Webforum - zbrane, strelivo

Strelecké kurzy
Aktuálny čas je 18 Nov 2019, 19:03

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  Stránka 1259 z 1262
 [ Príspevkov: 18920 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 1256, 1257, 1258, 1259, 1260, 1261, 1262  Ďalší

Z dennej tlače

Autor Správa
Zbrane Brownells
 Predmet príspevku: Re: Z dennej tlače
PoslaťNapísal: 08 Nov 2019, 19:12 
expert

Pietro : co sa snazim interpretovat??? Dal som zdroj The Guardian co si myslim ze nini zrovna hoax medium. A k rozsiahlemu clanku som nedal koment, len vypichol co Soros hovori o prezidentke SR....

To ze ten rozhovor dava z casti za pravdu "konspiratorom" ktori vidia za kazdou mimovladkou Sorosa je Sorosov problem lebo on to tam nadrizdal... aj s jeho "politickou filantropiou"

PoslaťNapísal: 08 Nov 2019, 22:04 
častý prispievateľ

theplaky píše:
https://primamazlicek.cz/aktualita/tisicovka-mrtvych-ptacat-na-vine-je-intenzivni-zemedelstvi?fbclid=IwAR3TRyaJTwYJ8uPPoZFyei8JYZnysnqK9SESyhX-2WULhCkkklmpRR_4kdM

.. ale EU vnima ako najakutnejsi element envirozataze to nase olovo.

DDT je oproti dnešným pesticídom len slabý čajový odvar, taký osviežovač vzduchu. Sú štúdie, ktoré radia DDT oproti takému imidaklopridu, alebo tiametoxánu v rebríčku toxicity na posledné priečky. Ak chce EU niečo zakazovať a obmedzovať nech len začne pekne firmou Monsanto a výrobou jej bifenylov a glyfosátových herbicídov a bohvie čoho ešte..

PoslaťNapísal: 08 Nov 2019, 22:26 
občasný prispievateľ
Obrázok užívateľa

k tym zakazom, nasa situacia podla tohoto zdroja zacina vyzerat kritickejsie

https://zbrojnice.com/2019/11/08/zakaz- ... ni-zbrani/

ZP sk. A E F; LT #1338
Glock 45 9x19

PoslaťNapísal: 10 Nov 2019, 21:58 
občasný prispievateľ

Dnes som v správach JOJ (Krimi) zachytil informáciu o tom, že 50-ročný muž si na Obecný úrad v dedinke Orechová (asi 7 km od Ukrajinskej hranice) priniesol plynovú pištoľ a pred úradníčkami ju položil aj so zásobníkom na stôl. Je jasné, že toto je absolútne neprípustné, len som sa zamýšľal nad tým, čo v reportáži hovoril p. Michal Kaliňák (odborník na samosprávu) o tom, že by bolo dobré evidovať nárast takýchto porušení a že do verejných budov nepatria žiadne zbrane. A na začiatku reportáže odznela aj takáto veta:"...vo všeobecnosti platí zákaz vstupu do verejných budov so zbraňou."
Trochu som hľadal, že čo to vlastne je "verejná budova", našiel som, že predstavuje budovu vo vlastníctve alebo v správe verejného subjektu. Ale nenašiel som nič, čo by mi ako držiteľovi ZP sk. A vyslovene zakazovalo skryte nosiť svoju zbraň aj na takéto miesta. Na žiadnom obecnom, mestskom, okresnom či inom úrade alebo v knižnici nemajú prostriedky a ani personál na to, aby som pri vstupe do takejto budovy mohol zbraň odovzdať do úschovy, ako majú napr. na súdoch alebo v parlamente :) Viem, že téma nosenia do obchodných domov, bánk, vo vlaku, autobuse, na lodi a pod. sa tu už preberala, mňa by len zaujímalo, či naozaj neexistuje nejaký zákon alebo niečo podobné, čo by mi vyslovene nosenie zbrane vo VEREJNÝCH BUDOVÁCH zakazovalo.

Reportáž je tu: https://videoportal.joj.sk/krimi/epizoda/68211-krimi
Treba pozerať od času 18:15

PoslaťNapísal: 10 Nov 2019, 23:33 
častý prispievateľ
Obrázok užívateľa

Never všetkému čo ide v telke. Vlastne ničomu.

PoslaťNapísal: 11 Nov 2019, 09:28 
častý prispievateľ
Obrázok užívateľa

Mesi palec hore... :wink:
Ináč aj ja som tú reportáž videl a bolo tam viac krát spomenutý zákon nosenia zbrane vo verejných budovách... :oops:

PoslaťNapísal: 11 Nov 2019, 09:52 
občasný prispievateľ

To ze (ako tradicne) prekrucaju, resp. vymyslaju zakonne ustanovenia novinari (pokial sa u bulvarnej TV Hnoj vobec da hovorit o novinaroch) ma vobec neprekvapuje... :roll:
Ale M. Kalinak, ako predstavitel ZMOS (Zdruzenie miest a obci Slovenska) by si hadam mohol dat tu robotu a nastudovat si zakon, aby nedristal do vetra... samozrejme neviem o tom, ze by akykolvek zakon zakazoval vstup do verejnej budovy so zbranou - pokial zakaz plati pre niektore vybrane budovy (sudy, vaznice, parlament...) musi tam byt moznost bezpecneho ulozenia zbrane v sulade so zakonom.

PoslaťNapísal: 11 Nov 2019, 09:55 
občasný prispievateľ

Mesi: Ak nemám veriť ničomu, tak potom neverím ani tomu, čo si napísal :)
Srandičky bokom. Aby som uviedol moju otázku na správnu mieru, tak doplním, že som sa pýtal preto, aby som neostal prekvapený ako prednedávnom. Na WF ale aj na Facebooku LT sa diskutovalo o prípade, kedy hliadka skontrolovala účastníka verejného zhromaždenia a dosexovali ho za to, že mal pri sebe zbraň, lebo to je podľa Zákona 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve zakázané (§ 7 ods. 3) a za určitých okolností mu hrozí sankcia vo výške 165 EUR za priestupok podľa toho istého zákona (§ 14 ods. 2 c)).
Ja sa otvorene priznám, že som to dovtedy nevedel a bez problémov by som sa bol na verejnom zhromaždení zúčastnil aj so svojou zbraňou v skrytom nosení bez toho, aby som vedel, že niečo porušujem (jasné, moja neznalosť by ma v takomto prípade neospravedlňovala). Preto sa teraz seriózne pýtam, či náhodou neexistuje niečo také, čo by zakazovalo nosenie vo verejných budovách.
Na WF je veľa prispievateľov aj s právnickým vzdelaním, potešil by som sa, keby sa vyjadrili.

PoslaťNapísal: 11 Nov 2019, 10:05 
prispievateľ
Obrázok užívateľa

Škoda že sa na takéto kydy nevzťahuje právo na odpoveď. Keby som nepoznal, ako to v HNOJ-ke chodí, napíšem im list so žiadosťou o korekciu. Tam to žiaľ nemá zmysel, nikto by to ani nečítal.
Nejaká iná zákonná norma, na základe ktorej by to boli povinní korigovať, neexistuje?

IPA: je to tu na fóre rozobraté, teraz to nemám čas hľadať, takže v skratke: so zbraňou nesmieš
-na športové podujatia (vďaka futbalovým "fanúškom")
-politické demonštrácie (mítingy a podobne)
Čo som to študoval, tak na napr, koncert na námestí a iné masové akcie sa to nevzťahuje. *

*-ak sa mýlim opravte ma, ale prosím aj s číslom konkrétneho zákona / predpisu

PoslaťNapísal: 11 Nov 2019, 10:17 
občasný prispievateľ

47ronin: Ďakujem za odpoveď! :)

Vydriduch: Aj Tebe ďakujem za odpoveď. Športové podujatia aj politické zhromaždenia sú mi jasné (po medializácii prípadu toho nešťastníka), to sa riadi podľa zákona, ktorý som spomínal v mojom predchádzajúcom príspevku. A inak aj ja mám takú informáciu, že koncert na námestí alebo vianočné trhy, či jarmoky sa za verejné zhromaždenie nepovažujú. Mňa nateraz zaujímajú len verejné budovy.

PoslaťNapísal: 11 Nov 2019, 10:46 
častý prispievateľ
Obrázok užívateľa

ipa píše:
Mesi: Ak nemám veriť ničomu, tak potom neverím ani tomu, čo si napísal :)

To bolo myslene ze nie never vsetkemu co ide v telke ale never nicomu co ide v telke. Je to medium na zabavanie a zavadzanie :)

Okrem 190/2003 evidujem len dve oblasti - verejne zhromazdenie a sportove podujatie, bolo to tu rozoberane dost do detailov. To, ze ta na inych podujatiach alebo vstupoch do budovy moze SBSka detektorom skontrolovat a moze ti byt odmietnuty vstup je zase druha vec.

PoslaťNapísal: 11 Nov 2019, 12:37 
občasný prispievateľ

Len este na okraj upresnim, co je resp. nie je v zmysle zak. 84/1990 Zb. o zhromazdovacom prave povazovane za zhromazdenie:
Citácia:
§ 1

(1) Občania majú právo pokojne sa zhromažďovať.
(2) Výkon tohto práva slúži občanom na využívanie slobody prejavu a ďalších ústavných práv a slobôd, na výmenu informácií a názorov a na účasť na riešení verejných a iných spoločných záležitostí vyjadrením postojov a stanovísk.
(3) Za zhromaždenie sa podľa tohto zákona považujú aj pouličné sprievody a manifestácie.
(4) Na zhromaždenie nie je potrebné predchádzajúce povolenie štátneho orgánu.
(5) Sú zakázané zhromaždenia v okruhu 50 m od budov zákonodarného zboru alebo od miest, kde tento zbor rokuje.

§ 2

Za zhromaždenie podľa tohto zákona sa nepovažujú:
a) zhromaždenia osôb súvisiace s činnosťou štátnych orgánov upravené inými právnymi predpismi;
b) zhromaždenia súvisiace s poskytovaním služieb;
c) iné zhromaždenia neslúžiace účelu uvedenému v § 1 ods. 2.

povinnosti účastníkov zhromaždenia:

§ 7

(1) Účastníci zhromaždenia sú povinní dbať na pokyny zvolávateľa a usporiadateľov podľa § 6 a zdržať sa všetkého, čo by narušilo riadny a pokojný priebeh zhromaždenia.
(2) Po ukončení zhromaždenia sú jeho účastníci povinní pokojne sa rozísť. Ak je zhromaždenie rozpustené, sú povinní bez meškania opustiť miesto zhromaždenia. V rozchode sa im nesmie žiadnym spôsobom brániť.
(3) Účastníci zhromaždenia nesmú mať pri sebe strelné zbrane alebo výbušniny. Takisto nesmú mať pri sebe iné predmety, ktorými možno ublížiť na zdraví, ak možno z okolností alebo zo správania účastníkov usudzovať, že sa majú použiť na násilie alebo hrozbu násilím.
(4) Účastník zhromaždenia nesmie mať svoju tvár zakrytú spôsobom znemožňujúcim jeho identifikáciu, ak je proti nemu vykonávaný služobný zákrok príslušníkmi Policajného zboru a príslušník Policajného zboru ho na odkrytie tváre vyzval.

takze, ako spravne odznelo, jarmok sa za zhromazdenie nepovazuje, koncert pravdepodobne tiez nie (aj ked tam si nie som uplne isty, rovnako ako napr. stretnutie majitelov aut istej znacky...), ale povedzme prednaska o NO a KN pravidelne organizovana LT uz by znaky zhromazdenia mohla splnat.... :mrgreen: :D

ale spat k povodnej teme:

odňat zbran pri vstupe do objektu moze podla zakona len
a) prislusnik PZ podla § 22 alebo § 28 zak. 171/1993 Z.z. o PZ
b) prislusnik ZVJS podla § 15 alebo § 47 a 48 zak. 4/2001 Z.z. o ZVJS
c) profesionalny vojak podla § 221 zak. 281/2015 Z.z. o statnej sluzbe profesionalnych vojakov
d) vojensky policajt podla § 16 zak. 124/1992 Zb. o vojenskej policii
a to je podla mna v ramci vstupu do objektu so zbranou vsetko....
vzhladom k tomu, ze vo verejnom prave plati, ze co nie je vyslovne zakazane, je dovolene, ako aj s poukazom na prislusne ustanovenia zak. 190/2003 Z.z. teda povazujem akykolvek zakaz vstupu so zbranou do (verejnej) budovy s vynimkou vyssie uvedenych za fakticky nevynutitelny
ako uz vyplynulo zo spominanej debaty pred casom, zakaz vstupu so zbranou, ktory nie je vynutitelny (a zaroven nie su splnene podmienky na ulozenie zbrane podla zakona) ma pre mna len odporucajuci charakter, cize je to len zbozne priane toho, kto ten "zakaz" vydal... :mrgreen:

P.S.
v nasich podmienkych si neviem celkom dobre predstavit realizaciu "gun-free zones" napr. vo verejne pristupnych objektoch (hoci inak patria sukromnemu subjektu) - typicky obchodne centra, prevadzkovatel OC ma totiz zaujem o to, aby tam navstevnici minali svoje peniazky a nemyslim si, ze by niektory prevadzkovatel ma zaujem odhanat cast potencialnych kupujucich kvoli takemuto zakazu,
za podobne nezmyselnu tiez povazujem klauzulu zmluvy, ktora zakazuje vnasanie zbrani do prenajateho objektu (mimochodom, obchodnej prevadzky), ktorej splnenie najomca aj pri najlepsej voli nema sancu zabezpecit, nehovoriac o tom, ze pre mnohych je prave prevadzkovanie obchodu (v sirsom zmysle, podnikanie) dovodom pre nosenie zbrane...
otazka takejto klauzuly napr. v pracovnej zmluve (ale tiez vseobecne pri vstupe do objektu inak verejne nepristupneho) je IMHO zlozitejsia a pokial zamestnavatel (majitel objektu) nezabezpeci pre zamestnanca - legalneho drzitela ZP sk. A priestor na ulozenei zbrane podla zakona, zavana mi to neodovodnenym porusenim prav drzitela zbrane (zakon umoznuje pri dodrzani pravidiel stanovenych zak. 1900/2003 Z.z. zbran drzat alebo nosit a sukromnopravny vztah nie je sposobily toto pravo obmedzit)...

PoslaťNapísal: 11 Nov 2019, 14:51 
prispievateľ
Obrázok užívateľa

Neviete nahodou, ako vtedy dopadlo toto?
https://bratislava.sme.sk/c/amp/7228180 ... olali.html
Zakaz chodit do prace ozbrojeny, zvlast pri takom rizikovom povolani ako vodic MHD.. :?
Mal na to zamestnavatel vobec zakonne pravo?

PoslaťNapísal: 11 Nov 2019, 15:30 
občasný prispievateľ

Tak tento prípad som nezachytil. Keď som si prečítal článok vrátane diskusie pod ním, tak som sa poriadne nasrdil, že je u nás takéto niečo vôbec možné. Súhlasím s tým, že vodiča autobusu mali odmeniť a nie trestať. Ja by som na jeho mieste urobil to isté. Postup DPB je podľa mňa čistá absencia zdravého rozumu.
Žiaľ, neviem, ako prípad dopadol, možno niekto iný pozná aj pokračovanie.

PoslaťNapísal: 11 Nov 2019, 18:47 
častý prispievateľ

Ak si dobre pamätám, pracovný pomer bol ukonceny "dohodou".

Moderátori: yarco, electron, Jack, igoros

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  Stránka 1259 z 1262
 [ Príspevkov: 18920 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 1256, 1257, 1258, 1259, 1260, 1261, 1262  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Ded Moroz a 1 hosť