Duel lovec c/a puklo

Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

lovec: Heh, nazyvat Tikku M695 Master 'obycajnou polovnickou gulovnicou' je ako nazyvat .50BMG 'trochu silnejsou malorazkou' :lol:

Inak, Vihtavuori si neskusal ? Neviem aku dlhu mas hlaven, ale myslim ze s N140 alebo N150 v kombinacii s MatchKingami by Ti to mohlo na 100m ist 'jednou dierou' :wink:

___________________________________________
Si Vis Pacem Para Bellum
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Dátum registrácie: 16 years 4 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

To ano , rozhodne to nie je obyc, polovnicka gulovnica :lol:
http://www.snipercentral.com/sporter.htm
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5205
Dátum registrácie: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

Turbiak: 19°C slnecno,bezvetrie,ak by to bola rovnaka pixla prachu a ta ista seria striel,tak to pojde rovnako.

Guns.: Moja Tikka nie je Sporter,ale polovnicka klasika,t.j. 580mm hlaven a s mech.mieridlami.

Vihtavuori pouzivam,ale na vykonnejsie laboracie.Napr. N550 s Barnesom TSX 150grs.

edit: Guns.: navyse mam kal. 30-06Sprg.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

lovec napísal:Turbiak: 19°C slnecno,bezvetrie,ak by to bola rovnaka pixla prachu a ta ista seria striel,tak to pojde rovnako.

Guns.: Moja Tikka nie je Sporter,ale polovnicka klasika,t.j. 580mm hlaven a s mech.mieridlami.

Vihtavuori pouzivam,ale na vykonnejsie laboracie.Napr. N550 s Barnesom TSX 150grs.

edit: Guns.: navyse mam kal. 30-06Sprg.
lovec: M695 sa myslim v .308 ani nerobila, alebo sa mylim ? A praveze s 30-06 sa da pri prebijani vyhrat daleko viac nez s .308ckou, kde cloveka limituje objem nabojnice a tlaky. Heh, a ze 'polovnicka klasika' ? :lol: Takych polovnickych 'klasik', kde je za studena kovana skutocne volne ulozena hlaven s 11kovym twistom, uz v serii spust nastavitelna medzi 1-2kg, nastavitelna dlzka uchytu a uhol opierky pleca, rychlo-vymenitelne zasobniky, atd. tak takychto 'polovnickych klasik' je na svete velmi malo... ;-) Ale verim Ti ze na to ze to je 'obycajna polovnicka gulovnica' sa lahko nachyta x nafukanych amaterov co vysolili tazke prachy za ich rytinami vyzdobenu vylestenu krasavicu, a potom ked si porovnaju terce tak s dlhymi nosmi len krutia hlavou... :lol:

Inak, neviem ci poznas pojem 'sleeper', zvycajne sa pouziva u aut - extremne upravis motor, podvozok, brzdy, atd. ale vyzor nechas viacmenej seriovy, a s takym autom potom nas...ras majitelov parmilionovych nablyskanych tatosov ci uz na semaforoch alebo na ceste... :twisted: A Tvoja Tikka patri presne medzi taktychto 'sleeperov' co klamu telom vo svete zbrani... :wink: 8)
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa AKI »

Ked tu uz lovec prezentuje svoje umenie:
nie je to sice 0.5MOA....
http://picasaweb.google.com/z558725/Nor ... RdsP5RGplc
to je zo Senice ked som skusal tovarenske - sierra match king
Je to zhruba 83mm/300m.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

AKI: Hezky :-)

Pridam teda aj ja - Senica/DPS/minula nedela, .308Win, strela 168gr Sierra MatchKing, vzdialenost 525m, 3 rany nastrel a 3 rany bodovane, podmienky: teplota 25C, bocny narazovy vietor cca 1.6 m/s, celny vietor cca 2.4 m/s:

http://www.upnito.sk/imggal.php?viewGal ... a8b3f5f4b4

(tie zalepene tri rany su nastrel - su priamo pod sebou v cca 20cm rozostupoch - nastrel som strielal rychlo za sebou aby vydrzal vietor a naklikaval som len vysku s odchylkou voci celnemu vetru, voci bocnemu vetru som na MilDote drzal holdover cca 0,45 mil vpravo, co sa nakoniec ukazalo byt prilis vela, ale tak ci tak bodovana seria zasahov vysla s prijatelnym rozptylom 64mm, co je na 500m cca 0,4moa)
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa AKI »

0,4 MOA pekne - Zbran a optika?
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

AKI napísal:0,4 MOA pekne - Zbran a optika?
AKI: Dik, aj ked na body to nevyslo nic moc :roll: S 'rozumnejsim' vetrom by to bolo lepsie, ale kazdopadne s rozptylom som spokojny, kedze to nie je klasicka, ale takticka (semi-auto) odstrelovacka (OA-10).

Na semi-auto je cokolvek pod 0.5MOA docela dobre, jediny hacik je ze s 20 a 30-ranovymi zasobnikmi sa da ta hlaven vystrielat az moc rychlo :shock: :lol:


Doteraz som povacsinou strielal so starym dobrym Hakko 8-40x56 s 1/4 clickmi, ale o tyzden ju menim (za 10-50x60 s 1/8 clickmi). Montaz som pouzil LaRue SPR s 15moa uchytena na Badger 22moa riser (aby som sa dostal cez kilometer), a na prednom LaRue kruzku mam maly Docter-sight na CQB.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Dátum registrácie: 16 years 4 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Ahoj ..prosimta naco ti je zvacsenie 40x??? 50 x??? nemas foto tej pusky ?:)
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

TURBIAK napísal:Ahoj ..prosimta naco ti je zvacsenie 40x??? 50 x??? nemas foto tej pusky ?:)
TURBIAK: Na 40x strielam skoro stale (dokonca casto aj na 50m :-), akurat to Hakko pri 40tke uz dost klesa na svetelnosti. Aj ked som s nim velmi spokojny, predsa len ma uz 15rokov a odvtedy isli technologie lens-coatingu o kus dopredu (co je jeden z dovodov preco ho idem menit). Mam aj nasuvny 4x Davis magnifier ktory pouzivaju benchrest strelci a zvysuje max priblizenie na cca 50x (origos od Gena Davisa - taky pohodovy starsi pan, bol som u neho v dielni kusok od Columbusu, robi predovsetkym ultrapresne hlavne, heh - testuje ich tak ze otvori okno na dielni a vo dvore ma na 50m terc... :shock: :lol: ale je to fakt expert a da sa s nim dobre pokecat).

Ty sa ale asi pytas naco mi je take velke priblizenie - dovodov je viacero, jednako sa mi tak lepsie striela (pri 8x identifikujem ciel, zmeriam vzdialenost, atd., a ak ma netlaci cas, bleskovo pretocim priblizenie a pri 40x strielam (kedze pouzivam SFP = MilDot sa mi nezvacsuje, 5nasobne sa mi zmeni rozdelenie osnovy, kedze ale bezny MilDot ma 5 dielikov/bodov, namiesto jednehu milu mam pri 40x kazdy bod 0.2 milu). Pri tercoch do 300m nepotrebujem pozerat do spotting-scope lebo .308 diery vidim pri 40x priamo cez puskohlad, a pri tej 50x to bude dufam aj dalej.

Velke priblizenie ma aj nevyhody, z toho su asi dve hlavne:

1. male zorne pole (ale pokial strielas s pravym okom a lavym okom sledujes okolie tak tuto nevyhodu minimalizujes)

2. mirage (tepelne vlnenie) - jednako okolia a jednako samotnej zbrane/hlavne. Aby som eliminoval vplyv tepla co mi ide z hlavne (predovsetkym teplo co mi ide zpod hlinikoveho predpazbia) pouzivam predlzenu slnecnu clonu. V zime sice dost vadi aj teplo stupajuce z kompenzatora, ale s tym sa asi neda robit nic (mirage listu nad hlavnou co som skusal mi komp 'odfukol' bleskovo :-) A co sa tyka mirage/tepla okolia/nad zemou, mas dve moznosti - alebo stiahnes zoom na 16-20x, alebo sa naucis s mirage 'spolupracovat' (pouzivas jej vlnenie na urcenie rychlosti vetra, podla toho tiez urcujes skutocnu polohu terca a kompenzujes voci tomu).

A co sa tyka tej mojej OA, tu je jedna starsia fotka (odvtedy ale tusim pribudol len Pod-Loc - na lepsie uzamykanie naklonu Harris bipodu):

http://www.upnito.sk/imggal.php?viewGal ... ac8279bdf3
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Dátum registrácie: 16 years 4 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

No hej , velky zoom ma svoje vyhody aj nevyhody, moja nazor je ze na takticku strelbu staci nieco okolo 20x zoom , niektory tvrdia ze aj 10x staci . kolko ludi tolko chuti... ja mam bushnell elite 4200 6-24x50 .. ta 24 staci.. ako aj sam pises velky zoom mala svetelnost atd. aky rozptyl dosahujes s tou puskou standardne ?? povedzme na 100m 5 ran ...
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

TURBIAK napísal:No hej , velky zoom ma svoje vyhody aj nevyhody, moja nazor je ze na takticku strelbu staci nieco okolo 20x zoom , niektory tvrdia ze aj 10x staci . kolko ludi tolko chuti... ja mam bushnell elite 4200 6-24x50 .. ta 24 staci.. ako aj sam pises velky zoom mala svetelnost atd. aky rozptyl dosahujes s tou puskou standardne ?? povedzme na 100m 5 ran ...
Mno, stara sniper skola bola ze staci 10x, ale teraz uz aj amici prechadzaju na variable (3-12x50 S&B). Pre vojenskeho odstrelovaca je podstatne trafit oblast oci a nos/hlavu/siluetu cloveka, striela prevazne na vacsie vzdialenosti a nepotrebuje presnost +/- centimeter. Odstrelovaci ktori maju moznost vlastneho vyberu/pouzitia puskohladu ale zvycajne preferuju vacsie priblizenie (vid. napr. S&B 5-25 PMII pre policajnych odstrelovacov a pod.). Ten novy S&B (12,5-50x) je uplna spica (verejnosti by mal byt dostupny od jesene, ale cenovka bude pocitam okolo 100 litrov...), lenze velky rozsah priblizenia pre takticke strielanie ma hlavnu nevyhodu tu, ze pri FFP je na max priblizeni uz kriz a ciary prilis hrube / prekryvaju ciel (a ak ho spravia extremne tenky, potom ho zasa nie je vidiet pri minimalnom priblizeni), a SFP zasa nie je idealny pre tactical pouzitie - vojensky odstrelovac pouziva vacsinu casu holdovery, a nema cas zistovat ake ma zrovna nastavene priblizenie, a ako ma prepocitavat MilDot.

A co sa tyka rozptylu tej mojej, na 100m su to zvycajne 5-ranove 'trojlistky a stvorlistky', ale 100m hovori o presnosti zbrane len minimum, pre mna je dolezita presnost na vacsie vzdialenosti. Kazdopadne pod 0.4MOA som sa zatial nedostal, a ani necakam ze sa dostanem. Prebijanie extremne presneho streliva je sice pakaren (ja pouzivam cca 20 krokov), ale napr. neck-turning je pre mna zbytocnost, pretoze pri semi-auto zasuvani naboja do komory kde strela dostane pecku ako hrom a na krcku nabojnice vznika ryha nema velky vyznam snazit sa o maximalnu koncencitricitu a robit neck-turning a pod. :roll: :? :lol:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Hmmm, ale to uz sme dost mimo temy (duel lovec vs.puklo), admin: sorry
Napísať odpoveď

Návrat na "Športové zbrane"