Uloženie >30ks zbraní

Používateľov profilový obrázok
paco
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Registered for: 9 years 2 months

Uloženie >30ks zbraní

Príspevok od používateľa paco »

Chcel by som vedieť vaše názory na uloženie viac ako 30 ks zbraní. Pred nedávnom sme o tom viedli "debatu pri pive" a vyplynuli nám dve nejednoznačnosti (samozrejme je to vec názoru, pre niekoho to môže byť jednoznačné):

- zákon hovorí "viac ako 30 držaných kusov", zároveň ale odlišuje držanie zbrane a nosenie zbrane; počítajú sa podľa vás do "držaných kusov" aj zbrane, ktoré su zapísané na ZP sk.A - nosenie alebo nie?

- pri držaní viac ako 30ks zbraní podľa zákona môžu byť v trezore, ale zbrane musia byť zabezpečené poplachovým systémom na hlásenie narušenia; ak jeden držiteľ použije napr. dva trezory a zbrane rozdelí do týchto dvoch tak, aby ani v jednom nebolo viac ako 30 zbraní, musí podľa vás použiť poplachový systém alebo nie?
juronoro
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Registered for: 1 year 5 months

Príspevok od používateľa juronoro »

Osobne nemam skusenost s ulozenim tolkych kusov zbrani ale zakon si vykladam nasledovne:

- v § 55 ods. 4 sa v suvislosti zabezpecenim zbrani spomina iba kategoria zbrane samotnej, sk. ZP na ktoru je zbran evidovana je irelevantna.
- v tom istom odseku sa zaroven pise
musia byť zabezpečené v uzamykateľnom trezore, v uzamknutej miestnosti alebo v samostatnom objekte; tieto zbrane musia byť zabezpečené poplachovým systémom na hlásenie narušenia.
ta bodkociarka indikuje dalsiu poziadavku. Tzn zbrane bud v trezore/uzamknutej miestnosti/objekte a taktiez poplasny system.
Co sa tyka pouzitia viacerych trezorov na rozdelenie zbrani - to si myslim ze je uplne jedno, tak ci tak poplasny system musi byt aj keby mas 50 trezorov a v kazdom 1 zbran (pokial sa teda jedna o jednu miestnost/objekt).
Používateľov profilový obrázok
tata7474
prispievateľ
Príspevky: 181
Registered for: 7 years

Príspevok od používateľa tata7474 »

Kazdu jednu zbran v prvom rade nadobudas a drzis. Niektore mozes navyse aj nosit. Este krat pozorne precitat §27 ods.1
Používateľov profilový obrázok
paco
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa paco »

Co sa tyka pouzitia viacerych trezorov na rozdelenie zbrani - to si myslim ze je uplne jedno, tak ci tak poplasny system musi byt aj keby mas 50 trezorov a v kazdom 1 zbran (pokial sa teda jedna o jednu miestnost/objekt).
Lenže rozdelenie zbraní do dvoch trezorov môže byť na úplne rôznych miestach - napr. miesto trvalého pobytu a miesto prechodného pobytu.
Kazdu jednu zbran v prvom rade nadobudas a drzis. Niektore mozes navyse aj nosit. Este krat pozorne precitat §27 ods.1
Toto mi je jasné, len som narážal na to, že keď je zbraň zapísaná na nosenie, nemá určené miesto, kde má byť držaná, keď sa práve nenosí. Preto mi nie je jasné, ako si zákon vyložiť, pretože predpokladám, že zbrane, ktoré majú stanovené miesto držania - napr. ako píšem vyššie trvalý a prechodný pobyt môžu byť rozdelené na tieto dve rôzne adresy a zbrane zapísané na nosenie môžu teoreticky byť bezpečne uložené na ďalších adresách.
Používateľov profilový obrázok
tata7474
prispievateľ
Príspevky: 181
Registered for: 7 years

Príspevok od používateľa tata7474 »

Bez toho aby som sa niekoho chcel dotknut ci urazit ... Keby si polovicu casu a energie, ktoru si minul na rozmyslanie o tejto pitalnej tocovine venoval korektnemu a zakonnemu rieseniu, mal by si krasny a pohodovy Kracun. System este nikto natrvalo neodrbal, system kazdeho kombinatorika v nejakom momente dobehne a doyebe. Stastny novy rok.
Používateľov profilový obrázok
paco
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa paco »

Veď práve o to ide... uvažovať o korektnom zákonnom riešení.

Predstav si celkom reálnu situáciu. Držiteľ má povedzme 35ks zbraní v troch trezoroch na dvoch rôznych adresách. Dva trezory v jednom objekte, laždý v inej miestnosti, v každom má 15ks, jeden trezor na inej adrese, 5ks. Pre zjednodušenie neriešme teraz zbrane na nosenie (bez určenia miesta, kde majú byť držané, ale iba zbrane držané na povedzme mieste trvalého a prechodného pobytu. Aké je korektné zákonné riešenie?
Používateľov profilový obrázok
tata7474
prispievateľ
Príspevky: 181
Registered for: 7 years

Príspevok od používateľa tata7474 »

Je mnozina tvojich zbrani viac ako 30? §55 ods 4 nehovori nic o podmnozine, rozdeleni, geolokacii. Jasno?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

paco: Ak si chceš byť istý, vypýtaj si stanovisko od ODE PPZ.
Ak ho dostaneš, zaves ho potom sem, prosím.
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa Filip »

Tiež by som začal stanoviskom od ppz. Ľudia čo reálne držia tieto množstvá zbraní o tom vačšinou nebudú písať na webe, a tá odpoveď naozaj nie je taká triviálna ako tata7474 naznačuje. Kto vybavoval pripojenie aj jedného objektu vie aká je to tortúra sama o sebe.
Používateľov profilový obrázok
tata7474
prispievateľ
Príspevky: 181
Registered for: 7 years

Príspevok od používateľa tata7474 »

Ona je trivialna v tom, ze stanovuje podmienky, ktore treba splnit ak ma gazda 30+ ... a zakon nepozna ziadnu alternativu v zmysle 15+17 ...
Používateľov profilový obrázok
paco
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa paco »

yarco, Filip: nie je to bohužiaľ :-D momentálne môj reálny problém, nechcem teda zbytočne tým pokúšať PPZ. Tému som založil v teoretickej rovine a dúfal som, že sa ozve niekto, kto to má vyriešené a urobí mi (nám) v tom jasno.

Asi na tom niečo bude, že tí, ktorí majú toľko zbraní a majú to vyriešené nechcú o tom písať na fórum...
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"