Tlmic .22

Bamboocha
prispievateľ
Príspevky: 187
Registered for: 10 years 7 months

Tlmic .22

Príspevok od používateľa Bamboocha »

Ahojte, tento tyzden som sa stal majitelom tlmica na kaliber .22 a v stredu som bol otestovat, nizsie mozte najst moje skusenosti a zavery.
testovacia zbran ruger mk IV 22/45 hlaven 5"
tlmic Grand Power GP22
6 druhov testovacej municie z toho 2x subsonic, CCI Minimag, CCI Standard, CCI quiet (sub), Fiochi subsonic (sub), Blazer (cierna krabicka) a Standard plus.
teplota bola niekde medzi -1--5 stupnov C

najprv pozitiva vsetky testovane municie boli znacne utisene, nevlastnim techniku ktora by to dala do cisel takze to bolo len pocitove, CCI quiet bol takmer Hollywood quiet, ale zas neobtahoval vobec, Fiochi subsonik boli trosku hlasnejsie, ale zas obtahovali v prvom zasobniku. Po cca dokopy 260 ranach a cca 2 hodinach vonku uz neobtiahli ani tie Fiochi subsonik.

negativa, vedel som, ze nastane POI shift po slovensky posun bodu dopadu/zasahu, co som ale necakal bolo o kolko a ako rapidne sa to posuvalo.

testoval som 4 vzdialenosti 5 metrov, 7-10 metrov, 15 metrov a 25 metrov. Mam nahodeny kolim a som schopny udrzat groupu cca 10-12 cm na 25 metrov, bola prevedena aj testovacia groupa bez tlmica z CCI Minimag a islo to na flek s mojou standardnou odchylkou okolo strielaneho bodu. V niektorych pripadoch bol dokonca vyrazny posun do prava (vid foto).

vsetky testovacie groupy skoncili vyssie od bezneho POI:
priemerne to byvalo cca 5 cm nad pri 5m, cca 10 cm na 7-10 metrov, cca 12-15 cm nad pri 15 metroch a od 20-40 cm pri 25 metroch, vid prilozene foto.
V niektorych pripadoch mi to dokonca spravilo txv keyhole (dopad na plocho), ale priebezne kontrolovane a nikdy som neobjavil ziaden baffle strike a priebezne som kontroloval aj odkrucanie, nenastalo nikdy.

stihol som zazit aj "carbon lock" ked som po 300 ranach bol rozhodnuty uz odist odskrutkoval som tlmic a na poslednu chvilu som sa rozhodol dat este 50 len "navolno" bez nejakeho testovacieho umyslu a po tychto 50 ranach som uz nebol schopny odskrutkovat tlmic, az doma hasakom podlozeneho papierovou utierkou

test bude zopakovany niekedy na jar ked sa otepli a bude niekde medzi 15-20 stupnami ci bude nejaky rozdiel.

Celkovo som trosku rozcarovany, lebo kym samotna funkcia tlmenia vystrelu je jednoznacna a pritomna POI shift je velmi znacny a z mojho pohladu dost nepredvidatelny, bez tlmica je to 5 cm pod na 3-5 metrov a na flek na 25 metrov, z tlmicom je to 5 cm nad pri 5 metroch a 20-40 cm nad pri 25 metroch.

este jeden dodatok od kolegu ktory si taktiez kupil tento tlmic a testoval ho na 16" dlhej hlavni na puske tiez to dvihalo +- ako mne na cca rovnake vzdialenosti.

na kazdej foto je odfotene ktora municia to bola a krabicka nabojov je na mieste kam som mieril na 25 metrov.
Prílohy
st1.jpg
st2.jpg
st3.jpg
st4.jpg
st5.jpg
st6.jpg
Bamboocha
prispievateľ
Príspevky: 187
Registered for: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa Bamboocha »

Dodatok z cistenia, za 10 rokov co mam zbrojak som necistil nic take zaj*bane po 350 ranach ako ten tlmic, aby som to konecne rozobral z toho carbon locku, sa musel ten tlmic takmer kupat v balistole skoro 24 hodin a ajtakj som musel pouzit metodu netrap sa, pouzi vacsie kladivo, aby som vybral vnutro.
Do buducna asi budem nosit plechovku balistolu a po 100 ranach asi prestreknem aby sa to cele neprilepilo zase.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5191
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Všetko má svoje určenie a kúpať to celý deň v oleji je neefektívne. Na čistenie tlmičov je určené napr. toto:

:arrow: https://ballistol.de/produkte/technik/w ... niger?c=13

:arrow: https://www.flunatec.com/produkt/fluna- ... -set-nr-4/
Bamboocha
prispievateľ
Príspevky: 187
Registered for: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa Bamboocha »

dik, skusim nabuduce, momentalne to uz je vycistene poskladane v kope pripravene na dalsie pouzitie :-) .
Bamboocha
prispievateľ
Príspevky: 187
Registered for: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa Bamboocha »

Tak konecne som sa dostal na strelnicu, previest test cislo 2 na gp22 a medzitym som si kupil este modularny .22jkovy tlmic od A-Tec-u.
Po vcerajsom teste uz viem, ze gp22 ide z domu prec. Ten monocore dizajn je nejako vadny, alebo prevedenie od grand poweru je. Mal som pristup k este jednemu rovnakemu a choval sa uplne rovnako.

pred zaciatkom testu som urobil nastrel na 25metrov bez tlmica aby som si potvrdil, ze zbran/kolim je OK.

nizsie si mozte pozriet fotky z testu po tretej zmene municie a nezmenenom chovani sa gp22 som test pre tento tlmic ukoncil. Na 25 metrov to bolo pre vsetky streliva 30+ cm doprava, podla spravania sa to vyzera, ze to zanasa tam kam je niektora cast toho jednotneho jadra natocena, ale to ja nemam ako ovplyvnit, ak sa mi neche pred kazdou strelbou rozoberat a natacat to jadro.

Na druhu stranu s tym A-Tec-om som spoko a aj na 25 metrov nieje ziaden sialeny stranovy posun, rozptyl je casto x sposobeny mnou, ked som netrpezlivo strielal, s oporou, by sa tie groupy dali urcite zmensit.

zlty kruh/oval/vajcoid vzdialenost 5 metrov
zeleny kruh/oval/vajcoid vzdialenost 15 metrov
cerveny kruh/oval/vajcoid vzdialenost 25 metrov

municia z testovanej kontrolnej skupiny je vzdy pri zamernom bode na 25m.
beztlmica.jpg
beztlmica.jpg (20.64 KiB) 721 zobrazení
gp221.jpg
gp221.jpg (24.37 KiB) 721 zobrazení
gp222.jpg
gp222.jpg (25.8 KiB) 721 zobrazení
gp223.jpg
gp223.jpg (27.89 KiB) 721 zobrazení
atec1.jpg
atec1.jpg (23.81 KiB) 721 zobrazení
atec2.jpg
atec2.jpg (22.33 KiB) 721 zobrazení
Bamboocha
prispievateľ
Príspevky: 187
Registered for: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa Bamboocha »

vyzera, ze je limitacia na velkost/mnozstvo foto :
atec3.jpg
atec3.jpg (22.84 KiB) 721 zobrazení
atec4.jpg
atec4.jpg (27.57 KiB) 721 zobrazení
atec5.jpg
atec5.jpg (26.34 KiB) 721 zobrazení
atec6.jpg
atec6.jpg (25.42 KiB) 721 zobrazení
atec7.jpg
atec7.jpg (25.34 KiB) 721 zobrazení
atec8.jpg
atec8.jpg (24.13 KiB) 721 zobrazení
Bamboocha
prispievateľ
Príspevky: 187
Registered for: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa Bamboocha »

a posledne
atec9.jpg
atec9.jpg (25.73 KiB) 720 zobrazení
trosku som skusal aj realne tlmenie hluku, je to rozhodne rozdiel a pravdepodobne niektore su aj opakovane bezpecne, ale tuw tuw mi spravili asi iba subsonici.

nabuduce skusim aj kolko tych usekov na tom modularnomA-Tec-u treba aby to aj nieco robilo, vcerajsi pokus z cci standard a jeden usek medzi zaciatkom a koncom tlmica mi prisiel co sa tyka znizenia hladiny hluku nedostatocny, ale uz som nemal cas a chcel som este potrenovat ine veci, tak nabuduce.
Napísať odpoveď

Návrat na "Puzdrá na zbrane, príslušenstvo a iné..."