Ďalší ,,Balu" v akcii.

správy o útoku alebo obrane so zbraňou
Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Registered for: 13 years 5 months

Ďalší ,,Balu" v akcii.

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

dantes
častý prispievateľ
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa dantes »

Nenasli ho, vraj je len lahko raneny, a nie je synantropny (utok bol v lese), tak ho nechali tak. Pre nas by bolo celkom zaujimave, keby sa o skusenost podelil ten hubar, ktory ho legalnou zbranou trafil prvy krat a mozno aj polovnici, ktorych napadol druhy krat.
Jack
moderátor
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ja by som najprv chcel vidieť, čo mal ten hubár v košíku a či vôbec mal košík. Just sayin´...
aoaia
prispievateľ
Registered for: 10 years 4 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Tak asi nepovie ze bol na parohy.
To blbo znie...
aparapi
častý prispievateľ
Registered for: 10 years 2 months

Príspevok od používateľa aparapi »

a další:
https://tvnoviny.sk/domace/clanok/88791 ... 1711950441

to aby si človek na prechádzku bral mg42....
miso243
prispievateľ
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa miso243 »

Zaujímavosť z článku. "ŠOP SR v tejto súvislosti konštatovala, že početné hlásenia o škodách či strete s medveďom sú dôsledkom dlhodobo neriešeného problému." Slušný mentálny obrat vzhľadom na to čo predvádzali predtým.
Jack
moderátor

Aoaia, šak toto… ale či hubár alebo zberač zhodov, medveď nerozlišuje, jeden aj druhý sa mu s*rú tam, kam nemajú.
:twisted:
Miso243, veď to poznáš: koho chleba ješ… Toľko k predošlým, súčasným, aj budúcim stanoviskám ŠOP.
:oops:
A my, čo sme aj bez vešteckej gule už pár rokov nazad vedeli, že ten neriešený problém neregulácie medvedej populácie bude narastať a budú pribúdať incidenty, tak sme… no jo, Slašťan vtedy tuším ešte blábolil o krokodíloch.
:mrgreen:
millos
prispievateľ
Registered for: 12 years 7 months

Príspevok od používateľa millos »

https://refresher.sk/116531-Medved-hned ... u-Rozhovor

Velmi "hodnotna" reportaz, paneboze!!! Ked si to precita nepolovnik, tak je presvedceny ze je vlastne pred medvedom chraneny sprejom a pri kontakte zalahnutim na zem. Polujem dost dlho, ale az dodnes som nevedel, ze sprej je ucinnejsi ako zbran. O ostatnych "perlach" v tom clanku skoda diskutovat.
Jack
moderátor

Dva roky starý článok... Ale celkom by ma zaujímalo, či by respondent dnes tvrdil to isté a či by si novinár stál za týmto článkom...
:mrgreen:
A áno, treba všade pripomínať, že jediná skutočne účinná látka proti medveďovi je terapeutická dávka olova, aby si to aj verejnosť zafixovala a stála na správnej strane, až nám Šutaj-Eštok bude chcieť sprísňovať podmienky legálnej držby, čo už avizoval pár mesiacov nazad.
:twisted:
dantes
častý prispievateľ

Jack, ja by som si nebol taky isty - len v minimalnom pocte utokov dostal clovek moznost pouzit zbran. Takto boli napadnuti aj priamo polovnici a flinty im nepomohli. Zatial si pamatm len toho stastlivca, ktory medveda zasiahol asi desiatou ranou z pistole a potom toho, ktory medveda lahko ranil a zahnal a potom uz medveda nedohladali. Ine uspesne pripady obrany so zbranou si u nas nespominam, ale netvrdim ze nie su. Toho.co trafil partaka do nohy namiesto medveda ani nespominam. Rovnako je malo reportov o pouziti spreja. Co mame je viac menej z USA a Kanady a tam su pouzivane oba prostriedky uspesne.

Pokial ide o pouzitie zbrane, nase medvede su v porovnani s tymi americkymi skor mensie (skor na urovni cierneho medveda baribala), takze by mohla stacit hocaka vykonnejsia raz aj z kratkej zbrane. Samozrejme, da sa narazit aj na 250+kg maca. Skor sa to javi tak, ze obranca jednoducho nestihne zareagovat a ucinne zbran pouzit - bud nestihne tasit, alebo nedokaze ucinne trafit, comu sa ani neda cudovat.

Ja by som bol fajn s hocicim - zbran je ultimatne riesenie, ale treba trafit vo velmi narocnych podmienkach. Sprej nevyzaduje presnost, ale ma svoje limity, ako realny dosah a ucinok. Stale najdolezitejsie je situacne povedomie a pozornost pri neprehladnych usekoch a velmi citlive su potoky, kde medved schadza kvoli vode a dobre cloveka nepocuje. Na toto sa sustredim najviac a zbran i sprej nechavam zvacsa doma aj ked to asi budem musiet prehodnotit. Inu skusenost mozu mat hubari alebo lesaci, ktori dobrovolne alebo pri vykone prace musia cielene ist aj do vyslovene neprehladnych terenov.
Jack
moderátor

V akom minimálnom počte? To máš odkiaľ? U nás? Kto mal krátku, použil a prežil. Alebo hovoríš o USA? Desiatky, stovky prípadov sú minimum? Oh, come on!
:shock:
A o akých náročných podmienkach je reč? Keď si napadnutý a strielaš na pár metrov alebo decimetrov, tak to nie sú náročné podmienky. Ak máš maca už zahryznutého alebo lomcujúceho s tebou, tak to áno, vtedy sa dá hovoriť o náročných podmienkach. Ale ak vytasíš kvér a inštinktívne stláčaš spúšť, hádam sa ani nedá netrafiť. Ale vieš načo ti je vtedy sprej, však? Máš prípady z USA, keď ani z malej vzdialenosti nezafungoval, lebo obranca nedokázal namieriť sprej na oči, ňufák ani tlamu, iba na hlavu a telo - teda osrstené časti, kde to malo nulový účinok (na rozdiel od olova, však?). Na webe isto nájdeš príbeh neboráka, ktorý presne takto prišiel o život.
:?
A teda fakt sem - kde sa bavíme o použití krátkej samonabíjacej v KN (s plným zásobníkom) - chceš pliesť obranu dlhou opakovacou v KN? Hrušky s jabkami? Ako… fajn, pred rokmi PaR publikovalo text o dvoch poľovníkoch - syn takto zachánil život otcovi. Ujala sa už prvá rana. Vyšetrovanie potvrdilo ich verziu, že išlo o KN. Moc podobných prípadov u nás nebude - azda ešte jeden sa mi marí, keď poľovník takto zachránil kamaráta. Ale stále sa tu bavíme primárne o použití krátkej v KN miesto spreja. Nie o príhodách a nehodách na poľovačke (a použití dlhej v KN).
:wink:
Ako vážne… viem, čo hovorí kanadský výskum starý cca 30 rokov, o ktorý sa s obľubou opierajú výrobcovia sprejov ako aj oficiálne US orgány, keď neodporúčajú brániť sa strelnou zbraňou ale sprejom a viem aj, čo hovorí pár podobných výskumov, akurát teda, že väčšina z nich je metodologicky dosť pochybná a akoby to samo osebe nestačilo, kazuistika ukazuje, že to môže byť celé trocha inak a tam, kde k použitiu strelnej zbrane príde, obvykle vyviazne obranca živý. Zhruba tak v 97-98% prípadov. Samozrejme, výskumná vzorka sú incidenty v USA, kde tie medvede sú “trocha” väčšie a “trocha” agresívnejšie a občas si tak “trocha” neváhajú spestriť jedálniček ľudským mäskom… Pričom medveďa dokáže v určitom % prípadov vyplašiť už hluk (varovného) výstrelu. To zvuk spreja, hold, nedokáže.
:oops:
Postupne sa už aj u nás vyskytujú prípady, keď použitie strelnej zbrane v KN proti medveďovi celkom dobre zafungovalo. Vice versa, už tu máme aj celkom zaujímavo zdokumentované prípady, keď sprej nezafungoval. Stačí použiť Google. Takže ja neviem, o čom sa tu chceme baviť. Z medveďa sa stal fetiš, tak teraz akože hrôza pomyslieť, že strety s ním sa efektívne dajú riešiť strelnou zbraňou, ak ju má človek pri sebe a ak má aspoň nejaký priemerný skill? Sorry, ale to mi príde takmer až detinské. Nie, trafiť medveďa v KN nie je taká veda, ako píšeš.
:roll:
Pod čo sa pokojne podpíšem, sú tvoje slová o situačnom povedomí a primeranej opatrnosti. Lenže žijeme v krajine, kde sa do všetkého cpe miesto zdravého rozumu kopa vyhrotených emócií a navyše v čase, keď tu reálne máme problém, na ktorého riešení sa odrazu chce politicky priživiť kadejaký exot, preto, žiaľ, vo verejnom diskurze zostáva už len málo priestoru na vysvetľovanie, ako sa ľudia majú či nemajú správať, ak nechcú mať negatívnu skúsenosť s medveďom. Ešte menšia je vôľa príslušných orgánov riešiť také konania jednotlivcov, ktoré v konečnom dôsledku vedú k synantropizácii medveďov a k ďalším zmenám v ich správaní. Ale to už je o kusisko iná téma.
dantes
častý prispievateľ

Vychadzal som z pripadov v SR. Presne pocty nemam, skor viem spocitat na prstoch jednej ruky medialne zname pripady, kedy zbran pomohla. Rad by som mal tvoju sebaistotu ohladom zasahu. Podla nejakych clankov z USA pri utoku medveda zalesnenom terene mas tak 2-3 sekundy do kontaktu. Sam si vies odskusat kolko za ten cas nasolis na staticky terc nie o moc vacsi ako dlan.Ak sa nepostavi na zadne, tak celne mozes triafat iba hlavu a aj ta je riadne skosena. Idealne zo skryteho nosenia. :wink: V lese k tomu budes mat asi aspon maly batoh, pride to z neznameho smeru a budes vyplaseny. Terc sa bude hybat velmi rychlo. :wink: Ale zbran je asi to najlepsie, co sa da.

Pri tych sprejoch mam podozrenie, ze su preferovane hlavne tam, kde drzba zbrani medzi obyvatelstvom je obmedzena (napr. Kanada). Pre ludi bez ZP stale dobra moznost. Asi nie je utok ako utok - svedkovia opisovali medveda, ktory sa staval na zadne, hrabal labou a potom utocil. Tam je sprej fajn, ma cas zabrat. Ak vystartuje z malin, tak aj ak by ho clovek stihol pouzit, uz je to jedno, medved prefici oblakom a hned je na obrancovi. A tom uz nic vidiet nemusi. No a potom je tu pripad ako ti smoliari, ktori stanovali na Certovici a medved dosiel priamo do stanu...
lovec
častý prispievateľ
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Ak sa nepostavi na zadne, tak celne mozes triafat iba hlavu a aj ta je riadne skosena. Idealne zo skryteho nosenia.
Určite nie. V takomto prípade strieľam center-mass, medveď našťastie nie je také tvrdé zviera na ranu ako napr. diviak.
Vôbec by som nad tým ani nerozmýšľal. Proste pudovo mierim na stred a strieľam, kým nie je hrozba eliminovaná.
Jack
moderátor

Dantes, to nie je vec optimizmu, ale veľmi reálneho zhodnotenia možností, ktoré máme. Som rád, že sa zhodneme, že zbraň je to najlepšie, čo sa dá nosiť na obranu pred útokom medveďa. Nič iné od začiatku nehovorím. Ale teda ešte pár poznámok:
1. Hovoríš, že vychádzaš z prípadov, ktoré sa stali u nás, ale práve tie nemnohé prípady v SR sú také, že kto tú krátku mal a použil, tomu úplne zásadne pomohla, aby sa ubránil. Neviem o nikomu, kto by u nás tú krátku mal a neubránil sa. :D A zároveň, máš tu iné nemnohé prípady použitia spreja, kde nájdeš aj také, že sprej nepomohol. Typicky na Poľane vlani (či predvlani), kde prišlo ku skalpácii chlapa, čo vystriekal celú pixlu.
2. Prečo chceš mieriť medveďovi práve na hlavu? A prečo chceš nejako zvlášť mieriť? Ako píše aj Lovec, teória je, že včely posielaš "center of mass" a spoliehaš sa, že čosi sa ujme. Práveže po lebke môže nejaká devina ešte aj sklznúť. O medveďovi sa traduje, že je - v porovnaní s diviakom - relatívne blatový, čo nedokážem objektívne posúdiť, no práve čísla z USA sú celkom dôvodom na optimizmus. Navyše, ak medveď napadne inú osobu a ty jej chceš pomôcť - vtedy budeš možno strieľať luxusne na blatt.
3. Prečo si myslíš, že máš dve či tri sekundy, aby si vystrelil? Tie prípady - a aj prax práve z USA to dokazuje - sú natoľko rozdielne, že niekedy medveď útočí zo zálohy a človek nemá ani tie tri sekundy, inokedy však človeka zastrašuje, prípadne sa správa akoby ho stopoval. A tam je toho času na zmysluplnú reakciu (so zbraňou) podstatne viac.
4. Prečo sa domnievaš, že obrana bude trvať dve či tri sekundy? Potom čo? Už budeš mŕtvy? Ono to tak predsa nie je, tie deje sú také rozdielne. Medveď človek nezriedka zraní, potom na chvíľu útok ustane a prichádza k následnému alebo následným útokom... Pričom pištoľ alebo revolver naozaj dávajú (v porovnaní s dlhou alebo napr. so sprejom) celkom dobrú šancu sypať do zvieraťa, aj keď ho už máš zahryznuté, keď s tebou trhá, vláči ťa a pod. A to s vysokou pravdepodobnosťou zásahu.
All in all, nehovorím nič iné, iba to, že v rámci osvety to chce, aby sme vo verejnom diskurze prestali blbnúť s rolničkami* a aby sme prestali vydávať sprej za najlepší možný prostriedok. Lebo ten najlepší možný prostriedok na obranu pred medveďom neobsahuje OC ale Pb ako účinnú látku. A treba to pripomínať, v súvislosti so slovenskými reáliami a najmä vtedy, keď sa tu znova začne debatiť o sprísňovaní pravidiel držby.

*K rolničkám len toľko, že mi je smiešno, keď vidím, ako niektorým turistom dodávajú falošnú sebaistotu, že veď medveď bude o nich vedieť a oni môžu, kam len chcú a viac nemusia riešiť a potom lezú kade-tade, pobytové znaky medveďa si ani nevšímajú, alebo keď, tak sa radujú, že si môžu odfotiť medvedie hovno a dať ho na Insta... Ale to je na inú debatu.
dantes
častý prispievateľ

Vzdy som mal za to, ze u medveda treba zasiahnut niektoru cast CNS, aby to malo rychly (nehovoriac okamzity) efekt. No a CNS je mozog a miecha (chrbtica). Tam moc na vyber nie je. Zasah dalsich organov (srdce) smrt sposobi, ale nemusi to byt dostatocne rychlo. Ostatne zasahy do "masy" mozu byt neucinne aj keby slo o inak o vykonne strelivo.

Pokial ide o schopnost zasahu, ti chlapi co strielali v znamych pripadoch velku schopnost zasahu neukazali, aj ked im zbran nakoniec pomohla. Nemyslim, ze by som bol lepsi ako oni. Tie 2-3 sekundy su z napadnuti v lese do momentu nez medved cloveka chyti. Ked je to inde,clovek ma viac casu reagovat a pripadne medveda odplasit, vzdialit sa...

Pripady z USA treba studovat pozornejsie lebo (i) medvede sa tam kratkymi zbranami aj lovia, ale to nie je pripad sebaobrany (uplne ine podmienky strelby a pouzite zbrane) (ii) severoamericke hnede medvede su vyrazne vacsie a tazsie ako europske a (iii) niektore poddruhy hnedeho medveda v USA cloveka lovia ako korist (na rozdiel od nasho "EU medveda" :D)
Napísať odpoveď

Návrat na "Udalosti"