Streľba v Prahe: 11 mŕtvych, desiatky zranených

správy o útoku alebo obrane so zbraňou
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Astros, treba čo najintenzívnejšie komunikovať s operátorom/operátorkou tiesňovej linky a modliť sa, aby cez operačného sa dostala k zasahujúcim jednotkám info, že tam je civil s kvérom, ktorý zároveň funguje ako oči a uši.
V momente, keď už sa blížia jednotky, urobiť všetko preto, aby civil nebol a nemohol byť považovaný za hrozbu. Ak to okolnosti umožňujú, zapuzdriť alebo odložiť zbraň, zaujať pozíciu, aby bolo jasné, že z nej nemôžu byť zasahujúce jednotky ohrozované, prejaviť sa verbálne, okamžite poslúchnuť každú výzvu a modliť sa, aby medzi policajtmi nebol nejaký trigger happy blbec.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1435
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa Kapo »

https://www.ceskatelevize.cz/porady/153 ... XZfEqF4oRA

Čas cca 54:50. Rozhovor s riaditelom Hard Tasku
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 621
Registered for: 10 years 2 months

Príspevok od používateľa aparapi »

Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa telra »

1) HardTask - priznam sa nepozeral som, ale na ceskom FB som zachytil ze sa zmienil o potrebe povinnych kurzov pre drzitelov ZP. Za prve WTF, za druhe , vramci kontextu toho co sa stalo, WTF^2

2) Kajinek - teraz je uz expertom na problematiku kazdy, ale toto je WTF^3. Nie nepozriem to. To ze bol kajinek na prijimacej strane zasahovky z neho nerobi "odbornika"
Používateľov profilový obrázok
tata7474
prispievateľ
Príspevky: 181
Registered for: 7 years 1 month

Príspevok od používateľa tata7474 »

Ja celkom chapem, ze sa HT borec vyjadril za povinne kurzy ... on sa totiz kurzami zivi ... keby bol pekar, presadzuje povinne rohliky
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa telra »

Ako ano, to chapem. Len ma prekvapil ten ... cynizmus, az zmrdstvo, by som povedal. A cudujem sa ze ho tam redaktor nedal na mieste dole ze comu by to v tomto pripade zabranilo a ci sa neciti ch****** nahanat si takto kseft na takejto tragedii.
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 1 year

Príspevok od používateľa rusty95 »

Jack napísal: 23 Dec 2023, 22:57 A teda dovolím si tvrdiť že Rusty zase troška prifarbuje, čo teraz kdesi zachytil a započul (napr. vyjadrenia Němca, Černého a iných na ČT a inde).
K tomu som sa docital uz davnejsie niekde na nete ked som cital o nejakej masovej strelbe v USA.
Je to v podstate v skratke ako tu vsetci piseme:
Cim skor ako je mozne "zaujat" utocnika aby prestal vrazdit dalsie bezbranne obete a zacal sa venovat realnej hrozbe tj. vlastnemu ohrozeniu.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5192
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Budoucí střelec se dá poznat třeba podle změny oblékání, vysvětluje bývalá expertka FBI

:arrow: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/ve ... fbi-344405
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 1 year

Príspevok od používateľa rusty95 »

Dobry prehlad ma ta zena:

"A řada z aktivních střelců vlastně chce spáchat sebevraždu."

"Začíná to tím, že cítí nějakou křivdu, ať už skutečnou, nebo domnělou." - frustracia
"Pak dostanou nápad, že tuto křivdu vyřeší spácháním násilného činu." - finalne riesenie ich problemu
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 221
Registered for: 1 year

Príspevok od používateľa rusty95 »

Viete niekto toto dolu prelozit z originalneho videa ?
Otazky su nestastne polozene a dve velmi dolezite veci su vpletene do zdanlivo jednej odpovede.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A jak často jsou tam ozbrojení civilisté a jak často přežijí boj?

Ve Spojených státech téměř nikdy. Jen jednou nebo dvakrát ročně se stane, že ozbrojení civilisté se brání a střílejí na střelce a zabijí nebo zraní ho tak, že zastaví boj. Náš výzkum v FBI, který má data za 25 let, ukazuje, že ve skutečnosti je pravděpodobnější, že zasáhnete, pokud nejste ozbrojeni.
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa telra »

Ten preklad sedi.
Len ma jednu chybu. Chyba otazka kolko z tych nass shooting sa deje v gun free zones.
Joker - gun free zone
Gabby gifford shooting - gun free zone (resp. Parkovisko nakupneho strediska ktore bolo gun free zone)
Shool shootings - vsetko su to gun free zones
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5616
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Telra, presne ako vravíš. Pričom tamojšie gun-free zones si netreba predstavovať ako tie naše gun-free, typicky. napr. banky, kde je nejaká nálepka na dverách a v podstate je každému šuma-fuk jedno, či tam osoba vstúpi so zbraňou alebo nie, pokiaľ ju nosí skryte.

Americké gun-free zones, pokiaľ siahajú moje vedomosti - aj keď aj toto sa líši podľa konkrétnych jurisdikcií - sú iné v tom, že zákazy sú tam vynucované a spravidla ich porušenie predstavuje priestupok alebo dokonca trestný čin.

A samozrejme, gun-free zóny sú magnetom pre tzv. aktívnych strelcov, presne preto, lebo vedia, že pokým sa im tam niekto postaví na odpor, budú mať zrejme dosť času napáchať extrémne zlo.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, ja som original jej odpoved na tuto otazku nevidel (v tom linku vyssie je len par jej original odpovedi v anglictine, ale tuto konkretnu som nenasiel, ak ma niekto link tak sem s nim pls), kazdopadne na jej webe (www.katherineschweit.com) je to nepriamo spomenute v jednom z clankov ohladne nazoru ze ci by malo vyznam umoznit ucitelom aby boli ozbrojeni, pripadne ich aktivne/preventivne 'vyzbrojit', vratane suvisiaceho streleckeho treningu a pripravy, atd. A 'vseobecny nazor' tam prezentovany je ze z viacerych dovodov 'nie', primarne preto ze hrozi zranenie nevinneho 'okoloiduceho/okolostojaceho' (innocent bystander), zaroven tiez pretoze hrozi pouzitie zbrane v nespravne vyhodnotenych situaciach / nedostatocne 'odovodnenych' pripadoch, ako i uz vyssie spominane riziko ze sam ucitel by mohol byt zasahovym teamom nespravne identifikovany ako utocnik.

Akuratze ten hlavny dovod = mozne zranenie 'nevinnych okoloiducich' je zvazovane primarne preto ze ho policajne statistiky vykazuju vo velmi vysokej miere, napriklad prislusnici NYPD zasiahnu ciel na ktory mieria len v 18% pripadoch, plus v stresovej situacii navyse americki policajti preukazatelne podliehaju 'reflexnemu/nakazlivemu' chovaniu (pocuju vykrik 'He's got a gun' alebo zapocuju vystrel, a spustia palbu bez dalsieho zhodnotenia situacie). A kedze vseobecny nazor je ze ak sa takto chovaju prislusnici policie, tak sa predpoklada ze ozbrojeni ucitelia (civilisti) by sa chovali rovnako pripadne i horsie, preto sa 'ozbrojovanie' ucitelov vo vseobecnosti neodporuca.

Je to samozrejme len jeden z nazorov (s ktorym napriklad ja osobne nesuhlasim), ale takto je to vnimane za morom.


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa telra »

Je tam potomdruhe video, cca 8 min odkonca ak ma pamäť neklame
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 802
Registered for: 9 years 4 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Snáď to nebude považované za úplne OT..., ale včera som sa dozvedel, že v ČR nie je vyžadovaný psychologický posudok v procedúre na získanie zbrojného preukazu, treba iba potvrdenie obvodného (praktického) lekára o zdravotnej spôsobilosti... - môžete to niekto (znalý veci) potvrdiť? :?:
Napísať odpoveď

Návrat na "Udalosti"