Aký tmel na zbraň aby naň chytilo čiernenie?

Martin13
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Registered for: 1 year 7 months

Aký tmel na zbraň aby naň chytilo čiernenie?

Príspevok od používateľa Martin13 »

Potreboval by som pretmelit dáke časti na zbrani a chcem sa opýtať či existuje dáky tmel ktorý sa dá neskôr prečierniť. Potreboval by som pretmeliť koróziou vypadane časti.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa DeSade »

nie
Martin13
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Registered for: 1 year 7 months

Príspevok od používateľa Martin13 »

No nakoniec som niečo našiel len nemám s tým skúsenosti ak by niekto mal nech napíše volá sa to. Kyt for blacken.je to mala fľaštička z tmelom a malo by sa to dať počiernit je to hlbokú koroziu teda aspoň tak píšu tak to skúsim opraviť a uvidím ako sa to bude správať či to časom nevypadne a či na to chytí čiernenie.Ak má niekto skúsenosti dajte vedieť.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1435
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa Kapo »

Čierneniu sa vraví aj brunýrovaniu. Brunýrovanie je tenká vrstva oxidácie na kovovom povrchu. Preto je problém tmeliť a tmel nechať zoxidovať.

Tento čo si našiel vyzerá zaujímavo, daj vedieť skúsenosti a super by bolo aj foto. :wink:

"Oprava korózie - Kyt for Blacken 70g

Jednozložkový tmel určený na opravy hĺbkovej (jamkovej) korózie aj mechanicky poškodených častí zbraní. Obsahuje antikorózne prísady, ktoré bránia ďalšiemu šíreniu hĺbkovej korózie. Tmel sa po nanesení stierkou, stvrdnutí a vybrúsení následne čierni prípravkom BLACK LINE a tým sa obnoví pôvodné černenie zbrane. Tmel je možné použiť aj na vyrovnanie alebo opravenie plôch poškodených hĺbkovú koróziou pod chemické niklovanie prípravkom NICLOS. Tmel je vhodný predovšetkým pre koróziou silne napadnuté exponáty do zbierky, ale môže sa použiť aj na streľby schopné zbrane."



"Černenie za studena - Black Line

Prípravok pre černenie železných predmetov za studena. Je určený k opravám poškodených plôch pôvodného alkalického bruníru alebo k černenie celých predmetov / napr zbraní /. Prípravok je vhodný na čiernenie oceľových povrchov zbraní historických, moderných, loveckých, športových, obranných, apod Aplikuje sa za studena veľmi rýchlo a pohodlne. Umožňuje reguláciu intenzity čierneho sfarbenia opätovným nanášaním. Iným spôsobom aplikácie (postup uvedený v návode) možno možné dosiahnuť ešte vyššiu odolnosť načierneného povrchu, plne porovnateľného s alkalickým brunírom. Okrem železa a ocele čierni aj liatinu, mosadz, meď, nikel, zinok, olovo, čiastočne olovenou spájku a niektoré ľahčené zliatiny (s obsahom zinku). Použitím prípravku BLACK LINE sa nevyvolajú žiadne zmeny v rozmeroch alebo štruktúrach materiálu. Účinnosť prípravku neklesá ani mnohoročným skladovaním."
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 2 months

Príspevok od používateľa MudMax »

Ak mas na mysli toto....
20230529_165922.jpg
tak to nieje nic moc...skor bieda.Podoba sa to na stary sivy nitrocelulozovy karosarsky tmel,pachne to ako farba na kozu,alebo ten ekrazit co sa pridava do laku na karoseriu,aby sa pekne zlieval.Moc dobre to nedrzi a nevytvrdne to v hrubsej vrstve poriadne,tak som to ani neskusal ciernit.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa DeSade »

Chalani, veď toto je ako dávny sen z olova zlato urobiť.
Oxidačne načierniť tmel nie je fyzikálne/chemicky možné.
Nakoľko pri čiernení sa premieňa vrchná vrstva ocele/železa na oxidy, prípadne karbidy, nitridy.
Tmel je vždy nejaká organická živica s prímesou plniva....ktorú k čierneniu neprinútime lebo to nie je hore uvedené železo/oceľ.....
Jedine to pretmeliť a streknúť Cerakotom.
tweaty
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa tweaty »

ahojte, máte niekto skúsenosti s výrobkami od tohto výrobcu?
ja chcem skúsiť mramorovanie a produkt "Tmavé mramorovanie - Marble Dark Line 50ml"
tiež by ma zaujímalo či tie čiernenie prípadne niklovanie má zmysel alebo nie?
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa DeSade »

Podľa výkladu našich príslušníkov úpravou zbrane je aj samotné jej farbenie, zmena povrchovej úpravy.
Ergo bez licencie právne nemožné. :!:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Aj by som položil rečnícku otázku, že si azda robíš srandu. Ale mám taký blbý pocit, že tú otázku ani nechcem položiť, lebo nerobíš.

Počul som síce od jedného lumena, ktorý podniká vo fachu, že si nesmieš vymeniť napríklad predpažbie na AR 15 a vlastne ho nesmieš ani sňať na čistenie a áno, ad absurdum, si ani nemáš sám čo rozoberať zbraň na čistenie, ale tak to bol lumen, ktorý nie je v služobnom pomere s PZ, nežije z našich daní a nemá vo vzťahu k nám žiadne právomoci.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa DeSade »

Jack, nie, nerobím si teraz srandičky.
A hneď vysvetlím prečo:
Napr. také čiernenie keď sa robí nesprávnou technológiou(v lúhovom kúpeli) tak vie napr. oslabiť až poškodiť letovaný zväzok hlavní(gulový, brokový dvoják, dvojča atď) následkom čoho sa hlavne od seba oddelia, prípadne vyletia z hlavňovej objímky...

Zas nezachádzajme ad absurdum do zbežného čistenia. Opatrnejší by som už bol ale pri nejakom rozoberaní napr. napínačikových systémov laikom.
Naposledy som videl hobíkom napadnutú rúčku čezety, kde si pán chcel urobiť ergonomické vybratia na prsty a technickou frézou sa prebúral durch do zásobníkovej šachty.

Preto si myslím, že je dobre, že aj slovenský výklad ide smerom ako ho v ČR nastavil CUZZS.
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 2 months

Príspevok od používateľa MudMax »

Ale tu sa bavime o studenom cierneni a mramorovani chemickymi pripravkami.Tam ziadne poskodenie pajky nehrozi.Ten tmel co som postol obrazok mi dal pred rokmi kamarat,ktory nim tmelil posvu bodaku.Vraj mu to dokazala naciernit nejaka modra pasta ktoru kupil spolu s tym tmelom.Lenze pasta mu vyschla a ked ju zriedil vodou,tak uz neciernila ani ocel.Ja som s tym skusil vytmelit vyzrate loze na malej frezke,ale stalo to za hovno.Tekuty kov je ovela tvrdsi a daleko lepsie drzi.Tak tento tmel asi len na nieco co visi na stene.
Inak,ti prislusnici by vedeli citovat aj zakon podla ktoreho nesmies zbran ani prefarbit?Ze niekto vyklada zakon po svojom este neznamena,ze to tak musi byt.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa DeSade »

Daj si dopyt, čo sa tu mňa pýtaš ako neveriaci Tomáš len preto, že sa to kríži s tvojim paralegálnym názorom. :P
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 2 months

Príspevok od používateľa MudMax »

Myslel som,ze ako majitel ZP si sa ich opytal na zakon podla ktoreho sa vyjadrili k tomu nafarbeniu zbrane.Ja na tvojom mieste by som sa ich to spytal.Od nasich zbraniarov som nikdy nic take nepocul.Na kontroly na strelnicu chodia dost casto a nikdy som nezachytil,zeby niekoho buzerovali za kamuflaz na zbrani.Ani mna za kosu s rakvickou nafarbenou na cerveno :wink: .
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

DeSade, jasne, povestné česko-slovenské kutilstvo vedie niekedy k bizarným výsledkom. Nakoniec, koľko mlokov tu utrpelo nevratné škody na ráme spáchané kvázi stipplingom? To by nebolo nízke číslo, pritom tam sa tie prasačiny len začínajú.
:P
Takže aby nevzniklo nedorozumenie: nespochybňujem opodstatnenosť obmedzení limitujúcich prejavy ľudovej tvorivosti a kutilstva na strelných zbraniach. Len by som bol nerád, aby určitá sivá zóna, ktorá vznikla v praxi, viedla k výkladom, v dôsledku ktorých si fakt nebudeme môcť ani prestrieknuť kvér farbou, alebo opraviť drobné nedostatky na čiernení prípravkom určeným na jednoduché domáce použitie alebo sňať predpažbie na čistenie či výmenu alebo alebo alebo...
8)
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa DeSade »

Sorry ale české puškárstvo má históriu na rozdiel od bryndziarov...
Podľa mňa opravy, úpravy má vykonávať kvalifikovaná osoba. Bodka.
Ak to začne byť verejne tolerované tak to skončí asi tak, že sa začne s homeopatiou a po chvíle ten istý "pacient" si kape Safko... :roll: príklad
Napísať odpoveď

Návrat na "Dolaďovanie, nastreľovanie zbraní a úpravy"