Oprava puškohľadu

millos
prispievateľ
Príspevky: 398
Registered for: 12 years 6 months

Oprava puškohľadu

Príspevok od používateľa millos »

Zdar, nemate niekto kontakt na ludi, co opravuju puskohlady? Znacku neviem, nejaka Cina urcite, ja blbec som ho pozical kamaratovi na sutaz a vratil sa mi v stave, ze vezicky sice cvakaju, ale osnova sa nehybe. Je mi ho luto vyhodit, lebo ma na pocudovanie pekny obraz a na malorazkove zabavanie postacuje.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

millos: Kedysi bol pri Trnave nejaky manik co sa tomu venoval (tusim hlavne starym polovnickym Zeissom), ale kontakt uz bohuzial nemam. Kazdopadne puskohlady su zvycajne uzatvorene systemy plnene dusikom a pod., a ak by si skusal uvolnit tubus, pri akomkolvek naruseni hermeticnosti/tesnosti sa zvyknu rosit a aj po vyschnuti na skle zostava povlak ktory znacne degraduje obraz.

Jediny kto by to dokazal je vyrobca, ale pri cine je toto nerealizovatelne (plus oprava by asi vysla drahsie nez novy kus). Raz mi opravoval kolimaciu jedneho dialkomeru priamo Swarovski (mal som cestu okolo tak som sa tam s nim zastavil osobne), ale ti ma nepustili dalej nez je miestnost pre navstevy. Sice som dostal kolacik a kavu, ale dnu bol Eintritt streng verboten! :roll: :lol: Zato Zeiss ked som tam doniesol jeden stary pozorovak ktory mal zazltle sklo a hmlil sa, tak tam mi normalne spravili prehliadku labakov (a cleanroomy mi ukazali aspon cez sklo) a v servisnej dielni ma nechali skoro hodinu debatovat s inziniermi. 8) :wink: Ani za jednu z tych oprav som tusim neplatil, ale bolo to uz peknych par rokov dozadu a ktovie ako by sa zachovali dnes.

Kazdopadne obavam sa ze mas len dve moznosti - bud ho pracne/mechanicky das aspon priblizne na povedzme 50m nastrel (napriklad postupnym vypodkladanim malych kuskov alobalu zo strany weavra a zospodu montaznych kruzkov) a nasledne budes pri strelbe na ine vzdialenosti prenasat, alebo skusit tie vezicky opatrne rozobrat svojpomocne (je to pakaren a piplava/hodinarska robota) a skusit zistit v com je problem (mozno je len povysunute niektore z ozubenych kolies), hoci je mozne ze ta cina to ma zapustene hlboko v tele a nedostanes sa k mechanizmu. Mne sa tak jeden puskohlad podarilo opravit a jeden podarilo znicit, takze u mna je zatial skore 50:50 :lol:

Kazdopadne drzim palce!


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

alen napísal: 03 Sep 2020, 14:38 Tibor Poór , Štvrtok na Ostrove , 0904 944714 , pracuje, mne opravoval puskohlad v januári 2020 ....
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Kapo napísal: 06 Mar 2023, 23:32 Nemám skúsenosti s opravou, iba s goglom. :D

https://www.azet.sk/firma/58688/boris-m ... ristrojov/

...
Tento expert má dosť zlé referencie. Vyhol by som sa mu.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

p. Poor mi ešte pred kovidom robil komplet servis dve biná, na jednom z nich výmena prasknutého hranolu . Odporúčam.
millos
prispievateľ
Príspevky: 398
Registered for: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa millos »

Guns: akurat som vygooglil tu moju optiku, takze Cina za 100€, sluzil bezchybne do prveho "pozicania" asi 5rokov. Dostal som ho darom, takze som nepatral po povode, cene... Rozoberat to velmi nechcem, to by skoncilo asi vsetko v kosi a druha moznost, jeej, ozivil si moje nostalgicke spomienky spred asi 20rokov, ked sme sa trapili s ceskymi gulabrokmi s nastrelmi Zeiss 4x32, dokladanim vselijakych plieskov a roznych domacich vymyslov :D :D :D ., takze kvoli cene optiky sa to tiez neoplati a chlapci diky za tip, p.Poor mi robil jednu optiku asi pred 15 rokmi, Guns asi si myslel tiez jeho...bol som si isty, ze uz nepracuje, ale volal som mu, pracuje, mam mu to poslat, prinajhorsom to vyhodi.
A ako pise Lovec, tomu spominanemu expertovi s inicialmi B.M sa veruze zdaleka vyhnut.
Diky za info
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Ano, presne, je to on, tiez mi kedysi p.Poor nieco robil a bol sikovny, ale tiez som myslel ze uz je z neho asi starsi pan co to zavesil na klinec. Som rad ze este funguje, a drzim Ti palce aby Ti to dal do poriadku.

Tychto starych fachmanov stale ubuda a novi nepribudaju, skoda. Trochu odbocim - pripomenulo mi to ten vtip ako svajciari vyrobili najtensi drot na svete, ale nevedeli zmerat jeho hrubku. Poslali teda kusok do ameriky, do japonska, do nemecka, ale odvsadial im odpisali ze sa to neda zmerat. Dopoculi sa ale o nejakom starom fachmanovi v Hornej Malikovej na Slovensku a ten vraj dokaze vsetko, tak len tak zo zvedavosti mu kusok poslali. Za dva tyzdne im prisiel list: Vazeni pani, ten drot co ste mi poslali meria presne 0,0028 mikrometru, ale nenapisali ste co s nim? Chcete nan urobit zavit, alebo don vyvrtat dieru?


Gunslinger
millos
prispievateľ
Príspevky: 398
Registered for: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa millos »

Guns: moje slova, presneee...stari poctivi majstri. Aj si ma pamatal, a uz mu aj isiel balik. Som zvedavy, nech uz to dopadne akokolvek, budem spokojny, a mam istotu, ze to ten chlap neodflakne.
A mimo temy, Guns ovtor si vestiaren :D :D :D , privolal si situaciu s tym nastavenim optiky cez pozlatku, pliesky.... Volal mi kamarat, ci nemam montaz na staru cesky kozlicu a aj optiku k nej...montaze som mal dve a optiku si nechavam. Tak otvor tu temu "Veštím" :D :D :D
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

lovec napísal: 07 Mar 2023, 00:52
Tento expert má dosť zlé referencie. Vyhol by som sa mu.
Jo, možné to je. Preto som dal odkaz, kde je dobrá aj zlá recenzia. Na jednu zlú recenziu opravár napísal, že mu došiel poškodený, rozobratý puškohlad. Opravil ho, aby bol funkčný a zákazník ho potom ohováral, že nie je ako nový.
Proste nie vždy je na vine opravár. A vždy je to risk. Napr, či oprava nakoniec nepresiahne cenu nového puškohladu.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Po poľovníckych diskusných fórach je na zmieneného majsterka viacero ponosov, v priebehu dlhšej doby.
Napísať odpoveď

Návrat na "Puškohľady, ďalekohľady a kolimátory"