Zakúpenie expanznej zbrane (plynovky) od 1.2.2022

Plynové pištole, expanzné pištole, plynové náboje
MajoBB_SVK
občasný prispievateľ
Príspevky: 13
Registered for: 1 year 11 months

Zakúpenie expanznej zbrane (plynovky) od 1.2.2022

Príspevok od používateľa MajoBB_SVK »

Prosím o radu. Dobre to chápem. Ak si chcem zakúpiť plynovku (kat. D) v súčastnosti, musím mať dopredu nákupné povolenie od policajtov. Zaujíma ma však, či je potrebné nákupné povolenie, ak si ju kúpim na ZP? Či vtedy stačí len ohlasovacia povinnosť do 7 pracovných dní ako pri zbrani kategórie C? Ďakujem za odpovede.
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 41
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Staci citat zakon.
Nadobudnúť vlastníctvo takejto zbrane kategórie D môžete na základe povolenia, zbrojného preukazu, zbrojnej licencie alebo zbrojného sprievodného listu na trvalý vývoz.
Vacsinu veci ohladom novel mas zodpovedane tu.
https://www.minv.sk/?najcastejsie-otazk ... 01-02-2022
MajoBB_SVK
občasný prispievateľ
Príspevky: 13
Registered for: 1 year 11 months

Príspevok od používateľa MajoBB_SVK »

Ďakujem za odpoveď. Zákon som čítal. Ale viac hláv,viac rozumu. Chcel som si to potvrdiť.
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 41
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Zakon by hlavne mali ovladat predajcovia, takze ti bud tu zbran na ZP predaju alebo nie;o).
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3683
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Nič v zlom, fleg, ale rovnako ako jedna tak aj druhá strana je zodpovedná za svoje konanie. Predajcovia sú tiež len ľudia, ktorí sa riadia svojím rozumom a vedomosťami, rozhodne to nie sú právne elity.

My, ako držitelia, musíme zákon ovládať rovnako.
MajoBB_SVK
občasný prispievateľ
Príspevky: 13
Registered for: 1 year 11 months

Príspevok od používateľa MajoBB_SVK »

Áno, každý, kto sa venuje problematike, by ju mal ovládať. Len tie zákony sú niekedy tak napísané, že si ich možno rôzne vyložiť a zrazu je problém.
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 41
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Chcel som s tym skor povedat, ze ked stretnes predajcu blbca, co ti zbran nepreda ani ked mas na nu zakonny narok tak mas smolu.
Bol tu niekde taky podobny prispevok o nepredaji streliva lebo teta za pultom si vykladala zakon po svojom aj ked tam to dopadlo tusim potom dobre, ked prisiel zakaznik s vytlacenym zakonom.
Druhy pripad co sa ti moze stat, ze ti preda nieco co nemal, napriklad ak mi preda teraz 30 ranovy zasobnik do Striboga a ja si ho dodatocne nahlasim tak sa vlastne nic nestalo...aj ked predajca mi ho uz predat nemal;o).
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3683
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Pre o by ti predajca nemal predať 30r zásobník? To nie je jeho povinnosť pýtať sa ťa, si náhodou nemáš nejakú zbraň do ktorej ho môžeš strčiť a či máš výnimku.
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 9 years 10 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

presne tak, zasobnik nie je hlavna cast a moze si ho kupit hocikto
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 41
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

presne tak, zasobnik nie je hlavna cast a moze si ho kupit hocikto
Nie tak celkom.
Samotne Legistelum uvadza u seba toto:
Ak ste vlastníkom zbrane do ktorej chce kúpiť nadlimitný zásobník, musíte pri kúpe predložiť preukaz zbrane s na ňom uvedenou výnimkou na ich nadobúdanie.
Hned v dalsej vete vsak toto:
OSOBY, KTORÉ NEVLASTNIA ZBRAŇ NA DANÝ ZÁSOBNÍK, ALEBO NEMAJÚ ZP VOBEC môžu takéto zásobníky kupovať VOĽNE.
Cele je to o tom, ze ta zbran sa stava zakaznou az v okamihu vlozenia zasobnika do zbrane. Mat zasobnik osve a zbran osve nie je nic protizakonne.

V mojom pripade teda postupoval predajca spravne ak mi k novej kratkej zbrani nepredal 30 ranovy zasobnik...podla vykladu Legistelum.
Paradoxne ak by som ukoncil nakup a kupil zasobnik dodatocne uz mi ho predat moze.
Je to viac ako diskutabilne, pretoze je jasne definovane kedy sa stava zbran zakazanou, ale uz nie je definovana legislativa ich predaja a predajcovia, co som si vsimol to riesili aj tak, ze stiahli 30 ranove zasobniky ku kratkym zbraniam z ponuky a proste ich nepredavaju.

Aby to bolo malo zamotane vydalo Minv prehlasenie, ze...
Popri týchto zbraniach je povinné oznamovať aj držbu nadlimitných zásobníkov (pričom kapacitný limit je pre zásobníky do krátkej zbrane 20 nábojov a do dlhej 10 nábojov).
Nie je vsak jasne, ci sa to tyka vsetkych majitelov, alebo len tych, ktory maju povnnost nahlasit drzbu zbrane po novele a to predovsetkym "
Ide o strelné zbrane, ktoré predtým patrili medzi zbrane nepodliehajúce evidenčnej povinnosti. Všeobecne môžeme tieto zbrane označiť ako zbrane, ktoré vznikli úpravou zo samočinných zbraní, zo zbraní patriacich (pred úpravou) medzi zbrane kategórie A, dlhé samonabíjacie zbrane, ktoré je možné skrátiť bez použitia náradia a zbrane, ktorých výbavou je nadlimitný zásobník."
To vsetko mas oznamit prostrednictvom formulara "NOVÉ_Oznámenie o držbe zbrane kategórie A do 30.06.2022 !!!!", co hned dava otazku a co po 30.6.2022?
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

zacinas uradovat v dalsej teme?


"V prípade ak si majiteľ strelnej zbrane uvedenú povinnosť nesplní v zákonom stanovenom termíne, dopúšťa sa priestupku na úseku zbraní a streliva, za ktorý mu môže byť uložená pokuta až do 663 Eur, v rozkaznom konaní do 400 Eur a v blokovom konaní do 200 Eur."
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3683
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

fleg napísal: 26 Jún 2022, 13:09 Cele je to o tom, ze ta zbran sa stava zakaznou az v okamihu vlozenia zasobnika do zbrane. Mat zasobnik osve a zbran osve nie je nic protizakonne.
Prosím ťa, zdrž sa takýchto výrokov, ľudí, ktorí tiež nečítajú zákon, ale len weby, môžeš uviesť do omylu a oni potom eventuálne môžu niesť následky.

Ten zásobník môžeš vlastniť len vtedy keď nevlastníš zbraň do ktorej sa dá vložiť alebo ak máš výnimku. Samostatné držanie takéhoto zásobníka, aj keď nie je vložený do zbrane zákon upravuje.
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 41
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Uznavam, necital som zakon a LT ma uviedlo do omylu, ze vlastnenie nadlimitnych zasobnikov nie je protizakonne hlavne, ked vsunie na web takuto vetu:
Zbraň sa stáva zakázanou až keď je v nej takýto zásobník zasunutý. Ak vám náhodou vypadne, je zbraň opäť eurokompatibilná.
Ironicku vetu o vypadnutom zasobniku som si vysvetlil po svojom.
Inak to upravuje § 8, ods 6.
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Filip »

Ta veta je pravdiva - to ci drzis zakazanu zbran alebo nie, nema nic s tym ci mas alebo nemas povolenie vlastnit zasobnik do nej. LT samotne navyse v clanku, ako aj tvojich citaciach upravu vlastnenia zasobnikov spomina.
Napísať odpoveď

Návrat na "Plynové pištole"