Veľký test streliva 9mm LUGER

Používateľov profilový obrázok
mykymiki
prispievateľ
Príspevky: 275
Registered for: 13 years 10 months

Veľký test streliva 9mm LUGER

Príspevok od používateľa mykymiki »

1. ciele
-pôvodný cieľ bol len jeden a to otestovať 8gramové - 124grs strely od slovenského výrobcu ZVS Holding a taktiež zápalky Ginex
- vzhľadom k tomu, že som doma našiel 6 druhov továrenského streliva som sa rozhodol otestovať aj to.

2. Účastníci restu:
- Lapua 123grs FMJ strela, náboje z roku cca 2005
- S&B 124grs FMJ strela, zápalka lakovaná na červeno 2008
- S&B 124grs FMJ strela, zápalka lakovaná na zeleno 2008 (vojenské, policajné?)
- MFS 9g (139grs) "Practical load" 2008 - náboje špeciálne spravené na IPSC, v 2008 s nimi strielal CZ team na MS v IPSC
- Barnaul 115grs FMJ, oceľová nábojnica cca 2007
- GECO 124grs FMJ, 2010
- Mnou vyrobený náboj, strela Ares 148grs EPRX (neviem presné označenie, je to normálny ogivál s drážkou), zápalka Winchester SP magnum, prach S020 - s týmto strieľam ligu

Ďalej som vyrobil a otestoval nasledovné náboje:
- strela ZVS 124 grs, zápalka Ginex 4.4grs S020
- strela ZVS 124 grs, zápalka Ginex 4.6grs S020
- strela ZVS 124 grs, Zápalka Winchester SP magnum, 4.6grs S020
Náboje boli robené na lise Dillon 650 SL bez špeciálneho prístupu, štandardnou rýchlosťou, tak ako to už robím 6 rokov na tomto lise. Náboje ani na extraligu nijako neskúšam okrem vizuálnej kontroly správneho zalisovania zápaliek, čo som vykonal aj teraz.

3. Požité zbrane:- SP 01 SHADOW, slabá úderníkova pružina, zbraň používam na závodoch, minulý rok druhé a tento rok tretie miesto celkovo v extralige SADS, vystrieľaných cca 25000 nábojov
- tá istá zbraň, len s najsilnejšou úderníkovou pružinou akú som doma mal
- G-17 s originálnou spúšťou, zo zbrane vystrelených cca 4000 nábojov
- V tabulne neskôr neuvedený G-19 s extrémne jemnou spúšťou

4. Spôsob testovania:
Strieľal som 5 ranové položky na 25m cez chronograf CED milenium. Strieľal som v sede, za dobrých podmienok a test som uskutočnil dve rôzne soboty, vždy s každým strelivom minimálne raz. Uvedený chronograf je celosvetovo uznávaný štandard. Pri prvom pokuse som používal pištoľový terč 20/50 s kruhmi, druhý pokus bol na terč č.4 nekryte ležiaca figurína s kruhmi.

5 Výsledky:
Tu je možné si stiahnuť mnou namerané hodnoty vo formáte pdf https://docs.google.com/spreadsheet/pub ... output=pdf


6. Vyhodnotenie:
Najskôr niekoľko poznámok - uvedené údaje sú rýchlosti striel namerané cca 1,5 metra od ústia hlavne
- rozptyl za 1 je na úrovni pod 6cm na 25 metrov, dvojka cca 10cm a trojka viac. Tu vstupuje do hry hlavne strelec. Aj napriek maximálnej snahe nejdem tvrdiť že som strieľal dokonale konzistentne. Avšak ak s jedným nábojom vždy nastrieľam presne a s iným vždy nepresne, je jasné že to je nábojom..rozdiel 1- a 2 je takmer nič..ale rozdiel stále 1plus a 3 už je ozaj poznateľný.
- Meranie rýchlosti je presné na desatiny fps čiže stopy za sekundu

Analýza získaných údajov mne povedala toto:

a) Aj v segmente továrenských nábojov takmer zhodnej konštrukcie, skoro rovnakej váhy strely a podobne sú rozdiely najmä v presnosti. Neprekonateľná je predovšetkým Lapua kde konzistencia rýchlostí je dokonalá. Presnosťou vyniká taktiež "zelená" zápalka od S a B, nehovoriac o tom, že je to ozaj šupa PF 145, v lete som niekedy nameral aj 150
Na opačnej strane je práve MFS 9g Practical Load. To presne zodpovedá mojim dojmom keď som to používal na majstrovstvách sveta. Viacero strelcov sa sťažovalo na presnosť. Je to isto spôsobené strelami, pretože uvedené strely som si aj prebíjal a výsledky boli rovnaké. Rozptyl rýchlostí pritom bol veľmi malý. Taktiež Barnaul veru neoslnil a ako továrenské strelivo s len cca PF 112 - to je fakt slabé!

b) doma vyrobené náboje za použitia dobrej strela (Ares ako aj ZVS) a dobrej zápalky!!!! presnosť ako aj rozptyl rýchlosti sa minimálne vyrovná bežnému továrenskému strelivu!!!

c) Strely ZVS - nič iné ako odporúčať nemôžem. Strieľal som oveľa viacej položiek ako je uvedených v tabuľke a niektoré pokusy boli fakt skvelé, rozptyl pod 5cm na 25 metrov z vystrieľanej IPSC pištole..čo viac by sme chceli...

d) zápalky Ginex - tak myslím, že každý pochopil z tabuľky. Ak to tu číta niekto zo ZVS..asi im to pošlem...Dúfam, že sa vážne zamyslia, či im pár halierov úšetrenia stojí za to pokaziť si dobré meno. Už tu na fóre boli spomínané problémy s ich nábojmi a je jasné, odkiaľ tie problémy pramenia. Tie problémy sú navlas rovnaké, ako popisovali ľudia s nábojmi od Ares, ktorý údajne používal tie isté zápalky.
Ešte chápem, že sú to tvrdé zápalky na úder a pri mojich vyladených zbraniach im to nevoňalo...ALE to isté navlas sa opakovalo aj pri použití origo G-17 a Shadowa s tak tvrdou strunou, že už viac bije na zápalku snáď len Mosinka!!!
Náboje s týmito zápalkami mali rozptyl v rýchlostiach až vyše 40% od priemeru!!! (nie navzájom, to by bolo ešte viac). Občas to strelilo ako malorážka, občas normálna rana...proste strašné a nepoužiteľné!!! Náboje som vyrábal tak, že bez akejkoľvek zmeny nastavenia som následne vyrobil aj náboje zo zápalkami Winchester a tie išli dokonale..takže v lise a spôsobe výroby to nebude.
Neverím, že by bolo možné zabezpečiť porovnateľnú kvalitu náboja ako dávajú ostatný výrobcovia s touto zápalkou a ta aj pri výrobe na výrobných linkách, ktoré sú istotne dokonalejšie ako môj prebíjací lis.
Už som prebíjal zo zápalkami CCI, Federal, Wincherster, Remington a SaB a podobné problémy neexistovali ani náhodou. Aj napriek slabým úderníkovým pružinám sa mi ani s relatívne tvrdšími SaB zápalkami nikdy nestalo, že by som mal väčší rozptyl rýchlostí striel, alebo že by mi zápalky neodpaľovalo.

e) jedno zistenie - aj napriek tomu, že v jednej položke jeden náboj išiel 590 a druhý 930 fps nebol rozptyl väčší ako normálne!!! Proste na 25m z pištole je úplne jedno aké rýchle sú náboje!!! Sám som tomu najskôr neveril ale opakované pokusy ma o tom presvedčili..a keď som mal uletenú ranu, bolo to mojim strhnutím a nie nábojom. To platí pri dobrej strele. Keď som používal MFS sa mi proste dobrý rozptyl nepodaril nikdy...

Pár viet záverom. Všetky moje zistené merania sú výsledkom subjektívneho vplyvu strelca, konkrétnej zbrane a konkrétneho streliva, vyrobeného v danom období. Nejdem tvrdiť, že náboje MFS sú nepresné..len tvrdím, že náboje MFS 9g Practical load vyrobené v roku 2008 sú hovadne nepresné. To isté platí aj o ostatných. Každopádne niektoré princípy sú z môjho merania jasné a za tými si stojím.


Miki.

PS: mám fotografie všetkých násltrelov (čísla v tabuľke na spodku som zabudol odstrániť, sú to poznámky k číslu fotografie), možno to v budúcnosti niekde publikujem.


Tak a čakám diskusiu:-)
niko
častý prispievateľ
Príspevky: 2741
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa niko »

Dobra praca Miki. Dal s si zalezat. V principe mam podobne skusenosti, hlavne ohladom zapaliek Ginex.
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

klobuk dole, velmi pekny test :!:
friendly_nightingale

Príspevok od používateľa friendly_nightingale »

Velka vdaka za zaujimavy test.
inspiring_elbakyan

Príspevok od používateľa inspiring_elbakyan »

tie strely od ZVS holding nie su nahodou to iste ako tie LIMITy?
Je to medena alebo tombakova strela?
Nebol niekedy problem s tym ze sa ti nevosla strela do komory. Kupoval som strely z LIMITu a jedny boli velmi dobre a pri druhych sa mi stavalo ze sa mi zasekla strela v komore. Strielane z G19 a G17.

Pozname aj ceny?
Používateľov profilový obrázok
mykymiki
prispievateľ
Príspevky: 275
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa mykymiki »

Pepe
Strely sú normálne FMJ tombakované, žiaden problém.
Ak sa ti strela zasekne v komore ako ty vravíš.tak je tesná komora..ale to by ti robilo s každým nábojom..skôr išlo o to, že pri niektorých zbraniach je nábehová hrana komory či ako to nazvať moc krátka a niektoré strely, ak sú náboje dlhšie sa zasekávajú už do drážok - mne to robí na mojom Shadowe s Ares strelami..musím náboje robiť kratšie. Na Glocku v pohode..na inom Shadowe v pohode..je to v nedokonalosti komory.
inspiring_elbakyan

Príspevok od používateľa inspiring_elbakyan »

mykimi:

nebolo to komorou. Tie strely boli niektore proste trochu sirsie. Aj ked som ich premeral. To nebolo urcite dlzkou. Mne posledna zahrdlovacka na LnL nastavi spravnu vysku vzdy. Ked je dlhsia strela tak ju proste viac zapusti. Ale celkova dlzka naboja bude rovnaka.
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years 2 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Vyborna praca.Myslim že si nejednemu kolegovy ušetril dost času a penazi :)
Používateľov profilový obrázok
mykymiki
prispievateľ
Príspevky: 275
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa mykymiki »

Mal som tam drobné nepresnosti vo výpočtoch tak už sú odstránené.

Chcel by som spraviť nákup u ZVS, strely a prach S020, kto sa che pridať, napíšte mi PM, podrobnosti nebudem uvádzať takto. Každopádne pri velkom odbere môžeme uvažovať s velmi slušnými cenami.

Miki.
inspiring_elbakyan

Príspevok od používateľa inspiring_elbakyan »

Uz som poslal SS. Strely zoberiem, prach este mam.
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"