ZP skupina F

Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3698
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Skús Prezídium / MinV požiadať o informáciu v zmysle zákona 211/...2007? Zákon o prístupe k informáciám. Ono síce výklad zákona pod to nespadá, ale možno to zaberie.

Teda ak "prezídium neodpovedá" neznamená, že si tam písal pred týždňom. V Tom prípade počkaj ešte aspoň tri. 8)
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Na prvú časť si si odpovedal sám - ten tebou citovaný paragraf 27 jasne uvádza, ktorých zakázaných zbraní kat. A sa týka možnosť streľby so ZP-F:
"zbraň kategórie A uvedenú v § 4 ods. 2 písm. k) až q)".

Čiže zbraň musí spadať do kategórie vymenovanej v §27 a musí mať súčasnú značku (alebo aspoň certifikát) tlakovej skúšky.


Čo sa týka tohto - "je mozne takto amnestovane zbrane zapisane na vynimku v kategorii F nejako prekategorizovat na kat.E".
Zbrane sa nezapisujú na konkrétne skupiny ZP. Zákon určuje, ktoré zbrane môžeš nadobúdať s ktorou skupinou ZP, nie kartička zbrane.
Pozri si detailne aspoň §27 a §8.
Ostrostrelec123
občasný prispievateľ
Príspevky: 2
Registered for: 1 year 2 months

Príspevok od používateľa Ostrostrelec123 »

Zdravím, má niekto skúsebosť/info o tom, ako to je so streľbou so zberateľskej samočinnej zbrane?
Je síce zakázané mať ju v stave pripravenom na okamžité použitie, ale explicitne streľba zakázaná nie je.
Napr moja zbraň je od výroby bez mieridiel a na ich nastavenie potrebujem zopár výstrelov vykonať. Chápal by som keby je zakázaná strelba dávkou ale funkčne sa tá zbraň nelíši od samonabíjacej keď prepnem selector.
Ak by to malo znamenať zákaz streľby, znamenalo by to že napr ani puškár, ktorý opravuje napr plynový systém s touto zbraňou nemôže vykonať skúšobné výstrely lebo je to zbraň určená na zberateľské účely. Alebo ak od niekoho takúto zbraň kupujem, nemôžem ju vyskúšať a teda ani neviem či je funkčná. Alebo nemôžem vyskúšať, či dobre žerie dané strelivo a správne fungujú zásobníky.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Ostrostrelec123 napísal: 07 Feb 2023, 19:30 Je síce zakázané mať ju v stave pripravenom na okamžité použitie, ale explicitne streľba zakázaná nie je.
Ako chceš strieľať zo zbrane bez toho, aby si ju predtým uviedol do stavu "umožňujúceho okamžité použitie"?
T.j. stavu, "pri ktorom je strelivo v hlavni, v nábojovej komore hlavne, v nábojovej komore valca revolvera, v nábojovej schránke zbrane alebo v zásobníku zbrane, ak je zásobník v zbrani".

Puškár je držiteľom zbrojnej licencie, má iné povinnosti a oprávnenia než držiteľ zbrojného preukazu.
Ostrostrelec123
občasný prispievateľ
Príspevky: 2
Registered for: 1 year 2 months

Príspevok od používateľa Ostrostrelec123 »

No práve, ťažko sa bez toho strieľa a nikde tam nevidím že by mal držiteľ B skup. zbrojnej licencie právo vystreliť z takejto zbrane. Ale možno niečo prehliadam.
A je napríklad zvláštne aj to, že si podľa tohoto zberateľskú zbraň, akejkoľvek kategórie, či už A, B alebo C nemôžem nabiť v prípade že ňou napr. zadržím páchateľa trestného činu, alebo počujem v noci doma nejaké zvuky, ale až keď som priamo pod útokom/v núdzi, lebo až vtedy sa na mňa aplikuje KN a NO. Aspoň tak mi to príde.
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa Filip »

Ako napísal yarco a sám si potvrdil, bez uvedenia zbrane do stavu umožnujúceho okamžité použitie z nej vystreliť nevieš, a preto sa to (legálne) pri danej kategórii nedá - toto nie je "pozabudnutie", ale zámer zákonodarcu. Môžeme polemizovať o tom, či to je dobre, zle, správne, nesprávne, ale v rámci súčasného stavu to tak je. Zberatelia zo svojich maximov alebo fullauto 58mičiek strieľať nemôžu.

Pri držiteľoch zbrojnej licencie, su aj iné zákony a vyhlášky, napr zákon o sprístupňovaní strelných zbraní a streliva na civilné použitie, ktorý dokonca ukladá v niektorých prípadoch povinnosť skúšobnú streľbu zo zbrane vykonať.

To, kedy sa na teba NO/KN vzťahuje rozhodne súd a nie názor na internete - je to komplexná problematika a nedá sa kategoricky a plošne povedať kedy ti hrozí alebo nehrozí nebezpečie, čo je správne a pod. Ak si chceš rozšíriť povedomie tak o NO/KN tak odporúčam panzerove prednášky (je sudca a naozaj vie o čom hovorí, jednu mal nedávno v BA a jednu v KE, objavia sa vždy v sekcii udalosti).
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3698
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Pri tej KN/NO by som sa nečudoval, keby súd skúmal, prečo si vzal práve svoju zbraň kat. A a nie vedľa uloženú zbraň kat. B.

Tiež pozor na to "zadržím páchateľa trestného činu", rozoberalo sa to tu v iných vláknach, odporúčam si to vyhľadať, aby sa človek s heroickými úmyslami (čítaj mládežníckou nerozvážnosťou) nedostal akurát tak do problému.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 4 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Informácia z TN (OR PZ): :arrow:
- dnes vybavené rozšírenie ZP o skupinu F na počkanie
- profesionálny a ústretový prístup policajtov (policajtky a policajta) na oddelení zbraní a streliva
- preberali sme podrobnejšie aj prevody a prepisy zbraní v prípade nadobudnutia dedičstvom
- poradili mi v jednom (mne nejasnom) konkrétnom prípade, ktorý sa ma priamo týka...

Takto nejako si predstavujem fungujúce služby štátneho orgánu (štátneho úradu) občanovi. :idea:
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"