Prva zbran vyber G45 | G48 | G19 vsetky MOS

rivaj
občasný prispievateľ
Príspevky: 9
Registered for: 2 months

Prva zbran vyber G45 | G48 | G19 vsetky MOS

Príspevok od používateľa rivaj »

Ahojte, idem si kupovat prvu zbran, som na 90% rozhodnuty pre Glock. Primarne hobby strelba, denne nosenie urcite nie, iba v pripade nutnosti. Bol som rozhodnuty pre G48MOS. Dnes v shope ma prekvapila informacia, ze nie je moc popularna a extra sa nepredava (iba na objednavku).Bolo mi skor odporucane sa zamerat na G45 alebo G19. Ak niekto vie o strelnici kde maju G48 isiel by som ju tam vyskusat, dajte mi prosim info. Vyhody (pre mna) G48 Slim + vaha a podla for stale kvalitna strelba. Mensiu zbran typu G43 uz nechcem. G45 vs G19 mi pridu velmi porovnatelne s minimom rozdielov. Co zvazit pri rozhodovani ? Kedze je to prva, ak nesadne predam ju a budem hladat dalej. S finacnou stratou pocitam a neberem to tragicky. Vdaka
Bamboocha
prispievateľ
Príspevky: 185
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Bamboocha »

pises, ze nosit to nechces, tak teda by som vylucil g48, ktory je primarne urceny na nosenie a taktiez g19 ktory sa tiez vacsinou vybera uzivatelmi pre lepsiu nositelnost.
mne osobne sa designe-ovo g45 ani g19x nepaci, vadi mi ten opticky nepomer, zaver vs rukovat.
Ked je to urcene primarne na strelnciu tak si kup g17g5mos nauc sa s tym strielat ak neskor budes chciet nieco mensie, tak glock stale predas.
a stale ti ostava aj moznost to nosit ak by si "potreboval" obcasne.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

podľa mňa:

- glock je ako krompáč, dobrá zbraň na nosenie a hrubé zaobchádzanie, ale na hobby streľbu existujú lepšie zbrane
- záleží aj od postavy, ale s dobrým puzdrom nie je rozdiel v ukrytí G48 alebo G19.
- Hmotnostný rozdiel týchto zbraní je hlavne počtom napáskovaných nábojov, inak sú to len gramy, nepodstatné. Okrem toho nechceš nosiť a pri streľbe je ťažšia zbraň lepšia.
- Ak máš malú ruku, áno potom slim sa lepšie drží.
- Pri streľbe trocha rozdiel je, v prospech G19, ale nič zásadné
- núdzové obťahovanie o opasok, dopánku, stehno ide ľahšie na G19
- podľa mňa G19 je lepšie riešenie ako G45/G48, ale je tu ešte jedna zbraň, ktorá skĺbi to najlepšie z týchto troch: G43X so zásobníkom na 15 rán: pažba dlhá ako G19, široká ako G45/G48, záver dlhý ako G26 - najpraktickejšie riešenie na nosenie. Ale nosiť vlastne nechceš. Hovorím, chce to iného výrobcu :-)
rivaj
občasný prispievateľ
Príspevky: 9
Registered for: 2 months

Príspevok od používateľa rivaj »

Som zabudol napisat, ze tie Compact verzie som riesil aj z dovodu mensej ruky. Preto som nechcel standardnu velkost
Bamboocha
prispievateľ
Príspevky: 185
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Bamboocha »

velkost ruky je relevantny skor z dovodu hrubky zbrane presnejsie vzdialenost od napnutej spuste po koniec chrbta co sa da riesit do istej miery vymenitelnymi chrbatmi bez chrbta/stredny/velky, pripadne gripmi, napr talon, alebo rozne gumove navleky.
Dlzka rukovate je podla mna irelevantny rozmer z pohladu velkosti ruky
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ja by som povedal, že na hobby streľbu na strelnici nie je veľa zbraní, ktoré sú pre nováčika horšie ako Glock.
Bamboocha
prispievateľ
Príspevky: 185
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Bamboocha »

respektujem nazor, ale absolutne nesuhlasim.

prave pre zaciatocnika je glock velmi dobra zbran.
citujem mojho oblubeneho YT-era, svet je ovela jednoduchsi ak je tvoja zbran glock:

kazdy vyrobca vyraba puzdra na glock
existuju nespocetne mnozstva mieridiel a roznych tunningov.
akaolvek suciastka ktora dava zmysel a da sa zohnat pre zbran bude existovat vo verzii pre glock.

a ak sa o vela tisic nabojov (ked minimalne jednonasobne preplatis zbran v nabojoch) rozhodnes, ze ta ta zbran uz naozaj limituje, tak to stale bez problemov predas a kupis po com Ti srdce pisti.

A ano som Glock shill, z glockom na vecne veky a nikdy inak !
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 220
Registered for: 11 months

Príspevok od používateľa rusty95 »

Tak treba priznat ze Glock je spolahlivy pracovny nastroj.
Keby som musel v sluzbe vlacit nejaku zbran tak urcite by to bol Glock keby mam na vyber.
Znesie naozaj hrube a lezerne zaobchadzanie, vystreli a obtiahne naozaj skoro vsetko.
Zaroven je naozaj velmi bezpecny pri pripadnom pade v nadrcnutom stave.

Ale na strelnicu naozaj existuje mnoho inych bezne dostupnych pistoli (napr. CZ75) s ktorymi sa na strelnici urcite clovek lepsie zabavi ako s Glock-om :D
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ja rozumiem kde má Glock kvality ale neda sa poprieť, že je to hrubý nástroj, s ktorým sa človek naučí dobre strieľať len s veľkými obtiažami bez ohľadu na okolností. Bude oveľa väčšia tendencia naučiť sa zlozvyky, radosť zo streľby bude oveľa nižšia (vzhľadom na výsledok.

To hovorím o konštrukcií spúšte, ktorá je aká je a treba sa s ňou popasovať. Subjektívne (možno, teda určite budú aj porovnania) Glocky majú silnejší spätný ráz. (Dúfam, že tu teraz niekto nezačne vyťahovať že ako si to vie človek všetko vyladiť, lebo too so vie takmer každú lepšiu značku, Len bsvme sa o prvej zbrani, ktoru si kúpi v základe).

Čo sa týka bezpečnosti, tak je taký bezpečný ako hocijaká SA/DA zbraň s bezpečnostným ozubom. A by som povedal že menej bezpečná ako taká zbraň s vypusteným kohútom, ale nepodme tu do absurdných predstáv, lebo zbraň je len tak bezpečná ako je jej majiteľ.

Sečteno a podteženo, pre nováčika hobby zbraň na strelnicu Glock ako prvá zbraň nie je niečo, čo by som odporúčal, práve naopak. Na to aby človek dostal strelecky komfort a naučil sa dobre strieľať, to by som musel odporučiť hneď z fleku vymeniť minimálne fie mieridla a spúšť, aby sa dostal na bežný štandard.
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 220
Registered for: 11 months

Príspevok od používateľa rusty95 »

Glock ma naviac "jazycek" na spusti ktory ciastocne zamedzuje nechcenemu stlaceniu spuste v nepriamom smere.
To bezne SA/DA pistolky nemaju :)
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Aký je to nepriamy smer, prosím ťa? Konkrétne zabráni zmačknutiu spúšte vtedy ak by niečo.... Neviem čo, tu spúšť zachytilo krajom (ale že veľmi) alebo niečo tenké v hornej časti.

Na strelnici.... Ani v živote - mi to vôbec nepríde ako nejaká extra bezpečnostná výhoda.

Navyše, najelme si čistého vína - 90%? 99%? osobne tvrdím , že ešte viac náhodných výstrelov je spôsobených strelcovou hlavou a jeho prstom, to žiadna poistka nevyrieši.
matyashisko
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 1 year 6 months

Príspevok od používateľa matyashisko »

Ten jazycek je tam hlavne preto, ze ked ti zbran spadne na cumak, tak sa sila dopadu vdaka spustovej poistke nedokaze preniest na spustovy mechanizmus a takto odpalit.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Akože sila, ktorou bude náraz pôsobiť na jazýček spúšte?
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2038
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Moja prva zbran bola G19 a mam ju stale ako primarnu zbran. Rozhodol som sa pre nu preto, ze:
- spustova charakteristika zabezpecuje rovnaky odpor pri kazdom vysterele;
- bol som si vedomy, ze SA/DA mechanizmus umoznuje po natiahnuti kohuta ovela lepsiu spust, ale na sebaobranu mi spust G19 prisla vhodnejsia;
- G19 je kvalitne vyrobeny a ma velku vydrz - nebavme sa o 5 - 10K vystreloch, ale o 30+K vystreloch - zatial som nemenil nic, ani sa nic nepokazilo;
- treningom sa da naucit z neho dobre strielat, na strelnici sa nevyrovna sutaznym specialom a aj proti SA/DA ma handicap, na sebaobranu viac nez dostacujuci;
- nie je citlivy na strelivo ani na udrzbu;
- dobry pomer kapacita vs rozmery;
- ako uplnemu zaciatocnikovi sa mi pacilo, ze je to jednoducha zbran na rozborku aj pouzivanie;
- cenovo dostupna zbran aj diely a prislusenstvo. Ak sa nieco nove vyrobi, G19 je medzi prvymi, na ktory to pasuje (napr, konverzie, ale aj puzdra, mieridla, zasobniky...)

Zadanie je vsak zbran na strelnicu, nie na nosenie a sebaobranu - tam si vies naozaj kupit vselico, podla priania a zdrojov, Vseobecne G nemusi byt spravny nastroj na deravenie tercov. Tomuto sa nevenujem, daj si poradit. A skus presnejsie zadefinovat kriteria: je hlavnym kriteriom presnost alebo nieco ine? chces sutazit? aku disciplinu? na aku dialku chces strielat? potrebujes velku kapacitu? kolko vystrielas? budes chciet na to kolimator alebo dokonca optiku, tlmic, svetlo, laser? budes to obcas aj nosit? Kolko do toho vies dat? Strielanie na strelnici je dost vagny pojem.
Naposledy upravil/-a dantes v 16 Mar 2024, 20:00, upravené celkom 1 krát.
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 220
Registered for: 11 months

Príspevok od používateľa rusty95 »

Mesi napísal: 16 Mar 2024, 14:39 Navyše, najelme si čistého vína - 90%? 99%? osobne tvrdím , že ešte viac náhodných výstrelov je spôsobených strelcovou hlavou a jeho prstom, to žiadna poistka nevyrieši.
Nanestastie toto co pises je 100% pravda a viem to aj z vlastnej skusenosti :|
Napísať odpoveď

Návrat na "Glock"