Skladovanie streliva

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 4 months

Skladovanie streliva

Príspevok od používateľa fotograf »

Mám zopár nasledovných otázok:

:arrow: Ako dlho (dlhodobo) skladujete náboje?
:arrow: Ako (akým spôsobom) dlhodobo skladujete náboje?
:arrow: S akým zaujímavým zistením ste sa stretli pri obmene dlhodobejšie skladovaných nábojov?
:arrow: Má zmysel pred dlhodobejším uložením streliva robiť nejaké špeciálne konzervačné procedúry s nábojmi?

Teraz nemyslím spôsob uloženie streliva podľa zákona..., ale vzhľadom na požiadavku jeho zvýšenej trvanlivosti (a fyzickej odolnosti), aby pri následnom použití (po dlhšom čase skladovania) bolo strelivo spoľahlivé a bezpečné. :idea:
(A to, že strelivo má byť skladované v suchu, pri stálej teplote, (atď.) mi je jasné...) :mrgreen:
Ide mi o praktické skúsenosti, ktoré už máte overené. :wink:
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

7,62x39 ,lakovane,municka tula ru, r.v. 65 /bez jedinej zavady,pred casom ich dodavalo stv ako sypane
podla datumu vyroby skladovane 57 r
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa skemro »

Niektore zavakuujem a zatavim v potravinarskom saciku.
Ostatne sypem do skontrolovaj municnej bedne M1A2.
Davam ich tam za sucheho slnecneho dna, a ked som ich zacinal pouzivat, tak som pred nasypanim vedel dnu fuknut CO2 z flase na zvaranie. Aby tam bolo co najmenej vzduchu.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

Strelivo uchovavam v hermeticky uzatvaratelnych nadobach
- nechytam ho holou rukou
- snazim sa nadobu vyplnit na max
- do vnutra davam aj kus kartonu, pripadne papierovu kuchynsku utierku koli zbytkovej vlhkosti.
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 806
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

S tou utierkou to nie je zlý nápad a lacný.
Ja som sa pred časom dostal k dvom malým skatuľkám S&B nábojov skladovaných 50+ rokov v skrini v spálni (tuším to boli 6.35, musel by som sa pozrieť do knihy, kde som ich mal zapísané). Vlhkosť v panelákovom byte môže byť v priemere koľko, cca 60-65 %? Chcel som si ich nechať ako relikviu, ale zvedavosť nakoniec vyhrala. Zobral som ich na strelnicu a všetky bez jediného problému vystrelil. Odvtedy skladovanie munície nejak extrémne neriešim. Mám ich normálne v originál škatuli, hodil som k nim nádobku od zmrzliny so silica guličkami, ktoré som už aj tak dávno ani nekontroloval, či ich netreba vymeniť/vysušiť.
Mám tak odložené balené náboje. Voľne sypané mám v takých kufríkoch. Neviem či sú vodotesné, nejaké tesnenie tam je, ale tesnosť som neskúšal (strčím do nich tie papierové utierky, keď si na to spomeniem).
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3697
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Skladovanie streliva v bežných podmienkach sa preceňuje. Zavretie do hocijakej vzduchotesnej krabice je viac než dostatočné na roky rokúce. Aj bez hydrofilných prípravkov.

Keby som zavrel obe oči, možno inak by som sa správal k strelivu na presnú streľbu.
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa Filip »

Ja osobne to mám proste hodené v bedniach tak aby sa dali náležito uzavrieť. Sypance dávam do hermeticky uzatváracích IKEA dózičiek na potraviny, a zberateľské kusy čo nevystavujem mám zavákuované.

Trošku iné je to s mazanými .22LR .. tam sa snažím vždy zatvárať, prípadne odsávať vzduch, ale nie vždy to vydrží.. Našli sme na spodku trezora na strelnici archívne ešte od zakladateľov, a to sa nedalo použiť... prepad 2m na 10m a teda poťah bol skôr splesnený ako mazaný
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa DeSade »

Mesi napísal: 27 Sep 2022, 23:11 Skladovanie streliva v bežných podmienkach sa preceňuje. Zavretie do hocijakej vzduchotesnej krabice je viac než dostatočné na roky rokúce. Aj bez hydrofilných prípravkov.

Keby som zavrel obe oči, možno inak by som sa správal k strelivu na presnú streľbu.
tak ale nie všetci bývajú vo vykurovaných bytovkách. By si sa divil nad niektorými podmienkami ľudí... :shock:
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 4 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Spoľahlivo vzduchotesné boxy sú kapitola sama o sebe - tam niet o čom...
Ale pri bežnom uložení streliva zohráva kľúčovú úlohu kombinácia teploty a vlhkosti vzduchu (v danom priestore) - a najmä kolísanie týchto dvoch veličín práve kvôli rosnému bodu, preto som založil túto tému.
Takisto nie každá povrchová úprava nábojov je rovnako odolná a dlhodobo trvanlivá.

Dúfam, že aj naďalej budú ľudia zdieľať svoje overené skúsenosti z praxe, lebo sú to cenné informácie.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3697
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Preto som napísal v bežných podmienkach. Osobne by som náboje a prach v tom čo opisuješ neskladoval. Ale ako píše DeSade, niekto možno nemá na výber.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

Co sa teploty tyka, strelivu vraj skodia najma vysoke teploty. Zo strelneho prachu sa pri nich vytavuju stabilizatory a meni sa charakteristika jeho horenia.
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 201
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Čo su to vysoke teploty?
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

Viem len to ze k javu ktory popisujem vyssie dochadzalo pri skladovani vojenskej municie v kontajneroch ktore boli (dlhodobo?) vystavene priamemu ziareniu slnka.
knot
občasný prispievateľ
Príspevky: 75
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa knot »

fotograf- v "normalnych" podmienkach v dome/byte by som naboje specialne neukladal, strielal som 25+ rokov stare strelivo bez problemov.
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"