepšie. Takže asi tak a možno celkom inak, :) celé je to založené len na teoretických úvahách a nejakom presnom porovnávaní pravdepodobne nepresných čísel. No a teraz sa v tom vyznaj...
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Jj tak to hej 22lr ma trošku vyšší výkon ako 6,35br dosť zaleží na dĺžke hlavne ale celkovo by som ich učinnostou dával na rovnakú hranicu . Spoľahlivosťou mi príde 6.35br vďaka stredovému zápalu v pištoli lepšia oproti 22lr.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Jedna pointa mi unika: preco by mala byt zalozna zbran, ktoru budem potrebovat v case, ked primarna zbran z nejakeho dovodu odsluzi a potrebujem zastavit, ci odvratit utok mat mensi kaliber ako primarna zbran? :shock:
Myslim, ze tu sa javi ovela ucinnejsia doktrina zasypat utocnika velkou gulou ako nejakymi hraskami a to preto, ze zastavit utocnika kal. .22 ci 6,35Br. si vyzaduje fakt mierenie na vitalne organy, ktore podla mojho usudku v max. vystresovanej situacii jednoducho nebude mozne. Z toho dovodu mne pride ovela praktickejsie vypustit par ran bez prilisneho mierenia(pudovo) z kalibru, ktory fakt sposobuje velku kavernu aj ked mozno vitalny organ nebude zasiahnuty.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

To je jednoduché . Lebo nik neponúka fakt malú 357 mag ,45ACP a ak by aj ponúkal vystrel z tak malej a ľahkej zbrane by bol zážitok . 357a45 som vybral len preto že ich mam ako primárnu zbraň.

A nie je hrášok ako hrášok taky 5,45x18 je sakra sakra dobrý hrášok na založku
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years 1 month
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Ale bude :D .Len nikto nevie kedy,bo zaujem je vraj obrovsky len Amici ešte nevychytali všetky muchy
http://www.the-m-factor.com/html/gallery_external.html#
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa floyd »

Abakan:
Názov fóra je "Malá záložná zbraň - aká?", takže nič nebráni popísaniu akejkoľvek zbrane v akomkoľvek kalibri od .22 Short (alebo 2,7 mm kolibri :lol: ) po trebárs dvojpalec .454 Casull ak sa dá ovšem pri takomto príručnom dele ešte stále hovoriť o malej záložnej zbrani. :D Účelom takejto zbrane je pudová streľba tak max. do 10m, možno menej a na takúto vzdialenosť je aj menej výkonné strelivo dostatočné. No a memusí sa jednať nutne o druhú zbraň v poradí, nakoľko je množstvo ľudí, ktorí než aby mali nosiť full size, tak radšej nebudú nosiť nič, kdežto vrecková zbraň je pre nich na stále nosenie OK, tzn. akceptovateľné "nepohodlie"asi ako pri nosení mobilu (a napriek nižšiemu výkonu je to určite lepšie ako nič). Čo sa týka zastavovacieho účinku, nikto nespochybňuje, že sú na trhu malé, dobre nositeľné zbrane s dostatočne výkonným strelivom, ktoré z pohľadu modernej termiánálnej balistiky spĺňajú predpoklady na účinok v cieli o dosť lepšie, no zvládanie skutočne malej záložnej 6,35, alebo 7,65 je určite jednoduchšie ako rozmerovo podobnej zbrane v 9 Browning, či 9 Luger. Každopádne výber "záložky" je len vecou osobného vkusu a preferencií. Dobre umiestnená .22 je lepšia ako zle umiestnená .44. V prípade rovnocenného umiestnenia silnejšia "rana" má samozrejme lepšie šance. Balistický výkon bohužiaľ klesá so štvorcom vzdialenosti, každopádne sebeobranu na 30 metrov by človek aj tak na súde ťažšie obhajoval ako na 5 metrov.
Naposledy upravil/-a floyd v 01 Okt 2012, 21:00, upravené celkom 1 krát.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3112
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

Bolo by zaujímavé vidieť štatistiku (ak existuje) čo sa zaoberá vzdialenosťou pri použití záložky. Mne vychádza že záložka sa ťahá keď je primárna preč, trebárz mi ju útočník vyrazil z ruky. No a v takejto situácii si myslím že bude vhodné strieľať na prílož ak to bude čo len trochu možné, tlak plynov postupujúcich dierou za projektilom urobí robotu navyše, a tu má nad .22 mierne navrch 6,35.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Pri až tak tesnom kontakte ,dal by som asi prednosť nožu .
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Floyd: ok v pohode, žiadny zbytočný flame, to o nováčikovi a mazákovi bolo trocha mimo, ja som písal o tom spôsobe, že automaticky predpokladáš, že niekto koho nepoznáš je v niečom určite horší ako ty... je to kľudne možné, ale zároveň to tak byť nemusí, ja by som tak k ľudom nepristupoval. A tie moje "praktické vedomosti" si opäť vedľa, dávam si pozor pri svojich príspevkoch na to aby som tam nechal to "podľa mňa" "myslím si", "podľa môjho názoru"... konkrétne v tomto prípade to bolo "tak sa mi zdá", nezvyknem tu písať všeobecne platné dogmatické "axiómy" :)
floyd napísal:Tým nechcem tvrdiť že je na 100 percent jediná na SK, alebo že mám snáď dokonalý prehľad o tom, čo na Slovensku je, alebo nie je a práve preto som napísal že sa "PRAVDEPODOBNE jedná o jediný kus".
Toto som si prečítal až po napísaní tej mojej reakcie, trocha paradox :D

abakan napísal:Jedna pointa mi unika: preco by mala byt zalozna zbran, ktoru budem potrebovat v case, ked primarna zbran z nejakeho dovodu odsluzi a potrebujem zastavit, ci odvratit utok mat mensi kaliber ako primarna zbran? :shock:
Myslim, ze tu sa javi ovela ucinnejsia doktrina zasypat utocnika velkou gulou ako nejakymi hraskami a to preto, ze zastavit utocnika kal. .22 ci 6,35Br. si vyzaduje fakt mierenie na vitalne organy, ktore podla mojho usudku v max. vystresovanej situacii jednoducho nebude mozne. Z toho dovodu mne pride ovela praktickejsie vypustit par ran bez prilisneho mierenia(pudovo) z kalibru, ktory fakt sposobuje velku kavernu aj ked mozno vitalny organ nebude zasiahnuty.
Presne ako píšeš, ja vidím iba dve výhody u .22LR je to lacná munícia, čiže s ňou človek viac natrénuje, u 6,35 vidím výhodu v lacných a spoľahlivých CZ45 a CZ 92 ktoré sa dajú zohnať od 50-100 eur. Kupovať si inú drahšiu zbraň v 6,35 Browning (mimo zbierkovej činnosti) mi príde zbytočné, ten náboj stojí plus mínus rovnako ako 9 Browning (ktorého účinok bude oveľa väčší) a v 9 Browningu môžem mať dosť moderných pištolí s dynamickým záverom, typu KEVIN, Ruger LCP, Diamondback... síce ku každej z nich mám výhrady, ale každú z nich by som si zobral radšej ako svoju CZ 45 alebo Walther TP...

Inak celkovo sme v téme malá záložná zbraň, tak tiež nechápem prečo riešime výhody Waltru TP na mierenku oproti CZ 45, ja si pod záložnou zbraňou predstavujem niečo na spôsob situácie že niekoho kopú na zemi a hlavnú zbraň mu zobrali, stratil ju, nevie sa k nej dostať lebo je v tak blbej polohe atď.
Peter Elektro napísal:Ale bude :D .Len nikto nevie kedy,bo zaujem je vraj obrovsky len Amici ešte nevychytali všetky muchy
http://www.the-m-factor.com/html/gallery_external.html#
Peťo asi si chcel dať túto stránku: http://www.xdspistol.com/specs.php Ale IMHO stále je to veľké na záložku.

floyd napísal:Účelom takejto zbrane je pudová streľba tak max. do 10m, možno menej a na takúto vzdialenosť je aj menej výkonné strelivo dostatočné.


Toto je trocha zavádzanie, ani .22 LR nie je taká slabá aby po 10 metroch či 20tich/30tich strácala nejako výrazne energiu, ten náboj nie je odporúčaný na sebaobranu nie z dôvodu že na veľkú vzdialenosť stráca energiu, ale na 10 metrov stačí ako sa to snažíš interpretovať, ale preto, že ani na tých 10 metrov nemá podľa dnešných poznatkov dostatočnú energiu na štatisticky spoľahlivé zastavenie útočníka. Všetky tie ostatné veci typu "radšej 6,35 ako nič", "dôležitejšie je umiestnenie zásahu ako kaliber" a podobne sú pravdivé, ale sú zas mimo.

O tom aké strelivo je "dostatočné" by sa dali napísať (a aj sa napísali) celé slohy, tam nejaké rozuzlenie nenájdeš, ideálny kaliber je podľa mňa najväčší (s prihliadnutím na akceptovateľnú mieru penetrácie) aký si schopný zvládať bez toho aby sa ti po každej rane zmenil úchop, s ktorým si schopný strieľať v dostatočnej presnosti dostatočne rýchlo za sebou a ktorého pravidelný tréning zvládneš ufinancovať.
floyd napísal:No a memusí sa jednať nutne o druhú zbraň v poradí, nakoľko je množstvo ľudí, ktorí než aby mali nosiť full size, tak radšej nebudú nosiť nič,
To by platilo keby sa téma volala "malá primárna zbraň", ak nosím len jednu mini zbraň, tak nie je záložná, je jednoducho primárna.
Používateľov profilový obrázok
revino
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa revino »

floyd

ten tvoj walther TP, to je podla mna ako taka bmw isetta medzi automobilmi. tvrdit, ze to je dobre len preto, ze je to vyrobok renomovaneho vyrobcu... hmm :roll:
zbran je to nevsedna, zaujimava, ale dobra akurat do zbierky. ale ked nenosis, tak to je vlastne jedno.



abakan

k tvojmu nazoru na kaliber zaloznej zbrane. z casti mas pravdu. na druhej strane vsak treba prihliadat na to, ze niekedy je uz jedna zbran normalneho kalibru vela. nosit napriklad G17 a G26 naraz si neviem predstavit. teda aspon pri mojich telesnych proporciach nie. myslim, ze v tomto pripade naozaj plati, ze mat v zalohe nieco male v akomkolvek kalibri je lepsie, nez nemat. osobne by som ale volil nejakeho prcka v .380 acp.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

osobne ani ja si to prakticky neviem predstavit. a koncim v tejto prudko akademickej debate :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatní výrobcovia"