Dopravne prostriedky pre SHTF

...alebo tiež rady ako na to, keď sa všetko poser..
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Vardegas: Asi reagujes na moj prispevok :-) Sci-fi ale nie je ani absurdnost ani uplna nerealnost, sci-fi je pre mna skratka pre vedecko-fantasticku predstavu/teoriu/..., pricom ale to 'fantasticke' neznamena vymyslene/absurdne/rozpravkove, ale je to v preklade z 'fiction' ktore sa rovnako zle preklada ako tie vyrazy co uvadzas. Veci ktore boli sci-fi pred 50 rokmi su dnes beznou realitou, a veci ktore su sci-fi dnes mozu byt realitou zajtra, kazdopadne ja ako sci-fi oznacujem veci ktore su dnes nemozne ci len velmi tazko uskutocnitelne (ako napr. mat v garazi balon, a v pripade SHTF ho pouzivat ako prostriedok na presun :roll:

Balon sa vyuzit samozrejme da, napr. nan zavesis kameru (samozrejme ak mas dost bateriek a sposob ich dobitia, a idealne s termom alebo aspon infra-rezimom aby bola vyuzitelna aj v noci) a pustis ho par sto metrov nad barak (samozrejme ale nie priamo nad svoj aby si si nerobil 'reklamu na seba' :lol:, ziskas krasny rozhlad o krajine nasiroko nadaleko. Mozes tiez nan zavesit nieco vybusne/horlave, a vypustit ho ked vietor fuka smerom k usadlosti ktoru chces dobit (nad nou ho uz len z bezpecnej vzdiaelnosti zostrelis), a je x dalsich potencialnych vyuziti balonov roznych velkosti a konstrukcii, ale jeho vyuzitie v ramci temy dopravne prostriedky pre SHTF je aj pre moju fantaziu ozaj sci-fi :roll: :twisted:

Myslim ze sme tu otvoreni akemukolvek navrhu a diskusii (vid. zeleznica :wink: ale balony a teleportaciu radsej ozaj vynechajme :idea:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Vardegas napísal:Skratka a dobre tuto celu debatu by sa dalo povazovat aj za druh rozcvicky pre mozog.
Sám by som to lepšie nenapísal.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

bum napísal:Neviem si predstaviť riadiť el.lokomotívu ,par krát som vnej šiel z prace v "Dvojičke "a to tam vkuse prepínal napájacie napätia a neverím že ak sa niečo zomelie tak v troleji nejake napätie bude a tak vlaky poostavaju na koľajach a obísť vlak je nereálne ak tam nieje možnosť . Diselove lokom. použivaju len v podnikoch na posun a na pristavenie k rušnu na el. a ten to taha dalej.
Po poradí:
a) Kérovať loko nie je až také ťažké, s malou praxou to dokáže aj neškolený "civil". Treba len poznať základné postupy.
b) "Napájacie napätia" na dvojičke prepínať nemohol, lebo dvojička (tá, čo premáva v SR vo farbách ŽS Cargo) je jednosystémová mašina.
c) Nemyslím si, že by vlaky zostali pri výpadku na trati, skôr by ich posťahovali do najbližších staníc s pomocou dieslov.
d) Dieslové loko sa bežne používajú na vozbu osobných a nákladných vlakov hlavne tam, kde štreka nie je zadrátovaná.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 16 years

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Jack: Priznaj sa ze odmalicka boli vlaciky tvojim hobby a aj teraz po nociach tajne brigadujes ako strojvodca (kde inde by si nabral vyrazy ako: 'loko sa bežne používajú na vozbu osobných a nákladných vlakov hlavne tam, kde štreka nie je zadrátovaná'... :?: :lol: A niekedy si mozno dokonca predstavujes seba ako s tou modrou capicou na hlave a s usmevom na perach tahas pistalu kym spicaty naraznik tvojej masinky rozraza zombikov na trati ako kolky... :shock: :twisted:

Haahhhahha, sorry za OT ale nedalo mi Jack :wink:


Gunslinger
misko 6
občasný prispievateľ
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa misko 6 »

Myslim si, ze drezina na rucny pohon, alebo k tomu pripevnit hit&miss motor, popripade volaky z kosacky, by bol vyborny prostriedok na dopravu. Vpripade potreby by sa to hadam dalo volako nadvihnut a presunut na druhu kolaj, alebo to prevliect okolo zatarasy, ci?
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Jack napísal:
Po poradí:
a) Kérovať loko nie je až také ťažké, s malou praxou to dokáže aj neškolený "civil". Treba len poznať základné postupy.
b) "Napájacie napätia" na dvojičke prepínať nemohol, lebo dvojička (tá, čo premáva v SR vo farbách ŽS Cargo) je jednosystémová mašina.
c) Nemyslím si, že by vlaky zostali pri výpadku na trati, skôr by ich posťahovali do najbližších staníc s pomocou dieslov.
d) Dieslové loko sa bežne používajú na vozbu osobných a nákladných vlakov hlavne tam, kde štreka nie je zadrátovaná.
Jack nič nie je tažke ak to vieš. V inom rušni ako dvojičke a disel posunovacom som nešiel takže viem že ked sme prechadzali z trate A na trat B tak sme dosť dlho šli bez pohonu len zotrvačnostou a ked som sa ho pytal prečo hovoril niečo o zmene napätia . Ak by nebola elektrika tak postahovať osobne vlaky si viem predstaviť ale plne naložene nakladne vlaky ak to nie je uplne na rovine je dosť problem z disel rušnom vlaky v ktorych som sa vozil mali bežne 33-36voznou VSakov z hmotnostou 65-75t skôr to vidím tak, že by ich nechali tam kde su a čakali na elektriku :D Tu u nás chodia vlaky zhruba každe 5-10min tak na trati ich musi byť haba dej
Dvojičku myslim tuto
Obrázok
Disel bol nejaky taky
http://www.vlaky.net/upload/online/disk ... 4473-1.jpg
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Guns, nie si až tak ďaleko od pravdy.
:lol:
Bum, jasne, len nešiel spod jednej sústavy pod druhú, ale možno ho dal dolem preto, lebo šiel do odbočky, bol tam úsekový delič, či proste len príkaz "zberač dolu!". Inak, aj teraz, keď vlak zostane na trati, stiahnu ho hoci je traťový úsek neprejazdný (napr. pre povodeň), aby zabránil veľkým škodám na majetku (veď vieš koľko je v mašinke medi a iných kovov, ktoré sa dajú strelič v zberných surovinách). Z toho vychádzam. Aj keď som ochotný pripustiť, že nástup WTSHTF by mohol byť taký okamžitý, že by železničiari ani nemali čas konať.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5254
Dátum registrácie: 18 years 9 months

Príspevok od používateľa lovec »

Vazny kandidat: :twisted: :twisted: :twisted: :lol:

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Laci »

žijem na žitnom ostrove, a pokiaľ by sa to roztrhlo, a zostal by som tu, zrejme by som z dopr.prostriedkov najviac použil okrem vlastnej nohy kanoe na kanáloch, s ktorými je celá oblasť popretkávaná. ich stav by zrejme po čase menil, ale predpokladám pri zanedbávaní opravných prác zväčšanie vodných plôch. Pohyb by som pravdepodobne vykonával opatrne a v tme a v dvojici (jeden vesluje, druhý sleduje so zbraňou).
Takže dopravný prostriedok pre mňa : laminátové kanoe.
inspiring_lichterman

Príspevok od používateľa inspiring_lichterman »

Laci, kanoe je fajn, ale osobne by som laminatove nebral :) Ked uz tak nafukovacie, pripadne rovno nafukovaci cln. Jednak je to prenosnejsie ak potrebujes prebehnut cez sus a ma to obrovsku vyhodu na perejach. Stala sa mi nepekna prihoda na hrone kde sme sa aj s priatelkou vykotili, nebyt dalsich troch lodi ktore chytali veci v sudoch a samotnu lod ktoru vynieslo k hladine tak ich uz asi v zivote neuvidim... Nech si akokolvek zdatny v splavovani tak stat sa to moze kedykolvek, najme v noci ked sa voda neda dobre citat a prist o vsetku vybavu v krizovej situacii by som skutocne nechcel:)

Co sa tyka zivotnosti tak tam by som to tiez nevidel cierne, lode su to kvalitne a aj keby sa prederavila nejaka cast tak sa isto lahsie opravy ako prerazeny laminat:)
lenochod
prispievateľ
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 14 years 11 months

Príspevok od používateľa lenochod »

Momentalne sa tu sice riesia dopravne prostriedky, ale v kritickej situacii sa budu asi aj tak najcastejsie pouzivat nohy. A k takemu presunu mimo miest - napadlo niekoho GPS? Satelity by mohli vydrzat, kedze su dost mimo dosah a turisticka navigacia na tuzkove baterky(tie su dostupnejsie) by mohla poskytnut vela muziky za rozumnu cenu.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Satelity ti rozhodne nebudú fungovať bez ľudských príkazov zo zeme. Odtiaľ sa posielajú povely, plánujú manévre a pohyby tých satelitov a tak.
Používateľov profilový obrázok
Ja som
častý prispievateľ
Príspevky: 1879
Dátum registrácie: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Ja som »

@lenochod

budes sa asi skorej musiet spolahnut na kvalitny autoatlas/mapu
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa Jack »

Vedieť čítať mapu je základ! Nemusíš v tom byť expert, ale ak máš mapu a nevieš ju čítať, môžeš si s ňou akurát tak zadok vytrieť. A takisto treba mať zvládnuté aspoň základy orientácie v teréne.
:wink:
Toto je moje GPS. Žiadne elektronické serepetičky mi netreba. Vlastne, k GPS prechovávam mierny odpor - v aute je to prča, kam všade ma vie priviesť, ale v teréne ho považujem za vyslovenú zbytočnosť (pravda, nemotám sa v púšti ani vo veľhorách).
:wink:
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa Laci »

Mám nafukovací čln, a nemám ju rád, plával som na kamarátovom laminátovom kanoe, a aj som ju niesol niekoľko kilometrov na súši, a nebolo to oveľa horšie ako to nafukovacie. Pokiaľ sa prereže, na opravu stačí lak a sklené vlákno podobné tomu čo používajú maliari na sadrokartón. Na perejoch som neskúšal, to priznám že môžeš mať pravdu, ale sa chystám na Čuňovo na pokus 8) potom usúdim.
Tiež som zástancom pešieho pochodu s mapou a kompasom, a myslím si že sa to dá ceľkom ľahko naučiť, akurát človek musí chodiť s otvorenými očami a všímať svoje okolie inak ako sme si zvyknutý .
Napísať odpoveď

Návrat na "When the shit hits the fan"