Príprava na blackout elektriny

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
ben555
občasný prispievateľ
Príspevky: 2
Registered for: 1 year 2 months

Príspevok od používateľa ben555 »

Ja som si nakúpil fotovoltaické panely a príslušenstvo z tejto stránky (odstránené)
Majú tam aj super články ako to funguje zo zapájaním a podobne, takisto mi dosť poradili aj osobne a už si počas slnečných dní úžívam elektrickú nezávislosť 8)


edit Adminom - keď nič iné, aspoň popíš čo také ti nainštalovali, potom by ten link až tak nevadil, takto to naozaj len vyzerá že účet vznikol len ako spôsob ako si nalinkovať vlastný web/firmu bez relevantného infa
miselito
prispievateľ
Príspevky: 223
Registered for: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa miselito »

Som myslel, ze reklama je zakazana :twisted:
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

robí si reklamu kade tade po fórach takto.
Na motorkovom píše ako by previezol pár panelov na moto. Dosť vynachádzavý sedlák marketér :lol:
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

výpadok elektriny v Pakistane, 220mil obyvateľov, nahodené naspäť za deň

https://www.reuters.com/world/asia-paci ... 023-01-26/
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa emkac »

Co sa tyka FVE, tak sa tomu tak nejako venujem a ohladom blackoutu je jasne, ze tu dobre spravy neexistuju - FVE totiz nie je riesenie.

FVE je len doplnok k hlavnemu zaloznemu rieseniu, co moze byt nejaky diezlovy generator alebo neviem co.

Su tri druhy FVE, drviva vacsina je tzv. on-grid, cize bez dodavky z distribucnej siete sa vobec nespusti, slnko neslnko.
Dalsi je ostrov, cize vtedy je FVE uplne mimo distribucnej siete a ide sam za seba. Hodi sa na chalupy, kde je zvycajne maly odber.
A potom je hybrid, cize primarne je to funguje ako doplnok k hlavnej sieti, ale ked ta vypadne, tak to taha zo slnka a z bateriek.

Aby to dokazalo ale uzivit beznu prevadzku RD, tak je potrebne mat set sakra velke baterky. A tie sa musia dokazat nabit, takze treba mat aj vela panelov na streche a silnejsi vykon menica.

Velmi v skratke a zaokruhlene, riesenie za 20k dokaze mozno utiahnut dom na 1 den v pripade vypadku.
Ak to ma byt viac dni, pridavame desattisice EUR.

Takze FVE moze byt ako fajn doplnok (bavime sa samozrejme o priprave na blackout), kedy nam pocas letneho pocasia dokaze cez den nabit a za noc pouzit elektrinu z bateriek aj pri vypadku, ale akonahle je viac zamracene alebo nebodaj je jarne/jesenne/zimne pocasie, tak uz FVE nestiha.
Plus samozrejme, elektricke kurenie to neutiahne ani nahodou (ani riesenie za desiatky tisic), tam treba mat skratka na kurenie iny zdroj.

Pokial vsak FVE nechcem pouzivat ako riesenie na blackout, ale ako nastroj na znizenie mesacnych platieb za elektrinu, tam to uz vyznam ma, samozrejme da sa diskutovat, ak je navratnost a pre koho ma a pre koho nema zmysel.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Aby to dokazalo ale uzivit beznu prevadzku RD
Toto su zle stanovene poziadavky.
V pripade blackoutu je nezmysel riesit beznu prevadzku.
Chces aby ti nerozmrzli mrazaky, aby sa neskazili veci v chladnicke, ak potrebujes elektrinu na vodu tak aby sla, aby si mal zakladne osvetlenie...
To uz sa da realizovat (samozrejme ako bude tyzden prsat tak smola, generator treba vzdy).
Idealne je mat zalozny rozvod elektriny ktory ide z bateriek/FVE automaticky a na nom kriticke veci a bezne zasuvky v pripade blackoutu pripinat na FVE iba manualne (napr. modularne prepinace).

Ja som si urobil rozvadzac tak ze mam tri vetvy - backup, normal a vysoka spotreba.
V on-grid rezime ide vsetko samozrejme aj z FVE.
V pripade vypadku backup ide z FVE/baterii, normal sa da na backup rucne pripnut modularnym prepinacom a vysoka spotreba ani nejde pripnut.
A viem si v rozvadzaci prepnut ci ide backup z FVE alebo z generatora.

Navratnost je diskutabilna - ako ju pocitat?
Z terajsich cien? V mojom pripade na hrane, vrati sa to ak bude stale virtualna bateria a ak sa nic nepokazi 2 dni po konci zaruky.
Ale napr. v AT mi vyliezla cena elektriny na 3-nasobok (vyse 0,40/kWh).
Panenky sa mi v ociach pretacaju vzdy ked pozriem na domove riadenie kolko som minul.
Ta cena asi dorazi aj na SK. Potom bude navratnost rychla, u mna 2-3 roky.
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa emkac »

Takto, ja rozhodne nie som odporca FVE a podla mna zmysel ma. A dokonca aj navratnost existuje.
Nema zmysel ako jedine riesenie pre blackout.
Ak som dobre zachytil temu tohoto vlakna, nejde tu totiz o pokrytie vypadku na par hodin ale minimalne na par dni. Bavime sa o WTSHTF.
d-s napísal: V pripade blackoutu je nezmysel riesit beznu prevadzku.
Pre mna bezna prevadzka domu na par dni znamena, ze mi nie ze idu len mraznicky a chladnicky, ale aj ohrev vody, jednoplatnicka a nejake zasuvky. Samozrejme TV a podobne nepotrebne blbosti nie. Cize dlhodobejsie fungovanie v dome, pricom grid nejde a zakladne potreby su pokryte. (ok, nebudem v bazene ohrievat vodu a filtrovat, nebudem zapajat trojfazu pilu, vrtat a pouzivat mikrovlnku, ale viem si nejako navarit, ohriat sa a pod.). A to aj v pripade, ze nie je slnko.

Cize v zasade si rozumieme, plne s tebou suhlasim, len som to mozno napisal nie uplne jednoznacne.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Samozrejme TV a podobne nepotrebne blbosti nie.
ako toto chceš vysvetliť pubertiakom? :)
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

No veď vypnem. Aj internet, nebudú sa mať kde posťažovať. Začne im byť zima a pôjdu do lesa zbierať drevo. A svet bude opäť na parádu...
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Srandičky, srandičky..., len aby ste rýchlo nemali pravdu... :?
- - -
Robil som si taký "interný" audit potrebného výkonu (núdzového el. napájania) rozdelením bežnej spotreby elektriny na nevyhnutnú, potrebnú a postrádateľnú - a tiež som bol prekvapený, čo mi vyšlo... :roll:
Ale jednotliví členovia domácnosti by tiež zrejme neboli spokojní (ako rezortní ministri pri tvorbe rozpočtu). :|
Ide o to, ako dlho by black-out trval a v akej situácii by nastal... :idea:
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

treba si určit priority spotreby, napr ohrev vody je veľká položka - pritom stačí sa "osprchovať" raz denne na čo ti stačia 2-3l teplej vody na osobu, ktorú si môžeš zohriať napr plynovej bombe.
miselito
prispievateľ
Príspevky: 223
Registered for: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa miselito »

d-s napísal: 02 Feb 2023, 16:50
Ja som si urobil rozvadzac tak ze mam tri vetvy - backup, normal a vysoka spotreba.
V on-grid rezime ide vsetko samozrejme aj z FVE.
V pripade vypadku backup ide z FVE/baterii, normal sa da na backup rucne pripnut modularnym prepinacom a vysoka spotreba ani nejde pripnut.
A viem si v rozvadzaci prepnut ci ide backup z FVE alebo z generatora.
Prosim ta mozem sa ta spytat taku cisto technicku vec? Ako je to z pohladu revizie? Myslim tym, modularny prepinac sieti. Viem ako to vyzera, ako sa to robi, ale toto ma doteraz nezaujimalo, ci je to povolene.
Elektrotechnicke normy som nevidel roky tak neviem co vsetko sa menilo a aktualizovalo.
Dakujem

PS: spomenuli sa tu elektrocentraly, mozte sa pochvalit/prezradit aky model pouzivate? Planujem si nieco zaobstarat na chalupu, mam len predbezne vybrany Schepach SG3100...tatko ju ma v zahradnom domceku a slape uz cca 1,5 roka bez problemov...ale rad sa pozriem aj na iny model, znacku.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Nie je to celkom k téme, vhodnejšiu som nenašiel a novú kvôli tomu zakladať nebudem...
Skvelé počúvanie napr. popri prebíjaní.



Podcast Andreja Žiarovského: Čo sa stalo v Černobyle

:arrow: https://youtu.be/jDvMlpjjV98?t=3
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"