Bezúhonnosť...

friendly_moore

Bezúhonnosť...

Príspevok od používateľa friendly_moore »

zdravim...mam dotaz jeden dotaz....v zakone je napisane ze za bezuhonnu osobu sa povazuje ten kto bol pravoplatne odsudeny za....... .... trestny cin proti slobode a ludskej dostojnosti okrem trestneho cinu obmedzovania osobnej slobody....a to sa chcem spytat ci to OKREM patri len pre obmedzovnie osobnej slobody, alebo pre vsetky trestne ciny ktore su napisane tu http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default. ... 39&aid=500
friendly_burnell

Príspevok od používateľa friendly_burnell »

Pozri si to radsej priamo v zakone, tam to je napisane celkom jasne. Najdes ho napr. na stranke legistelum: http://legistelum.sk/platne-zakony

alebo na stranke ministerstva spravodlivosti (v jaspi), kde je vzdy aktualne znenie zverejnene.

To okrem napisali iba v tom portali verejnej spravy, v zakone nie je. Je tam vsak jasne uvedene, ze tam vymenovane trestne ciny aj po zahladeni znamenaju stratu bezuhonnosti na ucely zakona o zbraniach a strelive. Okrem toho tam patri aj iny trestny cin, ktory tam nie je uvedeny, ak bol spachany so zbranou, nasilim, hrozbou bezprostredneho nasilia, hrozbou inej tazkej ujmy alebo ak bol spachany s pouzitim natlaku.
friendly_moore

Príspevok od používateľa friendly_moore »

no nwm...to OKREM mam aj v zelenej knizke vydanej 2010...
friendly_moore

Príspevok od používateľa friendly_moore »

je to aj v tom zakone ,,úmyselný trestný čin proti životu a zdraviu podľa druhej časti prvej hlavy Trestného zákona, trestný čin proti
slobode a ľudskej dôstojnosti podľa druhej časti druhej hlavy Trestného zákona OKREM trestného činu
obmedzovania osobnej slobody podľa § 183 Trestného zákona, trestného činu porušovania tajomstva
prepravovaných správ podľa § 196 až 198 Trestného zákona, trestného činu súlože medzi príbuznými podľa §.......len je to tam tak pisane ze neviem pre ktore to okrem plati :D
friendly_burnell

Príspevok od používateľa friendly_burnell »

mas pravdu, je to tam v prvej casti vety... Inak som ti otazku ale zodpovedal :wink:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Dátum registrácie: 16 years 11 months

Príspevok od používateľa Panzer »

brojler napísal:...len je to tam tak pisane ze neviem pre ktore to okrem plati :D
To "okrem" platí pre všetky za týmto slovom vymenované trestné činy.
Jean
prispievateľ
Príspevky: 460
Dátum registrácie: 12 years 9 months

Príspevok od používateľa Jean »

mám tomu chápať tak že za všetky trestné činy ktoré sú za slovom OKREM sa daný jedinec považuje za osobu bezúhonnú aj keď ich spáchal ?

teda myslel som všetky tieto:

OKREM trestného činu
obmedzovania osobnej slobody podľa § 183 Trestného zákona, trestného činu porušovania tajomstva
prepravovaných správ podľa § 196 až 198 Trestného zákona,

či aj ďalej ?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3702
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Pripravujem sa na skusky a nadabil som obdobne ako ini na tuto dilemu
Panzer napísal: To "okrem" platí pre všetky za týmto slovom vymenované trestné činy.
Mne sa to nezda
a) ...trestný čin proti slobode a ľudskej dôstojnosti podľa druhej časti druhej hlavy Trestného zákona okrem
- trestného činu obmedzovania osobnej slobody...,
- trestného činu porušovania tajomstva prepravovaných správ...,
- trestného činu súlože medzi príbuznými...,
Tu sa podla mna konci "okrem" - kvoli gramatike - uz sa to nezacina trestneho cinu ale trestny cin, ale taktiez aj kvoli subjektivnemu zhodnoteniu zavaznosti.
- úmyselný trestný čin všeobecne nebezpečný...,
- trestný čin proti republike...,
- trestný čin proti výkonu právomoci orgánu verejnej...,
- trestný čin proti brannosti podľ...,
- úmyselný trestný čin proti službe v ozbrojených silách...,
- trestný čin proti obrane vlasti...,
- úmyselný trestný čin vojenský...,
- trestný čin proti mieru a ľudskosti alebo trestný čin terorizmu a extrémizmu...,
- trestný čin vojnový...,
- trestný čin usmrtenia...,
- trestný čin týrania blízkej osoby a zverenej osoby...,
- trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky...,
- trestný čin pytliactva...,
- trestný čin násilného prekročenia štátnej hranice...,
- trestný čin prevádzačstva...,nebezpečného vyhrážania
- trestný čin vzbury väzňov...,
- trestný čin násilia proti skupine obyvateľov...,
- trestný čin nebezpečného vyhrážania...,
- trestný čin opilstva... alebo
- trestný čin týrania zvierat...,
Zeby osoby uznane vinnymi z takychto tr. cinov boli povazovane statom za bezuhonne?? Nie som pravnik, ale...
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 828
Dátum registrácie: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

Dobre sa ti to nezdá, lebo je to presne opačne. Veď čítaj ten odsek poriadne, myslím § 19, ods. 1. Prečítaj si tú vetu s tým, že vynechaj tú časť "okrem osoby ktorej odsúdenie bolo zahladené,". Už ti dáva zmysel?
Právoplatné odsúdenie za KTORÝKOĽVEK z trestných činov citovaných v písm. a) tohto paragrafu, znamená STRATU bezúhonnosti pre účely zákona o zbraniach a strelive. To "okrem" znamená, že to neplatí pre prípad osoby, ktorej aj právoplatné odsúdenie bolo zahladené.

Edit: až teraz som si všimol, ktoré "Okrem" sa tu myslí - to v písmene a). Podľa znenia textu toho písmena je to zrejme tak, ako píše panzer. Viem, že to znie trochu nelogicky, ale pozri si tie časti a tie hlavy trestného zákona, na ktoré odkazuje toto písmeno. Sú tam vraždy a pod., čo je voči napríklad tajomstvu prepravovaných správ hodne vzdialené. Človek predsa nemôže stratiť bezúhonnosť pre účely zákona o zbraniach za čokoľvek.
A druhá vec, platí aj písm. b), kde sa hovorí, že ktorýkoľvek z vyňatých TČ (aj tie, ktoré si vyznačil tučným písmom) ak bol spáchaný so zbraňou (teda nielen strelnou), znamená stratu bezúhonnosti. Zamyslime sa, ktorý z tých vyňatých TČ (písm. a) sa dajú úspešne a účinne realizovať bez akejkoľvek zbrane?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3702
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Mesi »

som mal pekne rozpisany odsek, ze preco tvoje okrem nedava zmysel podla gramatiky SJ (a to som zo SJ nebol nikdy ani len dobry ;))

Pre mna je tento paragraf napisany vyrazne zmatocne, chapem co pises, ale byt odsudeny za tie tr. ciny mi pride dost zavazne - voci prvym trom menovanym, ktore su sklonovane vzhladom na slovo "okrem" - obzvlast.

Nie som ale pravnik (ako som pisal) a zo skusenosti so zakonnikom prace, kedy sme mali dilemu, ktoru sme museli riesit, si viem presne predstavit, ako by sudny spor podla tohoto paragrafu prebiehal. Strany by sa snazili podla vykladu SAV vysvetlit, co to presne znamena, kde sa koncia ciny spadajuce pod "okrem" a kde uz nie a preco je tomu podla pravidiel slovenskeho pravopisu tak.

Idem sa ucit dalej, toto nechavam zatial na neskorsiu uvahu ;)
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa luke »

§ 19
Bezúhonnosť a spoľahlivosť

Za bezúhonnú osobu sa na účely tohto zákona, nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za trestný čin proti slobode a ľudskej dôstojnosti podľa druhej časti druhej hlavy Trestného zákona okrem trestného činu obmedzovania osobnej slobody podľa § 183 Trestného zákona, trestného činu porušovania tajomstva prepravovaných správ podľa § 196 až 198 Trestného zákona, trestného činu súlože medzi príbuznými podľa § 203 Trestného zákona.

podla mna za okrem patria len vyssie vymenovane skutky. je to tak preto, lebo taxatívny výpočet spomína hlavy zákona. 1. hlava - TC proti zivotu zdraviu. 2. hlava - TC proti slobode a ludskej dostojnosti.

vynimka v texte je udelena pre skutky z 2. hlavy, preto to podla mna mozu byt len skutky, ktore su kategorizovane ako TC proti slobode a ludskej dostojnosti a tie koncia §203.

vsetky ostatne skutky su uz z inych hlav a preto sa na ne podla mna nevztahuje. napovedal by tomu aj gramaticky vyklad, kde za okrem, idu trestne ciny v genitive a za §203 uz nasleduje trestny cin v nominative.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"