Strelivo raze .22lr na nosenie (obranu) v pistoli

Je podla vas kaliber .22lr dostatocny na obranu/nosenie ?

Ano
27
26%
Nie
25
24%
Zalezi od toho, kam trafi utocnika
36
35%
Tato otazka snad nebola myslena vazne :)
16
15%
 
Celkom hlasov: 104

Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 4 months

Strelivo raze .22lr na nosenie (obranu) v pistoli

Príspevok od používateľa Ja som »

Pani

uz dlhsie riesim tuto otazku, verim, ze sa tu najde par ludi, co by mali k tejto teme co povedat.
Konkretne nosim Berettu 71 raze .22lr a dlshi cas analyzujem ake strelivo by bolo na kazdodenne nosenie (na obranu) do tejto zbrane vhodne.
Z mojho pohladu ide o to, aby bolo strelivo co najrychlejsie (s najvyssou energiou) a pritom, aby nebolo expanzne (teda zial nie STINGER,MINI-MAG).

Viete doporucit nejaky typ vysokorychlostneho, NIE-expanzneho streliva v razi .22lr doporucit ?


Anketu som si nemohol odpustit :D :twisted:
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Veď choď do obchodu, vypýtaj si všetky krabičky čo majú a pozri si úsťovú energiu, resp rýchlosť a hmotnosť strely. Potom to isté sprav v inom obchode a čo Ti výjde ako najlepšie kúp po krabičke a vyskúšaj ako to šlape v Tvojej 71-ke. Či...? :lol: Aj tak kúpiš to čo majú v obchode do ktorého sa fyzicky dostaneš.

Ešte môžeš pozrieť nejaké FMJ, subsoniky a iné šeciality, ale neviem čo z toho je u nás dostať, a myslím, že až také úžasné výhody to neposkytuje vzhľadom na celkové vlastnosti .22.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luke »

pokial viem mas aj glok, aky je teda dovod, ze by si nosil uz takmer starozitnu pistol v uvedenom kalibry?
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Luke:
toz... ked mam byt uprimny, dobre sa mi nosi napr ked som v praci, alebo niekde inde kde dlhu dobu sedim. G19 je na moj vkus trosku (pardon za vyraz) nepohodlny, aby som ho mal za pasom 12 hodin denne a pritom sedel

3500:
Noo ano, aj nie, napr dnes som kupil RWS (dynamit-nobel) high velocity a ani na krabicke a uz toboz nie od predavajuceho som sa nedozvedel aku maju ustovu rychlost. Internet som do svojho patrania zapojil tiez, ale zatial bez vysledku, preto sa zaujimam o to, ci mam niekto v tomto smere nejaku vlastnu skusenost alebo dobru radu ;)
Ešte môžeš pozrieť nejaké FMJ, subsoniky a iné šeciality
Subsoniky su praveze passé, vyssie riziko neobtiahnutia (aj ked beretta71 zvlada velke mnozstvo subs v poho), nizka rychlost, nizka energia = nizsi ranivy ucinok v porovnani s high velocity.
Naposledy upravil/-a Ja som v 10 Apr 2012, 12:43, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

RWS High Velocity 40 grainová strela - V0 385, V50 328, V100 293, E0 193, E50 140, E100 112 (pri hlavni 650mm, ale to sa myslím väčšina uvádza 630 alebo 650mm, tak pre porovnanie to viacmenej stačí)

Ešte nejaká otázka na dobrú noc :?:
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Dik za info, tie cisla by som bral ale trochu s rezervou, bo tieto HV mozu byt bud round nose (FMJ), alebo HP, popripade neviem ci nerobia jedni olovene a druhe copper plated.
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Nemáš za čo, nepozeral som HP veď to chceš na nosenie, ale tie čísla sú rovnaké aj pre HP, nespraví to žiaden rozdiel.
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Samozrejme najlepsie by bolo vyskusat viacero typov cez chrono, ktore nemam :)
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4842
Registered for: 16 years 7 months

Príspevok od používateľa yarco »

K otázkam - sú .22LR s dierkou expanzné? Ja som niekde počul/čítal, že tá dierka je tam skôr kvôli stabilite a presnosti strely. Na expanziu vraj 22-ky nemajú dostatočnú energiu.
To sa pýtam, odpoveď nepoznám.

K ankete - odpovedal som 'nie'.
Samozrejme je to lepšie než nič, ale osobne sa držím názoru, že 22-ka je síce skvelá na vraždu, ale bieda na obranu.
Ak už nosiť zbraň normálnej veľkosti (t.j. nie ultra-light-subkompakt), nevidím tu priestor pre 22-ku. Čo sa týka pohodlnosti nosenia, odporúčam vyskúšať rôzne puzdrá, na Glocka ich je milión. Dobré puzdro robí zázraky.
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Ja som »

Mno priznam sa, ze som tiez pocul, ze ta dierka je tam este kvoli niecomu inemu, a to konkretne kvoli znizeniu hmotnosti strely (cim sa lahsie dosahuje high/hyper velocity).
Avsak aspon v tomto teste to vyzera, ze strela expanduje:
http://www.youtube.com/watch?v=u_jEfcszqcQ
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3129
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa R »

yarco napísal:K otázkam - sú .22LR s dierkou expanzné? Ja som niekde počul/čítal, že tá dierka je tam skôr kvôli stabilite a presnosti strely. Na expanziu vraj 22-ky nemajú dostatočnú energiu.
To sa pýtam, odpoveď nepoznám.
http://stevespages.com/page8f22rf.html
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Keď už je tú tá anketa, tak skúsim k nej - veľká výhoda toho kalibru ktorý mu uznávam je, že s ním vďaka cene hodne natrénuješ. Lenže ak už nosiť niečo takto slabé, či už ako jedinú zbraň alebo ako záložnú, tak by som rád absolútne minimálne rozmery a to Beretta 71 nespĺňa, taká Beretta Bobcat už áno. Vo veľkosti Beretty 71 už človek môže mať Walthra PPK či niečo modernejšie (jednoradé), ktorého výkon v 9 Browningu (alebo aj 7,65 Browningu) je o dosť väčší.

K tým nábojom - vybral by som si HVčka celoplášť bez dutiny, také ktoré nestoja zrovna 15 centov kus aby s nimi dalo aj za rozumné peniaze trénovať a samozrejme ktoré by boli spoľahlivé v tvojej zbrani.
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa miro285 »

Tiež som rozmýšľal nad kúpou nejakej menšej 22-ky na nosenie, odradil ma ale zastavovací účinok, najmä v zime a napr. u Beretty aj nízky počet nábojov v zásobníku. Tak som od tejto myšlienky upustil.
Lovely Equalizer
občasný prispievateľ
Príspevky: 45
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa Lovely Equalizer »

Tie náboje s dierkou niekto za expanzné považuje, niekto nie. Konkrétne v Hermese mi to odmietlli predať na krátku zbraň, u ostatných v pohode...
.
Čo sa týka účinku v cieli - vyrobil som si terče z plechoviek zo žrádla pre psov, do nich som nasypal piesok. Strieľal som do nich náboje s dierkou aj bez, po streľbe som piesok vysypal a pozoroval projektily. Všetky boli zlisované rovnako, dierka nedierka.
.
Čo sa týka použitia malorážky na obranu, zastavovací efekt otázny, ale človeka to zase v pohode prestrelí (pokiaľ projektil nenarazí na kosť).
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa Pena »

Lovely Equalizer - Tá dierka pri .22 sa udáva ako letový stabilizátor projektilu a nemá slúžiť ako expanz projektilu. A keby aj mal, tak pokiaľ máš krátku .22 na ZP "E", tak ti to predať musia, lebo expanzné strelivo je na športové účely povolené. A podľa mňa by ti ho mali predať aj vtedy, keby si tú pištoľ mal na inú skupinu, lebo oni nemajú čo skúmať typ strely, ale kaliber zbrane a k nemu prislúchajúce strelivo.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"