Drážky hlavne nerovnomerne otlačené do strely

tomastomas32
občasný prispievateľ
Príspevky: 9
Registered for: 3 years 3 months

Drážky hlavne nerovnomerne otlačené do strely

Príspevok od používateľa tomastomas32 »

Zdravím,

na strelnici, po vystrelenej rane som si všimol ako sa mi strela dokotúľala naspäť k nohe. Nakoľko bol val za terčmi hlina + navrchu guma, strela nebola skoro vôbec porušená (FMJ). Zvedavosť mi nedala a strelu som si obzrel. Dosť ma prekvapilo ako vyzerala. Fotografiu nemám, skúsim teda aspoň opísať.

Na zadnej časti obvodu strely ktorá sa otláča o vývrt hlavne udávajúci strele rotáciu boli tieto drážky veľmi nerovnomerné. Na jednej strane obvodu vyzerala strela iba šuchnutá o vývrt, viacmenej iba líznutá mosadz, ani nebolo hmatom cítiť vryp. Naopak na druhej strane obvodu bol vryp veľmi výrazný na plnú výšku vývrtu hlavne.

Strieľané bolo zo subcompactu, 3,1palcova hlaveň. Strelivo bolo "akciové" macedónske ZVS, 124gr FMJ, 9mm luger, presne tá várka z 2018 ktorá tu už bola spomínaná ( krásne ich opísal fotograf v príspevku z 27 Dec 2018, 11:57 v téme https://webforum.sk/viewtopic.php?t=1411&start=303 )

Vzhľadom na to by som sa rád spýtal:
1. je bežné že na strele sa otláča vývrt nerovnomerne?
2. môže to byť spôsobené nie úplne súosovo zalisovanou strelou?
3. môže to poškodiť vývrt? strieľať ďalej, alebo sa ich radšej zbaviť?

S presnosťou ani spoľahlivosťou nie je žiaden problém.

Díky vopred za všetky názory.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

1+2. občas sa to stane, buď zlá strela, krivo zalisované, revolver.
3. Nerieš, strieľaj. Presné nebudú ale vpred poletia...
tomastomas32
občasný prispievateľ
Príspevky: 9
Registered for: 3 years 3 months

Príspevok od používateľa tomastomas32 »

Vystrieľal som z nich 3x 50ks krabičky. Keď som si to všimol, pozrel som aj ostatné, a zalisované sú tak úplne všetky :D
Nakoľko ale žiaden iný problém nebadám, už ich vystrieľam.

O presnosť mi nejde, strieľam to zo subcompactu, a boli aj kupované ako najlacnejšie fabrické tréningové strelivo.

Každopádne vďaka za názor.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Keď to ide, tak strieľaj.
Problém majú len zbrane s úzkymi komorami. V pištoliach nedovrie (nedotlačí) záver, čo samo osebe znemožní výstrel. Horšie sú na tom revolvery, kde nejde ani pootočiť valec, keď nie sú dosadnuté náboje v klipoch dostatočne hlboko v komorách..., ale o tom som už písal dávnejšie (ako si spomenul).
Napísať odpoveď

Návrat na "Náboje"