Oprávnenia a povinnosti držiteľa ZP

Gabo13
občasný prispievateľ
Príspevky: 54
Registered for: 12 years 4 months

Oprávnenia a povinnosti držiteľa ZP

Príspevok od používateľa Gabo13 »

Dobrý deň, mal by som jednu otázočku ohľadom oprávnení držiteľa ZP skupiny F. Možno sa pýtam nezmysel, ale nerozumiem celkom tej právnej formulácii, resp. v zákone som to nenašiel....

par. 28 ods.5b hovorí :

Držiteľ skupiny F zbrojného preukazu je oprávnený:

b)nadobudnúť do vlastníctva a držať strelivo do zbrane kategórie A, kategórie B alebo kategórie C, najviac však päť rovnakých najmenších spotrebiteľských balení a ak ide o zbrane uvedené v odseku 6, najviac sedem rovnakých najmenších spotrebiteľských balení; obmedzenie množstva sa nevzťahuje na nábojky

toto je prosím pekne ako myslené? nikde som v zákone nenašiel v tejto súvislosti vyslovene formuláciu "...do zbrane, na ktorú mu bol vydaný preukaz zbrane" - ako je to pri oprávneniach držiteľov iných skupín ZP.

to znamená, že ak má niekto ZP skupiny F, tak môže kúpiť ľubovoľné strelivo 5 najmenších balení aj do zbrane akú nemá a je povinný len viesť o tom evideniciu? a tých sedem najmenších balení?

Ďakujem..
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Filip »

Jeden z dvôvodov prečo sa skupina F odporúča každému žiadateľovi o ZP je práve ten čo píšeš - ako zberateľ môžeš držať strelivo do zbraní ktoré nevlastníš, čo je naozaj praktické - nájdeš nejaký patrón na strelnici, zaeviduješ, hodíš do krabičky v trezore na pamiatku a si v pokoji. Ak by si sk. F nemal, tak je to tč nedovoleného ozbrojovania, čo teda nie je sranda.

S tými krabičkami je to bohužiaľ formulované vágne (dnes kúpiš nejakú, ale zajtra pre infláciu a cenu olova budú predávať menšiu a potom čo...), ale reálne ide o to aby ľudia nekupovali sypance po 500ks lebo idú cez víkend na strelnicu a nechcú platiť za strelivo na mieste.
Používateľov profilový obrázok
peter9898
prispievateľ
Príspevky: 364
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa peter9898 »

Filip o akych sypancoch a strelniciach pises ? Ved predsa to o tych krabickach sa pojednava o strelive nadobudnute na ZP F. ci ?
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Filip »

Veď áno, na zberateľské účely stačí malá krabička, netreba bedne.
Gabo13
občasný prispievateľ
Príspevky: 54
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa Gabo13 »

OK, ďakujem za odpoveď... No, niektorým veciam prestávam rozumieť... ak nemusí držiteľ ZP skupiny F pri nákupe streliva na zberateľstvo vlastniť zbraň konkrétneho kalibru – ok, môže kúpiť 5 najmenších balení akéhokoľvek streliva na zbraň bez tlakoviek a 7 najmenších balení pre zbraň s tlakovkou, uvedenou v par. 27 ods.6... Nakoľko aj pre 7 balení je uvedná len kategória zbrane, nikde nie je napísané že strelivo môže nadobúdať len do zbrane na ktorú mal vydanú kartu zbrane... Ako ten zberateľ preukáže, či má oprávnene doma 7 balení alebo môže mať len 5 ??? to ak niekto chce kúpiť napr. 7 balení, tak musí zdokumentovať že to kupoval do Jožovej alebo Ferovej zbrane, výrobného čísla XYZ, ktorá má tlakovky a patrí do skupiny uvedenej v par. 27 ods.6 ??? Aký význam má konkrétne táto úprava 5 alebo 7 v zákone ???
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 806
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

5 balení sa vzťahujú na zbrane, ktoré nevlastníš a 7 balení na tie, ktoré sú v tvojom vlastníctve, uložené na strelnici. Aspoň ja tomu tak rozumiem.
Gabo13
občasný prispievateľ
Príspevky: 54
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa Gabo13 »

uložené na strelnici ? S tým som sa v zákone nestretol, priznám sa.. par 27 ods.6 :
hovorí iba tom, že z uvedených kategórií zbraní môžeš strieľať na strelnici, ak majú tlakovku a držiteľ zbrane vopred polícii ohlási strelbu z takejto zbrane.. o vlastníctve zbrane a miestom uloženia "strelnica" neviem že by bolo niečo v zákone, možno že sa mýlim...

(6) Držiteľ skupiny F zbrojného preukazu starší ako 21 rokov je oprávnený držať zbraň kategórie A uvedenú v § 4 ods. 2 písm. k) až q), zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods. 1 písm. a) až g) a i) a zbraň kategórie C uvedenú v § 6 ods. 1 písm. a) až f) a h) na strelniciach v stave umožňujúcom okamžité použitie na účel cvičnej streľby; zbraň musí byť označená značkou29e) a jej držiteľ je povinný osobne alebo elektronicky oznámiť cvičnú streľbu policajnému útvaru najskôr tri dni a najneskôr 24 hodín pred dňom uskutočnenia cvičnej streľby.
Naposledy upravil/-a Gabo13 v 06 Nov 2022, 22:46, upravené celkom 2 krát.
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Filip »

Definitívny výklad ti dá len súd, ja by som to ale nekomplikoval ... 5ks si kúpiš do čoho chceš, 7ks do zbraní v odseku 6) - to sú tie, z ktorých môžeš strieľať po opatrení značkou a nahlásení. Ak ich nevlastníš, tak logicky ani nemajú značku, ani sa nedajú ohlásiť a ani z nich strieľať nemôžeš, ergo, 5 krabičiek.
Gabo13
občasný prispievateľ
Príspevky: 54
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa Gabo13 »

Ďakujem za odpovede, asi tak nejak, len ďalší nedorobený paragraf...
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Gabo13, komu chceš preukazovať, že či máš alebo nemáš doma zbraň a či môžeš alebo nemôžeš mať 7ks balení streliva na zberateľské účely? Ak by si bol drzitelom zbrane, ktorú môžeš nadobudnúť len na sk. F zbrojného preukazu, alebo máš len sk. F, tak potom pri kúpe predložíš so ZP aj PZ.

Predajca podľa môjho názoru nemusí skúmať či máš/nemáš zbraň s tlakovou skúškou, úplne v pohode nechá dodržiavanie zákona na tvojich ramenách. Rovnako nemôže vedieť koľko takýchto balení už doma máš, a tým pádom koľko si ich ešte môžeš kúpiť, za to si zodpovedný ty sám.
Gabo13
občasný prispievateľ
Príspevky: 54
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa Gabo13 »

Mesi, ja tomu rozumiem takto, možno zle...

par. 27, ods.5a :
Držiteľ skupiny F zbrojného preukazu je oprávnený

a)nadobudnúť na základe nákupného povolenia do vlastníctva a držať zbraň kategórie A, na ktorú bola držiteľovi zbrojného preukazu udelená výnimka alebo na základe nákupného povolenia nadobudnúť do vlastníctva a držať zbraň kategórie B alebo nadobudnúť do vlastníctva a držať zbraň kategórie C,

na F - ko, teda môžeš s výnimkou alebo bez nej nadobudnúť prakticky akúkoľven zbraň...

nikde ale nie je v zákone uvedené, čo sa týka ZP sk. F - že s F - kom, môžeš "nadobúdať strelivo len do zbrane na ktorú ti bol vydaný preukaz zbrane" - toto je pri ostatných skupinách zbrojných preukazov jasne napísané...

Na F - ko, teda môžeš podľa tohto nakúpiť 5 najmenších balení streliva do akejkoľvek zbrane, ale do zbraní uvedených v par. 27 ods.6, až 7 balení streliva, pričom taktiež nie je nikde uvedené že musíš byť vlastníkom tejto zbrane = pri nákupe streliva nemáš žiadny preukaz zbrane ani v jednom, ani v druhom prípade... Jediné čo je tam napísané je, že ak chce niekto s takouto zbraňou ísť strieľať na strelnicu, tak držiteľ tejto zbrane je povinný vopred oznámiť policajnému útvaru... alebo celú túto právnu formuláciu chápem zle ?

moja otázka bola, podľa čoho niekto ( napr. kontrola uloženia zbrane z ORPZ) vie posúdiť, či dané strelivo v počte 5 alebo 7 balení, ak to má niektorý zberateľ doma, je určené do zbrane s, alebo bez tlakovky - teda, či má doma oprávnene 7 balení streliva...

Ak to zle chápem, alebo je to celé nezmyysel tak to nechajme tak... Nie som právnik, len by som v tom chcel mať jasno...

Ďakujem...
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Gabo13 napísal: 07 Nov 2022, 09:36nikde ale nie je v zákone uvedené, čo sa týka ZP sk. F - že s F - kom, môžeš "nadobúdať strelivo len do zbrane na ktorú ti bol vydaný preukaz zbrane" - toto je pri ostatných skupinách zbrojných preukazov jasne napísané...
Nie je, pretože so sk. F môžeš nadobúdať ľubovoľné strelivo, je to napísané v §27 ods. 5 písm. b.

Zjednoduším to:
- ods. 5a/ hovorí, že s F-kom môžeš nadobúdať zbrane kat. A, B a C;
- prvá polovica ods. 5b/ hovorí, že s F-kom môžeš nadobúdať strelivo do zbraní kat. A, B a C, a to najviac 5 "rovnakých najmenších spotrebiteľských balení" (pozn: nie len do tých zbraní, čo aj držíš, ale všeobecne strelivo do zbraní A/B/C);
- ods. 6 hovorí, že určité druhy zbraní kat. A, B a C môžeš využívať aj na cvičnú streľbu, ak sú označené značkou a streľbu vopred ohlásiš;
- druhá polovica ods. 5b/ hovorí, že ak máš takú zbraň z ods. 6 použiteľnú na cvičnú streľbu (t.j. so značkou), môžeš do nej nadobúdať strelivo najviac 7 "rovnakých najmenších spotrebiteľských balení";
Gabo13
občasný prispievateľ
Príspevky: 54
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa Gabo13 »

Yarco - ďakujem za vysvetlenie, takto sformulované som to konečne pochopil...
ivča
občasný prispievateľ
Príspevky: 2
Registered for: 2 months

Príspevok od používateľa ivča »

Ahojte. Som tu nováčik, nakoľko som nepotreboval tu vôbec vystupovať. Priateľ Peter ma však požiadal, aby som sa informoval o týchto zvrátenostiach.
Peťo je nositeľom ZP A. Tiež si v minulosti prihlásil do evidencie expanzný Sa vz. 61 / teda ho riadne na polícii zaregistroval - dostal aj kartičku/.
Pozvali ho koncom roku na políciu, že si nesplnil povinnosť a nepostupoval v duchu zákona . Nerozšíril si zbrojný preukaz o kategóriu F a dostal pokutu.
Poprosím o názory na toto.
Ešte pripomienka - je potrebné si zaobstarať knihu - Evidencia streliva - táto sa netýka zbraní A.
ivča
Gabo13
občasný prispievateľ
Príspevky: 54
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa Gabo13 »

Zdravím, podľa informácií ktoré si tu opísal nie je celkom jasné o aký typ expanznej zbrane sa jedná - par.4 ods.2 písm.j alebo par.5 ods.1 písm.h alebo par.6 ods.1 písm.g ? Kedy zbraň nadobudol, kedy ju bol zaevidovať? Má ZP len na skupinu A ?
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"