Príprava na blackout elektriny

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Tak ako pise Jack, pokial budeme zit v ideologickom rezime tak riesenie asi nie je.

V Rakusku v prenosovej sustave zvykli byt mimoriadne situacie par krat za rok. Teraz su vraj na dennom poriadku.
Chybou je skladba elektrarni v Europe, klesa regulovatelnost sustavy.
Ubudaju velke uholne a jadrove elektrarne s velkym vykonom a vacsou regulovanostou a namiesto nich pribudaju "zelene" ktore su vsak ovela volatilnejsie a neda sa na ne spoliehat ked treba rychle dvihnut vykon. To sa ale v zelenocervenom rezime nezmeni.

Inak blackout sme tu uz skoro mali, pred 1,5 rokom, januar 2021. Tam sme vraj boli sekundy od blackoutu, kvoli nejakemu problemu v Rumunsku.
V Rakusku klesla frekvencia tak ze to pocitil aj priemysel, vraj sa niekolkym fabrikam povypinali stroje ktore maju ochranu na vykyvy frekvencie.
Zachranili to vodne a plynove elektrarne. Ale plynove tu uz dlho asi nebudu...
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

Ano tie zelene zdroje su velmi nevyhodne z hladisk blackoutu kedze vetru nerozkazeme kedy ma fukat. Co ja viem tak prave nejaka chorvatska elektraren (pripade elektraren ± v tej oblasti) bola pretazena kvoli extremnemu dopytu a zacalo to zhadzovat prenosove sustavy v srbsku a okolitych krajinach.
Co viem ja tak to vtedy hlavne zachranili prave bateriove zalozne zdroje ktore, dokazali okamzite doplnat dopyt na zapade... udajne to bolo ltt.

Ako ja sa realitu asi nedozviem (novinove clanky vedia skreslovat) popravde ma to az tak ani netrapi lebo viem ze, ja nemam dosah na to aby som to nejako zmenil. Som konzument a ostava mi len verit. Najlepsie co mozme podla mna spravit je nerobit paniku lebo davova psychoza vie narobit viac skody ako uzitku.

Uz len dufat ze snad sa nedozijeme elektriky na pridel ci nebodaj niecoho ovela horsieho
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

d-s napísal: 03 Aug 2022, 16:34 ...
Problemom, resp. tym coho sa boja v AT nie je ani tak vypadok ako taky (aj ked ten je uzasne drahy za kazdy den) ale to co urobia ludia ked nebude svetlo, teplo, casto ani voda, niekde ani kanalizacia, nebude fungovat komunikacia, ...
Áno, aj takéto scenáre sa preberajú, to zas viem od bezpečnostných zložiek (armády ČR).

Hrozba reálneho blackoutu sa zvýšila pri súčasnom (a v budúcnosti predpokladanom ešte väčšom) nedostatku plynu (najmä v Nemecku). Neviem, ako sa prejaví uvedomelosť občanov, keď dostanú pokyn, aby kúrili na 15°C, lebo je nedostatok plynu...; alebo aj reálne klesne tlak v potrubiach, že plynové kotly prestanú fungovať. Dá sa predpokladať, že kto bude môcť použiť elektrický ohrievač, to aj urobí... A to bude už len krok ku blackoutu.

Mimochodom - zachytili ste, že v Nemecku sa začínajú ozývať hlasy na prehodnotenie odstavenia JE? :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Vo vedľajšej téme, keďže je to jeden z dôsledkov ruskej invázie :arrow:
lovec napísal: 03 Aug 2022, 00:25 Opatrné úvahy nad pokračovaním prevádzky v nemeckých atómových elektrárňach

:arrow: https://www.zeit.de/politik/deutschland ... HZD2HQYhR3
Stále by to bol omnoho lepší nápad ako znovu rozbiehať uhoľné elektrárne.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Tu neviem jednu vec - vedia Jaslovske a Mochovce s ich VVER reaktormi fungovat v load following mode (sledovat frekvenciu siete a pruzne reagovat na zmeny spotreby)?
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

d-s napísal: 03 Aug 2022, 16:34 Ak sa bavime o celkovom vypadku, tak to znamena ze bude treba tzv. Black Start.
Mnohe elektrarne nevedia nastartovat bez elektriny.
Tj najprv bude treba spustit tie co to vedia, z nich napajat tie co to nevedia a spustat ich, atd.
áno, presne takto to popisoval aj človek so SEPSu.

Toho človeka z rakúskej armády chápem. Každý kto sa venuje rizikám vie, že sa zohľadňuje najmä pravdepodobnosť nastania rizika a jeho dôsledky. Takže ak pravdepodobnosť celkového výpadku celej krajiny je veľmi nízky* ale zároveň eventuálne následky sú hrozivé, preto sa ako zástupca štátu tomuto scenáru musí venovať a musí brať do úvahy aj možné poškodenia zariadení.

* viacerí tu operujete s celkovým výpadkom, ale el.sieť nie je z jedného kusa drátu. Omnoho pravdepodobnejší scenár pri blackoute je, že vypadne nejaká oblasť, dve-tri.

Bez ohľadu na naše dohady, postol som vám najväčšie výpadky za posledných takmer 25 rokov, a ani raz sa nestalo, že by väčšina siete nebola nahodená do 12 hodín a niektoré boli skutočne obrovské spojené so shut-downom elektrární, lebo nemali kam dodávať prúd. Ja sa katastrofického scenára v tejto veci neobávam - ale aj z dôvodu, že sme čo sa týka elektriny takmer sebestační (a keď sa konečne spustia Mochovce 2 tak úplne sebestačný). Keby som bol taký bežný nemec, asi by som sa aj obával.


tata7474 - si mal zlý deň alebo prečo taký príspevok? Zjavne sa v SEPSe dlhodobo pripravujú aj na najhoršie scenáre. Ak sa v okolitých krajinách niečo poserie a my to prejdeme v pohode alebo s malým výpadkom, tak to bude najmä zásluha SEPSu a keďže ochránia obrovské hodnoty, odmeny sio určite zaslúžia.
Používateľov profilový obrázok
tata7474
prispievateľ
Príspevky: 181
Registered for: 7 years

Príspevok od používateľa tata7474 »

Ja nemam zly den, mam zly kvartal ... furt ma len niekto pripravuje na nejaky doom, taha zo mna peniaze, prikazuje, zakazuje a ten doom nie a nie prist ...
fero.r
občasný prispievateľ
Príspevky: 4
Registered for: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fero.r »

matus69 napísal: 04 Aug 2022, 10:18 že sme čo sa týka elektriny takmer sebestační (a keď sa konečne spustia Mochovce 2
Len taká malá poznámka .....Mochovce 1 a 2 sú spustené už niekoľko rokov. Mochovce 3 sú v spúštaní a 4ka hádam tiež raz bude
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Z Ukrajiny potečie do Európy viac elektriny.

:arrow: https://www.energie-portal.sk/Dokument/ ... 08231.aspx
lubco
občasný prispievateľ
Príspevky: 27
Registered for: 6 years 8 months

Príspevok od používateľa lubco »

d-s napísal: 04 Aug 2022, 10:05 Tu neviem jednu vec - vedia Jaslovske a Mochovce s ich VVER reaktormi fungovat v load following mode (sledovat frekvenciu siete a pruzne reagovat na zmeny spotreby)?
Nie, su to zakladne zdroje, reaktor musi bezat vzdy v optimalnom rezime aby sa vyuzilo palivo efektivne. Na LFM su napriklad urcene precerpavacie elektrarne, tie pokryvaju spicky.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Niektore reaktory mozu fungovat v load following. Ci VVER to neviem.
Samozrejme to nie je optimalne, ale lepsie ako nic, lepsie ako blackout.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

matus69 napísal: 04 Aug 2022, 10:18
d-s napísal: 03 Aug 2022, 16:34 Ak sa bavime o celkovom vypadku, tak to znamena ze bude treba tzv. Black Start.
Mnohe elektrarne nevedia nastartovat bez elektriny.
Tj najprv bude treba spustit tie co to vedia, z nich napajat tie co to nevedia a spustat ich, atd.
áno, presne takto to popisoval aj človek so SEPSu.

Toho človeka z rakúskej armády chápem. Každý kto sa venuje rizikám vie, že sa zohľadňuje najmä pravdepodobnosť nastania rizika a jeho dôsledky. Takže ak pravdepodobnosť celkového výpadku celej krajiny je veľmi nízky* ale zároveň eventuálne následky sú hrozivé, preto sa ako zástupca štátu tomuto scenáru musí venovať a musí brať do úvahy aj možné poškodenia zariadení.

* viacerí tu operujete s celkovým výpadkom, ale el.sieť nie je z jedného kusa drátu. Omnoho pravdepodobnejší scenár pri blackoute je, že vypadne nejaká oblasť, dve-tri.

Bez ohľadu na naše dohady, postol som vám najväčšie výpadky za posledných takmer 25 rokov, a ani raz sa nestalo, že by väčšina siete nebola nahodená do 12 hodín a niektoré boli skutočne obrovské spojené so shut-downom elektrární, lebo nemali kam dodávať prúd. Ja sa katastrofického scenára v tejto veci neobávam - ale aj z dôvodu, že sme čo sa týka elektriny takmer sebestační (a keď sa konečne spustia Mochovce 2 tak úplne sebestačný). Keby som bol taký bežný nemec, asi by som sa aj obával.


tata7474 - si mal zlý deň alebo prečo taký príspevok? Zjavne sa v SEPSe dlhodobo pripravujú aj na najhoršie scenáre. Ak sa v okolitých krajinách niečo poserie a my to prejdeme v pohode alebo s malým výpadkom, tak to bude najmä zásluha SEPSu a keďže ochránia obrovské hodnoty, odmeny sio určite zaslúžia.
len on vtedy nebol ten tupý fasabuk plný absolventov VŠ života a spoločnosť tak polarizovaná...ale aspoň keď nepôjde ele, nepôjde net. She is the Ace. Našťastie. Tým narážam na možnú paniku, histérie, občiansku chvíľkovú "neposlušnosť".
O tom SEPSe sa hovorí všeličo...ako každá pološtátna fa. je to najmä trafika pre vyvolených čo odvádzajú desiatok vyššie. Napr.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Mierne OT, ale extra tému zakladať nebudem. Poliaci sa uberajú dobrým smerom…

Poľsko postaví súbežne dve nové jadrové elektrárne, hovorí minister

:arrow: https://www.nuclear.sk/polsko-postavi-s ... H0aue3couE
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Poliaci sa uberajú dobrým smerom…
Áááále [cenzúrované]...

Edit Mesi: skúsme udržať úroveň fóra bez totálne zbytočných príspevkov a vulgarizmov. Ďakujem.
Naposledy upravil/-a arminius v 04 Dec 2022, 21:27, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Pletieš si súčasnosť s budúcnosťou. :wink:

Inak v tých radoch ešte stoja od konca augusta? :lol: :lol: :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"