Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Zákon hovorí len "oznámiť osobne alebo elektronicky".
Tak by som po nejakom formulári nepátral a len poslal email s informáciou kto, čím, kedy a kde bude strieľať.
Používateľov profilový obrázok
singleshooter
občasný prispievateľ
Príspevky: 17
Registered for: 7 years 8 months

Príspevok od používateľa singleshooter »

Ok, akurat je problem najst emailovy kontakt na miestne odd. policie. asi zajdem osobne a vyziadam email.

nerozumiem este jednej veci. kolko vlastne moze F-kar nakupit tych baleni streliva 5 krabiciek, alebo 7? nie je mi to jasne zo zakona. formulacii vobec nerozumiem. kedy mozem ako F-kar kupit tych 7 krabiciek?

(5) Držiteľ skupiny F zbrojného preukazu je oprávnený

b) nadobudnúť do vlastníctva a držať strelivo do zbrane kategórie A, kategórie B alebo kategórie C, najviac však päť rovnakých najmenších spotrebiteľských balení a ak ide o zbrane uvedené v odseku 6, najviac sedem rovnakých najmenších spotrebiteľských balení; obmedzenie množstva sa nevzťahuje na nábojky,

vdaka
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Veď o tom hovorí ten odsek 6 - ak máš "zbraň kategórie A uvedenú v § 4 ods. 2 písm. k) až q), zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods. 1 písm. a) až g) a i) a zbraň kategórie C uvedenú v § 6 ods. 1 písm. a) až f) a h)", ktorá má tlakovú skúšku, môžeš:
- s ňou chodiť strieľať (po oznámení PZ) a
- môžeš k nej nadobúdať "najviac 7 rovnakých najmenších spotrebiteľských balení" streliva.

A ku zbraniam podľa iných paragrafov/písmen a zbraniam bez tlakovky len 5 balení.
Gabo13
občasný prispievateľ
Príspevky: 54
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa Gabo13 »

singleshooter napísal: 21 Aug 2022, 08:57
Gabo13 napísal: 09 Máj 2022, 22:08 Dobrý deň,

chcem sa opýtať či už má niekto skúsenosť so streľbou zo zbraní zapísaných na F - zberateľstvo...
Po novom je možné s nimi chodiť aj na strelnicu, na cvičnú streľbu avšak treba to vopred ohlásiť pol. útvaru podľa § 27 ods.6 - myslím skúsenosť s nahlasovaním vopred atď..

Ďakujem...
tak to by aj mna zaujimalo, ci existuje k tomu nejake tlacivo, alebo staci poslat nejake oznamenie emailom.
Zdravím, nie, žiadne tlačivo ku tomu neexistuje - pýtal som sa na oddelení PZ. Len mi povedali že treba oznámiť, teda po tom ako som sa na oznamovanie opýtal... - aj keď aj toto je diskutabilné - preto že:
zbrane vlastnené pred 01.02.2022 a potom zapísané na F-ko (sklopné do 600 mm) by mali aj po 01.02.2022 podliehať režimu podľa par. 72j ods.7 - "okamžité použitie na účel cvičnej streľby a nadobúdať strelivo do nej aj od 1. februára 2022." teda ak máš samozrejme E - čo by si asi mal mať, keď do 01.02.2022 si mal zbraň napísanú na skupinu E... nikde sa tu nepíše o nejakom oznamovaní a max. 7 najmenších balení atď.." otázka na právnikov je, v akom vzťahu je par.72j ods.7 ku par. 27 ods. 7 - ak máš F-ko, musí byť tlakovka, vopred oznámenie streľby, max. 7 balení atď... vzťahuje sa par.27 ods.7 aj na zbrane podľa par.72j ods.7 a čo ak mám aj E aj F-ko ??? Takže ako je to vlastne??? A ešte jedna maličkosť - čo je ako miesto držania zbrane po 01.02.2022 napísané do nového preukazu zbrane - je tam aj športová strelnica, alebo len bydlisko??? preto že podľa par. 72j ods. 7 by tma mala byť napísaná aj športová strelnica...
Používateľov profilový obrázok
singleshooter
občasný prispievateľ
Príspevky: 17
Registered for: 7 years 8 months

Príspevok od používateľa singleshooter »

tak ja mam B a nove F. malorazku som kupil na F len nedavno, lebo som nevybavil E. k tej adrese na zbrojak - ta sa vztahuje iba k trvalemu pobytu, pytal som sa na policii, ci mozem mat aj inu adresu na B, tak odpoved bola ze ano, ale k miestu musim dolozit vlastnicke pravo.
Používateľov profilový obrázok
singleshooter
občasný prispievateľ
Príspevky: 17
Registered for: 7 years 8 months

Príspevok od používateľa singleshooter »

yarco napísal: 23 Aug 2022, 10:47 Veď o tom hovorí ten odsek 6 - ak máš "zbraň kategórie A uvedenú v § 4 ods. 2 písm. k) až q), zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods. 1 písm. a) až g) a i) a zbraň kategórie C uvedenú v § 6 ods. 1 písm. a) až f) a h)", ktorá má tlakovú skúšku, môžeš:
- s ňou chodiť strieľať (po oznámení PZ) a
- môžeš k nej nadobúdať "najviac 7 rovnakých najmenších spotrebiteľských balení" streliva.

A ku zbraniam podľa iných paragrafov/písmen a zbraniam bez tlakovky len 5 balení.
takze ak mam tlakovu skusku, tak mozem kupit 7 baleni, len ma zaujima ako si to overi predajca?
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Zberatelia nie su fanusikmi novych overovacich znaciek na zeleze, neviem ako po novele ale pred nou sa dala tlakovka.absolvovat a vystavil sa protokol pre majitela.
Používateľov profilový obrázok
mondo
prispievateľ
Príspevky: 494
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa mondo »

Zdravím.
Ako prosím riešite vydávanie potvrdenia od klubu k výnimke.
Čo považujete za "12 mesiacov aktívne trénoval".
Niekto chce dlhú vz.58 niekto krátku vz.61, malo by sa to nejako prekrývať s disciplínami uznanými medzinárodnou športovou organizáciou, ktorej predmetom činnosti alebo cieľom činnosti je športová streľba.

(3)
Ministerstvo udelí na základe písomnej žiadosti výnimku na nadobudnutie vlastníctva a na držanie zbrane kategórie A uvedenej v § 4 ods. 2 písm. l) až p) držiteľovi skupiny E zbrojného preukazu, ktorý predloží potvrdenie športovej organizácie,11a) ktorej predmetom činnosti alebo cieľom činnosti je športová streľba a má k nej príslušnosť, alebo medzinárodnej športovej organizácie, ktorej predmetom činnosti alebo cieľom činnosti je športová streľba, ktorej je členom, že
a)
počas posledných 12 mesiacov aktívne trénoval alebo sa zúčastnil súťaže v streľbe, ktorú uznáva športová organizácia,11a) ktorej predmetom činnosti alebo cieľom činnosti je športová streľba, alebo medzinárodná športová organizácia, ktorej predmetom činnosti alebo cieľom činnosti je športová streľba a
b)
strelná zbraň, na ktorú žiada udelenie výnimky, spĺňa špecifikácie požadované pre streleckú disciplínu uznanú medzinárodnou športovou organizáciou, ktorej predmetom činnosti alebo cieľom činnosti je športová streľba.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... 0/20220201
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

Ahoj.

Nedavno som podal .. kolok bol uz spotrebovany tak cakam, ze mi snad kazdu chvilu pride zasielka ci uz pozitivna alebo negativna..
Kolok som kupoval cez eKolok tam si vies totiz pozriet aj stav vydaneho kolku ... moj sa po tyzdni zmenil z "vystaveny" na "spotrebovany" tak mam za to, ze uz to preslo nejakym procesom.
Ja som mal na potvrdenie, ze som aktivne trenoval poslednych 12m (ziade blizsie specifikovanie), ze som clenom klubu od vtedy a vtedy, ze zbran na ktoru chcem vynimku splna podmienky streleckej sportovej discipliny alebo nejak tak. Podla mna sa netreba nejak specialne rozpisovat co nechcu len tam dat to co chcu a to maju uvedene v podmienkach ako.

MVSR uz ma vypisovatelny formular na stranke ktory som vypisal prilozil potvrdenie a kolok, napisal aj cislo kolku na ziadost (uvadzaju ze to je prospesne) podal osobne na podatelni prezidia PZ v BA a cakam ci sa podarilo ci nie.

este k potvrdeniu: https://www.minv.sk/?vynimka-kategoria-A
Tam mas aj presne vety ktore maju byt na potvrdeni.

Teraz pozeram, ze moje potvrdenie to malo trosku inak tak ako som povedal uvidim aka pride odpoved.
Používateľov profilový obrázok
mondo
prispievateľ
Príspevky: 494
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa mondo »

Ale ako klub musíme posúdiť, či ten ktorý člen trenoval aktívne. A na základe toho podpísať potvrdenie a byť za to aj do určitej miery zodpovedný. Taktiež či sa zúčastnil súťaže za posledný rok. Aká disciplína, okrem IPSC ma nič nenapadá. Chce si člen kúpiť napr. vz.61, aká disciplína na to pasuje? Ako klub tiež sa nechceme dostať do nejakého pruseru ak by taký člen niečo vyviedol a my by sme mu dali potvrdenie bez splnenia podmienok.
Používateľov profilový obrázok
tata7474
prispievateľ
Príspevky: 181
Registered for: 7 years

Príspevok od používateľa tata7474 »

PCC
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

jaj taak som zle precital... ty sa pytas z tej druhej strany stola .. noo na to ti uz snad odpovedia povolanejsi. Ako moje zmyslanie vravi, ze velkost zasobnika asi nema velky vplyv na to ci niekto chce spravit nejaku neplechu ale chapem aj tvoje obavy.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

pri vynimke na zbran A ti automaticky napisu velkokapacitne zasobniky
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

tata7474 napísal: 27 Sep 2022, 18:53PCC
Ak sa rozprávame o IPSC tak to si s Vz.61 nestreliíš.
Používateľov profilový obrázok
mondo
prispievateľ
Príspevky: 494
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa mondo »

Existuje disciplína uznaná medzinárodnou športovou organizáciou pre ktorú vz.61 spĺňa špecifikácie? Ak nie, tak si Ačkovy Škorpión človek nekúpi? Chcel by som vedieť postup pri vydávaní potvrdenia. Rozlišovať či je to pre krátke alebo dlhé Ačko? Máme veľa členov, nemôžme mať o každom prehľad, a teda musí nam žiadateľ nejako preukázať že aktívne trénuje resp. sa zúčastnil súťaže. Riešil to už niekto?
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"