Zbroják, skúšky a literatúra

Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Mudrc: túto otázku skús položiť predsedovi komisie, tu na fore je to skôr odveci :wink:
Mudrc
občasný prispievateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 4 years 11 months

Príspevok od používateľa Mudrc »

To nebola otazka, len take povzdychnutie nad aktualnym stavom. Aj ked je to na ... tak mozme byt radi ze mame aspon to a nie sme ako v UK kde sa nozikuju jedna radost.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Náramne sa ti hodí ten nick. Taký samozvaný.... Pri rozmýšľaní a získavaní rozhľadni na to časom prídeš. Alebo neprídeš a potom bude asi aj dobré, že ten ZP nespravíš.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Mudrc napísal:Citam si knizocku na skusky a akoze neda mi to ... na aky **** sa na skuskach riesia veci ktore somnou a mojim uzivanim zbrane nemaju absolutne nic spolocne? 8 z 10 otazok sa tyka byrokratickych somarin ktore maju vediet policajti a skusobna komisia a nie ja. Nechapem na co mam vediet ake su postupy pre toto alebo hento alebo co je zakazana strela(ked si ju logicky nikde nemozem kupit)? Pride mi to ako dalsi retarder na ceste k ziskaniu zbrojaku, uplne zbytocne. Ucit sa 400 stranovu bychlu na to aby som uspokojil neviem koho ked realne z toho potrebujem vediet tak 10 stranok je dost na palicu. Jasne ze nie kazdy Jano z hornej dolnej by mal mat zbran ale pride mi to strasne cele prekomplikovane.
mileniál :roll: :?:
Používateľov profilový obrázok
Ivanhoe40
prispievateľ
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 5 years

Príspevok od používateľa Ivanhoe40 »

Mudrc napísal:Citam si knizocku na skusky a akoze neda mi to ... na aky **** sa na skuskach riesia veci ktore somnou a mojim uzivanim zbrane nemaju absolutne nic spolocne? 8 z 10 otazok sa tyka byrokratickych somarin ktore maju vediet policajti a skusobna komisia a nie ja. Nechapem na co mam vediet ake su postupy pre toto alebo hento alebo co je zakazana strela(ked si ju logicky nikde nemozem kupit)? Pride mi to ako dalsi retarder na ceste k ziskaniu zbrojaku, uplne zbytocne. Ucit sa 400 stranovu bychlu na to aby som uspokojil neviem koho ked realne z toho potrebujem vediet tak 10 stranok je dost na palicu. Jasne ze nie kazdy Jano z hornej dolnej by mal mat zbran ale pride mi to strasne cele prekomplikovane.
Well, chcel som ti na tie frflanice odpisat nieco od srdca, ale neurobim to. Ak nie si flakac alebo ikvac tak sa to naucit da. Prechadzaj si vypracovane otazky, dostanes urcite vybraty subor z nich. Su na nieco vyse 100 stranach. Konkretne moje skusenosti:
- naucit sa treba poctivo, nie je to maturita, ked nevies tak ta potopia, ked si chces robit Acko tak pocitaj s peklom...
- odpovedaj len na to na co sa ta pytaju. akonahle zacnes obsirne od veci, zacnu ta chytat za slovicka a budes mat problem sa z toho dostat
- nauc sa presnu definiciu nutnej obrany a krajnej nudze. ak si Ackar, vyletis na tom jak spinave pradlo ked to nebudes vediet. idealne sa nauc aspon ten prvy odsek "cin inak trestny...", dost na tom trvaju. takisto opravnene pouzitie zbrane, vsetky pripady, pocnuc paragrafom 26...
- zrejme tam k praktickej casti budu mat zbrane, nechytaj sa ich pokial ta nevyzvu. opis manipulaciu teoreticky, pokial to bude mozne. ak uz tu zbran budes musiet chytit, prve co si stanov je bezpecny priestor kam ju namieris, idealne to s nimi skonzultuj a az potom sa jej chytaj. inak poletis...

Spravaj sa slusne a nehovor viac ako je nevyhnutne potrebne. Priatelske prostredie ani debatny kruzok tam rozhodne nebude
ipa
občasný prispievateľ
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 8 years

Príspevok od používateľa ipa »

Mudrc: Chápem Tvoj povzdych, áno, je tam aj kopec byrokratických otázok, ale je len pre Tvoje dobro vedieť, čo môžeš, čo musíš, na čo máš nárok, čo nesmieš a pod. Použijem Tvoj konkrétny príklad so zakázanou strelou. Predstav si, že príde za Tebou Tvoj "kamarát", prinesie strelivo so zakázanou strelou, ponúkne Ti ho na predaj a Ty si ho kúpiš. Keďže si sa nenaučil, že také strelivo patrí do zakázaného, nevedel by si, že sa svojím konaním dopúšťaš trestného činu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami (§294 TZ) a mohol by si si to škaredo odskákať (sadzba podľa ods. 1 je 1-5 rokov odňatia slobody). Takže naozaj nie je zbytočné ovládať aj tieto informácie, práve naopak.

Ivanhoe: Neviem, kde si robil skúšky, ale v niektorých bodoch sa mi zdajú Tvoje vyjadrenia prehnané, resp. že tu budúcich uchádzačov zbytočne strašíš. Súhlasím, že na skúšku sa treba pripraviť poctivo, ale žiadne peklo sa pri Ačku nekoná. Ja som bol na skúške s asi ôsmimi ďalšími žiadateľmi, niektorí žiadali Ačko, niektorí nie a rozdiel pri skúške nebol ani vo výbere otázok, ani v prístupe komisie a to je podľa mňa správne. Nevidím dôvod, prečo by mali byť skúšky pre Ačkarov prísnejšie. Potrebu nosiť zbraň musíš riadne preukázať už pri podaní žiadosti a pri skúške musíš preukázať odbornú spôsobilosť zodpovedaním otázok (rovnako ako všetky ostatné skupiny).

Mudrc: Čo sa týka KN a NO, podľa mňa nie je podstatné, aby si presne odcitoval znenie §24 a §25 TZ. Podstatné je, aby si obom pojmom naozaj rozumel a vedel vymenovať podmienky KN aj NO, oboje ideálne aj s konkrétnym príkladom. Komisia jednou, dvomi doplňujúcimi otázkami okamžite zistí, či tomu rozumieš alebo nie. Na tému KN a NO je tu veľa príspevkov, pohľadaj. A inak Ti môžem odporučiť aj kurz na prípravu na skúšky na ZP alebo aj účasť na prednáške o KN a NO od JUDr. Čecha.
Ak bude treba pri praktickej časti skúšky zobrať zbraň do ruky, tak tu by som súhlasil s tým, čo napísal Ivanhoe. Ja osobne som odpovedal na moju otázku pri skúške len ústne a zbraň som do ruky nevzal. Keby to ale bolo treba, tak by som postupoval tak, ako písal Ivanhoe. Ak ale pri skúške otočíš zbraň smerom na komisiu alebo na iných ľudí v miestnosti, tak si spoľahlivo zariadiš vyhodenie zo skúšky. A za prst na spúšti je tiež vyhadzov.
Používateľov profilový obrázok
Ivanhoe40
prispievateľ
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 5 years

Príspevok od používateľa Ivanhoe40 »

ipa napísal: Ivanhoe: Neviem, kde si robil skúšky, ale v niektorých bodoch sa mi zdajú Tvoje vyjadrenia prehnané, resp. že tu budúcich uchádzačov zbytočne strašíš. Súhlasím, že na skúšku sa treba pripraviť poctivo, ale žiadne peklo sa pri Ačku nekoná. Ja som bol na skúške s asi ôsmimi ďalšími žiadateľmi, niektorí žiadali Ačko, niektorí nie a rozdiel pri skúške nebol ani vo výbere otázok, ani v prístupe komisie a to je podľa mňa správne. Nevidím dôvod, prečo by mali byť skúšky pre Ačkarov prísnejšie. Potrebu nosiť zbraň musíš riadne preukázať už pri podaní žiadosti a pri skúške musíš preukázať odbornú spôsobilosť zodpovedaním otázok (rovnako ako všetky ostatné skupiny).
Konkretnejsie, kym som sa pisomne pripravoval tak som pocul co sa deje predo mnou... jeden moj kamarat mierne zavahal na 555ke, nevedel o com sa tam pojednava, tak si ho trochu podali a keby bol psychicky labilnejsi, tak sa zosype a dalej to uz neda. no ustal tie neprijemne reci...
dalsi Ackar, ktoreho som nepoznal si vytiahol krajnu nudzu a poplietol to par slovickami s NO, klasika nebezpecenstvo (KN) vs utok (NO), naco si ho prokurator s predsedom komisie tak brutalne podali ze zabudol aj to co vedel a letel len sa tak prasilo.
Ja som robil E (na A az rozsirenie po case), ale mal som to stastie ze som vedel na kazdu otazku vacsinu a navyse som sa drzal toho co upozornovali, hovorit len k veci. pravnicke poucky trestny cin/priestupok co som mal v otazkach som sa naucil poriadne, prokurator bol spokojny a na praktickej casti som sa drzal toho co som spominal, ze zbrane nechytat kym netreba. Mal som rozobrat gulovnicu, no mierila na 3 policajtov v malej miestnosti, tak som to opisal len slovne a stacilo.

Akoze, fakt nechcem nikoho strasit, ale moje vlastne skusenosti su take ze policajti nie su ziadni pomocnici a treba k tej skuske pristupovat s respektom a pripravit sa aj psychicky. Nie je to proste odpoved z dejepisu na strednej potom co ste s dejepisarom absolvovali super skolsky vylet...
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Dátum registrácie: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Pri mojich skuskach bola atmosfera uplne OK.
Samozrejme nie "kamaratska" ale ani nie nepriatelska.
Ked skusajuci zistili ze na otazku viem odpovedat tak ma zastavili a isli na dalsiu, bez snahy o potopenie, ...
Jedine prokuratorka komplikovala sustredenie (bola celkom pekna :))

Ono ak ziadatel o A-cko nerozozna KN od NO, tak by sa to mal doucit a je to v jeho vlastnom zaujme... pri Acku je to dost podstatne.

V otazkach je zopar veci ktore by sa dali nazvat zbytocne ale vacsinou su OK.
Ono aj veci ktore sa zdaju zbytocne sa mozu cloveku hodit - napr. vediet co moze resp. nemoze policajt.
dusky
prispievateľ
Príspevky: 161
Dátum registrácie: 6 years

Príspevok od používateľa dusky »

U mna na skuskach bola takisto atmosfera v pohode, ani prehane priatelska, ani prehnane nepriatelska.
Tahal si otazky, napisal si si odpovede, ak si odrapkal odpoved, spytali sa este vlastnymi slovami ako tomu rozumies.

Vela ludi pochvalili, niektori boli na druhy krat a bol jeden, co nevedel KN/NO ani vlastnymi slovami ani na priklade. Jednak mal okno asi, jednak sa nenaucil (co sam povedal), jednak od zaciatku, co po nas prisli policajti mal take to hlucne a potencialne vtipne "macho" spravanie. Tak mu naozaj velmi slusne vysvetlili (bez sarkazmu), ze nie je mozne, aby to nevedel definovat a rozsirit ani vlastnymi slovami. Nijak mu do duse nevstupovali, ziaden "rozklad" a pod. Jedina poznamka, co mali, ze sa cuduju, ze vobec ma Dcko...

Prakticku predvadzacku sme nemali s fyzickou zbranou, tu do ruky nikomu nedavaju, popisovalo sa slovne a stacilo to. Doraz na to, ze vies kam mieris a rozmyslas nad tym - ziadne nachytavky s tym, ze ktoru zapecenu packu stlacit/tahat/vytiahnut...
Používateľov profilový obrázok
Capone
prispievateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 7 years 5 months

Príspevok od používateľa Capone »

Legislatívu a knižku si treba prečítať celú, a s porozumením - k čomu nerozumieš sa treba vrátiť viackrát. Na skúškach - nespoliehaj sa na to, že si tam niečo vysvetlíš "vlastnými slovami"; iba ťa zdeptajú, ak sa necháš. Odpovede na otázky sa nauč aj keby si ich mal o pol noci odrapkať; ergo, sfleku vysypať z rukáva; ale zato s porozumením - plynule, jasne, asertívne. Dostaneš čas na prípravu a papiere - určite si napíš, čo budeš hovoriť, odpoveď môžeš z papierov prečítať, a ich sa nepýtaj nič. Toto keď splníš, tak ti do reči rozhodne skákať nebudú.
Konkrétne ja som v r. 2014 ako čerstvý oslávenec 21. narodenín žiadal o skupiny A a E naraz - prešiel som bez diskusie. Dali sme len dvaja, to nás tam bolo päť. Ešte i moju knižku si požičali, keďže akurát bola vtedy nová dotlač v modrom vydaní ktoré nemali; a ako oznamovali výsledky jednotlivcom, tak ma volali k stolu so slovami "zavolajte toho chalana, čo nás nepustil k slovu". A to som zbraň toho dňa držal poprvýkrát v ruke na skúškach - starú čezetu vz. 50; z ktorej museli, po mojom zaúradovaní, prepisovačkou vyťahovať zaseknutý školný náboj. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Zamex
občasný prispievateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa Zamex »

Len ako zaujimavost - pri mojej skuske vobec nedosla rec na KN alebo NO. Ani slovom sa to nezmienilo. Nemal som taku otazku a asi sa to dodatocne zabudli opytat. Isto som vynimka.
Používateľov profilový obrázok
Capone
prispievateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 7 years 5 months

Príspevok od používateľa Capone »

Nie, mňa sa to tiež nepýtali. Reaguješ na otázky, ktoré si si vylosoval. Ak vieš, nebýva zväčša dôvod ti skákať do reči. Ak nevieš... tak sa ťa pýtajú potom už kadečo. Diskusia, ktorá ťa má "navodiť" k správnej odpovedi, sa potom zvrhne na otázky, či vieš rozdiel medzi prečinom a zločinom, peňažnú hranicu medzi priestupkom a trestným činom, et cetera, et cetera. Samozrejme, neni to pravidlo - hovorím iba to, čo som počul počas grilovania môjho predrečníka. Your mileage may vary. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Na to je jednoznacna odpoved: Vyhlaska 555/2003, Priloha c. 2, Cl. 3, Ods. 3.

Treba citat nielen zakon 190/2003 ale aj suvisiace pravne predpisy.
Používateľov profilový obrázok
Capone
prispievateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 7 years 5 months

Príspevok od používateľa Capone »

Ano, napriek tomu, že má zaskočený a vystresovaný uchádzač v rámci okruhov skúšky zaradené taktiež i vybrané state z trestného poriadku, tak ho tam pri nečakanej otázke vysype v plnom znení aj s paragrafmi. Skús sa trocha vrátiť do reality.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Zaskoceny a vystresovany uchadzac sa ako bude spravat pri inej zaskocenej a vystresovanej situacii? Ak sa nevies dobre pripravit na skusku, ci uz po intelektualnej alebo emocnej stranke, tak je potrebne spytat sa sameho seba, ci je teraz na to spravny cas. Lebo ked vies aky je rozsah skusky a ake su tvoje prava a ocakavania, tak nevidim dovod na to preco sa nezachovat rozumne a s chladnou hlavou.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"