Trvalý pobyt v Maďarsku a držanie zbrane

vigorous_poitras

Trvalý pobyt v Maďarsku a držanie zbrane

Príspevok od používateľa vigorous_poitras »

Zdravim vsetkych,

chcel by som sa na vas skusenejsich obratit s otazkou ohladom drzania zbrane. Na Slovensku mam zbrojny preukaz A + 2 kratke gulove zbrane. Pracujem v BA a s priatelkou chceme riesit nejake to byvanie. Zvazujeme nad Rajkou, ktora je len 3km od BA a je cenovo prijatelnejsia ako BA. Avsak je tu problem - Rajka uz je Madarsko. Preto sa chcem informovat, ake mam moznosti co sa tyka zbrani, pokial si ich chcem ponechat a chcem ich aspon uskladnit doma (ak sa zadari tak v tej Rajke). Nosenie v Madarsku by ma teda nezaujimalo, iba drzanie. V Rajke akosi spolieham na slovencinu, lebo neviem ani slovo madarsky. Z tohto dovodu by som u nich nemohol ist ani na pripadne skusky na zbrojak. Navyse by sme sa dostali do problemu ako registrovat tu istu zbran v oboch statoch, co sa tu uz riesilo.

Ma tento problem vobec riesenie? Ako som spominal, nechcem sa vzdat zbrani a ani ich nechcem uskladovat niekde, kde na ne nemam dosah.

dakujem za kazdy nazor
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Spraviť ZP v MR je pre bežného smrteľníka dosť ťažké. Aj keby si ZP spravil, tak by si tie isté zbrane pravdepodobne nemohol mať registrované v SR aj MR. A nakoniec nech máš zbrane registrované v SR či MR, cez hranice by si ich prenášať nemohol. Dali by sa možno nájsť nejaké zadné dvierka v podobe dočasného dovozu/vývozu.

Teda podľa mňa dobré riešenie neexistuje. Aj preto som sa nakoniec rozhodol neísť bývať do MR, a to s maďarčinou problém nemám. :D

Inak, trvalý pobyt by si tam nemal, aspoň nie je hneď.
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Dátum registrácie: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa DUSO »

Mne sa to tiez zda v pri sucasnych zakonoch neriesitelne, :idea: jedine nechat priatelku a tym odpadne nutnost riesenia noveho byvania v Madarsku :wink:
Používateľov profilový obrázok
lubor
prispievateľ
Príspevky: 204
Dátum registrácie: 14 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lubor »

Ja by som tu otazku dal takto :
-Chces mat zbrane a chodit na strelnicu ci nosit ich?
-Chces mat zaistene (zatial) lacnejsie byvanie a ozbrojit sa palicou?
Tiez je otazne kedy v Madarsku naparia cudzincom vysie dane a poplatky.
Ved plati "ked vtacka lapaju ...." , maju vacsie ekonomicke problemy ako u nas a je len otazka casu kedy zacnu ludi osklbavat ako tu a mozno tu u nas uz nase deti (vnukov) uz nebude treba tolko zdierat.
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa Filip »

Poplatky pre cudzincov su dost velke uz u madarov uz teraz, vezmi si len taku registracia auta a bordel/cennik okolo nej...
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

No registrácia auta nie je zrovna lacný špás ani pre občanov MR.
lubor napísal:je len otazka casu kedy zacnu ludi osklbavat ako tu
To už nie je otázka času. Som presvedčený, že ľudia tam sú viac ošklbávaní ako tu. Napr keď sme už pri autách -- kontrola originality aj pri kúpe auta z MR, dokonca KO má nejakú platnosť či ako to je, a aj keď má auto stále toho istého majiteľa, tak po x rokoch treba znovu spraviť KO.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

skúsim zareagovať stručne a jasne:

-bývať a vlastniť dom v Maďarsku ako občan SR môžeš.
-držať a nosiť svoju zbraň (evidovanú v SR) v cudzom štáte nemôžeš. (nerátam súťaže)
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa Vaquero »

vigorous_poitras

Príspevok od používateľa vigorous_poitras »

trosku som surfoval po webe a pozeral to ubytko v Rajke. Trvaly pobyt by som mal teda nadalej na slovensku. Co teda zo zbranami co vlastnim? Mi to vychadza zatial len na ich predaj, kedze by som ich nemohol drzat doma. Skoda toho obmedzenia europskeho ZP na D a E.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

každý si vie predstaviť ako by takéto obmedzenie držania zbraní cudzincami v danom štáte bolo obchádzané práve cez kúpu nehnuteľnosti.
jan69
občasný prispievateľ
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 13 years 11 months

Príspevok od používateľa jan69 »

Legalne to nie je mozne aj napriek tomu, ze madarska policia ma presne informacie o vsetkych slovakoch, ktori maju prechodny pobyt v HU a su drzitelia zbrojnych pasov resp vlastnikmi zbrane (EU informacny system...), viem z osobnej skusenosti, ked som vypovedal na policii v HU, tak sa ma vysetrovatel opytal, ci nedrzim zbran v HU...ze vidi, ze mas EZP.
Skusky je mozne robit len v madarcine (u nas cez tlmocnika sa da, v HU nie) alebo v AJ v Budapesti...
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"