Kde podľa zákona nie je možné nosiť legálne držanú zbraň

MajoBB_SVK
občasný prispievateľ
Príspevky: 13
Registered for: 1 year 11 months

Kde podľa zákona nie je možné nosiť legálne držanú zbraň

Príspevok od používateľa MajoBB_SVK »

Prosím o radu, kde v zákone o strelných zbraniach a strelive alebo inom zákone sa píše, kde je vyslovene zakázané nosiť (skryté nosenie) legálne držanú zbraň na ZP A? Podľa mojich vedomostí do štátnych inštitúcií typu súdy, zariadenia výkonu trestu odňatia slobody atď. Rovnako letiská na základe vnútornej smernice. Vie niekto, ako je to v iných inštitúciách, ako školy, banky, čerpacie stanice atď.? Prípadne napríklad na hromadných akciách, koncertoch, športoviskách a pod.? Ďakujem za každú radu alebo odkaz na zákon.
LAcike
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa LAcike »

Uz tu take vlakno bolo (rovno google ho najde pri zadani otazky):
viewtopic.php?t=1054&start=15

V zakone mas napisane napr, ze do chranenych objektov, strazenych objektov a chranenych miest nesmies nosit zbran. Vseobecne vsade, kde ta prislusnici vybranych zloziek budu kontrolovat (PZ, justicna straz atd.). Je to vo viacerych zakonoch, napr. Zakon o policajnom zbore (171/1993), Zákon
o Zbore verejnej a justicnej straze (4/2001) a pod.

Presnu definiciu asi nenajdes. Moj dohad - ten ktory objekt bude zrejme proste oznaceny za chraneny objekt a hotovo.
MajoBB_SVK
občasný prispievateľ
Príspevky: 13
Registered for: 1 year 11 months

Príspevok od používateľa MajoBB_SVK »

LAcike ďakujem za odpoveď. Prečítam si odpovede v odkaze. Zatiaľ vyzerá, že je tých obmedzení značné množstvo. Je to niekedy tak proti logike, keďže ohrozenie života a zdravia môže nastať takmer kdekoľvek a keď si človek nechá zbraň doma, pretože ju na danom mieste nemôže mať, nemôže sa s ňou brániť.
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Musis rozlisovat zakaz a zakaz.
Ak to ma zakazane budova sudu tak ta je osetrena v zakone, zbran si tam odlozis a oni ti ju po navrate zase vratia.
Ak to ma zakazane Tesco, ci banka maximalne ta vyzvu (ak by si tu zbran vsimli napriklad), aby si opustil ich priestory.
Tam k ziadnemu poruseniu zakona nedochadza.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Pripomínam tiež zákaz v zmysle § 16 písm. a, zákona č. 1/2014 Z. z. o organizovaní verejných športových podujatí.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Uz je to par rokov co som robil skusky, ake v zakone o vnutrozemskej plavbe na Slovenskych vodnych cestach bol tiez zakaz zo zbranou. Takze na lod ,by som zbran nebral.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

verejné zhromaždenia
MajoBB_SVK
občasný prispievateľ
Príspevky: 13
Registered for: 1 year 11 months

Príspevok od používateľa MajoBB_SVK »

Ďakujem všetkým za odpovede. Je toho naozaj dosť, kde zbraň nie je povolená. Tak to len individuálne vždy preveriť a snažiť sa neporušiť zákon.
Erricco
občasný prispievateľ
Príspevky: 4
Registered for: 1 year 2 months

Príspevok od používateľa Erricco »

fleg napísal: 15 Máj 2022, 22:36 Musis rozlisovat zakaz a zakaz.
Ak to ma zakazane budova sudu tak ta je osetrena v zakone, zbran si tam odlozis a oni ti ju po navrate zase vratia.
Ak to ma zakazane Tesco, ci banka maximalne ta vyzvu (ak by si tu zbran vsimli napriklad), aby si opustil ich priestory.
Tam k ziadnemu poruseniu zakona nedochadza.
Na toto ti odpovedať viem celkom presne, aspoň čo sa VUB týka, pretože som to dostal písomne : "VÚB a.s. nezakazuje svojim klientom vstup do pobočiek so zbraňou, za predpokladu dodržania legislatívneho rámca nosenia zbrane".Po tomto liste odstránili (aspoň v danej pobočke) aj nálepky zo skla. Pri debate na policajnom oddeleni ma jeden prislušnik presviedčal o tom že do banky určite, v žiadnom prípade so zbraňou isť nemôžem ( po mojej argumentácii už ale spomínal len národnú banku, čo je zase iná inštitúcia ako komerčná banka), zatiaľ čo druhý, ten šikovnejší si to vyhľadal medzitým niekde interne a citoval nejaké znenie v tom zmysle, že všetky tieto zákazy v komerčných budovách majú len informatívny charakter a NIE SÚ nadradené zákonu o zbraniach a strelive. Takže ak máš A skupinu a zbraň nosíš tak ako zákon vyžaduje, môžeš s ňou ísť (až na pár výnimiek ) všade, no je na tvojom uvážení, či aspoň neinformuješ nejakého premotivovaného SBS-kara pri vstupe, že máš pri sebe zbraň predtým, než si ju všimne a nesprávne vyhodnotí situáciu :wink:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Nám, ktorí zákon poznáme a zbytočne nešpekulujeme, je toto jasné už dávno. Rovnako tak ale - po trištvrte roku - opakovane pripomínam ešte napr. aj zákon č. 1/2014 Z. z. o organizovaní verejných športových podujatí.
:arrow:
HLAVNE ALE: Prečo by som mal pri vstupe na pobočku banky informovať SBS-kára, že mám pri sebe legálne držanú (a nosenú) zbraň? Veď mám povinnosť nosiť ju skryte. Kde inde, ak nie práve v prevádzke tohto druhu, by som si mal dať extra záležať, aby som túto povinnosť neporušil?!
:roll:
Informovať nejakého slabo plateného, právne nie príliš podkutého zamestnanca (ktorému mohol ktosi kdesi v kurze vsugerovať bohvie aký výklad zákona), ktorý tam dennodenne má strážiť banku, ale na tento účel mu obvykle nedovolia mať pri sebe nič, okrem menovky a rovnošaty, že máte pri sebe kvéra ale ste OK, mi príde nerozumné preto, lebo vopred ani len netušíte, ako zareaguje. Pokojne sa môže začať potiť a vás môže vyzvať, aby ste banku opustili. No a vy nebudete mať na výber...
:P
Inak, počul som z prvej ruky priznanie borca, ktorému kedysi kvér za prepážkou naozaj vypadol a potom to musel žehliť so služobákom v ruke, že on je fakt dobrý chlapec. Život prináša rôzne situácie...
:twisted:
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 806
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

Odkedy mám malého "rugeríka" LCP, často aj zabúdam, že mám vo vrecku zbraň a bol som s ňou už naozaj hocikde, aj na polícii na vypočutí. Niekedy keď mi to príde na myseľ, začnem aj rozmýšľať, aký průser by z toho mohol byť, keby si policajt napríklad všimol obrys zbrane vo vrecku, ale ak ma neprehľadal a ani sa nespýtal, či mám zbraň, tak prečo by som mu to mal hlásiť?
Stalo sa mi raz, že som šiel zaniesť nejakú poštu na ministerstvo obrany a pri vstupe ma prekvapili, že osobná prehliadka. Oznámil som, že mám pri sebe zbraň v legálnej držbe, chlapík sa tváril profesionálne, ani brvou nepohol, len ma vyzval, aby som ju predložil. Začal vyberať náboje zo zásobníka a rátať ich, nedbal na to, že som mu povedal presne číslo, koľko ich je. Vraj, aby som potom nemohol tvrdiť, že ich bolo viac :shock:. Potom spísal nejaký zápis a zbraň odložil do trezora. Všetko to trvalo cca 15+ minút. Ešte predtým som asi polhodinku čakal von, lebo podateľňa bola na obede. Na potvoru som sa vtedy dosť ponáhľal, skúsil som ho požiadať, či nemôžem list nechať uňho, aby to potom niekto (bolo ich tam viac) zaniesol na podateľňu. Bez šance, podateľňu mali v inej budove, do ktorej sa šlo už cez areál. To bola moja jediná negatívna skúsenosť. Keď som tam šiel druhýkrát, už som zbraň nechal v aute.
MajoBB_SVK
občasný prispievateľ
Príspevky: 13
Registered for: 1 year 11 months

Príspevok od používateľa MajoBB_SVK »

Ahojte, ďakujem za osobné skúsenosti. Verím, že odpovede pomôžu aj iným. Je to naozaj pestré. Niekedy sa môže stať, že v spleti rôznych obmedzení si človek radšej nechá zbraň doma a nebude ju mať pri sebe, keď ju naozaj bude potrebovať.
Erricco
občasný prispievateľ
Príspevky: 4
Registered for: 1 year 2 months

Príspevok od používateľa Erricco »

Jack napísal: 14 Jan 2023, 23:47 Nám, ktorí zákon poznáme a zbytočne nešpekulujeme, je toto jasné už dávno. Rovnako tak ale - po trištvrte roku - opakovane pripomínam ešte napr. aj zákon č. 1/2014 Z. z. o organizovaní verejných športových podujatí.
:arrow:
HLAVNE ALE: Prečo by som mal pri vstupe na pobočku banky informovať SBS-kára, že mám pri sebe legálne držanú (a nosenú) zbraň? Veď mám povinnosť nosiť ju skryte. Kde inde, ak nie práve v prevádzke tohto druhu, by som si mal dať extra záležať, aby som túto povinnosť neporušil?!
Už len preto, lebo premotivovaný chlapec/dievča z SBS si môže všimnúť obrys zbrane pod bundou, mikinou atd. a v návale adrenalínu može urobiť nejakú blbosť, ktorá neskôr bude mrzieť jeho, alebo teba. Ako som písal vyššie, je to na zvážení každého, ako minimalizovať riziko. Neskôr sa potom blbo počúva, že si mohol urobiť viac ...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

MajoBB_SVK, práveže tých obmedzení je (relatívne) málo. V princípe, kvéra nechávaš doma, keď ideš do šenku, na masové akcie typu Gay pride/Pochod za rodinu, demonštrácia proti Ficovi/na podporu Fica, na športové podujatie, hoci len na skok do zahraničia (napr. nákupy v Hainburgu, Parndorfe alebo Nowom Targu) a všade tam, kde vieš, že ju budeš musieť odložiť a nebudeš ju môcť mať odloženú tak, aby si naplnil literu zákona.
:idea:
Ešte sa môže stať, že otrokár, na ktorého krvopotne drieš, sa rozhodne upraviť zákaz nejakým vnútropodnikovým právnym aktom, alebo ti to interným predpisom zakáže škola, ak ešte študuješ. To sú tie zákazy, ktoré by si mal rešpektovať, ak nechceš skončiť na pracáku alebo si diplom dorábať v Sládkovičove (keďže Skalica už nových premiantov neprodukuje). Pokiaľ ide o tie štátne inštitúcie, kam je so zbraňou vstup zakázaný a kde vieš, že budeš prechádzať kontrolou, spravidla im zbraň odovzdáš a oni ti ju ochotne a bezplatne uschovajú. A netreba sa toho báť, nie je to nič neibvyklé a spravidla to býva veľmi profesionálne, bez zbytočných otázok a blbých kecov. Všade inde, kde majú tie piktogramy s berretkami a walthríkmi, sa to dá brať s istou rezervou, ako bolo naznačené už skôr v tomto vlákne.
:arrow:
Toto sú tie najbežnejšie situácie, ktoré mi napadnú. Celkovo je to u nás pre legálnych držiteľov zbraní raj. Existuje ešte jeden taký "zemský ráj to napohled" a ten to má aj v hymne. Ale inak? Vezmi si, že dokonca aj v USA sa to líši pomaly mesto od mesta a kým v jednom môžeš nosiť open carry aj AR, v inom ťa možno zabásnu, ak skryte nosíš v nákupnom centre derringera. Idiotina zvazaná "gun free zones" sa však zapáčila aj súdruhom v Európe, kde je to s nosením zbraní bieda, a rozšírili ju na všetky zbrane, nielen na strelné. Takže už dnes máš krajiny, kde síce môžeš mať pri sebe aspoň nejaký ten sebaobranný prostriedok, ale v nich lokality, kde nesmieš ani to. Tieto "safety zones" už majú aj v Reichu. Ak som v nejakej bol, ani o tom neviem, ale hneď sa tam cítim bezpečnejšie, keď sa v noci vraciam zo Stadthalle, Gasometra alebo Arény. Alebo teda... asi ani nie. Preto - a to v súvislosti so SR nehovorím často - vážne si, tie práva a slobody, ktoré tu máme, a bráňme ich! Náš Absurdistan, hoci sa to našincovi nemusí zdať, stále ešte patrí medzi najslobodnejšie krajiny sveta.
8)

Erricco, snažím sa prísť na to, prečo si mal potrebu citovať pomerne čerstvý príspevok, ku ktorému sa navyše ani nevyjadreš. Nabudúce to zváž, zbytočne sa tým naťahujú vlákna. Pričom citovanie príspevku v hneď po ňom nasledujúcom je dokonca v rozpore s pravidlami WF. Ale to je trocha iný prípad...
:wink:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Erricco sa vyjadril, len v texte asi omylom zmazal ukončenie citácie, tak celý príspevok vyzeral ako jedna citácia.
Upravil som mu ho.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"