Kde podľa zákona nie je možné nosiť legálne držanú zbraň

47ronin
prispievateľ
Príspevky: 206
Registered for: 5 years 4 months

Príspevok od používateľa 47ronin »

pietro32i napísal: 15 Jan 2023, 13:24 Odkedy mám malého "rugeríka" LCP, často aj zabúdam, že mám vo vrecku zbraň a bol som s ňou už naozaj hocikde, aj na polícii na vypočutí. Niekedy keď mi to príde na myseľ, začnem aj rozmýšľať, aký průser by z toho mohol byť, keby si policajt napríklad všimol obrys zbrane vo vrecku, ale ak ma neprehľadal a ani sa nespýtal, či mám zbraň, tak prečo by som mu to mal hlásiť?
Nemyslim, ze by bol akykolvek "pruser", aj keby vypocuvajuci policajt vedel o tom, ze mas zbran... pokial ju teda mas legalne a plnis si vsetky povinnosti suvisiace s drzbou a nosenim zbrane... :wink: Ja by som vsak uprednostnil, ak by o tom nevedel... kto sa moc pyta, moc sa dozvie :mrgreen: :D
Podla mojich skusenosti, nie su budovy, kde sidli OKP (odbor kriminalnej policie, po starom "vysetrovacka") vacsinou vybavene na riadne skladovanie zbrani prichadzajucich stranok (myslim tym vybavene rovnako ako budovy sudov a UVTOS), prislusny piktogram ma v tomto pripade pre mna nezavazny a odporucajuci charakter. Takze v tom, ze idem na policiu na vysluch so zbranou by som az taky problem nevidel...
Ina pikantnost je, ak na samotnej budove ministerstva vnutra (klasicky klientske centrum) je piktogram zakazujuci vstup so zbranou a zaroven na poschodi v tej istej budove sidli aj oddelenie dokladov-odbor evidencie zbrani a streliva prislusneho OR PZ :D
Ak potrebujem ist za tetuskami na registraciu, tak ten piktogram asi tazko mozem respektovat... :lol:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5608
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jasne, Ronin. Inak, vďaka, inšpiroval si ma, aby som jednu vec upresnil. Hoci som vravel, že SBS-károvi dakde v banke nemáte, prečo vykladať, že máte pri sebe zbraň, tak pri komunikácii s policajtom to, naopak, odporúčam. Zvlášť pri bezpečnostných akciách je dobré po pozdrave začať: "Ak dovolíte, chcel by som vás informovať, že som držiteľom ZP a mám pri sebe legálne držanú zbraň". Pomáha to predchádzať rozpakom a nedorozumeniam a je potom už len na policajtovi, či ho to bude zaujímať alebo nie a či ju bude chcieť skontrolovať (aj také som zažil) alebo nie. Už sme to tu kedysi písali, ale opakovanie - matka múdrosti.
:wink:
47ronin
prispievateľ
Príspevky: 206
Registered for: 5 years 4 months

Príspevok od používateľa 47ronin »

Jack, je to samozrjme vec nazoru a chapem aj dovody, pre ktore odporucas aby drzitel policajta proaktivne informoval o svojom "naklade", ale nemyslim si, ze to mam/musim hlasit kazdemu policajtovi, ktory ma na ceste zastavi resp. do kancelarie ktoreho vojdem....
Ak sa nemylim, policaj by ma mal
a) infomovat o prebiehajucej bezpecnostnej akcii (podla niektorych nazorov je policajt opravneny zastavit vozidlo aj bez toho, aby vodic spacha nejaky preistupok, t.j. zastavit vozidlo v premavke "len tak", iba ak je vyhlasena bezpecnostna akcia - to sem ale nepatri, je to tema na inu diskusiu)
b) spytat sa na to, ci som pozil alkohol, mam u seba drogy, zbrane a pod.

Samozrejme, ak sa ma na to spyta, tajit ze mam zbran by bolo znacne kontraproduktivne...
Ak sa ma na to nepyta a zaujimaju ho iba moje doklady suvisiace s vedenim vozidla, tak nemam dovod sa tym chvalit... konecne, ako asi vacsina z nas potvrdi, pro beznej cestnej kontrole spravidla ani nevystupim z vozidla, takze za normalnych okolnosti policajt ani nema sancu nic vidiet...
Ak ma policajt vyzve na vystupenie z auta, pripadne bude chciet informaciu o drzbe zbrane, treba mu to oznamit.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa DeSade »

Neukazuje Soitron držiteľov áčkových zbrojákov? :idea:

Otázka: prečo by mal niekto(poľovník) proaktívne na seba upozorňovať, že má pri sebe zbraň(v kufri)?
Podľa mojich vedomostí v niektorých prípadoch ani nemusí, lebo ho chráni antiakuzačný princíp.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5608
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ronin, súhlasím s tebou. Napísal som to až príliš zjednodušene. Samozrejme, pokiaľ nevystupuješ z auta a máš povedzme len fúkať, nedáva dvakrát zmysel byť prehnane proaktívny.
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 5 months

Príspevok od používateľa bus driver »

DeSade napísal: 16 Jan 2023, 16:35 Neukazuje Soitron držiteľov áčkových zbrojákov? :idea:

Otázka: prečo by mal niekto(poľovník) proaktívne na seba upozorňovať, že má pri sebe zbraň(v kufri)?
Podľa mojich vedomostí v niektorých prípadoch ani nemusí, lebo ho chráni antiakuzačný princíp.
Cca pred 4 rokmi som sedel vzadu v policajnom aute a pozeral som na obrazovku, kde lustrovali moje auto a moju osobu ( v BA mi niekto ukradol kolesa z auta, tak som volal hliadku ). Nevidel som tam ziadny zaznam o tom, ze mam zbrojak. Mohol tam byt sice nejaky kod, podla ktoreho vedeli, ze mam "A", no kody nepoznam a oni sa na zbran nepytali. O tom, ze mam pri sebe zbran som ich neinformoval, riesili sme kradez, kde som bol poskodeny.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"